TBL 14. forduló: Az Efes sem okozott gondot a Banvitnak

A török bajnokság tizennegyedik fordulóját rendezték a hétvégén, melynek programjában több rangadó is helyt kapott. Kiemelkedik az első két helyezett ütközete, a Banvit idegenben vetett véget az Efes tizenegy meccses győzelmi sorozatának, ezzel mindhárom Euroligás sztárklubot legyőzte már a szezon során és magabiztosan vezeti a tabellát. Ezen a derbin kívül több kiemelt fontosságú felső- és alsóházi összecsapást is vívtak, összefoglalónkban ezekről is beszámolunk.

Anadolu Efes (11-3) – Banvit BK (13-1) 70-76
Hamisítatlan, ízig-vérig rangadót vívott egymással a török bajnokság első két helyen álló csapata, az Efes és a Banvit. Sokáig nem bírtak egymással a felek, a legtöbbször mindössze 1-1 pont volt a csapatok közti differencia. Az egál félidő (36-36) után sem változott sokáig a helyzet, egyik csapat sem tudott meglépni a másiktól (41-41, majd 49-49), a harmadik negyed zárása viszont a Banvitnak sikerült jobban, lélegzetvételnyi, 55-50-es előnyhöz jutottak a vendégek. Ez talán mondani sem kell, hogy nem tartott sokáig, a végjáték előtt pedig már az Efes vezetett (68-66). A hajrá aztán egyértelműen a listavezetőé lett, erről elsősorban a fantasztikusan játszó Chuck Davis (27 pont, 11 lepattanó) tehet, aki feltette teljesítményére a koronát és szinte egymaga győzte le az isztambuliakat. A Banvitból Davisen kívül más nem jutott 10 pont fölé, ez mégis elegendő lett a győzelemhez. A hazaiaktól Jamon Lucas Gordon (17/3 pont, 4 lepattanó) és Kerem Gönlüm (14 pont, 12 lepattanó) nyújtotta a legjobb teljesítményt. A Banvit ezzel a győzelemmel megszilárdította vezető helyét a tabellán, a Fener és a Galata után a harmadik isztambuli sztárcsapatot is legyőzte, az Efes 11 meccses győzelmi sorozata pedig immár a múlté.

Aykon TED Kolejliler Ankara (8-6) – Fenerbahce Ülker (10-4) 64-81
Az utóbbi fordulókban kőkemény az Ankara sorsolása, igazi sztárcsapatokkal meccselnek sorra a fővárosiak. A Banvit és a Galatasaray után a Fenerbahce dolgát sem tudták megnehezíteni a hazaiak, akiknek most ér igazán sokat az a jó néhány siker, amiket az első fordulókban gyűjtöttek be a kisebb csapatok ellen. Hiába kezdett jobban az Ankara a Fener elleni derbin, a második negyedbeli lehengerlő játékával megalapozta sima győzelmét az isztambuli sztárcsapat. 27-9-re nyerték ezt a játékrészt a vendégek, támadásban és védekezésben is extrát nyújtva. Próbálkoztak ugyan a folytatásban is még a hazaiak, de nem sikerült visszajönniük a meccsbe. Lepattanózásban nagyon megverte a Fener az Ankarát (24-46), erről elsősorban a Luka Zoric (13 pont, 7 lepattanó) – Gasper Vidmar (9 pont, 13 lepattanó) páros tehet.

Usak Sportif (9-5) – Pinar Karsiyaka Izmir (9-5) 82-77
Felsőházi rangadónak számított az Usak-Karsiyaka derbi is, a legjobbjuk, Bobby Dixon nélkül felálló vendégek legyőzésével pedig az újonc beérte az izmirieket a tabellán, tovább sűrűsítve az élmezőnyt. A két csapat nagyszerű meccset vívott egymással, nem lehetett panasz a színvonalra és az izgalmakra sem. A harmadik negyedben vette kezébe az irányítást a hazai csapat, bár előnyük ekkor sem volt túl nagy (66-59). A hajrában a vezér nélkül maradt Pinar nem tudott fordítani, így értékes, fontos sikert aratott az Usak. Justin Carter (22/9 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó) volt nemcsak a győztes fél, de a mezőny legjobbja is egyben, míg a túloldalon Jon Diebler (21/12 pont, 4 lepattanó) emelkedett ki.

