TBL, 6. forduló: Jobb volt a Fener a Galatánál

A török bajnokságban a hétvégén újabb nagy rangadót rendeztek, ezúttal a Fenerbahce fogadta és győzte le a nagy rivális Galatasarayt. Az Efes és a Banvit nehezen, de hozták a meccseiket, a Besiktas pedig egy félig már elvesztett derbit nyert meg hosszabbításban a Karsiyaka ellen. Josh Carter szenzációs, 40 pontos és 11 triplás meccsel tündökölt. Íme a részletek!

Fenerbahce Ülker (5-1) – Galatasaray Liv Hospital (4-2) 85-74

A forduló nagy rangadója nagyon simán dőlt el, a Fener sokkal jobb volt ezúttal a Galatánál. A bordó-sárgák múlt héten még egyetlen ponttal legyőzték az Efest, ezúttal viszont nem volt esélyük a szoros végjátékra. 8-0-lal bekezdett a Fener, innen még visszatornázta magát a Galata, majd 14-15-ös állásnál még vezettek is a vendégek. A muníció azonban ezen a meccsen eddig tartott ki számukra, hiszen a félidőig 36-16 arányban múlták felül riválisukat Hickmanék, a nagyszünetre tehát eldőlni látszott a meccs. Ez így is lett, a folytatásban már 10 alá sem nagyon tudott bejönni a Galata, a legvégére sem maradtak izgalmak. Nemanja Bjelica (18/6 pont, 5 lepattanó, 9/8 mezőnyből) és Emir Preldzic (7/3 pont, 7 gólpassz, 4 lepattanó, 2 labdaszerzés, 2/2 mezőnyből) voltak a Fener legjobbjai, mindketten szinte hiba és felesleges vállalás nélkül voltak tanári vezérei csapatuknak. A Galatáról sokat elmond, hogy a leghatékonyabb és legjobb játékosuk az indexpontszámok alapján a szombaton 37. életévét betöltő Kerem Gönlün (14 pont, 8 lepattanó) volt.

Anadolu Efes (4-2) – Istanbul BSB. (2-4) 71-64

A Real Madrid legyőzése után mintegy „pihentető” feladatként az Istanbul elleni meccs következett az Efes számára. Az újonc azonban komoly ellenállást fejtett ki, hiszen 15-ször is változott a vezető csapat személye, három negyeden keresztül abszolút egál volt a meccs. A záró felvonás aztán meghozta az áttörést az Efesnek, ekkor már nem maradt ereje a vendégeknek arra, hogy újabb fordulatot vigyenek a meccsbe. Matt Janning (20/6 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó) és Stephane Lasme (15 pont, 6 lepattanó, 2 blokk, 8/6 mezőnyből) voltak kimagaslóan a legjobbak az Efesben, kettejüknek nagyban köszönhető ez a győzelem. A vendégek legeredményesebbje Alex Stepheson (17 pont, 7 lepattanó) volt.

Banvit BK (4-2) – Darüssafaka Dogus (4-2) 72-69

Ismét játszottak a tűzzel a Banvit játékosai, ám végül nem égették meg magukat, és ha nagy kínok árán is, de behúzták a kiváló újonc elleni győzelmet. A rutinos Jamon Lukas Gordon (24 pont, 7 gólpassz, 11/9 mezőnyből) és Gasper Vidmar (12 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz, 9/6 mezőnyből) vezényelte vendégek három negyeden keresztül vezettek, a végére azonban beerősített elsősorban védekezésben a Banvit. Mindössze 4 pontot tudott dobni az utolsó 5 percben a Darüssafaka, így végül kiizzadta a győzelmet a Banvit. A hazaiak kispadja nem sokat tudott hozzátenni a meccshez, a kezdők közül viszont Vladimir Veremejenko (18 pont, 8 lepattanó, 9/6 mezőnyből) és E.J. Rowland (15/3 pont, 8 lepattanó, 7 gólpassz, 2 blokk) is egészen kiválók voltak.

