TBL 25. forduló: Robog a Besiktas, gödörben a címvédő

A török bajnokság huszonötödik fordulója után az élen a helyzet változatlan, a Banvit és a Fener is kiizzadta újabb győzelmét. A középmezőny viszont nagyon besűrűsödött, a Besiktas zsinórban hetedik győzelmével és a többiek botlásával immár a negyedik helyen tanyázik. A Galata sorozatban harmadik vereségét szenvedte el, a Tofas pedig nem mindennapi kiütéssel jelentkezett. Jöjjenek a részletek!

Banvit BK (24-1) – Usak Sportif (15-10) 68-61
Magabiztosan, az elejétől a végéig vezetve verte a masszív Usakot a Banvit, amely karnyújtásnyira került az alapszakaszelsőségtől ezzel a sikerrel. Megnyomta a meccs elejét a Banvit, 24-17 lett az első negyed eredménye. Ezzel az előnyével sáfárkodott nagyon jól a meccs hátralévő részében a listavezető, akik annyit adtak ki magukból, amennyi a győzelem megszerzéséhez kellett. A félidő után azért a nagyobb erőbedobás szükséges volt a Banvittól, az Usak ugyanis 36-38-nál a mérkőzésen először átvette a vezetést. Ennél tovább azonban nem engedte ellenfelét a Banvit, majd a hajrá előtt egy 8-0-s szériával a meccsen először 10 pont fölé növelték vezetésüket (63-51). Innen már nem tudott visszakapaszkodni az újonc, így nem borult a papírforma. Sammy Mejia (18/9 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz), Chuck Davis (14 pont, 9 lepattanó, 2 blokk) és Keith Simmons (14/6 pont, 8 lepattanó) is nagyon jók voltak, alappillérei voltak a győztes balikesiri gárdának.

Royal Hali Gaziantep BSB. (11-14) – Fenerbahce Ülker (20-5) 76-78
Csak vér és veríték árán, na meg egy fantasztikus negyedik negyednek köszönhetően tudta kibrusztolni a győzelmet a második helyét védő Fenerbahce a nyolcba igyekvő Gaziantep otthonában. Pedig nem kezdtek rosszul az isztambuliak, 6-9-nél aligha gondolta bárki is, hogy nagyon hosszú ideig ekkor vezet utoljára a Fener. Pedig ez történt, a Gaziantep kézbe vette a meccs irányítását, egy 10-0-s rohammal 21-11-re lépett el pillanatokon belül. Az így megszerzett előnyt aztán biztosan tartani is tudta a házigazda, hiába egyenlített ki például 32 pontnál is a rivális sztárcsapat, ismét tudott újítani a Gaziantep és visszaállt a kétszámjegyű különbség. A negyedik negyedig talán nem is hitték el igazán a Fener játékosai, hogy kikaphatnak, ám ekkor szemléletet váltottak a vendégek. Több fokozattal feljebb kapcsoltak védekezésükön, 10-0-lal kezdték a záró 10 percet, és kihasználták, hogy egyre inkább elfáradni látszottak a hősiesen küzdő hazaiak. Az utolsó percben aztán büntetőkkel kicsikarta a győzelmet a Fener, nem sikerült a bravúr a Gaziantepnek. A palánk alatt Oguz Savas (19 pont, 11/8 mezőnyből) és Luka Zoric (17 pont, 6/5 mezőnyből) hatékony játékának sokat köszönhetnek vendégoldalon, a többi játékos még a 10 pont közelébe sem nagyon jutott. A Gaziantepben inkább a kisemberek, így Domen Lorbek (22/9 pont, 4 lepattanó) és Baris Ermis (10/6 pont, 10 gólpassz, 3 labdaszerzés) villogtak.

