VTB Liga - A CSZKA a végső győztes!

Az elmúlt héten lejátszották a VTB Liga idei döntőjét, amelyben két orosz sztárklub, az idei PBL-bajnok és Euroliga-bronzérmes CSZKA Moszkva, és a PBL harmadik helyezettje, a EuroCup győztese, a Lokomotiv Kubany csapott össze egymással. Az idei szezon előtt ilyen szintű eredmények közelében sem járó krasznodari alakulat méltó ellenfele volt a legendás együttesnek, de fejet kellett hajtaniuk a rutinban egyelőre jóval jobban álló fővárosiak előtt. Hogy mi történt a múlt heti négy találkozón, azt lássuk kicsit részletesebben is!

CSZKA Moszkva (orosz, B2) - Lokomotiv Kubany (orosz, B3)

1. meccs: 72-65 (21-14, 18-19, 17-19, 16-13)
2. meccs: 64-54 (18-9, 14-13, 18-14, 14-18)
3. meccs: 58-69 (19-21, 8-17, 11-11, 20-20)
4. meccs: 59-54 (12-18, 15-15, 23-14, 9-7)

Az első meccs első félidejében egyértelműen jobb volt a CSZKA, a Kubany végig kapaszkodott az eredmény után. Öt és fél perc kellett a moszkvaiaknak, hogy elhúzzanak 10 ponttal, 5 pontnál közelebb pedig egyszer sem engedték a vendégeket. A félidei 6 pontos differenciához is az kellett, hogy az utolsó másfél percben fusson egy 7-0-t a Lokomotiv, de így is hátrányban kezdték a második félidőt. A harmadik negyed elején közelebb zárkóztak némileg Kalnietisék, három pontra közelítették ellenfelüket, de a 27. perc végén már megint 13 egységnyi volt a különbség a CSZKA javára. A negyed vége megint nem nekik sikerült azonban jobban, 1-10-et kaptak a felvonásból hátralévő három percben, így négy ponttal álltak csak jobban 10 perccel a vége előtt. A negyedik negyedben sem tudta átlépni árnyékát a Kubany, hiába jöttek fel egyszer két pontra is. Az utolsó két és fél percre is úgy fordultak, hogy még csak négy ponttal álltak rosszabbul, ám a hátralévő időben nem tudtak már pontot szerezni, így 1-0-ára a CSZKA vezetett.

A második összecsapás némileg egyszerűbben alakult. Itt 8 perc kellett a hazaiaknak, hogy elhúzzanak 10 ponttal, ami még így is soknak számított, tekintve hogy a Kubany 3 pontot tudott szerezni ez idő alatt, megint beragadtak a rajtnál. Annyi különbség volt ezúttal az előző összecsapáshoz képest, hogy nem nagyon tudtak visszakapaszkodni a vendégek, egyszer voltak 7 pontnyira a moszkvaiaktól, de az első félidő nagy részét 10 pontos lemaradás környékén töltötték. A fordulást követően minden beleadott a EuroCup idei bajnoka, a harmadik negyed felénél visszajöttek a meccsbe, hiszen négy pontra zárkóztak (36-32), de az ezt követő időszakban el is dőlt a találkozó, egy 14-4-es rohanást produkáltak a hazaiak és 14 ponttal álltak jobban a záró játékrész előtt, ebből a hátrányból pedig képtelen volt már visszakapaszkodni a Kubany, mindkét hazai meccsének megnyerését követően a CSZKA 2-0-ra vezetett.

A harmadik mérkőzést már Krasznodarban játszották és annyi eltérés mindenképpen volt az előző két ütközethez képest, hogy a CSZKA nem tudta lelépni ellenfelét az első negyedben. Fej-fej mellett haladtak a felek, két pontnál nagyobb előnye egyik gárdának sem volt, végül két egységgel a hazaiak álltak jobban 10 perc játékot követően. A második felvonásban el is dőlt a találkozó, mivel a negyed első felében 10 pontra húzott el a Kubany, és innen visszatérni nem sikerült már a fővárosiaknak, a nagyszünetben 11-gyel álltak jobban vendéglátók. A harmadik negyedben már 14 egység is volt a különbség a két együttes között, de lényegesen nem sikerült változtatnia a differencián egyik csapatnak sem. A záró felvonásban előbb visszajött még 7 pontra a CSZKA, de a negyed felénél már 17-tel is le voltak maradva, ezt a találkozót viszonylag simán hozta a Kubany, de az állás még mindig 2-1 volt az esélyesebbnek tartott moszkvaiak javára.

A negyedik mérkőzésen megint sokkal jobban nyitott a CSZKA, 2-7 után viszont óriási blackout következett náluk, hiszen alig öt perc alatt kaptak egy 14-2-es rohamot a hazaiaktól, így a negyed végén 6 pontos hátrányban álltak. A második negyedben egyik csapat sem tudta a saját akaratát érvényesíteni, végig megmaradt a nagyjából 7-9 pontos differencia a két gárda között, így a félidőben még mindig a Kubany állt jobban 6-tal. Fordulás után viszont egyértelműen az történt, amit a fővárosiak akartak. A krasznodari együttesnek esélye sem arra, hogy még egyszer ellépjen ellenfelétől. Próbálták tartani a különbséget, ami sikerült is az első percekben, ám egyre jobban közelített a CSZKA hozzájuk, a 29. percben pedig át is vették a vezetés Sonny Weemsék. A záró felvonás botrányosan gyenge játékot hozott, hiszen hét és fél percig 3, illetve 4 egységet termelt a két csapat, és bár a 39. perc közepén kettő pont volt csak a vendégek előnye, innen már nem szerzett pontot a Kubany, így 3-1-es összesítéssel negyedik alkalommal is a CSZKA lett a VTB bajnoka - egyetlen egyszer bukták csak el a kiírás, a Himki verte őket 2011-ben.