Besiktas Integral Forex (4-2) – Pinar Karsiyaka (3-3) 87-82 h.u.

Óriási meccset játszott egymással a két Eurocupban szereplő csapat, a Besiktas és a Karsiyaka, amit hosszabbításban mentett meg magának az isztambuli gárda. A Bobby Dixon (23/15 pont) – Juan Palacios (15 pont, 13 lepattanó) tengely által húzott Karsiyaka a meccs nagy részében előnyben játszott, és nem volt ez másként a hajrában sem. 66-65 után, egy 7-0-s izmiri szakaszt követően úgy tűnt, hogy behúzzák a meccset a vendégek, ám egy 2+1-es játékkal, illetve két triplával kicsikarta a hosszabbítást a Besiktas. A túlórát az egyébként is szenzációs Chris Lofton (25/12 pont, 4 lepattanó) harcolta ki, itt pedig már nem volt pardon, lendületből behúzta a meccset a mindössze 8 embert forgató Besiktas.

Türk Telekom (2-4) – Tofas Bursa (2-4) 94-75

Josh Carter (40/33 pont, 4 lepattanó, 14/11 tripla) embertelenül nagy meccsének köszönhetően a második félidőben fordított a Türk Telekom az addig vezető Tofas ellen, majd végül simán intézte el a Bursát a házigazda. Az ankarai gárda amerikai kiscsatára egymás után szórta a triplákat, végül 11-nél állt meg elképesztő, 79%-os hatékonysággal. A Türk Telekom összességében 20 triplát értékesített, pontjaik csaknem kétharmadát a vonalon túlról szerezték.

Royal Hali Gaziantep BSB. (3-3) – Trabzonspor Medical Park (1-5) 77-69

Megállította a lejtmenetet a Gaziantep, hiszen zsinórban három vereség után végre győzni tudtak a Trabzonspor ellen a hazaiak. A második negyedben volt feltartóztathatatlan a Gaziantep, 27-27 után egy 18-6-os rohammal már 12-vel vezetett a nagyszünetben a tavalyi EuroChallenge sorozat bronzérmese. Earl Calloway (23/12 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó, 8/6 mezőnyből) immár sokadik remek meccsét hozta, ami ezúttal győzelemmel is párosult.

Edirne Eskisehir (1-5) – Usak Sportif (3-3) 61-69

Úgy tűnik visszatalált a győzelem ösvényére a pocsékul, 0-3-mal kezdő Usak. Zsinórban a harmadik győzelme volt ez a tavalyi év meglepetéscsapatának, és külön emeli a siker fényét, hogy ez volt a forduló egyetlen idegenbeli sikere. Eric Buckner (20 pont, 14 lepattanó, 3 labdaszerzés, 2 blokk) és Courtney Fells (16/3 pont, 7 lepattanó, 5 labdaszerzés) vezetésével a legelején robbantottak a vendégek, hiszen 17-0-s kezdéssel sokkolták a házigazdákat. Az Edirne nem is tudott felállni ebből az ütésből, Matt Walsh (25/9 pont, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) újabb jó játéka is csak a kozmetikázáshoz volt elég.

Torku Selcuk Universitesi (3-3) – Rönesands TED Kolejliler Ankara (3-3) 89-75

A középmezőnyben helyet foglaló Selcuk és Ankara találkozóját a negyedik negyedbeli sokkal jobb játékuknak köszönhetően a hazaiak nyerték meg. A konyaiak cserepadjáról mindössze 5 pont érkezett, a kezdők viszont nem mindennapi módon tettek ki magukért, hiszen mind az öten 15 és 18 pont között termeltek, ami egyedülálló teljesítménynek számít. Az óriásit dupla-duplázó Sean Williams (18 pont, 15 lepattanó, 3 blokk), illetve Josh Mayo (18/12 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó, 5/4 tripla) voltak a legsokoldalúbbak közülük, a túloldalon pedig Vanja Plisznics (22/6 pont) lett a legeredményesebb.