TBL 24. forduló: Kiütötte a nagy rangadón a Fener a Galtát

A török bajnokság huszonnegyedik fordulójában rendezték a Fenerbahce-Galatasaray örökrangadót, ahol a valódi küzdelem ezúttal elmaradt, a Fener kiütötte riválisát. Az éllovasok közül a Banvit nehezen, az Efes könnyedén nyert. A Besiktas begyújtotta a rakétákat, még a pályaelőny is összejöhet számukra a playoffban. Jöjjenek a részletek!

Fenerbahce Ülker (19-5) – Galatasaray Liv Hospital (15-9) 77-52
Nemcsak a török bajnokság, hanem az európai élsport egyik legnagyobb rivalizálása a két nagy múltú klub, a Fenerbahce és a Galatasaray csatározása. Ezúttal viszont nem bővült egy újabb klasszikussal a két csapat közös történelme, a Fenerbahce ugyanis nagyon magabiztosan vágott vissza az ősszel elszenvedett vereségéért. Pedig szorosan indult a találkozó, az első negyed 17-17-es döntetlennel ért véget. A félidő hajrája aztán fantasztikusan sikerült a hazaiaknak, 12-0-val fejezték be az első húsz percet, így 30-25-ről 42-25-re alakult az állás, a Galata mindösszesen 8 pontra volt képes ebben a játékrészben. A rövid pihenő utáni pillanatok döntőnek bizonyultak, ugyanis a Galata nemhogy nem tudott visszajönni a meccsben, de a különbség gyorsan 20 pont fölé kúszott. Ezzel tulajdonképpen minden idejekorán el is dőlt, a fennmaradó idő legfeljebb a Fener szurkolóinak okozott örömet, hiszen kedvenceik úgy játszottak riválisukkal, ahogy kedvük tartotta. A vége 77-52 lett, ekkora különbségre aligha számított bárki is. Hat hazai játékos ért el 8 és 13 pont közötti pontszámot, már ez több volt, mint a Galata csapatszinten szerzett 52 egysége. Melih Mahmutoglu (13/9 pont, 5 lepattanó) és Luka Zoric (13 pont, 6/5 mezőnyből) voltak a legeredményesebbek, míg a túloldalon Sinan Gülert (17/3 pont) tesztelték csapattársai, hogy egyedül is meg tud-e nyerni egy ilyen meccset, nem sok sikerrel.

Trabzonspor Medical Park (10-14) – Banvit BK (23-1) 85-86
A meccs jelentős részében hátrányban játszott, éppen ezért újabb nagy tettet hajtott végre a Banvit a Trabzonspor egypontos legyőzésével. Jól kapta el a rajtot a hazai csapat, nem engedték, hogy a Banvit rájuk erőltesse akaratát, majd elsősorban remek támadójátékuknak köszönhetően már 10 ponttal, 25-15-re vezettek az első negyed végéhez közeledve. Egy nagy, 13-2-es sorozattal villámgyorsan fordított a listavezető (27-28), ám ez az állapot tiszavirág életűnek bizonyult, és ismét a hazaiak voltak előnyben. Egészen a negyedik negyed elejéig így volt ez, 59-44-nél pedig már elúszni látszott a hajó a Banvitnak, úgy tűnt elszenvedi második vereségét a vendégcsapat. Ez azonban nem így történt, kemény munkával visszajöttek a meccsbe a balikesiriek, és küzdeni tudásból is jelesre vizsgáztak ezúttal. 70-71-nél már ismét ők voltak előnyben, a változatos hajrát négy másodperccel a vége előtt pedig egy jó és egy szándékosan kihagyott büntetővel döntötték el. E.J. Rowland (34/6 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 14/11 mezőnyből) a szezon legjobb játékát hozta, szinte nem tudott hibázni, Chuck Davis-szel (17/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) szinte ketten nyerték meg ezt a meccset a Banvitnak. A túloldalon is voltak remek egyéni teljesítmények, Kirk Penney (18/12 pont, 4 lepattanó) és Jerome Randle (15/3 pont, 8 gólpassz, 3 lepattanó) is egészen kiválóan játszottak.

