Történelmi pontszámú mérkőzés Madridban

A Királyi Gárda 112 pontot dobott a Tenerifének, míg a Barca szenvedve győzte le a Murciát. A Valencia mellett meglepetésre a Manresa is idegenben diadalmaskodott!

Rio Natura Monbus (2-1) – CAI Zaragoza (1-2): 82 - 67 (24-12, 15-18, 26-20, 17-17)

Nem sikerült megszorongatnia a Zaragozának az obradoiroi csapatot köszönhetően az Adam Waczynski-Eimantas Bendzius bedobópáros kiváló performanszának. Nagy elánnal vetette bele magát a mérkőzésbe a hazai fél, két perc után Joaquin Ruiz már kénytelen volt időt kérni (7-0). Lassan talált magára a Joan Sastre húzta vendég egylet, amelyet keményen büntetett a védekezésre is komoly hangsúlyt fektető Rio Natura Monbus (24-12). A második etapot is rosszul kezdte a Zaragoza (26-13), de Stevan Jelovac festékbeli dominanciájával faragta hátrányát (36-30). A félidőt az ihletett állapotban pattogtató Adam Waczynski triplája zárta (39-30). Hiába került tíz ponton belülre a Zaragoza, a harmadik szakaszt éppen olyan pocsékul indította, mint az elsőt: Eimantes Bendzius vezérletével pedig átrohant ellenfelén Moncho Fernández legénysége (53-36). A hazaiak szorításában megfulladó vendég együttes már húsz ponttal is égett (64-44), amikor Drake Diener nagyon fontos triplákkal járult hozzá a zárkózáshoz (67-54). Az obradoiroiak azonban nem engedték, hogy lendületbe jöjjenek a vendégek: Adam Waczynski mindig a legjobbkor villant meg, esélyt sem adva a szoros végjátékra.
Remek játékkal fektette két vállra a hazai csapat a Zaragozát, amelyben a forduló MVP-jének megválasztott Adam Waczynskinek (30 pont, 6/7 a triplavonalról, 8 lepattanó, 1 gólpassz, 5 kiharcolt fault, 36 VAL) elengedhetetlen érdeme volt.

A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Waczynski 30/18, Bendzius 15/6, Pustovyi 14
A CAI Zaragoza legjobb dobói: Jelovac 18, Sastre 13/3, Diener 10/9
A harmadik forduló MVP-je

FIATC Joventut (2-1) – Montakit Fuenlabrada (1-2): 79 – 66 (20-18, 19-17, 16-18, 24-13)

Nem hozott magas színvonalú összecsapást a találkozó, amelyen a Joventut csak az utolsó negyedben tudta igazán a maga javára fordítani a mérkőzést; erről tanúskodik, hogy a fővárosiak 20 eladott labda mellett is partiban voltak. Hatékony periméter játékának révén gyorsan magához ragadta a vezetést a Badalona (15-7), ám a folytatásban megtorpant, amelyet kiválóan használt ki a Jonathan Tabu fémjelezte Fuenlabrada (22-23). Ekkor a Demond Mallet-Sergi Vidal kettős vette vállára a katalánokat, bár leszakítania nem sikerült riválisát – csupán négypontos fórral térhetett az öltözőbe (39-35). A második félidő elején 2-12-es etapot repesztett a fővárosi egylet, amely időkérésre sarkallta Salva Maldonado vezetőedzőt (41-47). Intelmei nyitott fülekre találtak: a palánk alatti adok-kapokból a meccs ezen szegmensében Goran Suton (12 pont, 9 lepattanó) jött ki győztesen (53-49). A rendes játékidő záró szakaszában offenzívája mellett védekezésén is képes volt szintet emelni a Joventut, amelyre már nem tudott érdemben reagálni a sok technikai hibával játszó Fuenlabrada.

A FIATC Joventut legjobb dobói: Mallet 15/9, Suton 12/3, Vidal 11/9
A Montakit Fuenlabrada legjobb dobói: Tabu – Sobin 10 – 10, Scott 9/9

Herbalife Gran Canaria (3-0) – Baloncesto Sevilla (0-3): 76 – 67 (19-8, 25-22, 13-21, 19-16)

