VTB Liga, 25. hét: Bombameglepetés Nyizsnyij Novgorodban

A kilenc meccse nyeretlen Krilja csodát tett Rochestiék otthonában, a forduló rangadóját pedig hosszabbításban a Zenit nyerte a Kazany ellen

(Az eredményekre kattintva érhetők el a mérkőzések statisztikái)

Lokomotiv Kubany (orosz, 17-7) – Astana (kazah, 10-15) 105-79

Szétdobta a Lokomotiv az Astanát a 25. hét nyitómeccsén, így egyetlen percig sem volt kérdéses a könnyed hazai diadal. A Loko 25 és 27 pont között termelt minden negyedben, félidőben pedig már 54-29-re vezettek a krasznodariak. Extrán dobták a triplákat a hazaiak, a 64%-kal értékesített 14 trojkára kevés csapatnak lett volna csak válasza a teljes mezőnyben. Krunoslav Simon (16/12 pont, 9 gólpassz, 4 lepattanó, 4/4 tripla) ebben és a társak helyzetbe hozásában is élen járt, a horvát hátvéd volt a mezőny legjobbja. A Loko úgy is simán nyert, hogy a csapat két ásza, Derrick Brown és Anthony Randolph is kihagyták a mérkőzést.

Cmoki-Minszk (fehérorosz, 5-18) – Bisons Loimaa (finn, 8-18) 93-82 h.u.

Nagy csatában, hosszabbítás után megszerezte ötödik sikerét a bajnokságban a Minszk, melynek a Bisons volt a szenvedő alanya. A finnek ezzel alighanem elvesztették reális esélyüket, hogy elérjék az utolsó playoff helyek valamelyikét, ilyen vereségek nem férnek bele a roppant szoros mezőnyben. A fantasztikusan játszó Ivan Maras (25/3 pont, 11 lepattanó) – Branko Mirkovics (18/6 pont, 9 gólpassz, 8 lepattanó) páros által húzott Minszk már a rendes játékidőben is könnyen nyerhetett volna, ám egy nagy hiba után mégis kiegyenlített a Bisons. Egy félpályás dobást faultoltak le ugyanis a hazaiak 76-73-nál, ami után mindhárom büntető a helyére került. A túlóra aztán már egyértelműen a beloruszoké volt, az ekkor kilenc pontot szerző Maras vezérletével behúzta a meccset a Cmoki.

Avtodor Szaratov (orosz, 11-12) – CEZ Nymburk (cseh, 7-18) 101-97

Az Avtodor a rájátszás szempontjából egy kötelező győzelmet tudott behúzni a Nymburk ellenében. A meccs két ellentétes félidőt hozott, hiszen a nagyszünet 42-37-es állása után alaposan belelendültek támadóoldalon a csapatok, és ketten együtt 119 pontot szórtak 20 perc alatt. Az Avtodor a meccsen kétszer is el tudott húzni 15 pontos különbséggel, ám a Nymburk mindkétszer visszakapaszkodott, így csak nehezen tudták lezárni a meccset az oroszok. A két csapatból tizenegy játékos ért el kétszámjegyű pontot, a hazaiaktól Courtney Fortson (17/6 pont, 11 gólpassz, 6 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Kirilo Feszenko (20 pont, 11 lepattanó), a Nymburkból pedig Christian Burns (19 pont, 6 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Chester Simmons (18/15 pont, 4 lepattanó) voltak kiemelkedőek,

VEF Riga (lett, 10-13) – Himki Moszkva (orosz, 21-3) 77-84

Tyrese Rice (20/6 pont, 5 gólpassz) és Petteri Koponen (16/3 pont, 5 gólpassz) vezérletével ha nehezen is, de behúzta a Himki Moszkva a soros meccsét a Riga ellen. A lettek szépen összeálltak az alapszakasz végére, a Lokót le is győzték, a Kazany után pedig a Himkit is nagy csatára kényszerítették. Az első félidő teljesen egál volt, ennek megfelelően 39-39-re álltak a felek. Az oroszoknak nem ment a távoli dobás, Rice és Koponen révén azonban elkezdték támadni a gyűrűt a folytatásban, ezzel faultokat és büntetőket harcoltak ki. A végén ez döntött, illetve hogy a moszkvaiaknak jobb és rutinosabb játékosai voltak, akik nem hibáztak a végjátékban.

Nyizsnyij Novgorod (orosz, 17-7) – Krasznye Krilja (orosz, 7-17) 84-88

A forduló bombameglepetését a Krasznye Krilja szolgáltatta, akik győzelemmel tudtak távozni a liga egyik legerősebb csapatának otthonából. A szamaraiak kilencmeccses vereségsorozatban voltak a meccs előtt, néha nemhogy a 60, de még az 50 pontból sem jöttek ki ezen meccsek során. Ezek után tudták legyőzni a Nyizsnyij Novgorodot, akik ezúttal Trey Thompinst nélkülözték a kulcsembereik közül. Tarence Kinsey (20/6 pont, 4 gólpassz, 4 labdaszerzés, 4 lepattanó) viszont hosszú idő után remek játékkal tért vissza, ráadásul Taylor Rochestie (22 pont) és Art Parahuszki (17 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz, 2 blokk) is nagyon jól játszottak, így nyert mégis a Krilja. 14-szer változott a vezető csapat személye a meccs során, végül pedig a parádésan játszó Kaspars Berzins (24/12 pont, 14 lepattanó) és Viktor Zarjazko (23/6 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) hajrábeli teljesítménye jelentette a különbséget.

