TBL, 23. forduló: Egy nap alatt három hosszabbítás

A szezon talán legjobb fordulóján vagyunk a túl a török bajnokságban.

A szezon talán legjobb fordulóján vagyunk a túl a török bajnokságban, hiszen a három hosszabbításos csatán túl számos meglepetés is született. Az Efesen és a Galatán kívül a Darüssafaka, a Karsiyaka és a Banvit is egyaránt hazai pályán szenvedett vereséget előzetesen esélytelenebb riválisától. Az ex-szolnoki James Florence megszórta a címvédő Fenert a bemutatkozó meccsén.

Rönesands TED Kolejliler Ankara (8-15) – Fenerbahce Ülker (18-5) 62-71

Egy negyed kellett a Fenerbahcénak, hogy bemelegedjen az Ankara otthonában, ezt követően azonban simán nyerte a meccset a címvédő. 11-7 után egy 10-0-s rohammal fordított a Fener, majd nem sokkal később már 32-19-re vezettek. A 10 és 20 pont közötti különbség állandósult a folytatásban, így a megszokottnál is bővebb rotációját használhatta Zseljko Obradovics mester. A legeredményesebb Semih Erdennek (15 pont) 11 perc játékidő is elég volt a 15 pontjához, de Ricky Hickman (14/3 pont, 3 labdaszerzés) sem töltött sokkal több időt a parketten. A túloldalon Clay Tucker (16/3 pont, 5 lepattanó) és az ex-szolnoki, ankarai bemutatkozó meccsét játszó James Florence (15/3 pont) voltak kiemelkedőek.

Usak Sportif (9-14) – Anadolu Efes (16-7) 76-75

A múlt heti, Ankara elleni hazai összecsapása után egy újabb meccset szórakozott el az Efes, ezúttal az Usak ellen. Nem túlzás ezt állítni, hiszen az isztambuli sztárcsapat előnye a harmadik negyedben már 18 pontos volt (34-52) a kiesés elől menekülő riválissal szemben. Az Usak azonban szépen lassan elkezdte faragni hátrányát, bejöttek 10 pont alá, majd a meccset 69-75 után egy 7-0-s rohammal zárták le, így a második félidőben csak egyszer, de a legjobbkor vették át a vezetést. A győztes kosár a mezőny legjobbjának, Chris Warrennek (22/6 pont) a nevéhez fűződik. Az Usakban még Courtney Fells (17/9 pont, 6 lepattanó) volt kiemelkedő, a túloldalon pedig Thomas Heurtel (14/3 pont, 8 gólpassz, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) fogta össze jól csapatát, de a végén ő is hibákat vétett.

Galatasaray Liv Hospital (13-10) – Türk Telekom (11-12) 76-80

Az Usakhoz hasonlóan nagy meglepetést okozott a Türk Telekom is a Galatasaray ellen, ráadásul a rájátszásért hajrázó fővárosiak hihetetlenül magabiztosan hozták el a két pontot az utóbbi fordulókban „nyeregető” Galatától. A vendégek már az első negyedben 10 ponttal vezettek (9-19), ami után az egész meccsen már csak egyszer, 50-48-nál adták ki a kezükből előnyüket. Ez a bordó-sárga fór azonban tiszavirág életűnek bizonyult, hiszen négy triplával és egy 12-2-es rohammal azonnal válaszolt a Türk Telekom, amivel ismét biztonságos távolságba kerültek és lezárták a meccset. Hiába játszott nagyon jól a Galatában többek között Zoran Erceg (16/9 pont, 7 lepattanó) és Justin Carter (14 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) is három másik 10 pontos játékos mellett, ezúttal ez kevés volt a sikerhez. A Türk Telekomban az extrán dobó Kristaps Valters (18/15 pont, 5 gólpassz), Evren Büker (14/12 pont) és Ben McCauley (16/6 pont, 8 lepattanó) voltak kimagaslóak, ők hárman mindig elő tudtak lépni a kritikus pillanatokban is.

