TBL 22. forduló: A Banvitnak Isztambulban sem akadály a Fener legyőzése

A török bajnokság huszonkettedik fordulójában a Banvit begyűjtötte a létező legnagyobb skalpot is, hiszen a Galatasaray után a Fenerbahcét is oda-vissza verte, alaposan feladva ezzel a leckét legfőbb riválisainak. Az isztambuliakon kívül minden rájátszáshelyen álló csapat nyert, továbbra is nagy a harc az élbolyban. Jöjjenek a részletek!

Fenerbahce Ülker (17-5) – Banvit BK (21-1) 78-79
Nemcsak a forduló, de a török bajnokság idei szezonjának legnagyobb rangadóját rendezték a héten, ahol a Banvit szenzációs győzelmet aratott a Fenerbahce vendégeként. Ezúttal nem a könnyed, bravúros játékból vizsgázott jelesre az utcahosszal listavezető Banvit, sokkal inkább a küzdés és a veszettnek tűnő helyzetből való visszakapaszkodás miatt dicsérhetők most a balikesiriek. 4-5 után nagyon hosszú ideig nem vezetett Banvit, a Fener erődemonstrációt tartott, nagyon meg akarták mutatni az isztambuliak, hogy hiába nem ők az elsők, azért a legeredősebb kerettel ők rendelkeznek. A hazai előny folyamatosan nőtt, 33-15-nél pedig már 18 ponttal járt előrébb a Fener. A Banvit azonban nagy erőfeszítések árán megfelezte hátrányát, félidőre már 46-38-ra kapaszkodott fel. Énnél beljebb azonban sokáig nem volt számukra, a negyedik negyedben még mindig 69-59 volt az állás. Egy utolsó rohamot indítottak ekkor a vendégek, ezt a törekvést pedig siker koronázta, hiszen 76 pontnál kiegyenlítettek. A Fener két jó büntetővel visszavette előnyét, 78-77-nél azonban a slusszpoént a Banvit lőtte el, E.J. Rowland (12/3 pont, 5 gólpassz) kosarával végül ők örülhettek. Az utolsó támadásnál a gólpasszt jegyző Sammy Mejia (17/9 pont, 5 lepattanó) és Cevher Özer (15/15 pont) voltak a listavezető húzóemberei, a hazaiaknál pedig Luka Zoric (22 pont, 5 lepattanó) remekelt.

Olin Edirne (7-15) – Anadolu Efes (16-6) 65-99
Nem volt kérdés, hogy az Efes érvényesíti-e a papírformát az Olin Edirne ellen, esélyeshez méltón, nagyon simán diadalmaskodtak a vendégek. 13-12-nél még átvette a vezetést a házigazda, de ez volt az első, és mint később kiderült az utolsó ilyen alkalom is a mérkőzésen. A folytatásban begyújtotta a rakétákat az Efes, 28-20-ra nyerte az első játékrészt, de a többi negyedet is szinte pontosan ugyanennyivel nyerték a vendégek, folyamatosan nőtt a szakadék a csapatok között, a végére pedig már osztálykülönbség alakult ki. Minden faktorban óriási fölényben volt az Efes, a lepattanók (29-43) és a gólpasszok (18-27) számában jelentkezett leginkább mindez. A török játékosok, így Deniz Kilicli (16 pont, 8 lepattanó) és Dogus Balbay (15 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz, 10/7 dupla) nagyon jól éltek az adódó több játékidővel, de minden vendégjátékos hozzátett valamit a sikerhez. Nem úgy az Olinnál, ahol szinte csak Darius Washington (19/9 pont, 4 gólpassz) és Torin Francis (14 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) dicsérhetők.

