TBL, 25. forduló: Bukott a Fener, az Efes és a Galata is

Kikaptak az euroligás nagyágyúk a hétvégén a török bajnokságban, négy rájátszáshelyért pedig hat csapat áll egymeccsnyi különbségen belül.

Banvit BK (13-12) – Fenerbahce Ülker (19-6) 82-77

Megtorpant egy kissé az elmúlt héten a bombaformában lévő Fenerbahce, hiszen a címvédő kilences győzelmi szériáját a Laboral Kutxa törte meg az Euroligában, a bajnokságban pedig a Banvit parancsolt megálljt nekik. Az egész szezonra kidőlt Ricky Hickman mellett Emir Preldzic sem vállalta a játékot ezúttal, ez pedig vereséghez vezetett. A Banvit egyébként a második félidőben végig vezetett, így teljesen megérdemelten gyűjtötték be Obradovicsék skalpját. Erre nagy szükségük is volt a balikesirieknek, hiszen eszméletlenül sűrű a mezőny, az 5. és 10. helyek között mindössze egymeccsnyi a távolság, így aki hibázik, az könnyen kipottyanhat a rájátszásból. A tavalyi alapszakaszgyőztesnél erre nyilván gondolni sem akarnak, ebben pedig most E.J. Rowland (20/3 pont, 5 gólpassz) és Chuck Davis (13/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) voltak a legnagyobb segítségre. A Fenerben Jan Vesely (18 pont, 7 lepattanó, 4 blokk) volt a legjobb, illetve önmagához képest Melih Mahmutoglu (16/12 pont) volt kimagasló.

Edirne Eskisehir (7-18) – Anadolu Efes (17-8) 81-79

Nem tudta kihasználni a Fener botlását az Efes, hiszen a ligautolsó Edirne otthonában hasaltak el a kék-fehérek, így – legalábbis egyelőre – megfosztották magukat a lehetőségtől, hogy egy győzelemre közelítsék meg nagy riválisukat, és az egymás elleni rangadón döntsék el az alapszakaszgyőzelmet. A bajnokság végére megtáltosodó Edirne ugyanakkor gőzerővel menekül a kiesőzónából, az utolsó nyolc meccséből ötöt megnyert, így a nemrég még reménytelennek tűnő helyzetük után immár csak egy meccs választja csak el őket a bentmaradást jelentő 14. helytől. A hazaiak ráadásul 11 pontos első félidei hátrányt (17-28) dolgoztak le, majd a negyedik negyedben egy újabb fordulatot vittek a meccsbe. 70-71-nél egymás után két triplát küldött a helyére az Edirne, innen pedig már nem tudott újítani az Efes. Marcus Haislip (20/6 pont, 8 lepattanó) és Manny Harris (19/3 pont, 7 lepattanó) voltak a mindössze 7 embert forgató házigazdák vezérei, az Efesben pedig Dario Saric (17/3 pont, 8 lepattanó) játszott a legjobban.

Galatasaray Liv Hospital (13-12) – Trabzonspor Medical Park (11-14) 80-93

Négyen is egészen extra napot fogtak ki a Trabzonsporból a Galatasaray otthonában, így ezzel a nagy bravúrral az idei EC Final Four házigazdája sem mondott még le a rájátszásról. Novica Velicskovics (22/18 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó, 7/6 tripla), Dwight Hardy (20/9 pont, 5 gólpassz), Dee Bost (18/12 pont, 5 lepattanó) és Andrija Sztipanovics (14 pont, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) voltak a Trabzonspor nyerőemberei, vezérletükkel végig vezetett a meccsen csapatuk és nem adtak esélyt az isztambuliaknak. Sinan Güler nagyon hiányzott a Galata mezőnysorából, Zoran Erceg (15/3 pont, 5 lepattanó) és Vladimir Micov (14/12 pont, 6 gólpassz, 2 blokk) pedig nem tudták felvenni a versenyt vendégek négyesfogatával.