Darüssafaka Dogus (16-7) – Edirne Eskisehir (6-17) 82-89

Jordan Farmar (34/18 pont, 7 lepattanó) zseniális meccsét egy hajszálnyival még űberelni is tudta Marcus Haislip (36/12 pont, 7 lepattanó, 3 blokk), így ennek is köszönhetően a ligautolsó Edirne óriási meglepetésre nyerni tudott a harmadik Darüssafaka otthonában. A Banvit elleni bravúr után ismét nagy eredményt értek el a vendégek, így a korábban még biztosnak tűnő kiesőhelyekről való elkerülés már nem is tűnik lehetetlen küldetésnek számukra. Ezúttal ráadásul a parádés triplázásának (26/14, 54%) köszönhetően simán nyert az Edirne, végig előnyben játszottak a meccsen, így a végjátékban sem volt izgulnivalójuk. Haislip mellett Matt Walsh (19/15 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) is kiválóan játszott, a Darüssafakában pedig Renaldas Seibutis (16 pont) volt még kiemelkedő.

Pinar Karsiyaka (14-9) – Royal Hali Gaziantep BSB. (11-12) 66-71

A pályaelőnyért harcoló Karsiyaka fájó vereségbe szaladt bele saját pályáján a Gaziantep ellen, ez az elhullajtott pont valószínűleg még nagyon fog nekik hiányozni még úgy is, hogy a Galata is botlott ebben a fordulóban. A harmadik negyed egyes szakaszait leszámítva nem is voltak igazán versenyképesek ezúttal az izmiriek, az itt megszerzett négypontos, legnagyobb előnyük (53-49) sem bizonyult hosszú életűnek. A Jawad Williams (14/9 pont, 10 lepattanó) által vezérelt Gaziantep ugyanis gyorsan visszavette a vezetést és nem hibázott a végjátékban sem. A Karsiyaka egyetlen igazán dicsérhető embere D.J. Strawberry (19 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) volt ezen a meccsen.

Banvit BK (12-11) – Torku Selcuk Universitesi (11-12) 89-99 h.u.

Igaz végül „csak” hosszabbításban, de teljesen megérdemelten győzött a Selcuk a Banvit otthonában. A meccs jelentős részében a konyaiak akarata érvényesült, akik akkor is tudtak újítani, mikor a Banvit egy 11-0-s rohammal a maga javára fordította az állást a negyedik negyed legelején (74-73). Végül aztán egy tripla után a hazaiak vezettek 85-83-ra, így a rendes játékidő végén két büntetővel a Selcuknak kellett egyenlítenie. Több kosár a 40 perc során nem esett, így jöhetett a hosszabbítás, ahol már nem volt kérdéses melyik csapat nyer, a vendégek egyértelműen uralták a túlórát. Ernest Bremer (22/18 pont, 6 gólpassz), Troy DeVries (20/6 pont) és Hakim Warrick (17 pont, 5 lepattanó) egészen kiemelkedően játszottak a vendégeknél, de egyébként sem nagyon volt gyenge pont náluk. A Banvitban Vladimir Dragicsevics (19 pont, 5 lepattanó) és E.J. Rowland (17/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) nyújtották a legjobb teljesítményt.

Istanbul BSB. (9-14) – Besiktas Integral Forex (12-11) 77-81 h.u.

2-4 után a rendes játékidőben már nem is vezetett, mégis kikaparta a győzelmet a Besiktas az Istanbul otthonában. Ehhez nagyon kellett Scottie Reynolds (26/6 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó) extra produkciója, aki a legnehezebb helyzetekben is lendíteni tudott csapatán, egyértelműen ő volt a meccs hőse. Az újonc javarészt Sasha Vujacic (17/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Michael Jenkins (17/9 pont) révén érvényesítette akaratát a meccs során, a hosszabbításra azonban ők is elfogytak, nem tudtak eredményesek lenni.

Tofas Bursa (8-15) – Trabzonspor Medical Park (10-13) 91-84 h.u.

A forduló és a szombati játéknap harmadik hosszabbításos meccse a Tofas és a Trabzonspor találkozója volt. A hátsó régióban több csapat is bravúros eredményt ért el, így a kiesés elől menekülő Tofas sem akart lemaradni és végül behúzta a győzelmet. A fordulatos mérkőzés rendes játékidejének végét még elrontották a bursaiak, egy 7-0-s szakasz végén a kiváló Dwight Hardy (26/6 pont) még egyenlíteni tudott. A hosszabbításban viszont kijött a különbség, miszerint ezen az estén sokkal több megbízhatóan teljesítő játékosa volt a vendéglátóknak. A teljes kezdő 10 felett dobott, közülük pedig Jamont Gordon (17/6 pont, 7 gólpassz, 7 lepattanó), Lamar Patterson (20/9 pont, 6 lepattanó) és Brian Qvale (15 pont, 8 lepattanó) is roppant hatékonyak voltak.