VTB Liga, 14. hét: Visszatért Teodoszics és Rochestie

Hat meccsel folytatódott 2015-ben a VTB Liga küzdelemsorozata.

A VTB Liga két meghatározó egyénisége, Milos Teodoszics és Taylor Rochestie is remek játékkal segítették győzelemhez csapatukat hosszas kihagyásuk után. A CSZKA Moszkva és a Nyizsnyij Novgorod mellett győzelemmel kezdte az új évet a Himki Moszkva és a Lokomotiv is. Az Avtodor sorozatban ötödik győzelmét aratta. Íme az idei első hétvége összefoglalója!

(Az eredményekre kattintva érhetők el a mérkőzések statisztikái)

CSZKA Moszkva (orosz, 13-1) – Kalev/Cramo (észt, 5-8) 102-81

Hétfő délutáni matiné keretein belül fogadta a CSZKA Moszkva a Kalev együttesét, hiszen helyi idő szerint is délután 1-kor (ami nálunk 11 óra) léptek pályára a csapatok. A szokatlan időpont sem zavarta meg a moszkvai kirakatcsapatot, akik az Euroliga után a VTB Ligában is visszatérő Milos Teodoszics (22/12 pont, 4 gólpassz, 11/8 mezőnyből) vezérletével biztosan tartották otthon a győzelmet. Teodoszics a 22 pontjából 20-at az első félidőben szerzett, nagyrészt a második negyedben, mikor a CSZKA elhúzott az észtektől. Ezt a játékrészt 28-13-ra, a harmadikat pedig 28-16-ra nyerték az oroszok, ez volt a meccs döntő szakasza. A szerb karmesteren kívül nagyon jól játszott a hazaiaknál Demetris Nichols (15/9 pont, 6 lepattanó, 3 labdaszerzés), Szasa Kaun (17 pont, 8/7 mezőnyből) és Vitalij Fridzon (14/6 pont, 4 lepattanó) is. A Kalevben Rolands Freimanis (23/9 pont, 6 lepattanó, 12/9 mezőnyből) és Scott Machado (14/6 pont, 9 gólpassz) teljesítményén nem múlott semmi.

Nyizsnyij Novgorod (orosz, 11-2) – Jenyiszej Krasznojarszk (orosz, 4-9) 93-83

Nemcsak a CSZKA Moszkvának, hanem a Nyizsnyij Novgorodnak is volt egy nagy visszatérője Taylor Rochestie (26/12 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó, 13/10 mezőnyből) személyében, aki kihagyása után rögtön nyerőembernek bizonyult. Nagyon jól kezdtek a remekül triplázó novgorodiak (19/11, 58%), 20-8-cal nyitották a mérkőzést. A Jenyiszej is minden dicséretet megérdemel azonban, a meccsen akármekkora hátrányban voltak, akkor sem adták fel, és elsősorban Elmedin Kikanovics (24 pont) és Donell Cooper (14/9 pont, 10 gólpassz, 3 labdaszerzés) vezetésével rendre visszajöttek 1-2 kosárnyi távolságba. Például 87-72 után is, mikor eldőlni látszott már a meccs, de egy 10-0-s sorozattal ismét nyílt volt a találkozó. Rochestie és a Nyizsnyij azonban nem engedte kiénekelni a sajtot a szájából, így újabb triplák után végül nyertek a hazaiak. A Novgorodban nagyon jók voltak a nagyemberek, Szemen Antonov (17/9 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) és Art Parahuszki (13 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz, 3 blokk), illetve Trey Thompkins (19/3 pont, 5 lepattanó, 11/8 mezőnyből) is biztos pont volt.