Alaposan megszenvedett a kanári-szigeteki együttes a harcias oldalát felmutató Sevilla ellen, amely ha „nem alszik bele a mérkőzés elejébe” talán még inkább megizzaszthatta volna a vendéglátókat...Xavi Rabaseda és Alen Omic rohanásával vette kezdetét a találkozó (9-0), amelyre csak öt perc eltelte után jött válasz a vendégektől. Lassan találták meg ritmusukat a sevillaiak, tíz perc alatt csupán nyolc egységig jutottak (19-8)! A második negyed utolsó két percéig úgy tűnt, hogy Aito Garcia Reneses tanítványai átrohannak ellenfeleiken (40-22), ám az utolsó akciók a Scott Bamfort-Bernie Rodriguez húzta Sevilla szája íze szerint alakult – ennek ellenére is magabiztos előnyt épített ki a hazai fél (44-30). A harmadik etap elején ismét a hazai akaratok érvényesültek: Sasu Salin és Pablo Aguilar felváltva süllyesztették el dobásaikat a vendég gyűrűben, akik mellé Brad Newley is felnőtt a pontgyártásba. A negyed végén azonban felébredt a sevillai büszkeség: Scott Bamforth mellett Bostjan Nachbar is pontosabban célzott, amely teljes mértékben összezavarta a hazaiakat (57-51). Olyannyira, hogy a záró játékrész első percében már csak egy kosárnyi hátrányban tudhatta magát Luis Casimiro legénysége (57-55). Brad Newley azonban öt egymást követő egységgel hűtötte a vendég kedélyeket, de így is izgalmas hajrát hozott a mérkőzés (68-64 – 37. perc). A lehető legrosszabbkor ütötte be sportszerűtlen hibáját Bostjan Nachbar, amely megpecsételte a vendégek sorsát – Albert Oliver és Sasu Salin sem hibáztak a büntetőknél.

A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Salin 14/12, Newley 13/3, Aguilar 10/6
A Baloncesto Sevilla legjobb dobói: Bamforth 12/3, Rodriguez – Nachbar 10/6 - 10

Movistar Estudiantes (0-3) – Valencia Basket Club (3-0): 73 – 81 (14-21, 14-24, 19-25, 26-11)

Későn talált magára a fővárosi kiscsapat, amely veszélyeztetni már nem tudta a narancsmezesek győzelmét, csak kozmetikázni a végeredményen. A hazaiak képtelenek voltak tartani a festékben Bojan Dubljevicset, aki fizikálisan és technikailag is felőrölte védőit. Rafa Martinez a 6,75-ös vonalon túlról okozott problémát a fővárosiaknak, míg Guillem Vives játékszervezésben nőtt riválisa fölé – a tökéletes összhang jegyében nem is volt meglepő a félidőre felhalmazott nagy vendég előny (28-45). A harmadik etap közepén közel járt a harmincpontos vezetéshez a Valencia (30-59), amely igazi örömjátékkal keserítette Nacho Martinék életét. A fővárosiak becsületére vállva nem adták fel a találkozót és a negyedik negyedben felébredt bennük méltóságérzetük: az elkényelmesedett vendégek előnyét folyamatosan faragták, deFernando San Emeterióék sikere így sem forgott veszélyben.

A Movistar Estudiantes legjobb dobói: Martin – Hernangómez 14/6 – 14, Graham 10/6
A Valencia Basket Club legjobb dobói: Martinez 21/15, Dubljevic 13

UCAM Murcia (0-3) – FC Barcelona Lassa (3-0): 74 – 82 (29-18, 14-18, 20-25, 11-21)

Elnézve az első félidőben mutatott játékot komolyan érett a meglepetés - a Murcia nagyon kemény ellenállással rukkolt elő, megmutatta a benne rejlő potenciált – ám a Barcelona mélyebb rotációja végül megtörte a lelkes kiscsapatot, időben reagált a veszélyre. Alaposan ráijesztett a katalán óriásra a megalkuvást nem tűrően pattogtató Murcia: támadásbeli hatékonysága mellett fullasztó védekezéssel lepte meg ellenfelét (15-3). Nagyon szenvedett a gránátvörös-kék egylet (22-7), amelyet tökéletesen használt ki a látványra is sokat adó Facundo Campazzo-José Angel Antelo páros. A vendégek gyötrelmeinek az újfent megbízható performanszot produkáló Ante Tomic és Pau Ribas vettetek véget, de ez is csak ahhoz volt elég, hogy látótávolságon belülre kerüljenek a nagyszünetre (43-36). Más felfogásban lépett parkettre a harmadik etapban a Szuperkupa győztes: a körtében dominálva lopta a távolságot – a vezetést csak azért nem tudta megszerezni a negyed végére, mert Scott Wood két triplát is bepörkölt (63-61). A negyedik játékrészben a ritmust váltó Tomas Satoransky-Alex Abrines kettős vezérletével higgadtabb döntéseket vállalt a Barca, amely megalapozta izzasztó diadalát. Az utolsó fél percben azonban még akadt egy közjáték: az egész meccsen paprikás hangulatban pattogtató Augusto Lima-Shane Lawal duó egymásnak esett; mindkét játékos a kiállítás sorsára jutott és csak csapattársaiknak köszönhetően nem lett verekedés köztük.

