TBL 29. forduló: A Banvit újabb üzenete a rájátszás előtt

A török bajnokság alapszakaszának utolsó előtti, 29. fordulójában a Banvit a Efest fogadta, és hatalmasat küzdve, nagy hátrányból felállva ismét győzni tudott. Könnyedén nyert a többi élcsapat, a negyedik, még elsőkörös pályaelőnyt jelentő pozícióért pedig a Galatasaray tűnik befutónak. Végleges a legjobb nyolc mezőnye. míg az Aliaga után a Mersin a másik kieső. Íme a forduló összefoglalója!

Banvit BK (28-1) – Anadolu Efes (21-8) 73-72
A rájátszás előtt az utolsó hazai, igazán nagy megmérettetés állt a Banvit előtt az Efes elleni derbi során. Hiába volt már tét nélküli a mérkőzés a listavezető számára, a presztízsértéke így is hatalmas volt a találkozónak, bár a két gárda csak a döntőben találkozhat legközelebb. A Banvit immár sokadszor mutatta meg a szezon során, hogy nagyon tud küzdeni, és annak ellenére is ki tudja harcolni a győzelmet, hogy nem igazán megy neki a játék. Az Efes szinte az egész meccsen vezetett, az első fél negyed volt csupán a házigazdáké, 15-13 után aztán egy 8-0-s etappal átvette a vezetést a kék-fehér alakulat. Ezt nagyon sokáig nem is adták ki a kezükből Szavanovicsék, sőt, többször is 10 pont feletti előnyben voltak (30-40, 38-50). A meccs legnagyobb különbségénél, 45-60-nál aztán nagyon összekapták magukat a Banvit játékosai, egy 12-0-s futással jöttek vissza a meccsbe. Az előny továbbra is az Efesnél volt, egészen a hajráig, mikor 63-67-nél egy újabb, ezúttal 9-0-s roham meghozta az áttörést a balikesirieknek, akik végül egyetlen ponttal tudtak diadalmaskodni. A 100%-osan dobó Chuck Davis (15 pont, 9 lepattanó, 6/6 mezőnyből), valamint E.J. Rowland (16/6 pont, 7 gólpassz) voltak a Banvit kulcsemberei, míg a vendégek közül Jamon Lucas Gordon (16/6 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) és Zoran Planinic (14/6 pont) okozták a legtöbb fejtörést. Ez a vereség azt jelenti az Efes számára, hogy már nem előzheti meg a Fenert és a harmadik helyről várja a rájátszást.

Fenerbahce Ülker (23-6) – Aykon TED Ankara Kolejliler (11-18) 85-79
Biztos második helyezettként várta soron következő meccsét a Fenerbahce az Ankara ellen, és nem nagy különbséggel ugyan, de végig vezetve, könnyedén gyűjtötte be újabb sikerét. Jó ütemben kezdett a Fener, 17-7-re léptek el már a legelején, az első negyedben pedig 28 pontot rámoltak be az Ankara kosarába. A vendégek azonban szépen összeszedték magukat, egy triplával 37-39-nél még a vezetést is átvették. Ez az állapot azonban tiszavirág életűnek bizonyult, ismét kézbe vette az irányítást a Fener, és 10 pont körüli előnnyel végig is vitte a meccset. Linas Kleiza (17/15 pont, 7/6 mezőnyből) lett az elsősorban csapatként jól teljesítő győztes legeredményesebbje, az Ankarában pedig Kristaps Valters (22/15 pont, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés, 10/8 mezőnyből) és Clay Tucker (20/6 pont, 3 labdaszerzés, 3 gólpassz) extrája sem ért győzelmet.

Galatasaray Liv Hospital (18-10) – Olin Edirne (8-21) 93-78
Simán hozta a Galatasaray az elvárható győzelmet az Olin Edirne ellen, így jó eséllyel pályázik a múlt héten megbotló Besiktast megelőzve a negyedik hely, ezzel együtt pedig az elsőkörös pályaelőny megszerzésére. Sok szót nem érdemel ez a mérkőzés, magabiztosan gyűjtötte be a két pontot a címvédő. Az Olin Edirne az elmúlt hetek irdatlan nagy zakói után (közel 40, sőt 60 pontos is volt köztük) ezúttal jól tartotta magát, 20 pontnál nagyobb egyszer sem volt a különbség ezúttal. Az Olin ezzel együtt is „kivívta” a bennmaradást, hiszen a Mersin ismét bukott, így az Olin Edirne jövőre is a legjobbak között szerepelhet. Carlos Arroyo (12/12 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) volt a sokat cserélő Galata legponterősebbje ezúttal (is), az Olin Edirne-ben pedig Darius Washington (22/9 pont) emelkedett ki.

Türk Telekom (11-18) – Besiktas Integral Forex (18-11) 67-84
A mérkőzés időpontjában a Galatasaray két meccsel volt elmaradva a Besiktas mögött, így a fekete-fehérek nem számolgathattak, viszont megtették ami rajtuk múlt a Türk Telekom magabiztos legyőzésével. Az ankaraiak magukra találtak a szezon végére, viszont ez a megállapítás a Besiktasra is igaz, ráadásul nagyon motivált volt ezúttal is az isztambuli gárda. Egyszer sem adták ki a kezükből a vezetést a vendégek, sőt, 2-2-nél volt utoljára döntetlen az állás. A különbség folyamatosan nőtt, félidőre már elérte a 17 pontot is (30-47). A nagyszünet után aztán már semmi igazán lényeges dolog nem történt, minden eldőlt már ekkorra. Kenan Bajramovics (19/3 pont, 9 lepattanó), Tomislav Ruzic (19/3 pont, 11/8 mezőnyből) és Chris Lofton (16/9 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) vették kézbe a Besiktasnál a meccs irányítását, míg a Türk Telekomban Luka Bodganovics (17/6 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) volt kiemelkedő.