Zenit Szentpétervár (orosz, 16-6) – UNICS Kazany (orosz, 15-10) 89-87 h.u.

Izgalmas, nagyon jó kis meccset hozott a forduló rangadója a Zenit és a Kazany között, amit végül a szentpéterváriak nyertek meg hosszabbítás után. A két csapat közül kétségtelenül a tatárok helyzete volt nehezebb, hiszen a legjobb pontszerzőjük, Keith Langford nélkül léptek pályára, míg a Zenitbe Walter Hodge és Dimitrij Kulagin is visszatért. Elképesztően szoros volt a mérkőzés, mindent elmond, hogy a csapatok összesen 18-szor álltak döntetlenre és 16-szor adták át egymásnak a vezetést, lényegében percenként változott a helyzet. A hosszabbítás az egyaránt kiválóan játszó Hodge (20/9 pont) és D’or Fischer (20 pont, 6 lepattanó, 2 blokk) kosárváltása után alakult ki, a végén pedig a nüanszok a Zenit javára döntöttek, a Kazany nem tudott már egy utolsó fordulatot beletenni a meccsbe. A hazaiak legjobbja Kyle Landry (24/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) volt, a túloldalon pedig Fischer mellett James White (20/6 pont, 6 gólpassz) remekelt.

Jenyiszej Krasznojarszk (orosz, 6-17) – CSZKA Moszkva (orosz, 23-3) 79-93

Egy nagy meccs végi rohamnak köszönhetően biztosította be a CSZKA Moszkva a Jenyiszej elleni győzelmét, így megakadályozva, hogy a lelkes hazaiak meglepetést okozzanak. A CSZKA kisebb-nagyobb különbséggel, de végig vezetett három negyeden keresztül, a negyedik játékrész elején viszont a Jenyiszej egymás után három triplát küldött a helyére, így szempillantás alatt minimálisra csökkent a csapatok közti differencia (68-69). Itudisz mester időkérése aztán alaposan felrázta a moszkvaiakat, akik ellentmondást nem tűrően egy 22-4-es rohammal válaszoltak és eldöntötték a mérkőzést. A CSZKA-ban Szasa Kaun (18 pont, 5 lepattanó) és Nando De Colo (15/3 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó) hozták a legjobb számokat, de Andrej Voroncevics (12/6 pont, 5 lepattanó) volt a sztárcsapat katalizátora ezúttal. A Jenyiszejben Elmedin Kikanovics (22 pont, 9 lepattanó) volt kiemelkedő.

Kalev/Cramo (észt, 11-14) – Krasznoje Oktabir (orosz, 9-15) 82-80

Olekszij Pecserov (25/9 pont, 8 lepattanó) és Scott Machado (21/6 pont, 9 gólpassz, 6 lepattanó, 4 labdaszerzés) vezérletével hatalmas első negyedbeli hátrányt fordított meg és roppant fontos győzelmet húzott be a Kalev az Oktabir ellenében. Az oroszok 13-0-val kezdték a meccset, összességében pedig 6 triplát dobtak az első negyedben, amit 28-12-re megnyertek. A Kalev innentől kezdve fokozatosan dolgozta le hátrányát, a meccs végére pedig teljesen el is tüntette azt. Végül 80-80-nál Pecserov mindkét büntetőjét bedobta, az Oktabir pedig már nem tudott válaszolni. A vendégek Lamont Hamilton (26/9 pont, 12 lepattanó) és Willie Dean (15/6 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó, 4 labdaszerzés) főszereplésével vezettek sokáig a mérkőzésen.

Avtodor Szaratov (orosz, 12-12) – Bisons Loimaa (finn, 8-19) 103-83

Az Avtodor egymást követő harmadik meccsén jutott 100 pont fölé, így ezúttal sem maradt el a győzelmük, amellyel stabilan a hetedikek a nagycsapatok mögött a tabellán. A kétpontosokat kiemelkedő hatékonysággal, 68%-kal (47/32) dobták a hazaiak, nagyban köszönhetik ennek és a szintén remek lepattanózásuknak (42-28) a győzelmüket. Az első negyedben már kétszer annyi pontot szerzett az Avtodor, mint a Bisons, 34-17 után nem volt kérdés a meccs végkimenetele. A mind a 40 percet a parketten töltő Courtney Fortson (24/12 pont, 9 lepattanó, 7 gólpassz, 4 labdaszerzés), illetve Micah Downs (20/3 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) és Alekszej Vzdikhalkin (20/12 pont, 4 lepattanó) voltak kiemelkedők az oroszoknál, a vendégek kimagaslóan legjobbja pedig Anthony Hillard (27/18 pont, 9 lepattanó) volt.