TBL, 15. forduló: A Fener kiütéssel nyert a rangadón

A török bajnokságban a Fenerbahce közel 40 ponttal verte a Besiktast, az Efes viszont egy félig megnyert meccset bukott el hosszabbításban.

Fenerbahce Ülker (11-4) – Besiktas Integral Forex (10-5) 97-59

Erődemonstrációt tartott a Fenerbahce a Besiktas ellen, nem várt módon ütötte ki a címvédő a városi riválist a forduló rangadóján. Pedig úgy indult a meccs, ahogy a legtöbben számítottak rá, sőt, az első negyed végén még 17-13-ra a Besiktas vezetett. A Fener a folytatásban aztán állva hagyta riválisát, a második játékrészt 30-7-re, az utolsót pedig 27-11-re nyerte meg, hatalmas verést mérve a fekete-fehérekre. Mindenki bőven kapott lehetőséget a Fenerben, a legjobb számokat Jan Vesely (19 pont, 11/9 mezőnyből), Nemanja Bjelica (12/6 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk, 5/5 mezőnyből) és Andrew Goudelock (15/9 pont) hozták.

Anadolu Efes (11-4) – Türk Telekom (7-8) 86-91 h.u.

Bombameglepetést okozott a Türk Telekom az Efes legyőzésével, de nemcsak az előzetes esélyeket, hanem a meccs képét figyelembe véve is kisebb csodának minősül a vendégek sikere. A negyven perc során szinte végig magabiztosan az Efes volt előnyben, a negyedik negyed elején is még 16 ponttal, 67-51-re vezettek Dusan Ivkovics fiai. A hazaiak ekkor talán már lezártnak tekintették a mérkőzést, ami nagy hiba volt, hiszen egy 15-0-s rohanással közelebb férkőzött a Türk Telekom, majd három másodperccel a vége előtt Kristaps Valters (10/6 pont, 5 gólpassz) egy triplával kiegyenlített. Jöhetett a hosszabbítás, amit a lélektani fölénybe került ankarai gárda biztosan húzott be, a meccsen már egyszer sem vezetett a továbbiakban az Efes. A Türk Telekom játékosai nagyszerűen kiegészítették egymást, hatan is kétszámjegyű pontot értek el, nagybetűs csapatmunka volt jellemző a részükről. Az Efes a magas posztokon remeklő trió, Nenad Krsztics (18 pont, 10 lepattanó), Dario Saric (14/6 pont, 8 lepattanó) és Milko Bjelica (15/3 pont, 7 lepattanó) remek játéka ellenére kapott ki.

Rönesands TED Kolejliler Ankara (6-9) – Galatasaray Liv Hospital (8-7) 67-75

Zoran Erceg (24/15 pont, 12 lepattanó) és Patric Young (10 pont, 11 lepattanó) nagyszerű dupla-duplájával nyerni tudott az Ankara vendégeként a Galatasaray, akiknek minden meccs nagy kihívás az újjáépülésük szakaszában. Erceg és Young 2 híján ugyanannyi lepattanót szedett, mint az egész ankarai legénység, 37-25-re nyerték ezt a csatát az isztambuliak, ami fontos volt a meccs alakulásában. A hazaiak csak egyszer-egyszer, nagyon rövid időre tudtak vezetni, a Galata kontrollálta a meccset és nyert megérdemelten.

Darüssafaka Dogus (11-4) – Istanbul BSB. (5-10) 83-61

A tavaly még a másodosztályban összecsapó két újonc, a Darüssafaka és az Istanbul találkozóját a papírformának megfelelően a remek pályaválasztó nyerte meg. Az első félidőben teljesen egyenrangú partner volt még az Istanbul, 28-33 után azonban 9-0-lal zárta a félidőt és fordított a Darüssafaka. Az ekkor megszerzett momentum a fordulás után is kitartott számukra, a második félidőben csak egy csapat volt a pályán, sima véget ért a találkozó. Taylor Brown (18/3 pont, 13 lepattanó) és Jamon Lukas Gordon (15/6 pont, 8 gólpassz, 5 lepattanó) nagy meccset játszottak, főszerepet vállaltak a Darüssafaka sikerében.

Banvit BK (10-5) – Tofas Bursa (4-11) 76-62

Simán verte a Banvit a Tofast, nem adott esélyt hazai pályán a balikesiri alakulat, akik az első perctől az utolsóig vezettek. A második félidőben már nagyon nagy különbség is kialakult, 68-41-nél már 27 ponttal is vezetett a Banvit, amin az utolsó dudaszóig kozmetikázott valamelyest a Tofas. Sammy Mejia (17/6 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) nagyon komplett játékkal volt a Banvit és a mezőny legjobbja, rajta kívül nem volt kiemelkedő teljesítmény a hazaiaknál, de erre nem is volt szükség ezúttal.

Usak Sportif (6-9) – Pinar Karsiyaka (9-6) 78-88

A brillírozó Bobby Dixon (24/15 pont, 7 gólpassz, 4 lepattanó) és Jon Diebler (22/9 pont, 6 lepattanó) vezérletével magabiztosan nyert a Karsiyaka az Usak vendégeként. Már az első negyedben dűlőre vitték a dolgokat az izmiriek, 25-11-re nyerték a nyitó játékrészt, és a folytatásban 10 pont alá sem nagyon csökkent a csapatok közti differencia. A Karsiyakában még Kenny Gabriel (11 pont, 13 lepattanó) és Juan Palacios (15 pont) is jól játszottak, míg az Usakban Courtney Fells (14/6 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) volt a legjobb.

Edirne Eskisehir (2-13) – Trabzonspor Medical Park (7-8) 80-83

Csalóka a végeredmény az Edirne és a Trabzonspor mérkőzésén, a vendégek a meccsen végig vezetve nyertek, csak az utolsó percekben szépített az Edirne, de nem forgott veszélyben a látogatók győzelme. Két veresége után visszatalált a siker útjára a Trabzonspor, akik Dwight Hardy (18/6 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó), Nusret Yildrim (14/9 pont, 9 lepattanó) és Can Altintig (8 pont, 9 gólpassz) jó játékával tudtak újból diadalmaskodni.

Torku Selcuk Universitesi (7-8) – Royal Hali Gaziantep BSB. (6-9) 70-69

A fantasztikusan játszó Josh Mayóé (21/3 pont, 4 gólpassz) volt az utolsó szó a Selcuk-Gaziantep mérkőzésen, amivel feltette a koronát a teljesítményére és visszahozta a sírból a meccset csapatának. A második negyedtől egészen az utolsó percig a Gaziantep vezetett, a Selcuk azonban visszaküzdötte magát, végül pedig Mayo révén nyert is, amivel megszakította ötmeccses vereségsorozatát. A Gaziantep Cory Higgins (21/6 pont, 4 gólpassz) és Jaka Lakovic (16/9 pont) jó játéka ellenére sem tudta megőrizni előnyét.