Galatasaray Liv Hospital (15-7) – Torku Konya Selcuk Universitesi (6-16) 79-56
Egy félidőnyi előnyt adott a Galatasaray a Selcuknak, a nagyszünet után viszont beindult a címvédő és nem volt kérdés, hogy ki nyeri ezt a meccset. Főleg az első negyedben szenvedett a Galata, mindössze 12 pontra volt képes ekkor, de a jó védekezés megmentette őket, így mindössze 3 ponttal mentek a vendégek (12-15). A második etap nagy részében ez a különbség meg is maradt a csapatok között, félidőben még mindig vendégelőnyt mutatott az eredményjelző (29-30). Az öltözőben alapos fejmosást kaphattak az isztambuli játékosok, nagy elánnal estek neki ellenfelüknek, a negyed végét pedig elsősorban a behulló tripláiknak köszönhetően 13-0-lal zárták, a játékrészt összességében 31-9-re nyerték, több pontot szereztek ekkor, mint a teljes első félidőben. Eldőlt a mérkőzés, Pops Mensah-Bonsu (14 pont, 11 lepattanó) és Zoran Erceg (15 pont, 2 blokk) voltak a győzelem fő kovácsai.

Usak Sportif (14-8) – Aliaga Petkim (3-19) 89-64
Nagyon sima győzelmet aratott az Usak az Aliaga ellen, ezen a szezon elején talán még meglepődhettünk volna, azóta viszont a két csapat teljesen ellentétes utat jár be. Az újonc remekel a teljes szezonban, a ligautolsót pedig az veri el, aki éppen arra jár. Az első negyed még viszonylag szoros volt (22-16), a félidőhöz közeledve viszont elkezdett egyre jobban ellépni a házigazda (41-27). Fordulás után sem történt változás, kinyílt az olló, 62-42-nél már kerek 20-szal ment az Usak. Ez a különbség aztán hamarosan már 30 is lett (79-49), kitömte ellenfelét a hazai csapat. A palánk alatt elképesztő fölényben volt az újonc, átjáróház volt a vendégek védelme. Az 55 kétpontos kísérlet nagyon sok egy csapattól, ebből ráadásul 30 rádobás be is ment (55%), jó százalékkal használta ki tehát ezeket a helyzeteket az Usak. Elijah Holman (24 pont, 17 lepattanó, 4 blokk, 15/10 mezőnyből) ebből oroszlánrészt vállalt magára, brutális dupla-duplája és 4 blokkja is jelzi, hogy mennyire korlátlan úr volt az amerikai a palánkok alatt.

Pinar Karsiyaka Izmir (13-9) – Türk Telekom (7-15) 90-80
A Pinar Krasiyaka az elmúlt öt meccséből négyet elveszített, csak az utolsó Aliagát tudta megverni, így a Türk Telekom ellen kötelező volt a győzelem számukra hazai pályán. Nem is okozott gondot a siker begyűjtése, magabiztosan húzták be az izmiriek a mérkőzést. Ahogy a fordulóban több meccsen, úgy itt is az első, szoros negyed (22-20) után jött egy nagyobb roham, ami meghozta az áttörést a házigazdáknak. 13-4-gyel nyitotta a második negyedet a Karsiyaka, ezzel 10 pont fölé növelte előnyét. Már félidőben eldőlni látszott a mérkőzés (48-33), a pauza után pedig gondoskodtak róla a hazaiak, hogy ez így is legyen, 69-45-nél kialakult a mérkőzésen a legnagyobb különbség. A záró játékrészben még tudott faragni hátrányán a Türk Telekom, ez arra volt jó csupán, hogy szebben mutasson a végeredmény számukra. Esteban Batista (21 pont, 9 lepattanó) és Jon Diebler (19/15 pont, 4 lepattanó, 6/5 tripla) jelentették a különbséget a csapatok között, a túloldalról nem jött még csak hasonlóan jó teljesítmény sem.

