TBL 9. forduló: A címvédő nyerte a Galata-Fener csúcsrangadót

A török bajnokság hétvégi, kilencedik fordulójában a legnagyobb figyelmet természetesen a Galatasaray-Fenerbahce derbi kapta, az ősi ellenfelek összecsapását a Galata nyerte ezúttal, akik ezzel a győzelemmel visszatértek az elitbe. Az élmezőny tagjai papírforma győzelmeket arattak, nyert a Banvit, az Efes, a Karsiyaka és a Besiktas is. Nem lassít az Usak sem, az újonc tartja második helyét. Három dupla-dupla az eddig szenvedő Aliagánál. Íme a részletek!

Galatasaray Liv Hospital (6-3) – Fenerbahce Ülker (6-3) 72-62
A török bajnokság legjobban várt összecsapása mindig a Galatasaray és a Fenerbahce ütközete. Ezúttal sem volt ez máshogy, hatalmas hangulat fogadta a két ősi riválist. A bajnok meg tudta lepni a Fenert, a derbi nagy részében ők irányították a mérkőzést. Remekül kezdtek a bordó-sárgák, rögtön az elején ráerőltették akaratukat ellenfelükre (16-6), simán nyerték az első negyedet 23-12-re. A második játékrész aztán egyértelműen a vendégeké lett, akik 10-2-vel kezdték ezt az etapot és a félidőig 4 pontra zárkóztak fel. Fordulás után ismét a Galata tudott fölénybe kerülni, gyorsan visszaállították 10 pont feletti fórjukat. Ebből a folytatásban sem nagyon engedtek, a legközelebb 63-57-nél férkőzött a Fener. Magabiztos játékkal végül hatalmas sikert aratott a címvédő, akik ezzel beérték riválisukat a tabellán és számtalan problémától sújtott szezonkezdetük után újra csatlakoztak a legszűkebb elithez. Érdekesség, hogy a Galata legjobbja két hazai játékos, Ender Arslan (18/6 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) és Furkan Aldemir (9 pont, 11 lepattanó) voltak, míg a túloldalról csak Nemanja Bjelicától (17/6 pont, 8 lepattanó) érkezett jelentős segítség.

Banvit BK (8-1) – Trabzonspor Medical Park (1-8) 94-78
Tükörsima meccsen győzte le a listavezető Banvit a gyengélkedő újonc Trabzonsport. A két csapat éppen ellentétes mérleggel áll, ez pedig a mérkőzésen is megmutatkozott. A házigazdák már az elején megléptek 10 ponttal, amire a folytatásban rátettek még egy lapáttal, így félidőre el is dőlt a mérkőzés. A Banvitból 11 játékos szerzett pontot, a Rowland-Davis-Mejia trió is pihenhetett, mindössze 20-20 percet töltött a pályán a három kulcsjátékos. Az ezúttal a padról érkező Sammy Mejia (15/3 pont, 8 lepattanó, 7 gólpassz) így is csapata legértékesebb játékosa lett, a pontokért pedig Keith Simmons (20/6 pont, 5 lepattanó) felelt ezúttal. A túloldalon Jack Cooley (20 pont, 10 lepattanó, 3 labdaszerzés, 13/10 mezőnyből) fantasztikusan játszott, illetve Paul Stoll (23/15 pont, 5 gólpassz) is hozzátette a magáét, ám szoros meccsre így sem futotta a vendégektől.

Royal Hali Gaziantep BSB. (2-7) – Anadolu Efes (7-2) 59-67
Ha nem is könnyen, de hozta a kötelezőt az Efes, ezzel pedig sorozatban már hetedik sikerét aratta az Euroligában is érdekelt gárda. A Gaziantep tudása alatt szerepel eddig a bajnokságban, ezúttal viszont szépen összekapta magát a Paks EC ellenfele. Győzelmet azonban ez a teljesítmény sem ért számukra, a harmadik negyedbeli rövidzárlat, illetve a 39-27-re elveszített lepattanócsata okozta vesztüket. Az Efesből Dogus Balbay (15/9 pont, 4 lepattanó) volt a legeredményesebb, míg a vendégek közül egyedül Dejan Borovnjak (16 pont) érte el a 10 pontos határt. Hasonlóan teljesítő társa utóbbinak azonban nem akadt, így pedig a győzelem sem jöhetett össze csapatának.

Torku Selcuk Universitesi (3-6) – Pinar Karsiyaka Izmir (6-2) 84-98
Kellemes napokat, heteket él mostanság a Pinar Karsiyaka, az izmiriek múlt hétvégén elvették a Banvit veretlenségét, szerdán pedig továbbjutottak csoportjukból az Eurocupban. Lendületük erre a fordulóra is kitartott, gördülékeny támadójátékukkal és egynegyednyi jó védekezésükkel hozni tudták a Selcuk elleni találkozót. Bobby Dixon (25/12 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó, 12/9 mezőnyből) ismét megállíthatatlan, és ezúttal igazán hatékony is volt, de Esteban Batista (18 pont, 6 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Can Alting (18/12 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) is kitett magáért. A túloldalon Tomas Delininkaitis (22/12 pont, 3 gólpassz, 10/10 büntető) és Troy DeVries (21/12 pont) termelt jól.