Az UCAM Murcia legjobb dobói: Campazzo – Antelo 15/9 – 15/9, Wood – Lima 12/6 - 12
Az FC Barcelona Lassa legjobb dobói: Tomic 17, Abrines 11/3, Ribas 10

Retabet Gipuzkoa Basket (0-3)– Dominion Bilbao Basket (2-1): 63 – 75 (14-18, 13-28, 17-13, 19-16)

Egy negyednyi kiemelkedő játék alapozta meg az Alex Mumbrú-Clevin Hannah irányította Bilbao sikerét a baszk rangadón! Bár a rajtot is jobban kapta el, az igazi áttörést a második negyedben felmutatott játéka hozta meg Sito Alonso legénységenek: a meccs ezen szegmensében Alex Mumbrúék ellentmondást nem ismerve kosárlabdáztak, periméterről és közelről is komoly veszélyt jelentettek. A félidőt Raul Lopez óriási hárompontosa zárta, amely után már majdnem húsz ponttal mentek a vendégek (27-46). A fordulást követően sem tudott nagyobb nyomást kifejteni riválisára a san sebastiani egylet, hiába próbált meg kapaszkodni az olykor látványos elemekkel előrukkoló David Doblas-Txemi Urtasun páros. A Bilbao kiválóan kontrollálta az összecsapás alakulását, megérdemelten orozta el a diadalt.

A Retabet Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Doblas 14/3, Urtasun 12/6, Grimau 11/6
A Dominion Bilbao Basket legjobb dobói: Mumbrú 20/9, Hannah 18/9, Lopez 10/6

Unicaja (2-1) – Laboral Kutxa (3-0): 66 – 74 (18-14, 15-16, 20-20, 13-24)

Nagy hajrájuknak köszönhetően a Malaga otthonát is bevették Hanga Ádámék, aki produktív játékkal hálálta meg Velimir Peraszovics mester bizalmát. A fontos diadalról az alábbi linken már olvashattatok.

Az Unicaja legjobb dobói: Hendrix 12/3, Kuzminskas 10/3
A Laboral Kutxa legjobb dobói: Blazic 15/9, James 13/6, Adams 12/6, HANGA 10

Morabanc Andorra (1-2) – ICL Manresa (2-1): 74 – 77 (16-18, 23-12, 19-26, 16-21)

Meglepetésre a Manresának idegenben sikerült megtréfálnia a derbi előtt esélyesebbnek vélt Andorrát, így pozitív mérleggel rendelkeznek Jermaine Thomasék három fordulót követően! Érdekesség, hogy a katalánok éppen periméterről, eddigi leggyengébb mutatójukban kerekedtek felül riválisaikon: Ruslan Otverchenkóék 50 százalékkal (10/20) tüzeltek a 6,75-ös vonalon túlról. Kiegyenlített első negyedet követően, úgy tűnt hogy az Andorra érvényesíteni fogja a papírformát – Shawn Jones irányításával elsősorban a festékben dominált (39-30). A második félidő elején agresszívebb védelemmel lépett elő a Manresa, amelynél Dejan Musli komoly adok-kapok csatát vívott Shawn Jonessel. Izgalmas hajrára volt kilátás, egyik fél sem tudott nagyobb fórt kiépíteni. Pontosabb, higgadtabb vállalásai révén a Manresa került 15 másodperccel a lefújás előtt lélektani előnybe (72-75). Luka Bogdanovicsék még hosszabbításra menthették volna a találkozót, ám a hárompontos kísérlet leperdült a gyűrűről, így a katalánok örülhettek a kiélezett rangadó végén! Jermaine Thomas ezúttal szerényebb performansszal járult hozzá a sikerhez: 2 ponttal, 2 lepattanóval és 3 gólpasszal segítette csapatát.

A Morabanc Andorra legjobb dobói: Jones 23, Stojanovski 15, Bogdanovics 11/3
Az ICL Manresa legjobb dobói: Musli 19, Grigonis 14/6, Otverchenko 13/9

Real Madrid (2-1) – Iberostar Tenerife (0-3): 112 – 89 (26-18, 28-22, 29-23, 29-26)

Pontgazdag találkozón, a védekezést háttérbe szorítva kerekedett felül a Tenerife együttesén a Királyi Gárda, amelynél Felipe Reyes mellett Trey Thompkins (15 pont, 8 lepattanó) is kiemelkedő teljesítményt nyújtott. A lepattanózásban (is) domináló „blancók” folyamatosan növelték előnyüket, habár a 12. percben egy pontra megközelítette riválisát a kanári-szigeteki együttes (28-27). Ez volt azonban az egyetlen periódusa a meccsnek, ahol szoros volt az állás – a Real Madrid végig kezében tartva a derbit törte meg ellenfele lelkesedését. Bár becsülettel küzdöttek Blagota Sekulic-ék, nem tudtak mit kezdeni a regnáló bajnokcsapat mélyebb rotációjával, amelynél mindenki hasznos játékkal járult hozzá a klub történelmi, legtöbb pontot hozó mérkőzéséhez.

A Real Madrid legjobb dobói: Reyes 21, Thompkins 15/3, Carroll – Fernández – Hernangómez 12/12 – 12/6 - 12
Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Hanley 14/3, Richotti 13/6, San Miguel – Sekulic 12/3 – 12/3