TBL, 9. forduló: A Fener és az Efes is kikapott

A török bajnokság kilencedik fordulójának rangadóján a Banvit két ponttal legyőzte az Efest, a Fener pedig az Usak vendégeként kapitulált.

Banvit BK (6-3) – Anadolu Efes (6-3) 76-74

Elsősorban Sammy Mejia (27/12 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz, 2 labdaszerzés, 5/4 tripla) nagy estéjével legyűrte a Banvit az Efest a forduló rangadóján. A negyedik negyedben fordította a maga javára a meccset a Banvit, addig többnyire az Efes vezetett. Az utolsó játékrészben azonban már egyszer sem engedte ki a vezetést a kezéből a házigazda, a kétpontos különbség ellenére sem rezgett igazán a léc számukra. Az Efesben Sztratosz Perperoglun (21/3 pont, 4 lepattanó, 8/7 dupla) és Stephane Lasmén (8 pont, 8 lepattanó, 4 labdaszerzés, 3 blokk) kívül senki nem nőtt fel igazán a rangadó szintjéhez. A Banvitban Mejia mellett Chuck Davis (18/6 pont, 4 lepattanó, 2 blokk) is megszórta magát, de ellentétben az isztambuliakkal a csapattársak közül is többen elő tudtak lépni.

Usak Sportif (4-5) – Fenerbahce Ülker (7-2) 78-69

Az Efes elleni meccs után a Fenerbahcéval szemben már meglepetést tudott okozni az Usak, bravúros győzelmet arattak az eddig meglehetősen hullámzó hazaiak. Az igazán meglepő ezzel a meccsel kapcsolatban nem is az Usak győzelmének ténye, hanem annak módja, hiszen a Fener mindössze egyszer, még 9-10-nél vezetett a mérkőzésen, egyébként végig az Usak akarata érvényesült a listavezető sztárcsapat ellen. A z Usak kezdőjéből szinte mindenki átlag felettit nyújtott, elsősorban Justin Carter (19 pont, 2 blokk, 11/8 mezőnyből), Chris Warren (21/15 pont, 4 gólpassz) és Courtney Fells (18/12 pont, 4 lepattanó) játszottak nagyot. A Fener legjobbjai Nemanja Bjelica (15/3 pont, 11 lepattanó) és Bogdan Bogdanovics (15/6 pont, 2 blokk) voltak.

Galatasaray Liv Hospital (6-3) – Royal Hali Gaziantep BSB. (3-6) 80-74

Kisebb-nagyobb nehézségek árán, de egy hullámzó meccsen végül legyőzte a Galata a Gaziantep csapatát. A hazaiak pillanatok alatt leadták 13 pontos, 51-38-as vezetésüket, egy 13-0-s rohammal egyenlített a Gaziantep a harmadik negyedben. A negyedikben pedig többnyire vezettek is a vendégek, 68-74-nél abszolút nekik állt a zászló, a meccset azonban nagy hajrával mégis a Galata nyerte meg, miután ők szerezték a meccs utolsó 12 pontját. A győzelemben hatalmas szerepe volt a bajnokságban most bemutatkozó Patric Youngnak (16 pont, 10 lepattanó, 6/6 mezőnyből), aki dupla-duplával és hibátlan dobószázalékkal köszöntötte a szurkolókat. Young mellett Sinan Güler (20/9 pont) és Zoran Erceg (16/9 pont, 4 lepattanó) voltak nagyon jók a bordó-sárgák közül. A Gaziantepben Cory Higgins (22/9 pont, 5 lepattanó) vitte a prímet.

