Új csillag születése Barcelonában; a Valencia túlélte az Unicaja feltámadását

A spanyol bajnokság 23. fordulója is látványos összecsapásokban gazdag volt, amelyben számunkra a legjelentősebb tény, hogy Hanga Ádám csapata újra pozitív tartományban tudhatja magát. A két óriásklub (Barca, Madrid) könnyedén fektette két vállra ellenfelét, míg a forduló rangadóján a Valencia az utolsó etapban nagyon megizzadt a sikerért a Malaga ellen. Nézzük meg, hogyan alakult a Liga Endesa újabb köre! (+STATISZTIKÁK, VIDEÓK)

Real Madrid (23-0) – UCAM Murcia CB (6-17): 102-65 (32-25, 18-12, 24-11, 28-17)

Bár hétközben elszenvedte második vereségét a Királyi Gárda az Euroligában, a spanyol bajnokságban ismét legjobb arcát mutatta a bajnokcsapat, óriási vereséget mérve a Murcia együttesére. A várakozásokkal ellentétben Rudy Fernández mégis pályára tudott lépni, igazi vezére volt csapatának a spanyol ász. A két gárda nem volt egy súlycsoportban – bár az első negyedben még Kim Tillie vezetésével tartotta magát a vendég egylet, a folytatásban azonban kiéleződőtt a különbség, így majdnem negyvenpontos zakóval távozhatott Marcelo Nicola legénysége. A fővárosiak a játék minden szegmensét uralták, a lepattanócsatában is domináltak (44-26), valamint a kiosztott gólpasszokat tekintve is látható (25-14) melyik fél akarata teljesült az egész összecsapás alatt, nem beszélve az együttesek hatékonysági mutatóját nézve (148-38!!!). A „blancók” tovább őrzik makulátlan mérlegüket, míg a Murcia ezzel a nagy kiütéssel ismét a kiesőzónában találhatta magát.

A Real Madrid legjobb dobói: Fernández 21/6, Llull – Mirotic 15/6 – 15/3, Buruszisz 14
Az UCAM Murcia CB legjobb dobói: Tillie 16, Lima 12, Radovic 9/3

Cajasol (12-11) – CB Valladolid (2-21): 84-68 (16-18, 18-11, 19-22, 31-17)

A Bamforth-Satoransky duó újra rájátszás pozícióba repítette a sevillaiakat, bár a ligautolsó ellen kötelező volt számukra a győzelem. Talán némiképp meglepő volt az első negyedet követően a vendég fór (16-18), de a Haritopulosz-Andjuszics páros irányította Valladolid jól kapta el a rajtot és kihasználta a Cajasol védelmi hibáit. Aito Garcia Reneses azonban rendezte sorait, tanítványai agresszívabb defenzív játéka „nem ízlett” a ligautolsónak, így a félidőre már a hazaiak mehettek előnnyel (34-29). Nem hagyta magát leszakítani a Valladolid, a harmadik etapot megnyomva ott loholt ellenfele nyakán (53-51). Sőt a 31. percben egált is mutatott már az eredményjelző tábla (53-53), de Joseph Franch szintet lépett és vezetésével a vártnál nehezebben gyűrte le a vendégeket a Sevilla. A meccs alakulását tekintve az eredmény nem igazán reális, sokkal komolyabban ragadt ellenfelére a vendég együttes, de a hajrában nem tudott megújulni, így nem maradt izgalom a rendes játékidő végére. A negyedik negyedben jobban sültek a sevillai csuklók a hárompontos vonal mögül, nagyrészt ennek köszönhetik diadalukat illetve Tomas Satoransky masszív dupla-duplájának (15 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz).

A Cajasol legjobb dobói: Bamforth 20/12, Satoransky 15/9, Mata 14/12
A CB Valladolid legjobb dobói: Haritopulosz 21, Andjuszics 14/9, Johnson 12

Tuenti Movil Estudiantes (7-16) – Laboral Kutxa (12-11): 84-87 (24-32, 12-19, 28-20, 20-16)

Izgalmas csatában nyert Hanga Ádám csapata Madridban, a nagyobb tapasztalat hozzásegítette a Laboral Kutxát a győzelemhez, amely immárom újra pozitív tartományban tudhatja magát. Az első félidő a baszkok szája íze szerint alakult, de a nagyszünet után feljavult az Estudiantes, elsősorban Kyle Kuric és a belga Van Lacke brillírozott. Csapatként azonban jobban teljesítettek Hangáék illetve érdemes megemlíteni hatékony triplamutatójukat. A mérkőzésről már korábban olvashattatok az alábbi linken.