Himki Moszkva (orosz, 12-1) – CEZ Nymburk (cseh, 4-10) 94-82

Esélyeshez méltón már az első negyedben dűlőre vitte a Himki Moszkva a dolgokat a Nymburk ellen. Nagyszerűen járt a labda a fővárosi kezeken, támadásban számtalan fegyverüket bemutatták, így 10 perc után már 26-8-ra vezettek. A folytatásban azért feljebb kapaszkodott a Nymburk, sőt, félidő után beragadtak a hazaiak, így a csehek 48-46-ra felzárkóztak. A Himki játékosai azonban gyorsan felocsúdtak, egy 10-0-s rohammal ismét elhúztak, és biztosan behúzták a meccset. Petteri Koponen (12/3 pont, 10 gólpassz), Tyrese Rice (11/3 pont, 8 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Marko Popovic (12/3 pont, 5 gólpassz) remekül osztogatták a labdát egymásnak és társaiknak, Egor Vjalcev (17/9 pont, 6 lepattanó, 2 blokk, 9/7 mezőnyből) pedig szinte mindent bedobott, elsősorban az első és harmadik negyedekben a nagy rohamok alkalmával.

Lokomotiv Kubany (orosz, 8-5) – Krasznoje Oktabir (orosz, 5-8) 82-61

A Loko győzelmével indult 2015 a VTB Ligában, az újév nyitómeccsén nem okozott gondot a krasznodari alakulatnak a győzelem begyűjtése az így már zsinórban negyedik vereségét elszenvedő Oktabir ellen. Magabiztosan uralta a meccset a duplákat 60%-kal dobó hazai alakulat, igaz a különbség csak a negyedik negyedben lett ilyen nagy a felek között, ezt a játékrészt 26-14-re nyerték a hazaiak. Az Oktabiren az új sztárigazolás, a Laboral Kutxától megszerzett Lamont Hamilton (11/3 pont) sem tudott segíteni. A Lokoban viszont nagyon jól játszott a hatalmas energiával küzdő Derrick Brown (12 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz), és szintén erősen pluszos volt a gárda Malcolm Delaneyval (12/3 pont, 6 gólpassz, 3 labdaszerzés). A hazaiak legeredményesebbje Krunoslav Simon (19/3 pont) volt.

Bisons Loimaa (finn, 3-11) – Avtodor Szaratov (orosz, 7-7) 83-89

4-0-val fejezte be decembert, és januárt is győzelemmel nyitotta az Avtodor, így az oroszok hosszú idő után ismét egálban vannak győzelem-vereség mérlegüket tekintve. Ez a meccs a Bisons ellen azonban egyáltalán nem volt könnyű menet az Avtodor számra, mindent elmond a meccsről, hogy 18-szor változott a vezető csapat személye, illetve 8-szor álltak döntetlenrea felek. Courtney Fortson (32/9 pont, 14/11 mezőnyből) volt a meccs hőse, a kis energiabomba irányító ezúttal nem a játékszervezésben, hanem a pontszerzésben járt az élen, nagyon jó százalékkal szerzett 32 pontot és szállította a győzelmet csapatának. Az oroszoknál sokoldalúan játszott Travis Peterson (12/3 pont, 9 lepattanó, 8 gólpassz), a Bisonsból pedig Ian Hummer (18 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz) magaslott ki.

VEF Riga (lett, 5-9) – Astana (kazah, 6-6) 61-75

A negyedik negyedben felőrölte a Rigát az Astana, és végül magabiztos győzelmet aratott. Négy nagy futása is volt a kazahoknak a meccsen (9-0, 12-0, 11-0, 12-0), mindegyik különböző negyedekben, ezek pedig mindig leszakították a hazai csapatot. Az utolsó rohamra aztán már nem volt válasza a Rigának, így behúzta ezt az értékes idegenbeli sikert az Astana. A palánkok alatt nem bírtak a lettek Pat Calathes-szel (14/3 pont, 13 lepattanó, 4 labdaszerzés) és Rasid Mahalbasic-csal (16 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz), Jerry Johnson (19/9 pont, 7 gólpassz) volt a legeredményesebb, J’Covan Brown (18/9 pont, 4 lepattanó) pedig kilenc egységet szerzett a záró etapban.