TBL 8. forduló: Nincs már veretlen csapat, a Banvit is kapitulált

A török bajnokság nyolcadik fordulóját rendezték a hétvégén. Eddig kellett várni, hogy az utolsó 100%-os csapat, a Banvit is kikapjon, a Pinar Karsiyakával nem bírtak E.J. Rowlandék. Az Euroligás sztárcsapatok hozták a kötelező győzelmeket, a Fener, a Galata és az Efes is nyert, ki könnyebb, ki nehezebb módon. Az Ankara és az Usak is sikerrel vette az akadályokat, így minden pozitív mérleggel álló csapat nyert (a Banvit kivételével természetesen), kezd kettészakadni a mezőny. Dupla-duplák fordulója: nyolc ilyen nagyszerű teljesítmény is született a hétvégén. Jöjjenek a részletek!

Pinar Karsiyaka Izmir (6-2) – Banvit BK (7-1) 81-75
Utolsó csapatként a Banvit is elveszítette veretlenségét, egy nagy sorozatot zárt le ezzel a balikesiri alakulat, melyben szerepelt többek között a két csúcsgárda, a Fener és a Galata legyőzése is. Izmirben azonban nem bírt a listavezető a Karsiyakával, egy nagy rangadót tudott megnyerni a hazai csapat, mely minden igényt kielégített. A vendéglátók kezdtek jobban, ám nagy előnyt nem sikerült kialakítaniuk, végig szorosan tartotta magát a Banvit, olyannyira, hogy a negyedik negyed elején már ők vezettek. A hajrá azonban ismét a Pinaré volt, akik a remekül játszó Bobby Dixon (24/9 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 12/11 büntető) vezetésével végül hatalmas győzelmet arattak. Nemcsak Dixon, de összességében a teljes hazai csapat agresszívan támadta a gyűrűt, 27 faultot harcoltak ki és ugyanennyi büntetőt dobhattak, melyet jó százalékkal értékesítettek (27/21, 78%). A Banvitban E.J. Rowland (20/3 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) és Sammy Mejia (20/3 pont) is kiemelkedően teljesített, más azonban nem tudta megközelíteni még a 10 pontos határt sem.

Fenerbahce Ülker (6-2) – Torku Selcuk Universitesi (3-5) 97-80
Nem sok izgulnivalója volt a Fener szurkolóinak, biztosan hozták az újonc Selcuk elleni meccset kedvenceik. Pedig a vendégek két negyedet is egálra hoztak, az első és a harmadik játékrész egyaránt 20-20-ra végződött. A másik kettőben azonban egyértelműen a törökök kirakatcsapata volt jobb, nem volt kérdéses tehát, hogy ki nyeri ezt a mérkőzést. A Fener sokkal jobban lepattanózott (43-26), Gasper Vidmar (20 pont, 10 lepattanó, 10/8 mezőnyből) kiválóan takarított a palánkok alatt, mindemellett pedig ezúttal ponterősen is játszott. Utóbbi dolog Bojan Bogdanovictól (18/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés, 10/7 mezőnyből) megszokott, ezúttal sem kellett csalódnunk benne. A túloldalról Troy Gillenwater (21 pont, 7 lepattanó, 11/8 dupla) és Tomas Delininkaitis (18/12 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) emelkedett ki a mezőnyből.

Mersin BSB. (1-7) – Anadolu Efes (6-2) 76-81
Az Efesnek már sokkal nehezebben ment a kötelező győzelem begyűjtése, a Mersin az utolsó percekig nyílttá tudta tenni az előzetesen simának várt derbit. Ez elsősorban Antwain Barbour (27/15 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Ali Karadeniz (17 pont, 8 lepattanó, 10/7 mezőnyből) érdeme, mindkét (eredendően) amerikai spíler alaposan kitett magáért. A végén azonban a rutin döntött az Efes javára, akik ezzel zsinórban hatodik mérkőzésüket is megnyerték a bajnokságban. A több kiegyensúlyozott teljesítmény közül legjobbjuk a stabil palánk alatti játékot és dupla-duplát produkáló Semih Erden (17 pont, 11 lepattanó) volt.