A Tuenti Movil Estudiantes legjobb dobói: Kuric 25/9, Van Lacke 17/3, Ivanov 12
A Laboral Kutxa legjobb dobói: San Emeterio – Jelinek 15/9 – 15/9, Pleiss 11, Heurtel 10

CAI Zaragoza (14-9) – Rio Natura Monbus (10-13): 85-58 (27-14, 16-21, 18-14, 24-9)

Csalódást keltően pattogtatott az obradoiroi kiscsapat, rapszódikus performanszát tökéletesen használta ki a koncentrált Zaragoza – a nagy ütközet és izgalom így elmaradt. Nagy elánnal vetette bele magát az összecsapásba a Micheal Roll-Damjan Rudez fémjelezte Zaragoza; nagy rohanást repesztettek az andalúzok (15-0), nem is várhatott tovább az időkéréssel Moncho Fernández. Némileg hatottak az intelmek (22-10), de a felhalmozott hátrányt nem sikerült az első etap végére ledolgozni (27-14). Bár keményebb védekezésre váltott a Monbus, ez is csak a közelebb férkőzésre, a kétszámjegyű hátrány ledolgozására volt elég (43-35). A folytatásban állva hagyta a Zaragoza a galíciaiakat; mind támadó játékában, mind védekezésben széthullott a Monbus. Az egységesebb és egészségesebb csapatjáték nagyaranyú győzelmet hozott Henk Noreléknek, továbbra is magabiztosan őrzik hatodik helyüket a pontvadászatban.

A CAI Zaragoza legjobb dobói: Roll – Tabu 15/9 – 15/9, Rudez 14/12, Norel 13
A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Corbacho 12/9, Dewar  - Berzins 10/6 – 10

FC Barcelona (17-6) – La Bruixa D’or (7-16): 91-63 (20-19, 24-10, 17-19, 30-15)

Az elvárásoknak megfelelően fektette két vállra a Barcelona a Manresát, a jóval szerényebb költségvetésű katalán együttes nem tudta megszorongatni régióbeli ellenfelét. Bár az első negyedben még fej-fej mellett haladtak a felek, sőt vezetett is Hanga Ádám ex-csapata (11-13), de Brad Oleson duplájával minimális előnnyel mehetett a Barca a kispadra (20-19). A második tíz perctől ritmust váltott a sztárklub és esélyt sem adva a vendégeknek rohant át rajtuk. Élete meccsét játszotta a 19 éves, horvát tehetség, Mario Hezonja – akit sokan Drazsen Petrovicshoz hasonlítanak. Látványos és kiváló dobószázalékkal ért el 26 pontot nem egészen 21 perc alatt, a gránátvörös-kékek vezére volt Maciej Lampe mellett. Minden mutatóban felülkerekedett vendégein Xavi Pascual legénysége, megerőltetés nélkül ért révbe az Euroligában is nagyszerűen teljesítő egylet.

Mario Hezonja parádé:

Jacob Pullen jól megérdemelt díja a történelmi rekord megdöntéséért:

Az FC Barcelona legjobb dobói: Hezonja 26/12, Lampe 17, Huertas – Sada – Tomic 8/6 – 8 - 8
A La Bruixa D’or legjobb dobói:  Eriksson – Monroe 11/3 – 11, Giannopulosz 9/3

FIATC Joventut (11-12) – Gipuzkoa Basket (9-14): 76-65 (21-21, 16-17, 19-16, 20-11)

Kiélezett küzdelmet hozott a mérkőzés, a katalánok csak az utolsó negyedben tudták leszakítani magukról a baszk gárdát. A Robinson-Doblas fémjelezte Gipuzkoa kaparintotta meg az első negyedben a nagyobb fórt (5-11), de megrázta magát Devoe Joseph és egalizált az etap végére (21-21). Sok távoli dobást engedélyezett a Badalona, amelyet a baszkok köszöntek szépen és értékesítettek, de a vendégek védekezésében is jókora rés tátongott, amelyet ki is használtak a hazaiak, a félidőre csupán egy pontos hátrányban voltak (37-38). Albert Ventura egységeire Jason Robinson válaszolt, egyik fél sem tudta rákényszeríteni akaratát a másikra (56-54). A záró etapban 8-0-s rohanást repesztett a Joventut, a legrosszabb periódusban engedett ki Sito Alonso csapata, nem is várt az időkéréssel a mesteredző (64-54). Tariq Kirksay fantasztikusan „vette ki a játékból” Robinsont, aki nélkül teljesen összeomlott a vendég együttes (72-58). Az utolsó két perc már izgalommentesen alakult, a baszkok tovább csúsznak lefelé a tabellán.