Darüssafaka Dogus (18-7) – Torku Selcuk Universitesi (12-13) 84-57

Az első negyedben ellenállhatatlan támadójátékkal rukkolt elő a Darüssafaka, így végül a vártnál is magabiztosabban hozta a papírforma győzelmet az újonc. A nyitó tízpercet 29-16-ra nyerték a házigazdák, a folytatásban pedig tartósan 20 pont fölé nőtt a különbség. A Selcuk mindössze 57 pontra volt képes, ebből 22-t a vendégek kimagaslóan legjobbja, Hakim Warrick (22 pont, 10 lepattanó) szerzett, a többiek viszont mélyen tudásuk alatt játszottak. A hazaiak viszont szétdobták egymás között a terheket, így a két legeredményesebb John Shurna (14/12 pont) és Göksenin Köksal (14/6 pont, 4 lepattanó) tudtak lenni egyaránt 14 egységgel.

Pinar Karsiyaka (16-9) – Tofas Bursa (8-17) 93-80

Nem hibázott a Karsiyaka, és a Darüssafakához hasonlóan az izmiriek is roppant meggyőző fölénnyel verték a Tofas csapatát. A Pinar ezzel a sikerrel stabilan őrzi negyedik helyét, a Galata vereségével pedig nagy eséllyel pályaelőnnyel kezdhetik majd a rájátszást. A házigazdák egy 11-0-s rohammal húztak el az elején, amiből már nem engedtek a hátralévő időben sem. A Bobby Dixon (23/12 pont, 5 lepattanó), Juan Palacios (17/3 pont, 9 lepattanó), Jon Diebler (17/15 pont, 4 lepattanó) hármas fantasztikusan játszott a Karsiyakában, ők vezették győzelemre csapatukat.

Usak Sportif (10-15) – Besiktas Integral Forex (13-12) 70-66

Az Usak számára a kiesés elkerülése, a Besiktasnak pedig a minél jobb rájátszáshely megszerzés (azaz a Fener és az Efes elkerülése) okán volt fontos az egymás elleni találkozójuk. Végül az előzetesen esélytelenebb Usak örülhetett, akik a tízedik győzelmükkel egy kicsit fellélegezhetnek, ha a tabellára pillantanak. A harmadik negyed közepétől vették át a kezdeményezést a hazaiak, egy 15-4-es rohammal elhúztak, innentől pedig minden isztambuli rohamot visszavertek. Chris Warren (15/6 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) és Eric Buckner (11 pont, 13 lepattanó, 2 blokk) voltak kiemelkedőek az Usakban, a túloldalon pedig John Holland (21/6 pont, 6 lepattanó) volt a legjobb.

Rönesands TED Kolejliler Ankara (8-17) – Türk Telekom (12-13) 70-72

Egy nagyon kemény végjátékban a Türk Telekom nyerte meg a fővárosi rangadót, így a két csapat közül ők kerültek közelebb céljaik eléréséhez. Az Ankarának a kiesés elkerülése, a Türk Telekomnak pedig a rájátszás elérése miatt volt fontos ez a meccs, és végül a vendégek örülhettek tehát. A hajrá hihetetlenül szoros volt, a Türk Telekom vezetése 1 és 4 pont között ingadozott a teljes negyedik negyedben, ám ők elbírták a nagy terhet és rendre visszaverték a fordítási kísérleteket. Josh Carter (21/6 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) és Kristaps Valters (16/12 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) vitték a hátukon a Türk Telekomot, az Ankarában pedig Kalin Lucas (24/6 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) volt a legjobb, mindhiába.

Istanbul BSB. (11-14) – Royal Hali Gaziantep BSB. (12-13) 91-86

Három negyeden keresztül egészen változatos és fordulatos volt az Istanbul és a Gaziantep mérkőzése, az utolsó játékrészt azonban már az újonc kontrollálta, így megérdemelten nyerte meg a találkozót. Az Istanbul sem hajlandó tehát leszakadni a hihetetlenül szoros playoffért vívott csatában, a Gaziantep ugyanakkor még könnyen lehet, hogy sajnálhatja ezt az elhullajtott pontot. A két szlovén, Sasha Vujacic (24/3 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) és Jure Balazic (20/3 pont) alaposan megszórták a Gaziantepet, akiket Earl Calloway (16/9 pont, 8 gólpassz) sem tudott átlendíteni a holtpontokon.