Olin Edirne (6-8) – Galatasaray Liv Hospital (11-3) 77-98
Különösebb izgalmak nélkül húzta be az Olin Edirne elleni meccset a Galatasaray. A vendégek sikere egy percig sem forgott veszélyben, minden negyedet megnyerve könnyedén diadalmaskodott a címvédő. Gördülékeny csapatjátékot mutattak be a bordó-sárgák, csapatszinten kiosztott 30 gólpasszuk hatalmas szám, ráadásul 18 triplát is értékesítettek kiemelkedő százalékkal (29/18, 62%). Az Edirne legyőzésének a kulcsa a pontgyáros Darius Washington kikapcsolása, ez meg is történt, 12 ponton sikerült tartani az amerikait. Torin Francis (17 pont, 12 lepattanó) hozott szép dupla-duplát a hazaiaknál, de a túloldalon több jó egyéni teljesítmény akadt, Zoran Erceg (16/9 pont, 8 lepattanó), Carlos Arroyo (13/9 pont, 7 gólpassz) és Henry Domercant (16/6 pont, 8/7 mezőnyből) triója remekül működött.

Besiktas Integral Forex (6-8) – Türk Telekom (5-9) 67-71
Kötelező feladat előtt állt a Besiktas a Türk Telekom legyőzését illetően, a sok bukdácsolás után nem nagyon fért volna bele egy újabb hazai zakó az isztambuliaknak. Ez azonban mégis megtörtént, a jó erőkből álló, ám csapatként eddig nem igazán jól funkcionáló vendégek borsot törtek a fekete-fehérek orra alá. Előbb a hazaiaknak, majd a vendégeknek volt egy jobb periódusuk, a félidő döntetlennel zárult (33-33). A nagyszünet után aztán sokkal élesebben tértek vissza a parkettre az ankarai játékosok, hamarosan 10 pont körüli előnyt harcoltak ki maguknak (50-59) a negyed végére. Nem is tudta ledolgozni ezt a hátrányt a Besiktas, így a Türk Telekom győztesen távozhatott a Boszporusz partjáról. A fővárosiak csapatként voltak erősek, 11 pontnál többet senki nem szerzett közülük, Luksa Andric (11 pont, 7 lepattanó) és Kerem Tunceri (8/6 pont, 8 gólpassz) emelhető ki talán közülük, míg a túloldalon Tomislav Ruzic (22/3 pont, 8 lepattanó) egyedül kevésnek bizonyult.

Aliaga Petkim (2-12) – Tofas Bursa (7-7) 73-91
Kihasználta az Olin Edirne és a Besiktas botlását a Tofas, így a bursaiak immár egyedüliként állnak a táblázat nyolcadik, még rájátszást érő helyén. Nem is akárhogy tették ezt az Aliaga vendégeként, hiszen esélyt sem hagytak az izmirieknek, roppant magabiztosan intézték el gyengécske, ligautolsó riválisukat. Végig vezetett a Tofas, a záró játékrészben pedig még a különbség is jelentős mértékűre duzzadt. A látogatók közül többen is remekül játszottak, így például Marcus Denmon (14/6 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz), Jure Balazic (13/3 pont, 6 lepattanó), Muhammed Senli (13 pont, 7 lepattanó) és Chinemelu Elonu (12 pont, 8 lepattanó) is. Az Aliagában Sean Marshall (17/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) teljesített a legjobban.

Trabzonspor Medical Park (3-11) – Royal Hali Gaziantep BSB. (4-10) 56-60
Nem sokan gondolták volna korábban, de kiesési rangadóra utazott a Gaziantep az ugyanolyan mérleggel álló Trabzonspor otthonába. A mérkőzés ennek megfelelő képet is mutatott, izgalmakban nem volt hiány, a színvonal viszont kritikán aluli volt, a végeredmény egy erős félidei állásnak is beillene egy pontgazdag meccsen. A vendégek egyébként az első félidőben döntötték el a maguk javára a meccset, 33-22-re vezettek félidőben, ezen a meccsen ez tetemes különbségnek számított. A Gaziantep legeredményesebbje és legjobbja Ernest Bremer (13/9 pont, 5 gólpassz) lett. A vendégek ezzel a győzelemmel fellélegezhetnek egy kicsit.

Mersin BSB. (5-9) – Torku Selcuk Universitesi (3-11) 76-72 h.u.
Hasonló jelző igaz a Mersin-Selcuk mérkőzésre is, mint az előzőre, hiszen az utolsó helyekről való elkerülésért harcol a két csapat. Egy esetleges vendéggyőzelemmel az újonc beérte volna a hazaiakat, ám hosszabbításban a Mersin csikarta ki a győzelmet, és a Gaziantephez hasonlóan ők is lélegzetvételnyi előnyhöz jutottak. A vendégeknek kellett nagyot hajrázniuk, 10 pontos hátrányból visszakapaszkodva egyenlítettek. A túlórát azonban már nem bírták, így végül a Mersin nyerte meg a mérkőzést. Ali Karadeniz (19 pont, 11 lepattanó), Antwain Barbour (19/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Predrag Szamardzsiszki (11 pont, 12 lepattanó) remekeltek, a győzelem fő letéteményesei voltak. A vendégek közül Troy De Vries (24/12 pont, 3 gólpassz) és Hakan Köseoglu (21/6 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó) hoztak extrát, mindhiába.