TBL, 17. forduló: Tömörül a középmezőny a két nagy után

Az Efes és a Fener után nagyon egyben van a Darüssafaka-Karsiyaka-Galata-Banvit-Besiktas ötösfogat, hatalmas a harc a csapatok között.

Royal Hali Gaziantep BSB. (6-11) – Fenerbahce Ülker (13-4) 59-71

A hétközi, Malaga elleni Euroliga meccs után ismét Jan Vesely (16 pont, 5 lepattanó, 11/8 mezőnyből) és Nemanja Bjelica (11/3 pont, 10 lepattanó) vezették győzelemre a Fenerbahcét, a két magasposztos játékos egészen remek formában pattogtat. A Fener nem bízta a véletlenre a dolgot, hiszen már az első negyed után dűlőre vitték a dolgokat. Jól kezdtek az isztambuliak (0-8), majd a folytatás még ennél is jobb lett számukra, hiszen 5-10 után egy 14-0-s rohanást repesztettek, így egy negyednyi játék után már 24-5-re vezettek. Nem volt innen már visszaút a Cory Higgins (20/6 pont, 5 lepattanó) vezette Gaziantepnek, a Fener visszavágott a bajnoki ünneplésen elszenvedett, második fordulóbeli vereségéért.

Trabzonspor Medical Park (8-9) – Anadolu Efes (13-4) 71-97

A Fenerhez hasonlóan az Efes is biztosan nyert idegenben, pedig a Trabzonsportól ennél azért nagyobb ellenállásra lehetett volna számítani. Krszticsék fokozatosan, minden negyedet megnyerve húzott el, így lett a végére 26 pontnyi a különbség. Matt Janning (21/15 pont, 4 labdaszerzés, 10/8 mezőnyből, 6/5 tripla) egészen extra dobóformát fogott ki, csak elvétve hibázott dobást. Janning mellett Milko Bjelica (21/3 pont, 2 blokk) szintén nem sokszor tévesztett célt, Dario Saric (7/3 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz, 2 blok) pedig a mezőnyben volt kiemelkedő. A Trabzonspor legjobbja kiemelkedően Andrija Sztipanovics (20 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz, 13/10 mezőnyből) volt, rajta semmi nem múlott.

Galatasaray Liv Hospital (10-7) – Banvit BK (10-7) 87-79

Tavaly egészen remek elődöntős sorozatot vívott egymással a Galatasaray és a Banvit, és most sem lehetett panasz a mérkőzésre. Változatos volt a meccs, 12-szer változott a vezető csapat személye, miközben mind a 10 kezdőjátékos kétszámjegyű pontot ért el. Végül aztán a Galata tudott felülkerekedni a végjátékban, egy 8-0-s rohammal törte meg a meccs addigi ritmusát a bordó-sárga alakulat, 73-65 után már nem tudott veszélyes lenni a Banvit. Nehéz kiemelni bárkit is, a Galatában talán Patric Young (16 pont, 8 lepattanó, 9/8 mezőnyből), a Banvitban pedig E.J. Rowland (15/9 pont, 7 gólpassz, 6 lepattanó) és Chuck Davis (17/12 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) voltak a legjobbak.

Türk Telekom (8-9) – Besiktas Integral Forex (10-7) 79-70

Tízpercnyi igazán jó játékkal legyőzte a Türk Telekom a Besiktast, így ezzel a szép sikerrel a fővárosiak is bejelentkeztek a Trabzonspor mellé a nyolcadik helyért vívott harcba. A házigazdák a második negyedet nyomták meg nagyon, ekkor tíz ponttal, 24-14 arányban bizonyultak jobbnak és mozdultak el egál állásról. A folytatásban ezt az előnyt tartani tudták az ankarai játékosok, így gond nélkül zárták le a meccset. Többen is remekeltek a Türk Telekomban, Ümit Sonkol (15/3 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) és Michael Roll (14/9 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó) voltak azonban a legkiemelkedőbbek. A Besiktasban Ryan Broekhoff (15/9 pont, 10 lepattanó, 3 labdaszerzés) ért el dupla-duplát.

Pinar Karsiyaka (11-6) – Edirne Eskisehir (2-15) 82-76

Hatalmas köre volt a Karsiyakának, hiszen mögöttük a Banvit és a Besiktas is kikapott, előttük pedig a Darüssafaka került elérhető távolságba, és már a negyedik helyen állnak az izmiriek. Könnyedén hozták a ligautolsó Edirne elleni kötelezőt, még az is belefért nekik, hogy az utolsó negyedet 33-17-re elveszítsék, akkora előnyt építettek fel korábban. D.J. Strawberry (13/3 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 3 blokk) és Jon Diebler (16/3 pont, 6 lepattanó) voltak a Karsiyaka legjobbjai, az Edirne felzárkózását pedig Manny Harris (28/12 pont, 6 lepattanó) vezényelte.

Darüssafaka Dogus (12-5) – Rönesands TED Kolejliler Ankara (7-10) 91-93

Remek meccset játszott egymással a Darüssafaka és az Ankara, amit végül meglepetésre elbukott a nagyszerű szezont futó újonc. Egészen magas színvonalú volt a találkozó, mindkét csapat kiválóan dobott. A Darüssafaka tudott előbb fölénybe kerülni, 30-16-ra megnyert második negyedével nagyobb előnyt építettek fel. Fordulás után aztán egyből válaszolt és kiegyenlített az Ankara, majd a végén is nekik maradt több energiájuk, egy 9-2-es rohammal eldöntötték a meccset. Marques Green (18/15 pont, 11 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Clay Tucker (17/9 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) nagyon jók voltak a húzóemberek közül, a győzelemhez szükséges extra pedig Alade Aminutól (22 pont, 4 lepattanó, 11/9 mezőnyből) jött a kispadról.

Istanbul BSB. (7-10) – Usak Sportif (6-11) 84-75

13-2-es kezdéssel adta meg az Usak elleni meccs alaphangját az Istanbul, a hazaiak egy gyengébb periódustól eltekintve uralták a mérkőzést. Félidőben 51-39-re vezetett az Istanbul, a folytatásra viszont jobban jött ki az Usak, így a meccsen először (és utoljára) átvették a vezetést 60-61-nél. Ennél több azonban nem volt a vendégekben, Zack Wright (17/3 pont, 8 gólpassz, 7 lepattanó, 4 labdaszerzés) és Sasha Vujacic (20/6 pont, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) vezetésével újítani tudott és megnyerte a meccset az Istanbul.

Tofas Bursa (6-11) – Torku Selcuk Universitesi (7-10) 75-47

Kiütötte a Tofas a Selcukot, az idénybeli legrosszabb teljesítményüket nyújtották a vendégek, akik még az 50 pontból sem tudtak kijönni. Két negyedben voltak nagyon erőtlenek a konyaiak, az elsőben (16-9) és a harmadikban (26-9) is csak 9-9 pontot tudtak szerezni, ekkor dőlt el a meccs. A Tofasnak így nem sok izgulnivalójuk volt, és érdekesség, hogy a kispadjukról több pont érkezett, mint a kezdőktől. A DaShaun Wood (11/3 pont, 11 gólpassz) – Chinemelu Elonu (14 pont, 8 lepattanó) tandem volt a Tofas nyerő duója.