A FIATC Joventut legjobb dobói: Joseph 18/12, Ventura 15/9, Savane 8
A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Robinson 21/9, Neto 14/6, Ramsdell 9/3

Herbalife Gran Canaria (16-7) – Bilbao Basket (9-14): 77-70 (18-22, 28-21, 19-18, 12-9)

A Bilbao Raul Lopez nélkül nagyon szenved, most a Kanári-szigeteken kapitulált a baszk alakulat. A Gran Canaria ezzel a győzelemmel nagy lépést tett a rájátszás felé, a Bilbao pedig nagy bajban van, ami a play-offot illeti. Nagy elánnal vetette bele magát az összecsapásba az Alex Mumbrú vezette Bilbao (5-10), de Brad Newley egységeinek köszönhetően nem hagyta magát lerázni a kanári-szigeteki együttes (12-10), majd újra a vendégek percei következtek (18-22). Magasabb fokozatba kapcsolt Thomas Bellas, mellé pedig Walter Tavares is feltudott nőni – a találkozó ezen szegmensén rendkívül hatékony volt a kanárik offenzív játéka, a félidő végére vissza is vették a vezetést (46-43). A nagyszünet után „az öltözőben ragadt” a Bilbao (57-47), de ismételten Mumbrú vette vállára csapatát, irányításával újra ellenfele nyakán loholt a baszk gárda (65-61). Megőrizte néhány pontos előnyét a Gran Canaria, hiába German Gabriel nagy negyede, a csapatként jobban funkcionáló hazaiak visszavertek minden támadást és az utolsó percben Ben Hansbrough 2+1-es akciója 72-68-as állásnál végleg megpecsételte a baszkok sorsát.

A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Hansbrough 16/3, Bellas 14, Newley 12/6
A Bilbao Basket legjobb dobói: Mumbrú 21/12, Gabriel 16/6, Markota 9

Baloncesto Fuenlabrada (8-15) – Iberostar Tenerife (9-14): 84-68 (18-19, 28-18, 16-17, 22-14)

Nagyon meghúzta a Fuenlabrada a két páros negyedet, James Feldeine pedig extra performansszal járult hozzá ehhez (15 pont, 11 lepattanó, 6 gólpassz, 5 kiharcolt fault – 33 VAL), amellyel a forduló legértékesebb játékosának járó díjat is elnyerte. A Tenerife ezzel a vereséggel sorozatban negyedszer hagyhatta el sikerélmény nélkül a pályát: mély gödörbe került az alakulat Blagota Sekulic távozása óta. Hiába nyerte meg az első tíz percet még a kanári-szigeteki együttes, a második negyedben robbant a Panko-Feldeine-Arnold trió, amelyre érdemben nem tudtak reagálni Levi Rosték (46-37). A harmadik etapban ugyan kicsit beragadt a támadójáték mindkét oldalon, de a rendes játékidő utolsó szakasza ismét a hazaiak tündökléséről szólt, a vendégek nem tudtak mit kezdeni a Fuenlabrada gyors kosárlabdájával. Az „ingyen pontok” kihasználásával mindkét gárda hadi lábon állt: a hazaiak 57 százalékkal tüzeltek a büntetővonalról, de a vendégek őket is alulmúlták 35 százalékukkal.

A hét MVP-je:

A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Panko – Feldeine – Arnold 15/6 – 15 – 15, Perez 11/9
Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Rost 18/6, Richotti – Sikma 11/3 – 11, Fajardo 8

Valencia Basket (20-3) – Unicaja Malaga (15-8): 91-83 (22-22, 17-8, 23-25, 29-28)

A forduló rangadója  gólgazdag, színvonalas összecsapásra sikeredett, ahol nagy hátrányból küzdötte vissza magát az Unicaja, de ezzel minden energiáját felhasználta - ez pedig döntő faktornak bizonyult, így kapitulált Valenciában. Justin Doellman pontjaival kezdődött a találkozó, de Joan Plaza Carlos Suárez pályára küldésével kissé megfékezte az amerikait, egál eredménnyel készülhettek a felek a második negyedre (22-22). Velimir Peraszovics váratlan húzása – három magasember (Aguilar, Barton, Lavrinovic) parkettre küldése – teljesen megzavarta a Malagát, elvesztette ritmusát (39-30). A folytatásban is impotens játék jellemezte Joan Plaza hadát, már kis híján 20-szal is ment a Sato-Martinez fémjelezte Valencia (53-35), amikor Zoran Dragic és a felpörgött Granger szóló akciókba kezdtek, meglepve a látszólag megnyugodott Valenciát (62-55). A belelendült vendégek már két pontra is megközelítették a hazaiakat (69-67), de Oliver Lafayette és Pau Ribas lehűtötték a kedélyeket, nem engedték kicsúszni kezeik közül a győzelmet. A Valencia majdnem megégett otthonában, de koncentráltabb végjátékának köszönhetően megúszta az Unicaja feltámadását, amely energiáját elvonta a felzárkózás.

A Valencia Basket legjobb dobói: Sato 18/6, Martinez 16/12, Doellman 15/6
Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Granger 19/3, Dragic 17, Vázquez 10