TBL 11. forduló: A Pinar Karsiyaka is legyőzte a Fenert

A Bobby Dixon vezette Karsiyaka szállította a török bajnokság tizenegyedik fordulójának legnagyobb meglepetését, az utóbbi időben bukdácsoló Fener ezúttal saját pályáján kapitulált. Az idegenben játszó csapatok köre volt ez, mindössze a Banvit és a Galata húzott be egy-egy kötelező győzelmet hazai környezetben. Sorozatban kilencedszer nyert az Efes, a remeklő Usak kiütéses sikert aratott az újoncok csatáján, a Mersin a forduló alsóházi nyertese, az Olin Edirne pedig szintet léphet a pontkirály vezetésével. Jöjjenek a részletek!

Fenerbahce Ülker (7-4) – Pinar Karsiyaka Izmir (8-3) 66-76
A forduló legnagyobb meglepetését okozta a Pinar Karsiyaka, az izmiri gárda idegenben tudta legyőzni a bombaerős, ám az utóbbi időben bukdácsoló Fenert. Az elmúlt fordulókban az erősebb csapatok ellen rendre kudarcot vallott az isztambuli kirakatcsapat, a Banvit és a Galata után a Karsiyaka is két vállra fektette őket. Nagyon jó meccset játszott egymással a két csapat, három negyeden keresztül fej-fej mellett haladtak a felek. A záró játékrészben aztán egy szinttel feljebb emelte a játékát a vendégcsapat, 21-13-ra nyerte meg az utolsó 10 percet. Elsősorban remek triplázásuknak köszönhetik a győzelmet az izmiriek, 12 távolit süllyesztettek el remek százalékkal (23/12, 52%). Bobby Dixon (26/12 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz) ezúttal is csodálatosan játszott, összefogta csapatát, illetve Esteban Batista (12 pont, 15 lepattanó) is jól takarított a palánkok alatt. Hazai oldalon csak Linas Kleiza (17/9 pont, 5 lepattanó) és Luka Zoric (12 pont, 8 lepattanó, 8/6 mezőnyből) hozta magát, a többiek mélyen tudásuk alatt teljesítettek.

Banvit BK (10-1) – Aykon TED Kolejliler Ankara (7-4) 95-71
Nagyon simán, a vártnál sokkal könnyebben fektette két vállra a Banvit az egyébként nagyon jó szezont futó Ankarát. Már az első negyedben szakadéknyi különbség tátongott a csapatok között, 30-13-ra nyerte ezt a játékrészt a hazai csapat, ezzel el is dőlt a találkozó. A listavezető támadójátéka ismét tökéletes gépezetként működött, 61 százalékkal dobtak mezőnyből a balikesiriek, a triplákat is remekül értékesítették (26/14, 54%), csapatszinten pedig kiosztottak 25 gólpasszt is. Keith Simmons (24/9 pont) lett a legeredményesebb, a szlovén Klemen Prepelic (18/18 pont, 3 gólpassz, 8/6 tripla) pedig kiválóan célzott távolról. A Banvit teljes kispadja lehetőséget kapott, az erőltetett menetben a kezdők pihentetését is sikerült tehát megoldani.

Galatasaray Liv Hospital (8-3) – Trabzonspor Medical Park (2-9) 87-81
A vártnál sokkal nehezebben hozta az egyik leggyengébb csapat, a Trabzonspor elleni kötelezőt a Galata. Jól kezdtek a hazaiak, úgy tűnt gond nélkül veszik az akadályokat, ám a második negyedben nagyon meglepte őket az újonc, 30-17-re nyerték ezt az etapot, hat pontos hátrányukat pedig hetes előnnyé változtatták félidőre. Fordulás után aztán eszmélt a címvédő, Ataman mester fejmosása használt, a második félidőt már egyértelműen uralta csapata, végül hat ponttal megnyerték a mérkőzést. A Banvit és a Karsiyaka dobóteljesítménye után a Galatáé még inkább kiemelendő, a 63 százalékos mezőnymutató mellett a triplákat egészen elképesztő, 72 százalékkal (18/13) értékesítették az isztambuliak. A hazaiak közül hatan is kétszámjegyű pontot értek el, Ender Arslan (19/6 pont, 4 gólpassz) volt a legeredményesebb és egyik leghasznosabb közülük. A vendégektől Kirk Penney (23/12 pont) és Paul Stoll (12 pont, 12 gólpassz, 3 labdaszerzés) emelhető ki.