Aykon TED Ankara Kolejliler (10-12) – Besiktas Integral Forex (12-10) 68-75
A két Eurocup-szereplő csapat a hazai bajnokságban is komoly riválisa egymásnak, a rájátszásért harcol mindkét gárda, így ez az összecsapás igazi „hatpontos” meccsnek számított. A várt nagy csata azonban elmaradt, meglepetésre az Ankara nem igazán tudott egyenrangú partnere lenni a Besiktasnak. Az első negyed még teljesen kiegyenlített volt, 7-szer adták át a vezetést egymásnak a csapatok ebben a játékrészben. 21-20-ra vezetett ekkor még a fővárosi gárda, akik aligha gondolták ekkor, hogy ez volt az utolsó előnyük ezen az estén. A második negyedben mindössze 6 pontra voltak képesek, így félidőben már 10-zel vezetett a Besiktas (27-37). Az isztambuliak rutinosan őrizték előnyüket, minden felzárkózási kísérletet visszavertek, így két győzelemre növelték előnyüket riválisukkal szemben. Bradley Buckman (17/9 pont, 9 lepattanó), Ryan Broekhoff (16/12 pont, 5 lepattanó) és Mehmet Yagmur (14/6 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) vitték a hátukon a Besiktast, míg az Ankarából Kristaps Valters (19/9 pont, 4 gólpassz) és Clay Tucker (16/12 pont, 6 gólpassz) emelhetők ki.

Trabzonspor Medical Park (9-13) – Tofas Bursa (10-12) 95-81
Az Efes és a Besiktas ellen elszenvedett vereségek után visszatért a helyes útra a Trabzonspor. Nagyon jó meccset vívtak a házigazdák a Tofas Bursával, amin végül ők örülhettek és belőtték magukat a rájátszásért és a kiesés ellen harcoló mezőny közé. A vendégek kezdtek valamivel jobban, de nagy előnyt nem tudtak kiharcolni, a folytatásban pedig hol az egyik, hol pedig a másik csapat vezetett. Félidőben is minimális különbség volt csak a felek között a pontgazdag meccsen (48-49), a kiélezett küzdelem pedig ezután is folytatódott. A végén aztán nem bírta már a nyomást a Tofas, 77-73-nál egy rövidzárlatnak köszönhetően villámgyorsan csinált egy 10-0-t a Trabzonspor. Ezzel el is dőlt a meccs, a vendégeknek nem volt már annyi erejük, hogy visszajöjjenek a meccsbe. Andrija Stipanovic (23 pont, 11 lepattanó, 14/11 mezőnyből) és Jerome Randle (18/6 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) fantasztikusan játszottak, csakúgy, mint a túloldalon Chinemelu Elonu (27 pont, 12 lepattanó, 14/10 mezőnyből), a centerek küzdelme igazi csemege volt a mérkőzésen.

Mersin BSB. (6-16) – Royal Hali Gaziantep BSB. (10-12) 58-88
A vártnál is sokkal egyoldalúbban alakult a Mersin és a Gaziantep ütközete, szinte semmilyen ellenállást nem tudott kifejteni a hazai csapat a héten EuroChallenge Final Fourba jutó ellenfelével szemben. 12-0-lal kezdtek a vendégek, ezzel megadva a mérkőzés alaphangját, és tudatosítva ellenfelükben, hogy mire számíthatnak a mérkőzésen. A tízpontos különbség megmaradt a folytatásban is, a 27-38-as félidő után pedig a maradék ereje is elfogyott a Mersinnek, így 26-12-re nyerte meg a harmadik negyedet a Gaziantep. A csapatok közti differencia folyamatosan nőtt, 47-81-nél már osztálykülönbség mutatkozott a felek között, végül kerek 30 lett közte. Ernest Bremer (23/15 pont, 3 gólpassz), Dejan Borovnjak (16 pont, 4 lepattanó, 10/8 pont) és Mutlu Akpinar (16/12 pont) voltak a Gaziantep vezérei, a Mersinben pedig Ali Karadeniz (19 pont, 5 lepattanó) játszott csak jól.