TBL 20. forduló: Az Usak hivatalosan is a nagyok között

A török bajnokság alapszakasza a huszadik fordulóval az egyharmadához érkezett. A Banvit egyetlen vereséggel továbbra is az élen, de a Fenerhez hasonlóan ezúttal csak nehezen nyert. Az Efes és a Galatasaray pedig ki is kapott, előbbi az Usaktól, az újonc minden várakozást felülmúl és szívósan küzd a rájátszásbeli pályaelőnyért. Íme a forduló összefoglalója!

Usak Sportif (13-7) – Anadolu Efes (14-6) 73-68
Újabb hatalmas sikert ért el az Usak, az újonc az Efes legyőzésével bizonyította, hogy helye van a legjobbak között. Az első félidőben 4-6 pont körüli fórral végig a hazaiak vezettek, köszönhetően elsősorban remek védekezésüknek. Mindössze 24 pontot engedtek az Euroligában szereplő riválisuknak a mérkőzés első felében (31-24). Fordulás után sem változott kezdetben semmi, a harmadik negyed derekán viszont egy 14-4-es szériával fordított az Efes (44-45). Ez a fellángolás viszont két percnél sem tartott tovább, az Usak gyorsan visszavette a vezetést, amit már nem is engedett ki a kezéből. 66-65-re még felzárkóztak az isztambuliak, ám egy 7-0-s sorozattal lezárta a meccset a házigazda. Elijah Holman (18 pont, 11 lepattanó, 5 blokk, 9/8 mezőnyből) hatalmasat játszott, az Usak győzelmének kulcsa volt. Mellette Justin Carter (15 pont, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés), illetve a túloldalon Zoran Planinic (15/9 pont, 6 gólpassz) emelhetők ki.

Torku Konya Selcuk Universitesi (5-15) – Banvit BK (19-1) 70-79
Ezúttal nem volt könnyű dolga a Banvitnak, a listavezető dolgát alaposan megnehezítette a kiesőhelyen tanyázó Selcuk Universitesi. Az első félidőben végig az újoncnál volt az előny, egyértelműen a házigazda irányította a mérkőzést. A Selcuk nagyon felszívta magát, a Banvit ezzel szemben kissé dekoncentráltan játszott. A nagyszünetben aztán rendezték a sorokat a balikesiriek, alapos fejmosást kaphattak az öltözőben. Ennek meg is lett a foganatja, a mérkőzés második felében már az igazi arcát mutatta az éllovas, a vezetést végig kézben tartva, nem nagy különbséggel, de magabiztosan húzta be újabb, tizenkilencedik győzelmét. Keith Simmons (25/15 pont) volt a Banvit és az egész mezőny legeredményesebbje, mellette a visszatérő Chuck Davis (11 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz, 2 blokk) volt még nagyon hasznos. A szépen helytálló hazaiaktól a kiváló Sean Williams (20 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz, 2 blokk) és Tomas Delininkaitis (17/12 pont) nyújtott átlag felettit.

Fenerbahce Ülker (16-4) – Tofas Bursa (9-11) 70-59
Egynegyednyi igazán jó játék elég volt a Fenernek a Tofas ellen, mikor érezték a hazaiak, hogy ezen meccsen még baj is lehet, akkor rákapcsoltak és bebiztosították kötelezően elvárt sikerüket. Az első negyedben felváltva vezettek a csapatok, a folytatásban viszont meglepő módon sokkal inkább a bursaiak jártak előrébb. A záró játékrészben még mindig a vendégeknél volt az előny (51-52), ekkor kaptak észbe a Fener sztárjai. Szigorítottak védekezésükön, támadásban pedig nem nagyon tudtak hibázni ekkor, 16-3-as rohamukkal megfordították és eldöntötték a mérkőzést. Bo McCalebb (19/3 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó, 11/8 mezőnyből) talán idénybeli legjobb teljesítményét nyújtotta,a frissen igazolt montenegrói centerrel, Blagota Szekuliccsal (16 pont, 5 lepattanó) karöltve kivégezték a Tofast.

Galatasaray Liv Hospital (14-6) – Türk Telekom (7-13) 89-65
Második félidei lehengerlő játékának köszönhetően végül fölényesen nyert a Galatasaray a Türk Telekom ellen. A nagyszünet előtt is többnyire a címvédő vezetett, de 31-19 után egy 14-2-es rohammal még kiegyenlítettek a vendégek. Fordulás után aztán erre a bravúrra már nem volt képes a Türk Telekom, mikor hasonlóan nagy előnybe kerültek az isztambuliak, akkor nemhogy csökkent volna, inkább duplájára nőtt a csapatok közti differencia. A záró negyed így már csak formaság volt, a végén nagy különbséggel nyert a Galata. Pops Mensah-Bonsu (14 pont, 10 lepattanó) volt a mezőny legjobbja, mellette Zoran Erceg (17/6 pont) termelt még nagyon jól. A Türk Telekom legeredményesebbje Josh Shipp (15/6 pont) volt.

