TBL, 18. forduló: A sereghajtó is elverte a Galatát

A török bajnokságban ismét nyert a listavezető Efes és Fener, az utánuk következő csapatok viszont nagy pofonokba szaladtak bele.

Fenerbahce Ülker (14-4) – Trabzonspor Medical Park (8-10) 67-61

Pocsékul kezdett a Fenerbahce a Trabzonspor elleni meccsen, hiszen a jól játszó vendégek 20-12-re megnyerték az első negyedet. A kisszünetben aztán Zseljko Obradovics mester alapos fejmosást tartott, aminek következtében szinte egy teljesen más isztambuli csapat futott ki a parkettre. A második játékrészt ellenállhatatlan játékkal 26-9-re nyerte meg a Fener, ezzel átvették a vezetést, amit biztosan őriztek a meccs végéig. Az elmúlt időben bombaformában játszó Jan Vesely (14 pont, 4 lepattanó, 4 blokk) most is nagyszerűen teljesített, a Fener legjobbja volt.

Anadolu Efes (14-4) – Tofas Bursa (6-12) 89-76

Sokban hasonlított az Efes-Tofas összecsapás a Fener hétvégi meccséhez, hiszen az elején teljesen egyenrangú partner volt a jóval esélytelenebb vendégcsapat. Az első negyed 22-22-es eredménnyel zárult, de félidőben is csak 45-41-re vezetett még az Efes. A nagyszünet után aztán a Fenerhez hasonlóan a kék-fehérek is repesztettek egy 26-9-es negyedet, ami meghozta a magabiztos győzelmet számukra. Milko Bjelica (17/6 pont, 7 lepattanó) utóbbi hetekben mutatott jó formája tovább tartott ezen a meccsen is, Thomas Heurtel (17/9 pont, 4 gólpassz) pedig az eddigi talán legjobb meccsét játszotta Isztambulba költözése óta.

Edirne Eskisehir (3-15) – Galatasaray Liv Hospital (10-8) 66-61

Hatalmas pofonba szaladt bele a Galatasaray a tökutolsó Edirne otthonában, aligha számított rá bárki is, hogy pont a Galata ellen gyűjti be harmadik győzelmét a sereghajtó. A hétközi Euroliga meccshez hasonlóan Carlos Arroyo és Vladimir Micov ezúttal sem léptek pályára, de ez az eredmény még így is hatalmas meglepetésnek számít. A második félidőben már végig a hazaiak vezettek, 52-43-nál volt legnagyobb az előnyük, ami ki is tartott nekik a végéig ezen a nem túl magas színvonalú meccsen. Manny Harris (20/6 pont, 9 lepattanó, 3 labdaszerzés) volt kimagaslóan a mezőny legjobbja, a Galatából pedig csak Sinan Güler (13/6 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) dicsérhető.

Besiktas Integral Forex (10-8) – Royal Hali Gaziantep BSB. (7-11) 70-81

Borította a papírformát a Gaziantep a Besiktas csarnokában, hiszen a vendégek a meccset végig kontrollálva diadalmaskodtak esélyesebb riválisuknál. Pedig jól kezdett a Besiktas, a Gaziantep azonban egy 9-0-s szériával zárta az első negyedet, ezzel átvették a vezetést (21-22), majd a folytatásban is irányították a meccset, minden fekete-fehér rohamot megállítottak. Többször is feljött 1 pontnyi távolságra a Besiktas, de fordítaniuk sosem sikerült, ez pedig fontos pontjukba került a hazaiaknak. A Cory Higgins (20 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés), Jawad Williams (15/9 pont, 7 lepattanó), Jaka Lakovic (16/12 pont) hármas nagyon jól teljesített a vendégeknél, míg az isztambuliaknál JaJuan Johnson (21/3 pont, 5 lepattanó, 3 blokk) és Ryan Broekhoff (18/9 pont, 11 lepattanó) jó játéka bizonyult hiábavalónak.

Banvit BK (10-8) – Istanbul BSB. (8-10) 63-69

A Banvit és az Istanbul meccsén is meglepő eredmény született, hiszen a vendégek sikere még akkor is váratlan, ha figyelembe vesszük, hogy az újonc nagyszerű formába lendült, hiszen az utóbbi hét meccsükből hatot megnyertek. Nagyon jól kezdődött a meccs, a 22-22-es első negyed után azonban teljesen leállt a Banvit, mindössze 6 pontot tudtak szerezni a félidőig. A folytatásban aztán megint szoros lett a meccs, de 61-61 után megint tudott újítani az Istanbul, egy 8-2-es hajrával lezárták és megnyerték a meccset a vendégek. Több volt a jó egyéni teljesítmény az újoncnál, mindenki kétszámjegyű pontot szerzett a kezdőből, Michael Jenkins (20/3 pont, 9 lepattanó) volt az, aki a legjobban teljesített. A Banvit legeredményesebbje Vladimir Veremejenko (18/3 pont, 6 lepattanó) volt.

Torku Selcuk Universitesi (7-11) – Pinar Karsiyaka (12-6) 93-100 h.u.

A Karsiyakának ezúttal is nagyszerű köre volt, hiszen minden közelükben álló csapat kikapott, ők viszont kiharcolták a győzelmet a Selcuk otthonában. Egészen parádés volt a mérkőzés, összesen 25 alkalommal változott a vezető csapat személye a rendes játékidőben. A Karsiyaka a végén ki tudott egyenlíteni, így következhetett a hosszabbítás, ahol már egyértelműen az izmiriek domináltak és behúzták a meccset. Bobby Dixon (26/3 pont, 5 gólpassz, 4 labdaszerzés) mellett Jon Diebler (18 pont, 9 lepattanó) és Juan Palacios (18 pont, 9 lepattanó) is remekelt, a Selcukban pedig az NBA-ből ismert Hakim Warrick (28 pont, 12 lepattanó) volt szenzációs.

Türk Telekom (9-9) – Darüssafaka Dogus (12-6) 82-81

Végig vezetve verte meg a Türk Telekom a Darüssafakát, a végeredmény csak az utolsó percekben lett szoros. A végjáték előtt még 12 ponttal, 77-65-re vezetett a Türk Telekom, a Darüssafaka pedig elkezdett hajrázni, de nem volt már elég idejük és lehetőségük fordítani, így a házigazdák ha szűken is, de otthon tartották a győzelmet. Csapatként volt nagyszerű az ankarai gárda, senki nem lógott ki közülük, sem pozitív sem negatív értelemben. A Darüssafaka legjobbja Gasper Vidmar (21 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) volt.

Usak Sportif (7-11) – Rönesands TED Kolejliler Ankara (7-11) 91-83

Végig vezetve, magabiztosan verte meg az Usak az Ankarát, ami nagyon fontos volt számukra az utolsó előtti, még kiesést jelentő hely elkerülése szempontjából. Igaz az Ankrának is az lett volna, de a házigazdák 12-0-s kezdésükkel, majd a negyedik negyed elején a 19 pontos vezetésükkel (75-56) jelezték, hogy ezen az estén csak egy csapat nyerhet. Chris Warren (22/12 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Eric Buckner (21 pont, 8 lepattanó) hoztak extrát az Usakban, de mindenkit, elsősorban a kezdőket dicséret illet. A fővárosiak legjobbja Matt Gatens (21/15 pont) volt.