Tofas Bursa (5-4) – Aykon TED Kolejliler Ankara (6-3) 89-84
Az eddig jól szereplő, a gyengébb ellenfeleket biztosan legyőző Ankara Bursába látogatott, ahol érezhető volt, hogy nem lesz könnyű dolga az Alba Eurocup riválisának. Ez így is lett, egy végletekig kiélezett meccset játszott egymással a két csapat, ahol végül a végjátékot jobban bíró Tofas diadalmaskodott. A hazaiak csapatként funkcionáltak sokkal jobban, megosztották a terheket egymást közt. Az Ankarában Vladimir Golubovics (26 pont, 10 lepattanó, 2 blokk, 14/10 mezőnyből) már sokadik klasszis teljesítményét és dupla-dupláját hozta, hátán vitte csapatát. A túloldalon viszont Marcus Denmon (16/12 pont), Serhat Cetin (16/12 pont, 5 gólpassz) és Jure Balazic (14/3 pont, 5 lepattanó) is mindig a legjobbkor tett hozzá valamit, ez pedig győzelmet ért.

Besiktas Integral Forex (4-5) – Mersin BSB. (1-8) 85-78
Egymás után második meccsét nyerte meg a Besiktas, meglepő lehet, de erre még nem volt példa ebben a bajnoki szezonban. Nagyon erős volt az isztambuliak sorsolása az elején, most azonban már muszáj gyűjtögetniük a győzelmeket a fekete-fehéreknek. Ha nem is könnyedén, de azért hozták a Mersin elleni kötelezőt a házigazdák. Az utolsó negyed előtt még a mindössze egy győzelemmel álló vendégek vezettek három ponttal, ám a végjátékot rutinosan behúzta a Besiktas végül. Ebben Chris Loftonnak (22/9 pont, 4 gólpassz) volt óriási szerepe, az amerikai csapata vezére volt ezúttal (is). Bradley Buckman (12 pont, 9 lepattanó) palánk alatti stabil játéka is kulcsfontosságú faktor volt a győzelem elérésében. A túloldalon Antwain Barbour (20/12 pont, 9 lepattanó) játszott kiemelkedően.

Türk Telekom (4-5) – Usak Sportif (7-2) 64-76
Elképesztően jó formát mutat az Usak, az újonc az elmúlt nyolc meccséből hetet megnyert, a Türk Telekom sem tudta megállítani őket. Pedig az ankarai gárda is jó szériában van, erős csapatról van szó, egy újabb nagy skalp került tehát az Usak kezébe. Főleg ha látjuk, hogy milyen módon nyertek ezúttal, a házigazdáknak esélyük sem volt. Folyamatosan növelte előnyét az újonc, a harmadik negyed végére már 20 pont fölé is nőtt a különbség (38-59). Az utolsó játékrész csak a különbség kozmetikázására volt már jó a Türk Telekom számára, érdemben már semmit nem befolyásolt. Az Usak kezdőjéből mindenki kétszámjegyű pontot ért el, Justin Carter (17/6 pont, 5 lepattanó, 4 labdaszerzés, 3 gólpassz) és Elijah Holman (12 pont, 8 lepattanó, 4 labdaszerzés, 4 gólpassz) pedig a mezőnyben is remekül teljesített.

Aliaga Petkim (2-7) – Olin Edirne (3-6) 102-91
A tabella hátsó részében helyet foglaló két gárda nem sokat törődött a védekezéssel, igazi tűzijátékot rendezett az Aliaga és az Olin Edirne is. Mindebből a vendéglátók jöttek ki jobban, akik egyik negyedben sem dobtak 20 pont alatt, sokkal jobban lepattanóztak (47-34), kuriózum, hogy három játékosuk is dupla-duplát ért el pontból és lepattanóból. A hazai kezdőötösből mindenki 10 pont felett termelt, ami ilyen pontgazdag meccsen nem is csoda. Sean Marshall (20/3 pont, 15 lepattanó, 6 gólpassz), Macellus Sommerville (13/6 pont, 14 lepattanó, 3 gólpassz) és Jerome Randle (24/3 pont, 6 gólpassz) is hatalmas meccsen van túl. A túloldalon Darius Washington (31/3 pont, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) már szokásosnak mondható 30-as meccsét hozta, de mellette Hrisztosz Taputosz (23/3 pont, 9 lepattanó, 3 blokk) is nagyon jól játszott.