TBL 30. forduló: Véget ért az alapszakasz

A török bajnokság alapszakaszának utolsó fordulóját rendezték a hét közben, ami nem sok izgalmat tartogatott. A rájátszást kivívó csapatok közül a Galatasaray és a Besiktas helyezése nem volt csak biztos, kettejük versenyfutásából a Galata jött ki jobban és szerezte meg a negyedik helyet. A Banvit elszenvedte második vereségét, véget ért a szenzációs, 21 meccses győzelmi sorozata, így felesleges teher nélkül készülhet a hétvégén rajtoló playoffra a ligaelső. Íme a forduló összefoglalója!

A 27. fordulóból elhalasztva
Galatasaray Liv Hospital (19-10) – Usak Sportif (16-13) 73-70
Kiváló harmadik negyedének köszönhetően húzta be a roppant fontos győzelmet a Galatasaray együttese az Usak Sportif ellen. Ezzel az isztambuliak nagyon jó helyzetbe hozták magukat a szerdai záró forduló előtt, és továbbra is kézben tartották a negyedik hely sorsát. A végére pokoli nehéz sorsolást kapó, kizárólag nagycsapatokkal találkozó újonc most állt helyt legjobban ezek közül a meccsek közül, félidőben pedig még 8 ponttal vezetett is (31-39). A nagyszünet után aztán igencsak összekapta magát a hazai sztárcsapat, 19-4-es szakasszal nyitotta a második félidőt, így a 8 pontos hátrányukból percek alatt 7 pontos előny lett. Az Usak a végén még ráijesztett ugyan nagynevű ellenfelére (70-69), ám fordítania már nem sikerült. Manuchar Markoishvili (17/9 pont), Zoran Erceg (14 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Furkan Aldemir (12 pont, 9 lepattanó) emelkedtek ki ezúttal a Galatából, az Usak legjobbja pedig Ibrahim Yildrim (16/12 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz, 8/6 mezőnyből) volt.

A 28. fordulóból elhalasztva
Aliaga Petkim (3-26) – Royal Hali Gaziantep BSB. (13-16) 61-95
Egy abszolút tét nélküli, mondhatni érdektelen mérkőzést is pótoltak a hétvégén, ahol az Aliaga sokadik nagyarányú zakóját gyűjtötte be a szezon során. Mindkét csapat várakozáson alul teljesít, Gaziantepben a rájátszás elvárható eredmény lett volna, az Aliaga mindössze három győzelme pedig a rémálom kategória. Ezúttal nem bízott semmit a véletlenre az EuroChallenge bronzérmese, egy negyed után egy pont híján rádupláztak ellenfelükre és jelentő különbség alakult ki tíz perc után (16-31), ami a folytatásban csak még tovább nőtt. A mérkőzés legeredményesebbje a vendégektől a kiválóan triplázó Murat Göktas (21/21 pont, 10/7 tripla) lett.

30. forduló
Besiktas Integral Forex (19-11) – Banvit BK (28-2) 73-60
Megduplázta veresége(i) számát a Banvit a Besiktas ellen a záró fordulóban, azaz elszenvedte második vereségét is, amivel lezárult az egészen elképesztő, 21 meccse tartó győzelmi szériája a listavezetőnek. Ez nem meglepő, hiszen kulcsjátékosait nem, vagy a megszokottnál jóval kevesebb ideig játszatta csak a Banvit, és nem is biztos, hogy baj, ha a rájátszás előtt lekerült a nagy sorozat miatti lelki teher a balikesiri játékosokról. A mérkőzés egyébként meglehetősen egyoldalú volt, hiszen a kiegyenlített első negyed után a Besiktas végig 10 pont feletti előnyben volt, ez pedig ezúttal a végén sem változott. Ettől függetlenül a fekete-fehérek maradtak az ötödik helyen, így pályahátrányból várhatják a Galatasaray elleni rangadókat. A mérkőzés legjobbja Doron Perkins (17/3 pont, 8 lepattanó) volt a Besiktasból.