Besiktas Integral Forex (15-10) – Anadolu Efes (18-7) 71-57
Az Efest is legyőzte a Besiktas, ezzel zsinórban hetedik bajnokiját vette sikerrel a fekete-fehér gárda. Nagy formába lendült és megtalálta az igazi formáját a Besiktas az alapszakasz harmadik harmadában, az isztambuli rangadón aratott győzelmével az eddigi legnagyobb skalpját is begyűjtötte, a tabellán pedig már szinte a semmiből jött fel a negyedik helyre. Remekül sikerült a mérkőzésen a rajt a hazaiaknak, akik már az első negyedben egyértelművé tették, hogy nem ijedtek meg nagyobb nevű riválisuktól. Nagyszerű játékkal 27-16-ra nyerték az első negyedet, szinte tökéletes játékot produkáltak ekkor. A második játékrész ennek pont az ellenkezőjeként alakult, az Efes is villantott valamit valós tudásából, aminek következtében a félidőre már fordítottak is vendégek (38-40). A nagyszünet után aztán ismét fordulat állt be a mérkőzésen, egy 9-0-s rohammal ismét 10 pont fölé nőtt a Besiktas fórja. A rendkívül pontszegény negyedik negyed aztán már nem osztott és nem szorzott, az Efes mindössze 6 pontra volt képes ebben a periódusban, így nem csoda, hogy a Besiktas biztosan nyerte meg a meccset. Doron Perkins (13/6 pont, 7 lepattanó) és Ryan Broekhoff (11/3 pont, 12 lepattanó) voltak a remekül lepattanózó hazaiak (42-26 a lepattanóarány) legjobbjai.

Galatasaray Liv Hospital (15-10) – Pinar Karsiyaka Izmir (15-10) 70-72
Ami nem jött össze a Gaziantepnek a Fenerrel szemben, az sikerült a Pinar Karsiyakának a Carlos Arroyo nélkül felálló Galatasaray ellen. Az izmiriek ráadásul idegenben értek el nagy bravúrt, ezzel pedig alaposan megbolygatták a középmezőnyt, hiszen a negyedik helyen négy csapat áll holtversenyben jelenleg, öt fordulóval a vége előtt hatalmas a harc az utolsó pályaelőnyt biztosító helyért. Az első félidőben végig a vendégek vezettek, de előnyük csak néhány pont volt, így ekkor még nem sokan gondolták komolyan, hogy bravúrt érhet el a Karsiyaka. Ez a fordulás után sem volt másként, hiszen hosszú idő után átvette a vezetést a Galata (38-35). Nem tört meg azonban ettől a Pinar, nem engedte, hogy nagy különbség alakuljon ki. A negyedik negyedben aztán igazi parázs csata alakult ki, 9-szer adták át a vezetést egymásnak a csapatok ebben a periódusban. 63-59-nél úgy tűnt, hogy kézbe veheti a meccset a jóval esélyesebb isztambuli gárda, ám a Karsiyaka innen is felállt, egy 6-0-s miniszériával fordítottak. 68-68-nál, egyenlő állásnál aztán egy triplával bevitték a kegyelemdöfést az izmiriek, innen már nem volt visszaút a zsinórban harmadszor bukó Galata számára, sikerült a bravúr a vendégeknek. Bobby Dixon (21/12 pont, 6 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Esteban Batista (13 pont, 10 lepattanó) szokás szerint nagyszerűek voltak, de Jon Diebler (17/9 pont, 8 lepattanó) is maximálisan dicsérhető.

Türk Telekom (9-16) – Aykon TED Ankara Kolejliler (11-14) 84-66
Meglehetősen egyoldalú meccsen újabb vereséget szenvedett a TED Ankara a Türk Telekomtól a fővárosi rangadón, ezzel a papíron erősebb fővárosi alakulat egyre távolodik a playofftól. Pedig az erőviszonyok alapján a legjobb nyolc a nagyon minimum elvárás az Ankarával szemben, ennek eléréséhez azonban még nagy küzdelmek várnak rájuk. Ez a mérkőzés is csak egy félidőn keresztül volt szoros, egyszer, 24-25-nél még vezetett is egyetlen ponttal a vendégcsapat. Innen azonban 8-0-lal lépett meg a Türk Telekom, az így megszerzett 10 pont körüli előnyt pedig hosszú időn át tartani is tudta. Sőt később egy újabb, 9-0-s rohammal már kereken 20 volt közte (72-52), ekkor végképp eldőlt a győzelem sorsa. Manny Harris (27/6 pont, 9 lepattanó) és Luka Bogdanovics (17/6 pont, 5 lepattanó) újabb fantasztikus teljesítménye ezúttal is győzelmet ért.

