Történelmi diadal Malagában; a Real megállíthatatlan

(+VIDEÓK, STATISZTIKÁK) Európa legnívósabb bajnokságának 15. fordulójában is jócskán akadtak jobbnál jobb összecsapások illetve kiütésszerű győzelmek. Hanga Ádám csapata hihetetlenül izgalmas véghajrában gyűjtött be egy újabb létfontosságú diadalt, a Real Madrid pedig egy derbire van attól, hogy minden idők legjobb szezonrajtjával rendelkező csapata lehessen. Ősi riválisa, a Barcelona is pompás játékkal rukkolt elő, míg az Unicaja megalázó verést mért a  pontvadászat utolsó helyezettjére! Lássuk, hogyan alakult a spanyol bajnokság ezen köre!

Valencia Basket Club (13-2) – Iberostar Tenerife (9-6): 92:67 (21-11, 30-18, 25-17, 16-21)

A vártnál nagyobb különbségű vereséget szenvedett el a tenerifei gárda; ám megérdemelten, végig kontrollálva, látványos showt bemutatva szerezte meg 13. győzelmét Peraszovics mester legénysége, amely a klub történetének legjobb rajtját jelenti. Az első 5 percben még a vendég együttes akarata érvényesült, kirívó hibákba kergették bele a narancsmezeseket Blagota Sekulicék (8-9). A 200. tétmérkőzésén pályára lépő Lubos Barton két triplája azonban felrázta övéit, az első negyed végére már kétszámjegyű fórra tettek szert a hazaiak (21-11). Ezután következett csak az igazi feketeleves: 18-0-s (!) etapot repesztettek Rafa Martinezék (39-11), amelyen azért valamicskét sikerült kozmetikázniuk az első félidő végére a kanáriknak (51-29). Az idei szezonban az egyik legjobb meccsét játszó szerb, Bojan Dubljevics - aki masszív dupla-duplájával (15 pont, 13 lepattanó) alaposan közrejátszott a kiütésszerű győzelemben – vezetésével a játék minden elemében dominált a Valencia a folytatásban is, a vendéglátók már harminc egységgel is mentek (76-46). A csapatként idén remekül összeálló tavalyi Király Kupa döntős hazaiak magabiztosan, esélyt sem adva ellenfeleinek fektették két vállra Alejandro Martinez tanítványait.
A mérkőzés videós összefoglalóját itt tekinthetitek meg.

A Valencia Basket Club legjobb dobói: Dubljevics – Martinez 15 – 15/9, Ribas – Barton 14/6 – 14/9
Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Sekulic 11, Richotti – Bivia 8-8

Cajasol (7-8) – Rio Natura Monbus (4-11): 80-71 (19-12, 26-21, 17-16, 18-22)

Az idegenben nem (sem) túl acélosan teljesítő Rio Natura Monbus ezúttal Sevillában volt kénytelen fejet hajtani. A Cajasol Király Kupára való kvalifikációja ezzel a győzelemmel tovább él, Tomas Satoranskyék egy acélos hajrával odaérhetnek Európa legrangosabb kosárhétvégéjére. A sorozatban negyedik vereségét elszenvedő alakulat pocsékul kezdte a találkozót (13-2), de Mike Muscale vezérletével kezdett magára találni a vendég gárda (19-12). Nem tartott sokáig ez az állapot: újabb „áramszünet” keletkezett a Monbus támadó játékában, amelyet Aito Garcia Reneses állománya keményen büntetett; a mérkőzés addigi legnagyobb különbségét mutatta az eredményjelző tábla (37-19). Még mielőtt teljesen elúszott volna az összecsapás érdemi kérdése, a Benjamin Dewar-Mike Muscala duó lépett elő fő pontgyárossá, irányításukkal látótávolságba került a Monbus (39-31). De a félidő utolsó percei ismét a Marcus Landry-Joan Sastre fémjelezte hazaiakról szóltak, magabiztos előnnyel mehettek a nagyszünetre (45-33). A harmadik negyed forgatókönyve is hasonló volt a többihez, Moncho Fernández tanítványai amint közelebb férkőztek ellenfeleikhez, a sevillaiak újfent ritmust váltottak. A záró etapban már 20 ponttal is ment a Cajasol, így a végére kicsit kiengedve közelebb férkőzött hozzá a képességeihez mérten alulteljesítő vendég egylet, amely továbbra sem tud elmozdulni a tabella hátsó feléről. A vendégeknél az amerikai páros mellett kiemelhető Oriol Junyent hasznos játéka (11 pont, 12 lepattanó), de hármójuk performansza sem volt elég a bravúrhoz.