Olin Edirne (8-22) – Fenerbahce Ülker (24-6) 82-111
A Fenerbahce egy könnyed győzelemmel hangolt a rájátszásra, a már korábban biztos második kirakatcsapat egy edzőmeccs jellegű találkozón húzta be újabb győzelmét. Minden negyedet megnyertek a vendégek, pontról pontra növelték előnyüket, végül pedig szezoncsúcsot jelentő 111 pontot szereztek. Egészen rendkívüli, hogy nyolc vendégjátékos is kétszámjegyű pontot szerzett, lepattanózásban pedig szintén alaposan felülmúlta a Fener a házigazdákat, 44-23-ra bizonyultak jobbnak ebben a szegmensben. Ebből a teljesítményből Nemanja Bjelica (21/6 pont, 10 lepattanó, 4 labdaszerzés), Izzet Türkyilmaz (11/9 pont, 10 lepattanó, 2 blokk) és kis híján Oguz Savas (19 pont, 8 lepattanó, 8/8 mezőnyből) is dupla-duplával vette ki a részét. A szezon toronymagasan legponterősebb játékosa (23,6 átlagponttal), Darius Washington (19/3 pont, 4 lepattanó, 11/9 mezőnyből) újabb remek teljesítménnyel fejezte be az idényt.

Anadolu Efes (22-8) – Torku Konya Selcuk Universitesi (10-20) 79-72
Ha nem is könnyedén, de végül azért hozta a papírforma győzelmet az Efes a Konya ellen. Nagyszerű felfogásban kezdte a kissé motiválatlan vendéglátókkal szemben a meccset az újonc, és az első félidőben ha nem is sokkal, de végig vezetett is. A 39-41-es félidő után továbbra is szoros maradt az állás, majd a meccs döntő jelentőségű szakasza a harmadik negyed hajrájában következett be, mikor egy 14-0-s szériával megfordította, és már nem is engedte ki a kezéből a meccset az Efes. A fiatal, mindössze 19 éves Cedi Osman (18/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) a bajnokság finisében a harmadik helyen végző kék-fehérek legüdébb színfoltja, a vendégektől pedig Troy De Vries (24/15 pont, 5 lepattanó) nyújtott ismét kiemelkedő teljesítményt.

Mersin BSB. (7-23) – Galatasaray Liv Hospital (20-10) 88-100
Ahogy korábban írtuk, a Galatasaray kezében volt a negyedik hely sorsa, ennek megszerzéséhez nem volt más dolga a címvédőnek, mint nyernie az utolsó héten. Ezt az Usak ellen vasárnap megtette, és nem hibázott szerdán sem a Mersin ellen, így meglett az utolsó, még pályaelőnyt jelentő pozíció számukra, valamint másik ágon vannak, mint a Fener-Efes duó. A mérkőzés önmagában túl sok izgalmat nem tartogatott, az élvonaltól múlt héten elbúcsúzó Mersin viszonylag szépen helytállt, 10 pontos hátrányban játszották végig szinte az egész meccset, ennyire futotta erejükből. Carlos Arroyo ezúttal pihent az isztambuliaknál, így most Pops Mensah-Bonsu (20/3 pont, 14 lepattanó, 2 blokk, 14/9 mezőnyből) és Ersin Dagli (19 pont, 6 lepattanó) vállalták magukra a 100 pontot elérő csapatukban a vezérszerepet. A Mersinben Gerald Fitch (31/15 pont, 5 lepattanó) nyújtott emlékezetes teljesítményt.