Anadolu Efes (18-6) – Royal Hali Gaziantep BSB. (11-13) 71-62
Egynegyednyi jó játék bőven elég volt az Efesnek a Gaziantep ellen, hiszen csupán a második játékrészt nyerte meg a hazai sztárcsapat. Azt viszont elég alaposan, hiszen ellenállhatatlan volt ebben az etapban az Efes, 29 pontot termeltek tíz perc alatt, így félidőben 42-27-es előnyben voltak. A találkozó érdemi része ezzel véget is ért, könnyedén tartotta távol magától a Gaziantepet az Efes, ehhez a jó védekezés szolgáltatott alapot. Hiába nyerték meg a vendégek a hátralévő két negyedet, átütő feltámadást nem tudtak produkálni, így biztosan hozta a kötelező győzelmet az Efes. Kimagasló teljesítmény nem született az isztambuliaktól, Jamon Lucas Gordon (11/3 pont, 4 gólpassz, 4 labdaszerzés) volt a legeredményesebb a maga 11 pontjával, mellette talán még Milko Bjelica (10 pont, 8 lepattanó) emelhető ki.

Usak Sportif (15-9) – Türk Telekom (8-16) 66-77
Nem tudta kihasználni a Galatasaray elhasalását az Usak, hiszen az újonc gárda is bukott, így nem jött fel a negyedik pozícióba. Pedig ez igazi szenzáció lett volna 24 forduló után, ám meglepetésre a Türk Telekom idegenben tudott diadalmaskodni, szó mi szó, az ankaraiakra nagyon ráfért már egy ehhez hasonló siker. Pedig nagyon sokáig úgy tűnt, hogy az Usak nem kegyelmez és magabiztosan behúzza ezt a meccsét is. A 12-4-es kezdés után a második negyed derekán már 13 ponttal, 32-19-re vezettek a hazaiak, innen viszont egy fantasztikus, 14-0-s rohammal fordítani tudott a Türk Telekom, ami rendkívül fontos volt a félidő előtt. Ennek köszönhetően a folytatás már teljesen kiegyenlített erők küzdelmét jelentette, a végére pedig elfáradt és teljesen összeomlott az újonc. Mindössze 7 pontra volt képes az utolsó tízpercben az Usak, így nem csoda, hogy a Türk Telekom egy nem különösebben eget rengető produkcióval is biztosan és megérdemelten győzött végül. Luka Bogdanovics (25/12 pont, 7 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Manny Harris (21/3 pont) teljesítménye viszont az extra kategóriába tartozik, ők jelentették a győzelmet jelentő különbséget a csapatok között. Az Usakban Elijah Holman (13 pont, 16 lepattanó, 2 blokk) hozott újabb dupla-duplát, mindhiába.

Pinar Karsiyaka Izmir (14-10) – Torku Konya Selcuk Universitesi (6-18) 91-88 h.u.
Meglepetésre a Karsiyaka csak nagy nehézségek árán tudta legyőzni az egyik kiesőjelöltet, a Konya gárdáját. Az igazán nagy durranás azonban elmaradt végül, hiszen a hosszabbításban azért ki tudta csikarni a győzelmet az izmiri csapat. Csak maguknak köszönhetik a hazaiak, hogy ilyen körömrágósra sikerült a vége, hiszen 8-10 pontos előnyben voltak szinte végig a mérkőzésen. A végére ettől talán túlságosan is megnyugodtak a Karsiyaka játékosai, lankadt a figyelmük, így 65-66-nál már a Konya volt előnyben. Innentől már nagyon izgalmasan és szorosan alakult a végjáték, a 40 perc nem hozott döntést, miután a Selcuk két jó büntetővel kiegyenlített. A hosszabbításban is úgy tűnt eleinte, hogy egylabdás meccs lesz a vége, ám 83-85-nél a hazaiak megrázták magukat, és egy 8-0-s szériával eldöntötték a meccset. Bobby Dixon (14 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó) remekül irányította az izmirieket, Jon Diebler (16/9 pont) pedig a legeredményesebb hazai játékos lett. A Karsiyakában több volt a több jó, kiegyensúlyozott teljesítmény, míg a vendégeknél Derrick Low (19/9 pont, 9 gólpassz) és Troy Gillenwater (22/3 pont, 3 labdaszerzés) extrája sem ért bravúrt.