A Cajasol legjobb dobói: Landry 21/9, Sastre 17/9, Hernangómez 12
A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Dewar – Muscala 15/6 – 15, Junyent – Corbacho 11 – 11/9

Gipuzkoa Basket (8-7) – Laboral Kutxa (8-7): 76-78 (20-16, 20-12, 14-24, 22-26)

Az első félidőt alaposan elszúró, ám a másodikban az „életéért” küzdő Laboral Kutxa óriási izgalmak közepett tudott felülkerekedni közvetlen riválisán, ami a Király Kupában való szereplést illeti. Hanga Ádám fontos triplája is elengedhetetlen volt a sokat érő diadalban, az összecsapás alakulásáról korábban olvashattatok már ezen a linken
A mérkőzés videós összefoglalóját pedig itt találjátok.

A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Doblas 22, Neto – Ramsdell – Winchester 11 – 11/6 – 11/9
A Laboral Kutxa legjobb dobói: Nocioni 18/3, Poeta 14/9, Heurtel 10

Real Madrid (15-0) – Baloncesto Fuenlabrada (4-11): 96-81 (26-22, 25-20, 26-16, 19-23)

Nehéz megfelelő szavakat találni arra a teljesítményre, amellyel a „blancók” hétről hétre sokkolják egész Európát! Továbbra sem lassítanak Sergio Rodriguezék, de a Fuenlabrada vállalható vereséggel hagyhatta el a spanyol fővárost. A Rudy Fernándezt be nem vető Real Madrid szoros első részt vívott a remek napot kifogó Andy Panko húzta vendégek ellen, sőt másfél perccel a negyed vége előtt még minimális fór birtokában voltak a vendégek (19-22). Hamar felocsúdtak a vendéglátók, akik egy 12-0-s rohamot indítva fokozatosan vették irányításuk alá a meccs alakulását, bár Felipe Reyes kiválása (bokasérülés) nagyban megnehezítette Panko palánk alatti uralmát, védelmét – nem tudta teljesen leszakítani magáról ellenfelét a Királyi Gárda (51-42). A nagyszünet után Nikola Mirotic sokoldalú performanszával ellépett a regnáló bajnok, Ivan Paunicsék ekkor már nem tudták tartani az iramot a jóval magasabban rangsorolt hazaiakkal (77-58). A kosárgazdag összecsapáson 2018-ig a Real Madriddal hosszabbító Sergio Rodriguez ismét remekül mozgatta társait, s látványos, könnyed diadalt arattak a mintegy 9877 szurkoló előtt.
A 15. forduló legértékesebb játékosának járó díj ezúttal a még mindig szemtelenül fiatal játékos, Nikola Mirotic tulajdonába került, aki 23 pontja mellé összeszorgoskodott még 6 lepattanót, kiosztott 4 gólpasszt valamint kiharcolt 4 faultot (34 VAL).