Aykon TED Ankara Kolejliler (12-18) – Pinar Karsiyaka Izmir (17-13) 99-64
A múlt heti, Usak elleni húszpontos győzelmével biztosította a Karsiyaka, hogy az újonc nem előzheti meg őket a hatodik helyen, így tét nélküli meccsre utaztak az izmiriek a fővárosba. Ennek következtében legjobbjukat, Esteban Batistát nem is nevezték a meccsre, de az Ankarában sem játszott a klasszis center, Vladimir Golubovics, szóval eléggé érthetetlen a Karsiyaka utolsó fordulóbeli „teljesítménye”. Ezen belül is a negyedik negyeddel számolnak el nagyon nehezen Bobby Dixonék, aminek még 61-53-as állásnál futottak neki a felek. Ami aztán itt történt, az nem a legjobb ómen az Efes elleni negyeddöntő előtt a vendégek számára, a záró tízpercet ugyanis 38-11-re veszítette el a Karsiyaka, ez egészen ritka dolog egy ilyen szintű csapat esetében. A távolról szinte emberfeletti módon, hihetetlen pontossággal termelő Kristaps Valters (31/27 pont, 10/9 tripla, 6 gólpassz) illetve Vanja Plisnic (22/6 pont, 4 lepattanó) végezték ki az izmirieket.

Usak Sportif (16-14) – Trabzonspor Medical Park (13-17) 65-78
A hetedik helyre bebetonozva várta a 30. fordulót az Usak a Trabzonspor ellen, a két gárda tavaly még a másodosztályban adott randevút egymásnak. A szezon meglepetéscsapata meglehetősen elfáradt az idény végére – ez a sorsolásuk láttán nem is csoda – ez pedig kiütközött ezúttal is. A szezon végére összeálló Trabzonspor végig uralta és irányítása alatt tartotta a mérkőzést, meglepő módon az Usak nem tudott beleszólni a meccs alakulásába, még úgy sem, hogy Elijah Holman (16 pont, 15 lepattanó) dominált a palánkok alatt. Az Usak számára talán a legnagyobb falat, a Fener következik a playoffban, az elmúlt hetek formáját figyelembe véve talán csak a tisztes helytállásban bízhat az újonc.

Tofas Bursa (16-14) – Royal Hali Gaziantep BSB. (13-17) 93-76
Néhány héttel korábban joggal gondolhattuk, hogy az utolsó fordulóban az egymás elleni mérkőzés dönti el a Tofas és a Gaziantep között, hogy melyikük jut be nyolcadik helyen a rájátszásba. Ez azonban elsősorban a bursaiak stabil, helyenként bravúros szereplése (Besiktas elleni idegenbeli siker, stb.) miatt nem így lett, hiszen a Gaziantep nem tudott hasonlóan jó eredményeket felmutatni. A csapatok szezonbeli teljesítményét is jól tükrözi ez a mérkőzés, ahol a vendégektől csak fellángolásokra futotta, míg a Tofas nagyszerű hajrával végül befutó lett. 73-73 után 20-3-as rohanással zárták a meccset a hazaiak, ezzel megadva a kegyelemdöfést egész évre nézve riválisuknak. Marcus Denmon (24/9 pont, 4 gólpassz, 4 labdaszerzés, 11/9 mezőnyből), Chinemelu Elonu (17 pont, 7 lepattanó) és Evren Büker (13 pont, 10 gólpassz) is remekelt a Tofasban, míg a vendégek legjobbja Domen Lorbek (24/9 pont, 3 gólpassz) volt.

Aliaga Petkim (3-27) – Türk Telekom (12-18) 65-75
Az utolsó forduló egyetlen olyan párosítása volt az Aliaga-Türk Telekom mérkőzés, ami mindkét félnek a szezonzárót jelentette, hiszen az izmiriek a másodosztályra, az ankaraiak pedig a nyaralásukra készülhetnek. Ebből aztán egy kifejezetten alacsony színvonalú meccs kerekedett, amit végül a korábbi válogatott Kerem Tunceri nélkül is biztosan nyertek meg a vendégek. Az Aliaga nem tudott szépen búcsúzni szurkolóitól, pedig lett volna miért kárpótolni őket, a 3-27-es mérleg több mint kiábrándító. Ez nem sikerült, így a Türk Telekom búcsúzhatott jobb szájízzel a 2013/14-es szezontól.