VTB Liga, 16. hét: Elkapta a Jenyiszej a Kazanyt

Meglepetésre a szibériai alakulat végig vezetett és biztosan nyert a Kazany ellen, Langfordék botlását pedig a riválisok közül a CSZKA Moszkva, a Himki Moszkva és a Zenit Szentpétervár is kihasználta.

Kalev/Cramo (észt, 3-11) – Parma (orosz, 0-14) 85-79

Az első nyolc percet 32-7-re nyerte a Kalev a Parma ellen, így az észtek behúzták a győzelmet, ami a kilencmeccses vereségsorozatuk megszakítását is jelentette egyben. A nagy első negyedbeli rohamból a mezőny legeredményesebbje, Rain Veideman (26/12 pont, 4 gólpassz, 16/11 mezőnyből) 11 ponttal vette ki a részét. A hajrában aztán igyekezett szinte lehetetlen helyzetből fordítani a lepattanócsatát egyébként hatalmas fölénnyel (26-45) megnyerő, Ivan Ukhov (20/9 pont) által vezetett permi alakulat, a 71-48-ról induló negyedik negyedben ugyanis száguldottak egy 27-9-es rohamot. 80-75-nél azonban jött a Kalev másik legjobbja, Demonte Harper (21/9 pont, 6 gólpassz, 3 labdaszerzés), aki kosaraival visszaverte a Parma nagy fordítási kísérletét.

Nyizsnyij Novgorod (orosz, 4-9) – Avtodor Szaratov (orosz, 4-9) 110-68

Hatalmas verésben részesítette a Nyizsnyij Novgorod az Avtodort, így a két orosz gárda egyaránt 4-9-es mérleggel áll jelenleg és egymást taszítják egyre távolabb a nyolcadik hely elérésétől. A 19-11-es kezdése után egyébként a Nyizsnyij egy 22-6-os roham után már 53-3-re vezetett a félidőben, és a nagyszünet után sem álltak le, valósággal kiütötték a szaratoviakat, és végül egészen parádés, 66%-os (64/42) mezőnymutatóval fejezték be a meccset. A hazai játékosok egymást múlták felül, hiszen Petr Gubanov (24/15 pont, 6/5 tripla), Dijon Thompson (22 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz, 3 blokk), Ivan Strebkov (17/9 pont, 5 gólpassz) és DeAndre Kane (12 pont, 13 lepattanó, 5 gólpassz) is egészen pazarul játszott, míg a túloldalon Nick Minnerath (24 pont, 4 lepattanó) meglehetősen magára maradt.

CSZKA Moszkva (orosz, 13-1) – Asztana (kazah, 6-8) 81-63

Három negyeden át szépen megnehezítette az Asztana a CSZKA Moszkva dolgát, végül azonban a címvédő igazolta a papírformát és behúzta a mérkőzést. Egészen az utolsó játékrészig nagyszerűen védekezett a kazah gárda, a moszkvaiak 54 pontig jutottak mindössze (54-48) és összességében eladtak 19 labdát. Az első három negyedben Nando De Colo (18/6 pont, 4 lepattanó) már megdobta mind a 18 pontját, amire nagy szüksége is volt csapatának. A záró felvonásra azonban elfogyott a vendégek ereje, a CSZKA 27 pontot szerzett ekkor, fele annyit, mint addig az egész mérkőzésen. Ekkor már csapatszinten is remekül működött az oroszok játéka, nem kellett De Colótól és mástól sem klasszis teljesítmény a pontszerzéshez.

VEF Riga (lett, 7-6) – Himki Moszkva (orosz, 11-3) 90-104

Visszavágott a Himki Moszkva a Rigának az első fordulóban elszenvedett meglepő vereségéért, az oroszok ezúttal végig uralták a találkozót a lettek ellen. A második negyedben húztak el ellenfelüktől a vendégek, mikor bő hat perc leforgása alatt 29 pontot rámoltak be nekik, ebből 11-et a legeredményesebbjük, Marko Todorovics (22 pont, 9 lepattanó, 11/10 mezőnyből). A játékrészben a Riga első 12 pontját Janis Blums (27/18 pont, 4 lepattanó) szerezte, ő szinte egymaga próbálta tartani övéit ekkor. De mindhiába, hiszen a nagyszünetben már 56-45-re a Himki vezetett. Todorovics mellett Robbie Hummel (20/6 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó), Alexej Shved (17/3 pont, 5 gólpassz) és E.J. Rowland (14/3 pont, 8 gólpassz) is nagyon jól játszott a Himkiben, a Rigában pedig Blums mellett Martins Meiers (20 pont, 4 lepattanó, 14/10 mezőnyből) is egyénileg remek meccset tudhat maga mögött.

Jenyiszej Krasznojarszk (orosz, 6-9) – UNICS Kazany (orosz, 10-4) 75-66

Nagyszerű bravúrgyőzelmet aratott a Jenyiszej a Kazany felett, ráadásul egyik legjobbjuk, Frank Elegar nem is játszott a szibériaiaknál (igaz a vendégeknél Quino Colom sem, aki nélkül nincs is fazonja a Kazany játékának). A tatárok egészen pontosan 46 másodpercen át tudtak csak vezetni a mérkőzés során, a Jenyiszej már a 19-9-re megnyert első negyed során átrobogott rajtuk. A hazaiak előnye aztán már volt 17 pont is a mérkőzésen, és mivel a Kazany legnagyobb sztárja, az egyébként megint nem túl hatékony (16/6 mezőnyből, 38%) Keith Langford (15/3 pont) már a negyedik negyed közepén kipontozódott, így nem volt esélye fordítani a vendégcsapatnak. A Jenyiszejben Vladislav Trushkin (17/3 pont, 5 lepattanó) és Suleiman Braimoh (13/6 pont, 8 lepattanó, 3 blokk) nyújtották a legjobb teljesítményt.

Zenit Szentpétervár (orosz, 11-3) – Cmoki-Minszk (fehérorosz, 3-10) 84-56

Ezúttal nem jutott ugyan 100 pont fölé, de így is nagyon magabiztosan diadalmaskodott a Zenit a Minszk ellen. A Körmend korábbi kupaellenfele két és fél negyeden át nagyszerűen tartotta magát, az első félidőt azonban egy 10-2-es rohammal zárta a szentpétervári alakulat, így a nagyszünetben 42-32-re vezettek. A különbség aztán fordulás után lett igazán nagy, hiszen a Zenit összességében 26 ponttal büntette a Minszk 17 eladott labdáját. A Zenit sztárjai közül ezúttal Szergej Karaszev (20/3 pont) és Ryan Toolson (17/6 pont, 6 lepattanó) villogtak leginkább, a beloruszok legjobbja pedig Aliaksandr Kudrautsau (16/9 pont) volt.