Mersin BSB. (6-18) – Besiktas Integral Forex (14-10) 77-87
Újabb kötelező győzelmet húzott be a Besiktas a Mersin ellen, ezzel rohamléptekkel halad afelé, hogy a hetedik pozíciónál is előrébb (akár a negyedik helyre) kerüljön, ezzel nagy valószínűséggel elkerülve a Fenerbahcét a rájátszásban. Érdekes, negyedenként változó képet mutató mérkőzés volt ez, az első játékrész nagyszerű támadójátékkal egyértelműen az isztambuliaké volt (19-27), akiknek vezetése a másodikban is megmaradt, ám a félidei 40-41-es eredménynek egyértelműen a Mersin örülhetett. A fordulás után egyből fordított és sokáig előnyben is játszott a házigazda, 60-52-nél azonban egy 11-0-s rohammal visszavette az irányítást a Besiktas. A végén aztán a rutin döntött, a több klasszis játékost felvonultató fekete-fehérek megérdemelt és nagyon fontos győzelmet arattak. Tomislav Ruzic (20/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Chris Lofton (14/6 pont, 3 gólpassz) és a kis híján tripla-duplázó, szinte hibátlanul játszó Doron Perkins (9 pont, 13 lepattanó, 9 gólpassz, 5/4 mezőnyből) jelentették a különbséget. A Mersin legjobbja Ali Karadeniz (20 pont, 10 lepattanó, 11/9 mezőnyből) volt.

Aykon TED Ankara Kolejliler (11-13) – Tofas Bursa (11-13) 88-93
A nyolcadik hely szempontjából kiemelt fontosságú meccset játszott egymással az Ankara és a Tofas, ahol a győzelem a bursaiak számára volt égetően szükséges, hiszen egy esetleges vereséggel kétgyőzelemnyi távolságba kerültek volna az utolsó playoff pozíciótól. Ennek megfelelően is kezdtek a csapatok, akik nyolcszor adták át egymásnak a vezetést az első negyedben, lényegében percenként változott tehát a helyzet. Kisebb meglepetésre aztán a folytatásban egy 10-1-es etappal a Tofas tudott robbantani, innentől állandósult a vendégelőny, 39-56-nál pedig már 17 volt a Bursa fórja. A meccsnek azonban még nem volt vége, kemény munkával 73 pontnál egyenlíteni tudott az Ankara. A fővárosiak ereje nagyjából eddig tartott, a Tofas ismét megrázta magát, biztonságos távolságba került és lezárta a mérkőzést. Tízen, a két csapatból öten-öten is kétszámjegyű pontot értek el, Clay Tucker (22/12 pont, 9 gólpassz, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) illetve Jure Balazic (24/3 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) azonban az egyenlőnél is egyenlőbbek voltak, mindketten kiemelkedtek a mezőnyből.

Olin Edirne (8-16) – Aliaga Petkim (3-21) 98-79
Az Aliagát már nemcsak a Banvit vagy a Fener, de az Olin Edirne is simán veri 20 ponttal, így alighanem elkönyvelhetjük, hogy hat forduló ide vagy oda, de ők már 99%-os kiesőnek számítanak. Már az első öt percben eldőlt a találkozó, 18-2-es kezdéssel semmisítette meg az izmirieket az Olin. Sok további szót nem is érdemel ez az összecsapás, a legnagyobb különbség 94-58-nál alakult ki, ehhez a 36 pontos differenciához képest tulajdonképpen hízelgő az Aliagára nézve a végeredmény. Újfent Darius Washington (22/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz, 3 labdaszerzés) volt a győztes fél legeredményesebbje, de több csapattársa is kedvére fickándozhatott az Aliaga nem létező védekezése mellett.