Pinar Karsiyaka Izmir (17-12) – Usak Sportif (16-12) 93-72
Úgy tűnik, hogy a hatodik helyért harcolhat csupán a Karsiyaka és a szezon végére nagyon nehéz sorsolást kapó Usak. Néhány fordulóval korábban még a pályaelőny is reális célja lehetett mindkét gárdának, de az Usak nem bírt a jóval erősebb riválisokkal, az izmirieknek pedig két váratlan vereség is becsúszott. A padlóról a Karsiyaka tudott felállni, a viszonylag szorosabb első félidő után nagyon sima, egyoldalú folytatás következett. 17-2-es rohanással zárta az első félidőt, illetve nyitotta a másodikat a Pinar, ezzel 46-32-re módosult az állás, ez volt a meccs döntő szakasza. Innen már nem tudott visszajönni a meccsbe az újonc, a vége pedig már-már kiütéses hazai diadal lett. Bobby Dixon (22/15 pont, 4 gólpassz, 7/5 tripla) tavalyi önmagát idézte, de nagyon jó volt Jon Diebler (20/9 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) és Can Altintig (15/6 pont, 4 gólpassz) is a remekül triplázó (22/12, 55%) Karsiyakában.

Tofas Bursa (15-14) – Aliaga Petkim (3-25) 117-82
Az utolsó forduló eredményeitől függetlenül biztosította rájátszásbeli szereplését a Tofas, ehhez a lehető legideálisabb ellenfelet kapták a bursaiak, hiszen hazai pályán fogadhatták a liga messze legrosszabb csapatát. Ennek megfelelően a mérkőzés az égvilágon semmi izgalmat nem tartogatott, a Gaziantep vereségének tudatában a Tofas már a legelején begyújtotta a rakétákat, 35-17-re gázolt át az egyik kiesőn a házigazda. A különbség rövidesen a 20, majd a 30 és a 40 pontot is elérte, a legnagyobb 112-68-nál volt a távolság a felek között. Rok Stipcevic (28/15 pont, 4 gólpassz, 9/8 mezőnyből) és Deividas Dulkys (20/12 pont, 4 lepattanó, 10/8 mezőnyből) terhelték meg alaposan az Aliaga gyűrűjét, tették mindezt kiváló dobószázalékkal, miközben több kulcsjátékos csapattársuk is pihenőt kapott. A nyolcadik helyezés tehát már biztos a Tofasnak, csakúgy, mint már jó ideje a Banvit első pozíciója, így ez az egy párosítás már megvan a playoffot illetően.

Royal Hali Gaziantep BSB. (12-16) – Trabzonspor Medical Park (12-17) 68-73
A Trabzonspor elleni vereségével elbúcsúzott a rájátszás egyébként is talán csak matematikai esélyétől a Gaziantep. Vasárnap még a Szolnok ellen hosszabbításban szerezte meg az EuroChallenge bronzérmét a Gaziantep, a nemzetközi meccsek fáradtsága pedig meg is látszott szerdán a hazaiakon. Három negyeden át néhány ponttal vezetett ugyan a Royal Hali, a végére azonban a koncentrációja mellett az erejét is elvesztette a vendéglátó, ezt pedig remekül használta ki az első osztályban végül simán bennmaradó Trabzonspor. 12-0-s rohammal fordította a maga javára a meccset az újonc (48-56), amit már ki sem engedett a kezéből. Csapatként volt nagyon jó a Trabzonspor, tíz játékosuk is pontot szerzett, érdekesség, hogy a túloldalon pedig három dupla-dupla sem volt elég a győzelemhez.

Torku Konya Selcuk Universitesi (10-19) – Mersin BSB. (7-22) 83-79
Nem tudott nyerni Konyában a Mersin, így nem tudta megragadni az utolsó szalmaszálat, és kiesett az élvonalból. Az Olin Edirne ellen egymás elleni összevetésben jobb a Mersinnél, így az utolsó forduló eredményétől függetlenül is kialakult a végső sorrend a tabella alján. 20 pontos különbséggel vezetett szinte végig a Konya, a Mersin azonban hatalmas hajrával izgalmassá tudta tenni a találkozót. 69-47 után 27-6-os szériát repesztett a vendégcsapat, ezzel feljött 75-74-re, fordítania azonban nem sikerült, jó büntetőzéssel lezárta a meccset az újonc. Tomas Delinkaitis (17/15 pont), Derrick Low (14/3 pont, 8 gólpassz, 5 lepattanó) és Sean Williams (13 pont, 12 lepattanó, 3 blokk) vezették győzelemre a Selcukot, a Mersin feltámadását pedig Gerald Fitch (28/6 pont, 5 lepattanó) és Ali Karadeniz (17 pont, 8 lepattanó, 9/7 mezőnyből) „intézték”.