Pinar Karsiyaka (5-4) – Trabzonspor Medical Park (3-6) 87-91

Beindult a Trabzonspor, hiszen az EC-ben még mindig veretlen csapat 1-6-os kezdése után a bajnokságban is zsinórban második győzelmét aratta. Ráadásul a Karsiyaka személyében idegenben egy nem akármilyen csapatot sikerült legyőznie a Trabzonspornak, egy szintén nem akármilyen meccsen. Az izmiriek végig vezettek, a harmadik negyedben már 16 is volt közte (69-53), alighanem zsebben érezték a meccset a hazaiak. Ez azonban korántsem volt így, az izmos dupla-duplát összehozó Gani Lawal (25 pont, 16 lepattanó, 3 blokk, 14/10 mezőnyből) vezetésével megfordította a meccset a Trabzonspor. 30-16-ra nyerte az utolsó negyedet a vendégcsapat, még D.J. Strawberry (20/12 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó, 5/4 tripla), Baris Hersek (18/12 pont, 5 lepattanó) és Bobby Dixon (15/6 pont, 4 gólpassu, 4 lepattanó) jó játéka sem menthette meg ezúttal a Karsiyakát.

Darüssafaka Dogus (7-2) – Tofas Bursa (3-6) 88-61

Ismét csak nagyon simán nyert a Darüssafaka, ezúttal a Tofas volt a szenvedő alanya az újonc magabiztos teljesítményének. Az első negyed végén és a második negyed elején egy 26-3-as etappal húzott el a Darüssafaka, innentől pedig nem volt kérdés, hogy ki nyeri a meccset. Minden hazai játékos bőven játszhatott, nyolcan is 20 perc körüli játékidőn osztoztak. Közülük csak John Shurna (19/12 pont) volt kiemelkedő a pontokat tekintve, de egy ilyen meccsen természetesen mindenkit dicsérni lehet a hazaiaktól.

Rönesands TED Kolejliler Ankara (3-6) – Besiktas Integral Forex (6-3) 83-88

Jó meccset nyert meg a Besiktas Ankarában, a végjátékban mutatott jobb koncentráció döntött az isztambuliak javára. Chris Lofton (22/12 pont, 3 labdaszerzés), és az első igazán jó meccsét játszó Kenan Bajramovics (15/6 pont, 6 gólpassz, 6 lepattanó) vezérletével hozta el a győzelmet a fővárosból a Besiktas. Többször is változott a vezető csapat személye a meccsen, de 75-74 után már nem volt több fordulat a meccsben, egy 9-2-es rohammal került ismét előnybe a fekete-fehér csapat, amit már nem adott ki többet a kezéből. Az Ankarában Marques Green (13/9 pont, 16 lepattanó), és a nemrég igazolt, elsősorban a Miami Heatből ismert Dexter Pittman (20 pont, 11/7 mezőnyből) játszottak jól.

Edirne Eskisehir (1-8) – Torku Selcuk Universitesi (6-3) 68-89

Zsinórban negyedik győzelmét aratta a Selcuk, a ligautolsó Edirne egyáltalán nem okozott gondot a bajnokság egyik legkellemesebb meglepetésének. Félidőben már egy híján 20 ponttal vezetett a konyai gárda (28-47), nem volt tehát kérdés, hogy ki nyeri ezt a meccset. Josh Mayo (15/12 pont, 9 gólpassz, 6 lepattanó) és Troy DeVries (21/9 pont, 4 lepattanó) voltak nagyon jók a Selcukban, a hazaiak közül viszont Matt Walsh (21/6 pont, 5 lepattanó) nagyon egyedül maradt.

Istanbul BSB. (2-7) – Türk Telekom (4-5) 62-74

A Türk Telekom számára sem okozott gondot a Galata elleni bravúr után a jóval gyengébb ellenfél ellen az idegenbeli győzelem begyűjtése. Folyamatosan növelték előnyüket a vendégek, nagyszerűen védekeztek, így a negyedik negyedben már 69-48-ra is vezettek. Josh Carter (16/9 pont) és Milovan Rakovic (16 pont) jól dobtak, Baris Ermis (5 pont, 11 gólpassz, 6 lepattanó) pedig kiválóan szervezte csapatát. Az Istanbulban Alex Stepheson (12 pont, 13 lepattanó, 2 blokk) hozta már szokásosnak tekinthető dupla-dupláját.