TBL 17. forduló: A Fener és a Besiktas nyerte az isztambuli rangadókat

A török bajnokság tizenhetedik fordulójában két hagyományosan nagy rangadót is rendeztek, a Fener a hullámvölgybe került Efest oktatta, míg a Besiktas a címvédő Galatasaray ellen nyert nagy csatában. A Banvit ismét könnyedén nyert, biztosan vezeti a tabellát, a rájátszásért és a második helyért vívott harc viszont egyre élesebb.

Anadolu Efes (12-5) – Fenerbahce Ülker (13-4) 64-73
Az Euroligában szereplő, ám a második szakaszban meglehetősen szenvedő két sztárcsapat vívta az utóbbi évek kimagaslóan legnagyobb török rangadóját, és ezúttal is nagy volt a felhajtás a városi derbin. Az Efes 11 meccses győzelmi sorozata után negyedik meccsén immár harmadszor kapitulált, így a Fener feljött a második helyre a tabellán. A vártnál sokkal simábban alakult ez a mérkőzés, elmaradtak az izgalmak. Mindkét félidőt kiválóan kezdték a vendégek, az első és a harmadik negyedben is remekül támadtak és védekezetek, így 30 perc után már 19 pont (43-62) volt a felek között. Az utolsó negyed már csak az eredmény kozmetikázására és a nagy verés elkerülésére szolgált az Efes számára. Nemanja Bjelica (12/3 pont, 9 lepattanó) és Ömer Onan (17/3 pont) voltak a Fener legjobbjai, míg a túloldalon talán a sokoldalú Jamon Lucas Gordon (9/3 pont, 6 gólpassz, 5 labdaszerzés, 3 lepattanó) dicsérhető leginkább.

Besiktas Integral Forex (8-9) – Galatasaray Liv Hospital (12-5) 82-78
Nagy bravúrt mutatott be a Besiktas a címvédő ellen, mely egyben roppant fontos siker is volt a fekete-fehérek számára. Igaz mindkét csapatnak nagyon kellett volna a győzelem, a két csapat más célokért küzd idén, a Besiktas a nyolcba kerülésért, a Galata pedig a második helyért van nagy harcban. Igazi rangadót vívott a két nagy múltú klub, végig szorosan alakult az állás, csak a negyedik negyed nagy pontzuhataga (29-26) után, a véghajrában került pont a mérkőzés végére. A győzelemben hatalmas szerepe van az új szerzeménynek, a Besiktasban első meccsét játszó bosnyák Kenan Bajramovicsnak (25/6 pont, 7 lepattanó, 8/8 dupla), a rutinos erőcsatár kis túlzással egymaga megnyerte a meccset új csapatának. Persze Doron Perkins (19 pont, 4 gólpassz) kiváló teljesítménye mellett sem mehetünk el szó nélkül, míg a Galatában Carlos Arroyo (21/9 pont, 3 gólpassz) volt a legjobb.

Tofas Bursa (8-9) – Banvit BK (16-1) 60-84
Újabb magabiztos sikert aratott a Banvit, a listavezető lenyűgözően húzza be ezeket a mérkőzéseket a gyengébb csapatok ellen. Ezúttal a Tofas volt az áldozat, a bursaiaknak esélyük sem volt saját pályájukon. Már rögtön a mérkőzés elején rendkívül olajozottan működött a vendégek támadógépezete, 27-16-ra nyerték meg az első negyedet, ezzel megadták a mérkőzés alaphangját. A folytatás aztán már nem osztott és nem is szorzott, a Tofas nem tudott visszajönni a mérkőzésbe, az utolsó negyedben pedig még 20 pont fölé is nőtt a különbség. Keith Simmons (16/6 pont, 8 lepattanó) volt ezúttal a Banvit legjobbja, de a „szokásos” trió (Chuck Davis, E.J. Rowland, Sammy Mejia) is jól játszottak, ez pedig ebben a szezonban a győzelemmel egyenértékű.