Aliaga Petkim (2-9) – Anadolu Efes (9-2) 71-85
A várakozásoknak megfelelően a meccs előtt 8-2-es mérleggel álló Efes biztosan győzte le az éppen ellentétesen szereplő Aliagát. Az elején még teljesen egyenrangú partner volt az izmiri csapat, vezettek is ekkor még a hazaiak. A folytatásban aztán fokozatosan fölénybe került az Efes, szépen lassan növelték előnyüket a vendégek. A végére aztán már nem volt más dolguk, minthogy tartsák a kialakított előnyüket, és lezárják a mérkőzést. Uralta a festéket az isztambuli sztárcsapat, 66 pontot szerzett a festékből a vendégek 38 egységével szemben, a lepattanócsatát pedig 39-30-ra nyerte meg, ez a palánk alatti dominancia volt a győzelem kulcsa. Jamon Gordon (13/3 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Semih Erden (15 pont, 6 lepattanó) voltak az Efes legjobbjai, a túloldalon Ceyhun Altay (20/9 pont, 4 gólpassz, 8/6 mezőnyből) és Sean Marshall (15/6 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) teljesítettek a legjobban.

Torku Selcuk Universitesi (3-8) – Usak Sportif (8-3) 61-98
Tavaly még a másodosztályban csapott össze a két gárda, ebben a szezonban, egy szinttel feljebb pedig már egyértelműen az Usak számít jobb csapatnak. Ettől függetlenül meglepő, hogy ekkora különbséggel tudott diadalmaskodni idegenben is a holtversenyben harmadik helyen álló újonc. Az első félidő még szoros volt, mindössze 3-mal vezettek a vendégek, a másodikban viszont beindult a henger, az utolsó negyedet például 31-11-re nyerte az Usak, így végül a forduló legfölényesebb győzelmét aratta. A forduló MVP-jeElijah Holman (19 pont, 18 lepattanó) brutális dupla-duplát hozott össze, de mellette Justin Carter (17/3 pont, 5 gólpassz, 5 labdaszerzés) is kiemelkedő volt. A túloldalon Tomas Delininkaitis (20/12 pont, 5 lepattanó) próbálta tartani csapatát, de ő sem volt túl hatékony.

Royal Hali Gaziantep BSB. (2-9) – Besiktas Integral Forex (5-6) 68-73
A két, eddig várakozáson alul tejesítő csapat közül a Besiktas kétségtelenül jobb erőkből áll, és a váratlan vereségeket beszedő nagymúltú klub ezúttal nem hibázott, végig vezetve biztosan nyert a Gaziantep otthonában. Már a meccs elején 10 pontos előnyt alakított ki magának a fekete-fehér gárda, ezt az előnyt pedig a végjátékig meg is tudta őrizni, hiába próbáltak meg közelebb férkőzni a hazaiak. Chris Lofton (24/15 pont, 3 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Bradley Buckman (20/9 pont, 6 lepattanó) duója remekül működött, ez a páros adta az isztambuli csapat játékának alapját.

Tofas Bursa (5-6) – Mersin BSB. (3-8) 72-79
A Karsiyaka győzelme mellett a Mersin idegenbeli sikere volt a forduló másik meglepetése, nem sokan számítottak erre a végeredményre. A Tofas számára fontos lett volna a győzelem, a rájátszásba igyekvő csapatnak sokba kerülhetnek az ilyen elszalasztott lehetőségek. A Mersin ugyanakkor a forduló nyertese volt az alsóházi csapatok közül, hiszen mind az öt közvetlen riválisuk vereséget szenvedett ezen a hétvégén. A remekül lepattanózó vendégek (28-44 volt a lecsorgók aránya) a hajrában fordították maguk javára a meccset. Antwain Barbour (25/9 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz, 4 labdaszerzés) és Ali Karadeniz (21 pont, 8 lepattanó) is egészen kiválóan játszott közülük.

Türk Telekom (4-7) – Olin Edirne (5-6) 72-80
Ki-ki meccset vívott egymással a Türk Telekom és az Olin Edirne, a találkozót egyaránt 4-6-os mérleggel várta a két gárda. Ezen a „hatpontos” meccsen minden megtörténhetett, így nem lepődhetünk meg a végeredmény láttán sem. Azon viszont igen, hogy az egyébként sokáig jól játszó házigazdák teljesen leolvadtak a végére, az utolsó negyedben bukták el a mérkőzést. 25-12-re nyerte meg ezt a játékrészt a vendég gárda, akik nagyon nagy győzelmet arattak, és jelen állás szerint még az utolsó playoff helyért is harcban lehetnek. A török bajnokságot nyomon követőknek talán mondani is felesleges, hogy a pontlistát fölényesen vezető (24,5 átlagpont) macedón-amerikai Darius Washington (27/3 pont, 5 lepattanó, 4 labdaszerzés) volt ezúttal is a mezőny legeredményesebbje, de Torin Francis (17 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz) személyében méltó társa is akadt ezúttal, nem is maradt el a győzelem.