VTB Liga, 14. hét: Nagy CSZKA-siker, kikapott a Minszk

Hiába hajrázott nagyot, a Körmend elleni második meccs előtt is kikapott a Minszk. A liga legnagyobb rangadóján a címvédő CSZKA Moszkva idegenben is le tudta győzni a másik tavalyi döntős Kazanyt, a Lokomotiv pedig már sorozatban tíz győzelemnél tart.

Parma (orosz, 0-13) – Zenit Szentpétervár (orosz, 9-3) 86-119

Nem adott esélyt a Zenit a nyeretlen Parmának, pedig a permi alakulat még csak 6 pontos hátrányban volt a félidőben (44-50), köszönhetően Danilo Andjusics (29/9 pont, 5 lepattanó) és a kiválóan debütáló Sasa Zagorac (22/12 pont, 7 lepattanó) remek teljesítményének. A folytatásban aztán emelt a fordulatszámon a Zenit, a szentpéterváriak 12 megválaszolatlan ponttal kezdték a második félidőt, amiben összességében 69 pontot szereztek. A Ryan Toolson (29/15 pont, 4 gólpassz) – Szergej Karaszev (23/3 pont, 5 lepattanó) sztárduó ezúttal is villogott, Artem Vikhrov (12/3 pont, 10 gólpassz) pedig remekül szervezte a játékot a vendégeknél.

Nyizsnyij Novgorod (orosz, 3-8) – Cmoki-Minszk (fehérorosz, 3-9) 102-95

Nagyot hajrázott, de fordítani nem tudott a Minszk a Nyizsnyij Novgorod otthonában, így a Körmend elleni második mérkőzésre is vereséggel hangolt a VTB Ligában a belorusz gárda. A 35 indexpontot összeszorgoskodó DeAndre Kane (22 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés), illetve az egyaránt kiválóan triplázó Kenny Boynton (23/12 pont, 4 gólpassz), Tomislav Zubcic (18/9 pont) és Ivan Strebkov (15/12 pont, 4 gólpassz) vezetésével a Nyizsnyij már 23 ponttal vezetett a harmadik negyed végéhez közeledve. A Minszk azonban a záró játékrészben huszáros hajrába kezdett, egy 20-4-es rohammal 4 pontra zárkózott fel. Az oroszoknál azonban Boynton és Strebkov előléptek, ketten együtt csapatuk utolsó 13 pontját szerezték, így végül behúzta a meccset a Nyizsnyij. A Minszk felzárkózását a jó formában lévő Dru Joyce (24/9 pont, 7 gólpassz) és Justin Gray (23/15 pont, 5 gólpassz) vezették, rájuk a körmendieknek is nagyon oda kell majd figyelniük.

Avtodor Szaratov (orosz, 4-8) – Jenyiszej Krasznojarszk (orosz, 5-8) 94-87

Frank Elegar (27 pont, 16 lepattanó, 2 blokk, 3 gólpassz, 14/11 mezőnyből, 40 indexpont) brutális dupla-duplája ellenére sem tudott nyerni a Jenyiszej az Avtodor vendégeként, még egy extra teljesítmény ugyanis hiányzott a vendégeknél. A szaratoviaknál ezzel szemben Nick Minnerath (24/3 pont, 10 lepattanó), illetve a szintén nagy dupla-duplát elérő Vince Hunter (18 pont, 15 lepattanó, 2 blokk) is parádéztak, így az Avtodor jobban bírta a szoros hajrát, és behúzta ezt az igen fontos győzelmet, amivel egy félmeccsnyi távolságba jöttek fel riválisuk mögé a tabellán.

Himki Moszkva (orosz, 9-3) – Asztana (kazah, 6-6) 83-66

Az egyaránt hatalmas dupla-duplát elérő Alexej Shved (23/12 pont, 11 gólpassz) – Marko Todorovics (15 pont, 18 lepattanó) tengely jóvoltából a Himki érvényesítette a papírformát az Asztana ellen. A harmadik negyedben 44-44-nél még döntetlen volt az állás, ezt követően azonban nagyon megnyomták a meccset a moszkvaiak. A Himki játékosai Todorovics főszereplésével végig uralták a palánkok alatti területet, ekkor aztán Shved és társai elkezdték szórni a triplákat is. A záró felvonást ráadásul 12-2-vel kezdték az oroszok, amire már nem volt válasza az Asztanának. A kazahok legjobbja Rob Lowery (18/3 pont, 5 gólpassz) volt.

Kalev/Cramo (észt, 2-10) – Lokomotiv Kubany (orosz, 10-2) 64-95

Azután, hogy két vereséggel kezdte a szezont, a Kalev elleni sikerrel zsinórban tízedik győzelmét is bezsebelte a Lokomotiv. Ezen a meccsen egyetlen percig sem volt kérdéses a végkimenetel, a Loko 26-10-es vezetést szerzett, ami után már egyszer sem volt 10 pontnál kevesebb a csapatok közti különbség. Szépen eloszlott a játékidő és a ponttermés is a krasznodari játékosok között, hiszen hatan is kétszámjegyű pontot dobtak náluk, a legeredményesebb és a leghatékonyabb is Kevin Jones (15/3 pont, 4 lepattanó) volt közülük.

UNICS Kazany (orosz, 10-3) – CSZKA Moszkva (orosz, 12-1) 91-105

Nagy győzelmet aratott a címvédő CSZKA Moszkva a tavalyi döntő visszavágóján, a másik Euroligában szereplő csapat, a Kazany otthonában. A fővárosiak elképesztő triplamutatóval lőtték szét riválisukat (24/15, 63%), aminek köszönhetően megerősítették vezető helyüket a tabella élén. Mindkét gárda sztárirányítója nélkül lépett pályára, hiszen a moszkvaiaknál Milos Teodoszics, a tatároknál pedig Quino Colom – illetve Jevgenyij Voronov – is sérüléssel bajlódik. Távollétükben nemcsak a VTB Liga, hanem az Euroliga két legjobb játékosa, Keith Langford (25/9 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Nando De Colo (17/12 pont, 11 gólpassz, 4 labdaszerzés) vitték a showt, nem okozott csalódást a két sztárjátékos különcsatája.

Ami a mérkőzés alakulását illeti, nagy tűzijátékkal kezdtek a csapatok az első negyedben (26-30), majd a másodikat is hasonlóan folytatták (24-28), és ebből az adok-kapokból a CSZKA jött ki jobban, akik a harmadik játékrész egy pontján már 17 egységgel is vezettek (59-76). A Kazany azonban szépen összekapta magát, elkezdték faragni hátrányukat, nemsokára már csak 4 pontra voltak riválisuktól (75-79). Ekkor aztán jött De Colo, aki hétperces mezőnygólcsendet tört meg, így ismét el tudott húzni és lezárta a meccset a CSZKA. A két klasszis mellett a hazaiaknál Orlando Johnson (18/12 pont, 5 gólpassz, 5/4 tripla) és Art Parakhoszki (16 pont, 8 lepattanó, 3 blokk, 3 gólpassz), a vendégeknél pedig James Augustine (16 pont, 8 lepattanó) és Aaron Jackson (14/12 pont, 5 gólpassz) játszott kiválóan.