TBL, 5. forduló: Egy ponton múlt a Galata-Efes rangadó

A török bajnokság ötödik fordulójában Galatasaray-Efes csúcsrangadót rendeztek, nagy csata után a tavalyelőtti bajnok diadalmaskodott végül. Kemény meccset nyert meg a Fener, feltámadóban az Usak, a Paks legyőzése után már a bajnokságban utolsóként a Tranbzonspor sem nyeretlen, valamint az első hosszabbításos meccsre is sor került. Íme a forduló összefoglalója!

Galatasaray Liv Hospital (4-1) – Anadolu Efes (3-2) 77-76

A szezon első igazi nagy rangadóját az euroligás csapatok közül a Galata és az Efes vívta egymással. A derbi méltó volt a várakozásokhoz, hiszen mindössze egy pont döntött a végén, hatalmas csata zajlott a pályán. A meccs szoros volt végig, de nem fordulatos, hiszen a Galata a második negyedben átvette a vezetést, és ha szűken is, de végig megtartotta azt. A bordó-sárgáktól Carlos Arroyo hiába dobott 16 pontot, ezt 17/5-ös mezőnymutatóval érte el, illetve egyetlen gólpasszt adott mindössze, nem p volt tehát ezúttal a nyerőember. Az egyaránt kétszámjegyű pontot elérő kezdőből a két hazai kiválóság, a nagy formába lendült Sinan Güler (17 pont, 5 labdaszerzés), illetve a már szokásosnak mondható dupla-dupláját ezúttal is hozó Furkan Aldemir (11 pont, 13 lepattanó) dicsérhetők leginkább. Az Efesben Stephane Lasme (13 pont, 6 lepattanó, 7/6 mezőnyből) volt a leghatékonyabb.

Pinar Karsiyaka (3-2) – Fenerbahce Ülker (4-1) 69-75

A Fenerre is komoly összecsapás várt a hétvégén, hiszen a Karsiyaka rendre a legjobb csapatok ellen nyújtja a legjobb teljesítményt. Ezúttal azonban elmaradt a bravúr, az izmiriek felőrlődtek a második félidőben, nem bírtak a Fener bővebb rotációjával. A vendégek közül többen is remek napot fogtak ki, a legeredményesebb, Jan Vesely (19 pont, 6 lepattanó, 7/6 mezőnyből) egyre jobban beilleszkedik új csapatába, Nemanja Bjelica (15/3 pont, 11 lepattanó) pedig dupla-duplával segítette övéit. Ez utóbbit elmondhatja magáról az ezúttal a gyűrűre csak elvétve ránéző Emir Preldzic (10 gólpassz, 10 lepattanó) is, aki tanárian játszott, és Jason Kiddre emlékeztető statisztikát hozott, hiszen kevés pontja miatt nem lett meg a tripla-duplája. A Karsiyakában Bobby Dixon (21/15 pont, 4 gólpassz) volt a legjobb, elsősorban a triplavonalon túlról.

Usak Sportif (2-3) – Banvit BK (3-2) 75-61

Úgy tűnik elkezdte a szezont az Usak is, hiszen a múlt heti első győzelem és a hétközi EuroChallenge siker után gálázva nyertek az erős Banvit ellen. Chris Warren (26/12 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 5/4 tripla) és Eric Bruckner (16 pont, 10 lepattanó) extázisban játszották végig a mérkőzést, elsősorban a második negyedet, amikor az Usak átrobogott a vendégeken. 16-20-as állásnál egy 27-4-es szériát repesztettek a hazaiak, ami után a nagyszünetre kialakult a meccsen a legnagyobb különbség (43-24). Ezek után a második félidő csak formalitás volt, érdemi dolgok már nem nagyon történtek a továbbiakban.

Rönesands TED Kolejliler Ankara (3-2) – Edirne Eskisehir (1-4) 81-72

Tízpontos első félidei hátrányt ledolgozva végül simán nyert az Ankara az Edirne ellen, ezzel hozta az elvárható két pontot. Parádés teljesítményekben nem volt hiány, a fővárosiak közül az igazi all-around performanszt nyújtó Marques Green (15/15 pont, 12 gólpassz, 8 lepattanó, 3 labdaszerzés) emelkedett a mezőny fölé. De nemcsak ő, hanem Alade Aminu (18 pont, 12 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Clay Tucker (17/9 pont, 5 gólpassz, 4 labdaszerzés) is remekeltek. Az Edirne Matt Walsh (23/6 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz) újabb kiváló játékának köszönhetően volt meccsben az elején.

Tofas Bursa (2-3) – Besiktas Integral Forex (3-2) 91-83

A második negyedbeli rövidzárlata ellenére is meg tudta nyerni a Tofas a Besiktas elleni meccsét. A tizenkét pontos előnyből (31-19) félidőre ötpontos hátrány lett a hazaiak számára, de a fordulás után ismét feljavult a Tofas, és DaShaun Wood (25/18 pont, 8 lepattanó, 4 lepattanó) ellenállhatatlan játékától vezérelve megnyerték ezt az egyébként remek meccset. A kis irányító minden helyzetből betalált ekkor, nem ritkán emberrel együtt dobta a triplákat, a meccs hőse lett végül.

Darüssafaka Dogus (4-1) – Royal Hali Gaziantep BSB. (2-3) 64-46

Ritkán látható impotens támadójátékkal rukkolt elő a Gaziantep a Darüssafaka vendégeként, a hazaiak pedig köszönték szépen és 64 ponttal is sima győzelmet arattak. A 46 dobott pont egészen botrányos teljesítmény, mindezt 29%-os mezőnymutatóval (62/18) érték el, ami szintén nagyon gyenge mutató. Earl Callowayre (15/6 pont, 7 lepattanó) ezúttal sem lehetett panasz, de az Efes és a Fener elleni bravúrok az ilyen vereségek után lassan teljesen feledésbe mennek a Gaziantep háza táján.

Trabzonspor Medical Park (1-4) – Türk Telekom (1-4) 86-76

A Paks múlt heti legyőzése után a bajnokságban is nyert a Trabzonspor, így nincs már győzelem nélküli csapat a török pontvadászatban. A végén jobban koncentráltak a hazaiak, így ötödik nekifutásra már összejött a siker, a szintén nem túl acélos Türk Telekom ellen. Sean Marshall (18/6 pont, 7 lepattanó), Dee Bost (11/6 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz) és Novica Velicskovics (13/3 pont, 7 lepattanó) voltak a Trabzonspor legjobbjai, az ankaraiakon pedig Ben McCauley (26/15 pont, 7/5 tripla) sem tudott segíteni.

Istanbul BSB. (2-3) – Torku Selcuk Universitesi (2-3) 91-88 h.u.

A szezon első hosszabbításos meccsén legyűrte az Istanbul a Selcukot. Az újonc nem engedte kiénekelni a sajtot a szájából, végig vezettek, mégis hosszabbításra tudott menteni a Konya. Itt azonban már ismét jobbak voltak a hazaiak, így megérdemelten nyertek. A találkozó Alex Acker (34/6 pont, 7 lepattanó, 13/9 dupla) és Troy DeVries (38/15 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó) különmeccsét is hozta, a végén a hazaiak hátvédje örülhetett.