A Real Madrid legjobb dobói: Mirotic 23/6, Rodriguez 17/9, Llull 15/9
A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Panko 27/3, Paunics – Cabezas 11/6 – 11/9

FIATC Joventut (8-7) – Bilbao Basket (6-9): 80 – 70 (26-14, 16-20, 21-14, 17-22)

Hullámzó negyedeket produkálva, az igazi vezéreinek betlijeit elviselni nem képes Bilbao a katalán városban kapitulált, ahol az értékesített hárompontosok közötti különbség okozta vesztét (13-4). Rémálomszerűen kezdődött a derbi a baszkok számára, a badalonaiak hétből öt triplát süllyesztettek el a gyűrűjükben (21-8), Rafael Pueyo nem késlekedhetett tovább az időkéréssel. A katalán expressz ezután sem lassított, további demoralizáló hárompontosokkal sújtották a gyenge napot kifogó Raul Lopez irányította Bilbaót, bár valamicskét faragott hátrányából a vendég gárda az első félidő végére (42-34). A harmadik negyedben ismét a katalánok akarata érvényesült, a John Shurna-Devoe Joseph páros összeszokottsága sokat ért (59-40), s talán már zsebükben is érezték a vendéglátók a győzelmet, de Damir Markota nem így gondolta! A Szarajevóban született játékos vette át a karmesteri pálcát, főként az ő egységeivel újfent tíz pontra megközelítette riválisát a vendég csapat (63-53). Nik Cochran és Joseph azonban gyorsan lehűtötték a kedélyeket, így megérdemelten, a találkozót végig a kezében tartó együttes örülhetett.

A FIATC Joventuti legjobb dobói: Shurna 18/12, Joseph 15/3, Vives 11/3
A Bilbao Basket legjobb dobói: Markota 11/6, Grimau 10, Hervelle 9

FC Barcelona (10-5) – UCAM Murcia CB (5-10): 96-63 (22-15, 26-18, 27-14, 21-16)

A két óriásklub mintha egy olyan versenyt is űzne, hogy melyikük tud több kiütésszerű győzelmet elérni – nos, a 15. fordulóban ezt a „párharcot” a Barca nyerte meg, amely átgázolt ellenfelén. Xavi Pascual – ahogy a hétközi Euroliga fordulóban sem – végül nem vetette be a klub élő legendáját, de Navarro mellett Bostjan Nachbar és Victor Sada sem öltözött be. Az irányítót remekül pótolta az azonos poszton játszó, sokszor érthetetlenül mellőzött Jacob Pullen, aki a pontgyártás mellett csapattársait is szépen kiszolgálta. Már az első tíz percben sem tudta tartani az iramot a Murcia, de a mérkőzés előre haladtával még jobban nyílott a két gárda közötti különbség, ráadásul a gránátvörös-kékek tökéletes csapatjátékukkal és kiváló triplamutatójukkal egyre inkább őrölték fel a vendég együttest. A minden poszton minőségibb kerettel rendelkező katalán sztárklub a palánk alatti match-upokat is hozta, a kétszer több kiosztott assziszt pedig remekül mutatta a katalán „gépezet” működését (28-14). Ha pedig az együttesek hasznossági indexmutatóit nézzük, nem lehet kérdés, hogy csak egy csapat létezett a pályán: 143-39…

Az FC Barcelona legjobb dobói: Pullen 18/9, Abrines – Tomic 17/15 – 17, Lorbek 13/3
Az UCAM Murcia CB legjobb dobói: Lima 19, Tillie 13/3, Wood 9/9

Herbalife Gran Canaria (9-6) – La Bruixa D’or (5-10): 70-85 (15-33, 23-16, 11-18, 21-18)

A forduló legnagyobb meglepetését Hanga Ádám ex-csapata, a katalán La Bruixa D’or szolgáltatta azzal, hogy idegenben verte a kanári-szigeteki együttest! Óriási elánnal vetette bele magát a mérkőzésbe Marcus Eriksson és Darryl Monroe, triplaesőt zúdítottak Brad Newleyékra, akiknek nem volt válaszuk erre, hatalmas hátrányt halmoztak fel már a második felvonásra (15-33). Zónára állt át a Herbalife Gran Canaria, amely úgy tűnt működhet, de minden kihagyott lehetőséget büntetett a vendég gárda, amely a félidőre is megtartotta a kétszámjegyű differenciát (38-49). Borja Comenge tanítványai fantasztikusan kezdték a második félidőt is, Pedro Martinez őrjöngve hívta maga köré játékosait (42-59). Azonban ezen az estén nem volt ellenszere a csapatként kiválóan funkcionáló Manresával szemben, minden mutatóban alul maradtak a citromsárga mezesek. A vendégek végig kontrollálva a mérkőzést arattak nagyon fontos idegenbeli sikert, amelynek alappillére kiváló periméter játékukban rejlett.