Torku Konya Selcuk Universitesi (7-18) – Trabzonspor Medical Park (10-15) 84-77
A két újonc közül a szezon második felében nyújtott teljesítménye miatt a másodosztály tavalyi bajnoka, a Trabzonspor szerepel sokkal jobban, ezúttal viszont a Konya meg tudta fricskázni riválisát. A mérkőzés a vártnál sokkal egyhangúbb volt, egyetlen másodperc erejéig sem vezetett a Trabzonspor. Döntetlen is csak 34-34-nél volt az állás, előtte és utána is biztosan vezetett a Selcuk csapata. Habár a különbség többnyire nem volt nagy, a lélektani tízpontos határt is csak egyszer, 63-52-nél haladta meg, ettől függetlenül nem volt benne a meccsben, hogy fordítanak a látogatók. 74-72-nél még egyszer megrázta magát a Konya, 8-0-lal véget vetett a meccsnek. Három húszpontos teljesítmény nagyon ritka egy csapaton belül, Troy Gillenwater (24/6 pont, 7 lepattanó), Sean Williams (20 pont, 6 lepattanó, 4 blokk, 3 gólapssz) és Troy De Vries (23/9 pont, 5 gólpassz) viszont most ezt produkálták, csapatuk 84 pontjából 67-et ez a trió szerzett. A Trabzonspor legjobbja Kaya Peker (18/3 pont, 9 lepattanó) volt.

Tofas Bursa (12-13) – Olin Edirne (8-17) 126-67
Az idei szezon legnagyobb arányú kiütése is megszületett ebben a fordulóban, ám meglepetésre ezt nem valamelyik sztárcsapat produkálta és nem a tökutolsó Aliaga volt az elszenvedője. A török kosárlabdázás történelemkönyvében is érdemes lenne visszakeresni, hogy mikor volt utoljára ekkora, egy híján 6    0 pontos különbség két csapat között, mindenesetre a Tofas kis híján ráduplázott az Olin Edirne pontjaira. A mérkőzés statisztikája is sok érdekességgel szolgál, félidőben már 78-40-re vezetett a Tofas, a második negyedben egészen elképesztő módon 44 pontot szerezve. A triplákat is fantasztikusan értékesítették a bursaiak, 19 jó távolijukat mindössze 30 kísérletből érték el (63%). A lepattanócsatát 42-20-ra nyerték a hazaiak, ez is óriási szám, csakúgy, mint a 28 gólpassz. Nyolcan is kétszámjegyű pontot szereztek a Tofasból, kevés ez az oldalon a nevek felsorolásához, a legeredményesebb Marcus Denmon (20/15 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) lett közülük.

Aliaga Petkim (3-22) – Mersin BSB. (7-18) 74-82
A Mersinnek most már kötelező volt a győzelem, az Aliagának pedig már lényegében teljesen mindegy, hogy mit játszanak, az utolsó hely garantáltnak tűnik számukra. A Konya egy nappal korábbi győzelme miatt nagyon kellett ez a siker a vendégeknek, akik így reális eséllyel folytathatják tovább harcukat a kiesés ellen. A mérkőzés túl sok érdekességet nem hozott, hacsak nem azt, hogy az Aliaga végre összeszedte magát és legalább bő egy félidőn keresztül jól tudott játszani. 10-0-lal kezdték a meccset a házigazdák, ez megfelelő lökést adott nekik, félidőben is még 42-35-re vezettek. A szokásos leolvadás most a harmadik negyedben jött el számukra, ezt a negyedet 26-12-re nyerte a Mersin, amiben volt egy 14-2-es futás is. A vendégek győzelmében Ali Karadeniz (18 pont, 4 lepattanó) és Antwain Barbour (15/6 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) vállaltak főszerepet.