Pinar Karsiyaka Izmir (12-8) – Aliaga Petkim (3-17) 89-65
Az izmiri rangadó csak a nevében volt rangadó, a ligautolsó, mindössze 3 győzelmet számláló Aliaga megnehezíteni sem tudta a Pinar Karsiyaka dolgát. Fél negyeden át tudta tartani magát a vendégcsapat, 10-10 után aztán egyszerűen átrobogott ellenfelén a kupagyőztes. Pontról pontra, kosárról kosárra nőtt a különbség, 44-24-nél pedig már kerek 20 volt közte. Ez alá a második félidőben már nem is adta a Karsiyaka, egy könnyed edzőmeccsnek beillő találkozót nyertek meg a házigazdák. 11 játékos között oszlott meg nagyjából egyenletesen a játékidő a győztes félnél, Esteban Batista (11 pont, 9 lepattanó) 13 perc alatt is kis híján dupla-duplázott, a túloldalon pedig Ceyhun Altay (20/9 pont) és Dragan Labovics (14/6 pont, 7 lepattanó) jó teljesítménye sem ért semmit.

Trabzonspor Medical Park (7-13) – Besiktas Integral Forex (10-10) 79-87
Nem tudott visszatérni a győzelem útjára a Trabzonspor, idegenben is végig vezetve, biztosan győzött a Besiktas. Már az első negyedben 10 pontos különbség alakult ki (8-19), amit hosszú percekig biztosan tartott is az isztambuli alakulat. Félidő után aztán egy 11-1-es rohammal fordítani tudtak a hazaiak, 45-44-nél náluk volt az előny. Az újonc azonban ezzel el is lőtte minden puskaporát, egy ennél is nagyobb, 13-0-s szériával reagált rögtön a fekete-fehér gárda, és a 20 pontot is megközelítette a folytatásban a csapatok közti differencia (52-70). A mérkőzés tehát izgalmakat már nem tartogatott, a végén kozmetikázott még valamelyest a Trabzonspor. Kenan Bajramovics (26/3 pont, 7 lepattanó, 14/10 mezőnyből) volt a Besiktas hőse, óriási vétel volt a bosnyák játékos, aki új csapatában eddig minden meccsén igazolta klasszisát.

Aykon TED Ankara Kolejliler (10-10) – Mersin BSB. (6-14) 85-70
A múlt héten lezárta ötmeccses vereségsorozatát az Ankara, a fővárosiaknak az újabb kötelező győzelem megszerzése sem okozott gondot, így ismét egálba hozták mérlegüket és nem állnak rosszul a rájátszásért vívott harcban. Az első perctől az utolsóig vezetett az Eurocupban remeklő, kedden nyolcaddöntőt vívó hazai gárda, biztosan gyűjtötte be a győzelmet. Jó mezőnyszázalékuknak köszönhetően (48% - 36%) a 21 eladott labda is belefért nekik, ennyi elszórt lehetőséggel nem mindennapos a sima diadal. Többen is brillíroztak az Ankara játékosai közül, Vladimir Golubovics (15 pont, 10 lepattanó), Kristaps Valters (14/12 pont, 8 gólpassz, 6 lepattanó) és Alekszandar Rasics (16/3 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) is remekeltek, míg a Mersin legjobbja ismét Ali Karadeniz (18 pont, 9 lepattanó) volt.

Olin Edirne (6-14) – Royal Hali Gaziantep BSB. (9-11) 78-95
Második félidei domináns teljesítményének köszönhetően visszatért a győzelem útjára a Gaziantep az Olin Edirne ellen. Múlt héten a Banvit ellen megszakadt az EuroChallenge-ben is remeklő gárda nyolcmeccses győzelmi sorozata, ám a listavezető ellen az erősebb csapatoknak sem szégyen idén kikapni. Ezúttal az első félidőben még nem találta a fonalat a Gaziantep, szinte végig a hazaiak vezettek. Félidőre aztán megfordította 10 pontos hátrányát a vendégcsapat (43-44), a folytatásban pedig már egyértelműen az ő akaratuk érvényesült. A végére elfáradt az Edirne, így a különbség is nagy lett, a végeredmény 78-95. Ernest Bremer (21/15 pont, 5 gólpassz), Baris Ermis (15/9 pont, 10 gólpassz) és Dejan Borovnjak (18 pont, 7 lepattanó, 8/8 mezőnyből) kiemelkedően játszottak, de hatan is kétszámjegyű pontszámot értek el a Gaziantepből. A hazaiak közül Torin Francis (17 pont, 13 lepattanó) és Darius Washington (19/3 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) remekelt.