A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Hansbrough 17/3, Bellas 14, Báez 9
A La Bruixa D’or legjobb dobói: Waters 17/6, Monroe 16/6, Eriksson 13/9

Unicaja Malaga (10-5) – CB Valladolid (2-13): 112-58 (33-11, 26-14, 32-20, 21-13)

Ha az gondoltuk nincs lejjebb a Valladolid számára, ezután a mérkőzés után bátran kijelenthetjük: igenis van! Az Unicaja a klub történetének legnagyobb arányú győzelmét aratta, a Liga Endesában pedig a második helyre volt elég ez a produkció. A hazaiak dobott pontja egy NBA meccs végeredményének felel meg, ez is tökéletesen mutatja, milyen „védekezést” használt a vendég egylet: Zoran Dragicék úgy haladtak át rajta, mint kés a vajon. Már az első pillanattól éreztette ellenfelével a Ryan Toolson fémjelezte Malaga, hogy nincs keresnivalója a parketten, nincsenek azonos súlycsoportban: az amerikai hat perc alatt 14 egységet hintett. Az első etapban már eldöntötte az összecsapás érdemi részét az Euroligában is menetelő gárda, Joan Plaza csupán nyolc percig tartotta pályán legjobbját, Nik Caner-Medleyt. Festékbeli, palánk alatti dominanciáját mesterien használta ki az Unicaja, amely feltörölte a parkettet a teljesen összeomló vendégekkel. A hazai szurkolók igazi örömjátéknak lehettek szemtanúi, a Valladolid pedig hétről hétre egyre közelebb kerül a kieséshez.
A mérkőzés videós összefoglalóját itt tekinthetik meg.

Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Toolson 21/9, Kuzminskas 13/3, Stimac – Dragic 12 – 12/3 A CB Valladolid legjobb dobói: Cvetinovics 11/3, Haritopulosz 9, Sinanovic 8

Tuenti Movil Estudiantes (3-12) – CAI Zaragoza (8-7): 62-89 (14-23, 11-21, 18-22, 19-23)

A kör utolsó találkozója egyperces néma gyászszünettel kezdődött; a csarnokban megjelentek Roberto Bermudez emlékének tisztelegtek, aki a hazai klub egyik alapítója, később pedig edzője is volt. A következő fordulóban Hanga Ádám csapata közvetlen riválisát, szintén a Király Kupa kvalifikációért küzdő Zaragozát látja vendégül, amely meggyőző teljesítménnyel rukkolt elő az Estudiantes otthonában. Nem sikerült jól Txus Vidorreta 300. edzőként eltöltött összecsapása, a vendég együttes minden negyedet magabiztosan megnyerve, esélyt sem adva fektette két vállra saját közönsége előtt az utóbbi fordulókban jobb teljesítményt nyújtó fővárosiakat. Giorgi Shermadini ellen ismét nem volt ellenszere a hazaiaknak, a grúz óriás sokoldalú játékával (12 pont, 11 lepattanó) keserítette meg életüket, de több zaragozai is extrát nyújtott, amelyre nem tudott érdemben reagálni a Kyle Kuric-Marko Banic irányította Estudiantes. A vendégek grúz párosának (Shermadini-Sanikidze) palánk alatti hegemóniája pecsételte meg sorsát, így továbbra is a tabella végén, kiesőhelyen kullog.

18.  CB Valladolid  2  13

A forduló legszebb megmozdulásai - a videó a találó "Not in my house" címet kapta, előre utalva, hogy bizony a defenzív kosárlabda szépségei is helyet kaptak. S talán külön kiemelendő, hogy a Barca ifjú titánja, a 18 éves óriási reménységnek tartott Mario Hezonja kétszer is feltűnik a videóban!