TBL 26. forduló: Megnyerte a Banvit az alapszakaszt

Négy fordulóval a török bajnokság alapszakaszának vége előtt a 25-1-es mérleggel álló Banvit újabb sikerével biztosította első helyét és rájátszásbeli pályaelőnyét. A Fener és az Efes között ismét nyílt lett a második helyért zajló harc, a negyedik pozícióért pedig továbbra is négy gárda verseng fej-fej melletti küzdelemben. Nagy köre volt a Tafasnak, kiesett az Aliaga, az Olin Edirne pedig történelmi mélypontra zuhant. Jöjjenek a részletek!

Aykon TED Ankara Kolejliler (11-15) – Banvit BK (25-1) 79-99
Újabb magabiztos győzelmével négy fordulóval az alapszakasz vége előtt bebiztosította első helyét a Banvit. A rájátszásban tehát végig pályaelőnyük lesz az elképesztő szezont produkáló balikesirieknek, aki bajnok akar lenni annak nyernie kell a nagyon masszív Banvit szintén roppant erős hazai pályáján. Ezúttal is listavezetőhöz méltó produkcióval rukkoltak ki a fővárosban az Ankara ellen a vendégek, minden negyedet megnyerve, egy híján 100 pontot szerezve diadalmaskodtak kerek 20 ponttal. Ezzel az egy mondattal tulajdonképpen el is mondtunk mindent a mérkőzésről, az egyre érettebb csapatjátékot mutató, 24 gólpasszt kiosztó Banvit-játékosok 100%-osan kézben tartották a mérkőzést. Öten is kétszámjegyű pontot értek el a vendégek közül, Sammy Mejia (14/3 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz, 2 blokk) volt a legsokoldalúbb, Cevher Özer (19/15 pont, 5 lepattanó, 11/7 mezőnyből) pedig a legeredményesebb közülük. Az Ankarát Vladimir Golubovics (20 pont, 11 lepattanó, 13/8 mezőnyből) próbálta tartani, nem sok sikerrel.

Pinar Karsiyaka Izmir (16-10) – Fenerbahce Ülker (20-6) 83-74
Nagy bravúrt, és annál is fontosabb győzelmet húzott be az óriásölő Karsiyaka a Fener ellen, így az izmiriek nem kerültek lépéshátrányba a negyedik pozícióért zajló négycsapatos versenyfutásban. A Pinar a múlt héten a Galatát, ezúttal pedig egy újabb sztárcsapatot fektette két vállra, az Efes elleni győztes kupadöntőt, illetve a Banvit idei egyetlen vereségét is beleszámítva egyáltalán nem túlzó az óriásölő jelző az esetükben. Az első félidő teljesen kiegyenlítetten zajlott a vasárnapi ütközet során, a második félidőben dőlt el a találkozó. A harmadik negyedben a Karsiyaka támadójátéka volt kiemelkedő, 30 pontot szereztek ebben a tízpercben. A záró játékrészben ezzel szemben a védekezés dominált, mindössze 12 ponton tartották a hazaiak nagynevű ellenfelüket, így nagyobb izgalmak nélkül zárult a derbi. Esteban Batista (22 pont, 14 lepattanó, 12/9 mezőnyből) és Jon Diebler (23/21 pont, 8/7 tripla) végezték ki a Fenert, előbbi a palánkok alatt volt tarthatatlan, míg utóbbi szétdobta az isztambuliakat.

Anadolu Efes (19-7) – Aliaga Petkim (3-23) 77-57
Annyit adott ki magából az Aliaga ellen az Efes, amennyi feltétlenül szükséges volt a győzelem eléréséhez. A két csapat között egyértelműen osztálykülönbség van, ez már matematikailag is biztossá vált, hiszen a meglehetősen harmatos izmiri gárda biztosan elbúcsúzik a TBL jövő évi küzdelmeitől. Már az első negyedben eldőlt ez a találkozó, remek védekezéssel 21-8-ra nyerte az Efes az első etapot. Innentől kezdve már csak az eredmény tartására figyeltek a hazaiak, illetve arra, hogy a játékperceket és a terheket jól elosszák a játékosok között. Ez sikerült is, 11 játékos szerzett pontot a kék-fehérek közül, Dusko Szavanovics (14/6 pont, 8 lepattanó) lett a legeredményesebb végül. A túloldalon Ali Isik (28/9 pont, 4 lepattanó, 17/12 mezőnyből) 1 híján csapata pontjainak felét szerezte, ez mindent el is árul az Aliagáról.

Trabzonspor Medical Park (10-15) – Galatasaray Liv Hospital (15-10)
Elhalasztva, későbbi időpontban rendezik majd.

