TBL, 2. forduló: Kínos bajnokavató

A török bajnokságban a Gaziantep az Efes után a Fenert is legyőzte, ráadásul Obradovicsék most vehették át a bajnoki trófeát, amit aligha ünnepelhettek felhőtlenül. A forduló rangadóján a Banvit legyőzte a Galatát, ezzel mindhárom euroligás sztárcsapatnak van már veresége.

Banvit BK (1-1) – Galatasaray Liv Hospital (1-1) 69-67

Vereséggel kezdett a tavalyi alapszakaszgyőztes Banvit a Karsiyaka otthonában, és a második fordulóban is egy rangadó várt rá a Galata ellen a tavalyi elődöntő „visszavágóján”. A tavaly mindössze kétszer kikapó balikesiriek számára a revanson kívül is fontos volt tehát ez a meccs, hogy ne ragadjanak be egyből a szezonrajtnál. A forduló rangadóján nagyjából végig vezettek a hazaiak, előnyük hol 10 pont körülire hízott, hol pedig teljesen elfogyott. A végjáték már teljesen kiegyenlített csatát hozott, végül döntetlen állásnál a centerposzton nagy erősítést jelentő Vladimir Veremejenko (9 pont, 4 lepattanó) utolsó másodperces kosarával nyert a Banvit. A házigazdák annak ellenére nyertek, hogy a meghatározó Mejia-Davis-Rowland trió mindössze 25 pontot dobott. A lepattanócsatát is jócskán megnyerte a Galata (23-33), Furkan Aldemir (11 pont, 18 lepattanó) elképesztő módon egymaga csaknem annyit szedett, mint a Banvit összesen. A mezőny legeredményesebbje Carlos Arroyo (21/3 pont) lett.

Fenerbahce Ülker (1-1) – Royal Hali Gaziantep BSB. (2-0) 66-70

Az első hazai meccsén vehette át a bajnoki címért járó serleget a Fener, egészen pontosan az a néhány játékos, akik maradtak hírmondónak tavalyról. A Gaziantep azonban alaposan belerondított az ünnepbe, hiszen hatalmas meglepetésre győzelemmel távoztak a vendégek az Ülker Arenából. A Gaziantep az első fordulóban az Efest is elverte, még a csapat legvakmerőbb szimpatizánsai sem számíthattak ilyen kezdésre kedvenceiktől. Sikerük azonban teljesen megérdemelt, hiszen végig tapadtak a Fenerre, átvészelték a nagyobb rohamokat, például 36-28 után is pillanatok alatt kiegyenlítettek. A negyedik negyedben aztán már egyetlen másodpercre sem tudtak vezetni a hazaiak, akik várták volna azt a 2-3 perces rohamot, amivel maguk javára billenthetik a mérleg nyelvét. Ez azonban nem jött, így Paul Harris (26/6 pont, 9 lepattanó) és Cory Higgins (25/12 pont, 5 lepattanó) hatalmasat játszva kivégezték az indiszponált Fenert. Sokat elmond a hazaiakról, hogy Oguz Savas (21 pont) kimagaslóan a legeredményesebb játékosuk volt.

Anadolu Efes (1-1) – Trabzonspor Medical Park (0-2) 70-66

Az Efes a Gaziantep elleni vereséggel kezdte tehát a szezont, és ezúttal sem állt messze a vereségtől. A Trabzonspor meglepetésre nagyon jól tartotta magát, sőt, több időt játszott előnyben, mint hátrányban. 8-0-lal kezdtek a vendégek, akik azután sem estek pánikba, hogy az Efes gyorsan kiegyenlítette a meccset. 5 pontnál nagyobb különbség innentől már egyszer sem volt a meccsen, ez is csak a végén alakult ki, mikor 62-64 után az isztambuliak egy 7-0-val megfordították és nagy nehezen behúzták a meccset. Ezúttal Milko Bjelica maradt ki a légiósok közül, az első meccset kihagyó Dario Saric (13/3 pont, 10 lepattanó) viszont nagyon jól mutatkozott be a TBL-ben. Mellette Nenad Krsztics (15 pont, 7 lepattanó) is kiváló volt, míg a túloldalon Dwight Hardy (18/9 pont) emelkedett ki.