Mersin BSB. (6-11) – Pinar Karsiyaka Izmir (11-6) 74-72
A Mersin elleni, nem kalkulált vereséggel lépéshátrányba került a „nagyokkal” szemben a Pinar Karsiyaka. A Mersin szempontjából viszont ez egy nagyon fontos győzelem volt, hiszen több riválisa is nyert a házigazdáknak. Összességében kiegyenlített csatát vívott a két csapat, a harmadik negyedben dobott mindösszesen nyolc pont került sokba végül az izmirieknek. Ezzel egyenlítettek ki és jöttek vissza ténylegesen a meccsbe a hazaiak, amit aztán a végjátékban nagy erőfeszítésekkel meg is nyertek végül, kellemes meglepetést okozva szurkolóiknak. Jordan Theodore (24/6 pont, 6 gólpassz, 3 lepattanó) nagyot játszott a Mersinben, a mezőny legjobbja volt az amerikai.

Aykon TED Kolejliler Ankara (8-9) – Usak Sportif (10-7) 68-74
Kiemelt fontosságú mérkőzés volt az Ankara-Usak derbi a két csapat számára, a győzelem duplán számított volna nekik. Az Ankara beérhette volna riválisát a tabellán, ezzel szemben az újonc szerzett kétmeccses előnyt, és nagyon jól áll a playoffért vívott küzdelemben. Nem mindennapi tettet vitt végbe ezzel az Usak, akik félidőben még 42-28-ra égtek. A nagyszünetben aztán használtak az edzői intelmek, egy negyed alatt 27 pontot szórtak a vendégek, 30 perc után már vendégelőnyt mutatott az eredményjelző. Az Usak kihasználta az így megszerzett lendületet és biztosította nagy sikerét, sokadszor téve tanúbizonyságot tartásáról ebben a szezonban. Chris Warren (26 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 15/12 mezőnyből) volt a vendégek motorja, nagyszerű hatékonyságával emelkedett az egész mezőny fölé.

Olin Edirne (6-11) – Trabzonspor Medical Park (6-11) 73-96
Meglepő magabiztossággal verte a Trabzonspor a közvetlen rivális Olin Edirne csapatát idegenben. Úgy tűnik, hogy a másodosztály címvédőjének fél szezon kellett, hogy felvegye az élvonal ritmusát, a legutóbbi három mérkőzését már megnyerte a Trabzonspor. Keretbe foglalta a meccset a vendégcsapat, az első és az utolsó etapot is nagyon meghúzta, így végül fölényes sikert aratott. Jerome Randle (22/9 pont, 6 gólpassz), Jack Cooley (15 pont, 13 lepattanó, 3 gólpassz, 8/6 mezőnyből) és Kirk Penney (20/12 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) hármasa hozta a győzelmet a Trabzonspornak, míg a túloldalon Darius Washington (22/6 pont, 6 labdaszerzés, 4 gólpassz) és Baris Güney (16/9 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó) emelhető ki.

Royal Hali Gaziantep BSB. (7-10) – Türk Telekom (6-11) 80-66
A Trabzonsporhoz hasonlóan a Gaziantep is a szebbik arcát mutatja mostanában, az EuroChallenge-ben remeklő csapat a bajnokságban is azt kezdi hozni, ami joggal elvárható tőlük. A Türk Telekom elleni meccset egy félidő alatt lerendezte a Gaziantep, a 25-13-as és a 23-15-ös első két negyed után kerek 20-assal mentek már félidőben, minden lényegi kérdés idejekorán eldőlt. Oliver Sztevics (17 pont, 13 lepattanó) és Baris Ermis (12/6 pont, 10 gólpassz) dupa-duplájával, Domen Lorbek (23/15 pont, 6/5 tripla) pedig kiváló dobóformájával vállalt főszerepet a hazai sikerből.

Aliaga Petkim (3-14) – Torku Konya Selcuk Universitesi (4-13) 82-73
Élet-halál kérdése volt a sereghajtó számára, hogy legyőzze az egy hellyel jobban álló Selcuk Universitesi csapatát. Ezzel a sikerrel nem szakadtak le teljesen (és talán végleg) riválisuk mögött. Tisztában voltak a tét nagyságával a hazai játékosok is, ennek szellemében kezdték a mérkőzést, rögtön az elején tudatosították ellenfelükben, hogy sorozatban hét vesztes meccs után ma csak ők nyerhetnek. 24-14 után már csak arra futotta a vendégek erejéből, hogy ezt a különbséget tartsák, ne engedjék jobban ellépni az Aliagát. Sean Marshall (23/6 pont, 8 gólpassz, 7 lepattanó) ismételten szenzációsan játszott, ami ezúttal győzelemmel is párosult, nem úgy, mint a túloldalon Troy Gillenwater (26/3 pont, 9 lepattanó) extrája.