Besiktas Integral Forex (16-10) – Royal Hali Gaziantep BSB. (11-15) 94-91
Egy nagyon szórakoztató, pontgazdag meccsen gyűrte le végül a Besiktas a Gaziantepet. Mindkét csapatnak nagyon fontos lett volna a siker, zsinórban nyolcadik győzelme után aztán a Besiktas örülhetett, amivel megtartotta negyedik helyét. Ezzel szemben a Gaziantep távolodni látszik a rájátszástól, nem nagyon hibázhatnak az EC Final Fourra készülő törökök a folytatásban. Ez a mérkőzés nagyon szorosan indult, fej-fej mellett haladtak a csapatok, a félidőre (47-39), majd a harmadik negyed végére (71-57) azonban már nagynak mondható előnyt szerzett a Besiktas. Ettől talán túlságosan meg is nyugodtak az isztambuliak, így egy hatalmas hajrával, a negyedik játékrészben 34 pontot szerezve visszaküzdötték magukat a vendégek. A győzelem azonban Dejan Borovnjak (26 pont, 11/9 mezőnyből) és Baris Ermis (21/6 pont, 8 gólpassz, 6/5 mezőnyből) klasszis játéka ellenére sem jött össze nekik. A több jó egyéni teljesítményt felvonultató Besiktasban Doron Perkins (19/3 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz), Chris Lofton (22/12 pont, 3 labdaszerzés) és Tomislav Ruzic (15 pont, 7 lepattanó) vállaltak vezérszerepet.

Usak Sportif (16-10) – Torku Konya Selcuk Universitesi (7-19) 91-78
Az újoncok összecsapásán a kiemelkedő szezont produkáló Usak érvényesíteni tudta a papírformát a Konya ellen. Igaz a vártnál sokkal nehezebben ment mindez, egy hatalmas negyedik negyed kellett a szezon meglepetéscsapatától a győzelem megszerzéséhez. 33-16-ra nyerték meg a záró játékrészt a házigazdák, 10 perc alatt dupla annyi pontot szerezve, mint riválisuk. Egy újabb olyan győzelem volt ez tehát az Usaktól, amit a remek mentalitásuknak és küzdeni tudásuknak köszönhetnek, így továbbra is hihetetlen, de versenyben vannak a rájátszásbeli pályaelőnyért. Remek teljesítmények hosszú sorát láthattuk a mérkőzésen, így például Justin Carter (23/6 pont, 7 lepattanó, 2 blokk), Chris Warren (17/3 pont, 6 gólpassz), Orhan Haciyeva (20/12 pont, 4 lepattanó) és Elijah Holman (15 pont, 6 lepattanó) is alaposan kitettek magukért. A Konyában Troy Gillenwater (34/3 pont, 7 lepattanó, 17/13 mezőnyből) játszott MVP formában.

Mersin BSB. (7-19) – Tofas Bursa (13-13) 83-89
Hatalmas lépést tett a playoff felé a Tofas, a Mersin vendégeként használták ki riválisaik, az Ankara és a Gaziantep botlását a bursaiak. Nem volt egyszerű menet ez a vendégek számára, az első félidőt ugyanis a kiesés elől menekülő Mersin uralta, 50-39-re mentek félidőben a vendéglátók. A nagyszünet után aztán egy másik Tofas jött ki az öltözőből, kiváló támadójátékkal előbb visszajöttek a meccsbe (66-67), majd végül meg is nyerték azt. A második félidőben a Tofas szerzett 50 pontot, ebből Marcus Denmon (31/18 pont, 4 lepattanó) és Evren Büker (13/9 pont, 12 gólpassz) vették ki alaposan a részüket. A kiesés elől menekülő Mersin Ali Karadeniz (20 pont, 9 lepattanó, 2 blokk, 11/7 mezőnyből) és Kenneth Hosbrouck (21/15 pont, 6 labdaszerzés) miatt tartotta magát leginkább.

Olin Edirne (8-18) – Türk Telekom (10-16) 65-101
Érthetetlen, amit az Olin Edirne produkál az elmúlt két fordulóban, a Tofas és a Türk Telekom elleni meccseken összesen 132-227-es pontkülönbséget bírt összehozni a teljesen összeomló gárda. Könnyen lehet, hogy történelmi mélypont ez a török bajnokság históriáskönyvében, a múlt heti hatvanas után már „csak” negyvenes zakót szabtak az Olinra, de finoman szólva sem topkategóriás ellenfelek voltak az elkövetők. A múlt hetihez hasonlóan ez a meccs sem bírt túl nagy sportértékkel, egy percig sem forgott veszélyben a félidőben már 60 pontnál tartó ankaraiak (34-60) győzelme. Joshua Shipp (20/9 pont, 12 lepattanó) volt a Türk Telekom legjobbja, a hazaiakon pedig már a pontkirály, Darius Washington (25/9 pont, 5 lepattanó) sem tud segíteni.