Edirne Eskisehir (0-2) – Pinar Karsiyaka (2-0) 62-91

Az első fordulóbeli, Banvit elleni kemény csata után könnyed ujjgyakorlat volt a Karsiyaka számára az Edirne elleni meccs. Idegenben is simán nyert a kupagyőztes, minden negyedet hoztak az izmiriek, nagyon jól kapták el a bajnoki rajtot. A Karsiyaka alapemberei közül mindenki jó volt, hatan jutottak 10 pont fölé. A vezér természetesen ezúttal is Bobby Dixon (16/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) volt, úgy tűnik, hogy D.J. Strawberryvel (13/6 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) a bajnokság egyik legjobb irányítópárosát fogják alkotni.

Besiktas Integral Forex (1-1) – Türk Telekom (0-2) 76-59

Hazai pályán már nem botlott meg a Besiktas, izgalmak nélkül nyertek a Türk Telekom ellen a fekete-fehérek. A második negyedben mentek el nagyon a hazaiak, 11-0-s rohanással nyitották a játékrészt, innen pedig már nem tudott felállni a Türk Telekom. Rohanós, gyors csapatot alakítottak ki idén a Besiktasnál, főleg hazai pályán nagyon kellemetlen ellenfelek lesznek az isztambuliak. Hatan is kétszámjegyű pontot értek el közülük, szépen eloszlottak a terhek, egyedül Ryan Broekhoff (14/6 pont, 13 lepattanó) statisztikái voltak kimagaslóak.

Rönesands TED Kolejliler Ankara (1-1) – Darüssafaka Dogus (2-0) 70-82

Nem viccel az újonc, hiszen a Besiktas legyőzése után egy újabb szép skalpot gyűjtött be a Darüssafaka, ezúttal Ankarában. Főleg a győzelem módja miatt emelhetjük kalapunkat a vendégek előtt, akik a kiegyenlített első pár perc után egy 11-0-s szériával megléptek (9-18), és ezek után már nem is engedték lőtávolba ellenfelüket, simán lehozták a mérkőzést. Igaz rutinban aztán nincs hiány a Darüssafakánál a nyári bevásárlás után (Jamon Lukas Gordon, Renaldas Seibutis, Ersin Dagli, stb.), ezúttal Gasper Vidmar (17 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk) és John Shurna (18/12 pont, 5 lepattanó, 9/7 mezőnyből) voltak kiemelkedőek. Az Ankarában Clay Tucker (24/9 pont, 4 lepattanó) és Vanja Plisznics (15/9 pont, 8 lepattanó, 3 blokk) is hiába hoztak nagyon jó számokat.

Usak Sportif (0-2) – Istanbul BSB. (1-1) 66-71

Azután, hogy az Istanbul kikapott hazai pályán az Ankrától, nem fogadtunk volna nagy összegben arra, hogy nyerni tud az Usak otthonában. Azonban mégis ez történt, a hazaiak a tavalyi szezon után ezúttal kellemetlen meglepetést okoztak, az ilyen elhullajtott pontok aligha férnek bele nekik. Az újonc érdemei ettől még elvitathatatlanok, a harmadik negyedben már 15 ponttal is vezettek (31-46). Az Usak innen még visszaküzdötte magát, a vendég kezek azonban nem remegtek meg, tökéletes büntetőzéssel hozták a meccset. A két legnagyobb igazolás, az ismét izmos dupla-duplát összehozó Alex Stephenson (15 pont, 15 lepattanó, 2 blokk) és Zack Wright (15 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés) voltak a nyerőemberek.

Torku Selcuk Universitesi (2-0) – Tofas Bursa (1-1) 88-81

Biztosan verte a Selcuk a Tofast, ezzel téve igazán értékessé a múlt heti, Trabzonspor elleni idegenbeli sikert. Mindössze egyszer, egyetlen ponttal tudott vezetni a Tofas (50-51), de a hazaiak gyorsan visszavették az irányítást. A konyaiaknál kiválóan működött a Sean Williams (22/3 pont, 14 lepattanó, 2 blokk), Troy DeVries (21/9 pont, 6 gólpassz), Josh Mayo (16/12 pont, 7 gólpassz, 4 lepattanó) háromszög, a Tofasban viszont DaShaun Wood (27/15 pont, 4 gólpassz) extrája egyedül kevés volt.