Galatasaray Liv Hospital (5-3) – Royal Hali Gaziantep BSB. (2-6) 79-69
Isztambul harmadik sztárcsapata, a Galatasaray is érvényesítette a papírformát a Gaziantep ellenében. A vendéglátók annyit adtak ki magukból, amennyi feltétlenül szükséges volt a győzelemhez. Ergin Ataman nyugodtan forgathatta csapatát, míg a túloldalon a kezdő szinte végig a pályán volt. A Fenerhez és az Efeshez hasonlóan a bajnoknál is akadt dupla-duplázó magasember, ráadásul nem is egy, hiszen Milan Macvan (17/3 pont, 12 lepattanó) és Pops Mensah-Bonsu (12 pont, 10 lepattanó) kettőse korlátlan úr volt a palánkok alatt.

Aykon TED Kolejliler Ankara (6-2) – Aliaga Petkim (1-7) 72-69
Az Alba Fehérvár Eurocup ellenfele a vártnál sokkal nehezebben, de végül azért legyőzte a mindössze egy győzelemmel szerénykedő Aliagát. A vendégek az első félidőben egál közelben tartották magukat, a harmadik negyedben pedig mindössze 8 pontot engedélyeztek az Ankarának és megfordították a meccset. A házigazdákat végül tripláik segítették ki a gödörből (21/12, 57%), sokkal jobb százalékban értékesítették őket, mint ellenfelük (30/11, 37%). Három-három kiváló egyéni teljesítmény is akadt mindkét oldalon, Clay Tucker (29/12 pont, 6 lepattanó), Kristaps Valters (20/12 pont, 9 gólpassz), Vladimir Golubovics (16 pont, 9 lepattanó) illetve Marcellus Sommerville (22/9 pont, 11 lepattanó), Jerome Randle (17/9 pont, 7 gólpassz) és Bora Pacun (15 pont, 6 lepattanó) egymás közt is lejátszhatták volna a meccset.

Olin Edirne (3-5) – Besiktas Integral Forex (3-5) 79-86
Végre nyerni tudott a Besiktas, akik ezzel a fontos győzelemmel beérték aktuális riválisukat a tabellán. A harmadik negyed volt a döntő a mérkőzésen, addig fej-fej mellett haladtak a csapatok, ebben a periódusban viszont ellépett az isztambuli gárda, és ezzel megalapozta idegenbeli sikerét. A nemrég igazolt Sundiata Gaines (16/6 pont, 6 gólpassz) ismét jól termelt, a változatosság kedvéért pedig ezen a meccsen is volt dupla-dupla, Colton Iverson (12 pont, 11 lepattanó) hozta ezeket a számokat. Az Olin legnagyobb sztárja, az eddigi pontkirály, Darius Washington (22/3 pont, 6 lepattanó) ezúttal is hozta magát, de győzelmet nem ért a macedón-amerikai jó játéka.

Usak Sportif (6-2) – Tofas Bursa (4-4) 75-71
Nem lassít az Usak, egy újabb kiélezett meccsen húzták be immár sokadik szoros győzelmüket. Ezúttal a végjátékra hagyta a döntést az újonc, ekkor fordította meg a Tofas elleni derbit. Összességében 24-16-ra nyerték a záró játékrészt a hazaiak, a végén pedig triplákkal és egy 2+1-es játékkal döntötték el a mérkőzést. Az amerikai játékosok tündököltek mindkét csapatnál, Chris Warren (18/12 pont) és Elijah Holman (13 pont, 12 lepattanó) az egyik oldalon, míg Marcus Denmon (23/9 pont) a másikon parádézott.

Trabzonspor Medical Park (1-7) – Türk Telekom (4-4) 71-73
Peches, néhány pontos vereségei után egy szoros végjáték végre a Türk Telekom javára dőlt el a bajnokságban. A Trabzonspor kezdett jobban, a vendégek mindössze 6 pontra voltak képesek az első negyedben (19-6). A folytatásban aztán összekapták magukat az ankaraiak, a második játékrészt ők hozták 13 ponttal (15-28), így félidőre egyenlítettek. A hajrá aztán a Türk Telekom javára dőlt el végül, amiben hatalmas szerepe volt a rutinos Kerem Tunceri (17/6 pont, 5 gólpassz) higgadt játékának. A Trabzonspor újabb veresége a legkevésbé Jack Cooleyn (20 pont, 5 lepattanó) múlt, az amerikai ponterősen és hatékonyan kosárlabdázott.