VTB Liga, 25. hét: Zsinórban négy vereségnél a Himki

A klubtörténet legrosszabb sorozatát produkáló moszkvaiakat most a rekordot döntő, 38 pontos Langford vezette Kazany fektette két vállra.

A klubtörténet legrosszabb sorozatát produkáló moszkvaiakat a rekordot döntő, 38 pontos Langford vezette Kazany fektette két vállra ezúttal. Kikapott a Lokomotiv is, őket a Nyizsnyij verte meg, akik így a CSZKA és a Himki után egy újabb nagycsapat skalpját szerezték meg.

Krasznoje Oktyabr (orosz, 10-13) – Nyizsnyij Novgorod (orosz, 13-10) 93-87

Victor Rudd (33/9 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz) hatalmas extrája, 33 pontos és tripla-dupla közeli teljesítménye ellenére sem tudott nyerni a Nyizsnyij Novgorod Volgográdban, így az Oktyabr playoff-reményei még nem mentek teljesen veszendőbe. Pedig a Rudd vezette Nyizsnyij már 12 ponttal is ment az első félidő végén, fordulás után viszont nagyot javultak a hazaiak. Ráadásul négyen is egészen extra teljesítményt nyújtottak közülük, a szintén tripla-duplához közelítő Vjaceszlav Zaitcev (16/9 pont, 10 gólpassz, 8 lepattanó) mellett Jerry Jefferson (23 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz), Ekene Ibekwe (21/3 pont, 7 lepattanó, 3 blokk) és Alekszej Zozulin (16/3 pont, 8 lepattanó, 7/6 mezőnyből) is remekül játszott, amivel nem tudta felvenni a versenyt a Nyizsnyij.

VEF Riga (lett, 7-16) – UNICS Kazany (orosz, 20-3) 69-81

Meg kellett küzdenie a Kazanynak a győzelemért Rigában, hiszen a derekasan küzdő lettek az első félidőben kifejezetten jól is játszottak, a második negyedet egy óriási, 25-6-os rohammal nyitották, így vezettek is a félidőben (43-35). Fordulás után aztán összekapta magát a Kazany, a tatárok kétszer annyi pontot szereztek a harmadik negyedben, mint ellenfelük (13-26), a Keith Langford (25/12 pont, 4 gólpassz) – Quino Colom (19/9 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) duó pedig szépen lemenedzselte a végjátékot.

Cmoki-Minszk (fehérorosz, 7-14) – Avtodor Szaratov (orosz, 12-8) 83-106

Az Avtodor idegenbeli sikerrel kezdte a „Minszk elleni hetet”, az oroszok végig vezetve nyerték a mérkőzést. Az első negyed végén és a negyedik elején mutatott be egy-egy kulcsfontosságú rohamot az Avtodor, hiszen előbb egy 11-1-es, majd egy 14-4-es szakaszt produkált a vendégcsapat, ami megadta a kellő lökést a magabiztos győzelemhez. A Minszkben Justin Gray (28/21 pont, 8 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Anthony Hillard (18/3 pont, 5 gólpassz) ketten kevesek voltak, a túloldalon viszont szépen eloszlottak a terhek, hatan is kétszámjegyű pontszámot értek el közülük. Az Avtodor legjobbjai a Grayhez hasonlóan 7 tripláig jutó Paul Stoll (23/21 pont, 6 gólpassz, 4 labdaszerzés), illetve a Ljubljanától megszerzett, remekül debütáló Zack Wright (18 pont, 4 gólpassz) voltak.

Zenit Szentpétervár (orosz, 13-4) – CEZ Nymburk (cseh, 13-10) 102-90

A fantasztikusan dobó és osztogató Ryan Toolson (29/21 pont, 7 gólpassz), valamint Zabian Dowdell (23 pont, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Janis Timma (18/6 pont, 5 lepattanó) lehozták a Zenit számára a Nymburk elleni meccset, de egyáltalán nem volt könnyű dolguk a szentpéterváriaknak. Howard Sant-Roos (23/6 pont, 8 gólpassz, 7 lepattanó) és Michael Dixon (26/12 pont) ugyanis szépen egálon tartották csapatukat, egyetlen megingástól eltekintve. A harmadik negyedet ugyanis egy 20-7-es futással fejezte be a Zenit, tulajdonképpen ebben a néhány percben alakult ki a csapatok közti végső különbség is.

Himki Moszkva (orosz, 16-8) – UNICS Kazany (orosz, 21-3) 85-90

Keith Langford (38/12 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) parádéjával idegenben is legyőzte a Kazany a Himki Moszkvát, így a fővárosiak vesszőfutása tovább tart. Zsinórban három vereséggel érkezett ebbe a meccsbe a Himki, ami már eleve a klubtörténet leghosszabb ilyen szériája volt a ligában, és ez a sorozat most még tovább folytatódott. Az őszi meccsen Langford 28 pontot dobott a második félidőben, most viszont ezt a teljesítményét is túlszárnyalta, hiszen ezúttal 23 ponttal és 11/8-as mezőnyözéssel sokkolta a moszkvaiakat az első negyedben, ami természetesen új rekord is egyben. A Himki mindeközben a nyitó 5 percben nem tudott mezőnykosarat szerezni, így a játékrészt 31-13-ra nyerte a Kazany, amivel idejekorán el is dőlt a rangadó. Langford mellett Kosztasz Kajmakoglu (18/6 pont, 8 lepattanó) is rendkívül hasznos volt, a túloldalon pedig Josh Boone (26 pont, 14 lepattanó, 3 blokk, 3 gólpassz, 15/12 mezőnyből) hozott egy szenzációs dupla-duplát, ami csak ara volt jó, hogy ne kapjon nagy verést a Himki.

Nyizsnyij Novgorod (orosz, 14-10) – Lokomotiv Kubany (orosz, 17-6) 96-91

A CSZKA és Himki Moszkva után egy újabb nagy skalpot gyűjtött be a Nyizsnyij Novgorod, hiszen a nagy formában lévő Lokomotivot is le tudták győzni a fekete-fehérek. Az Anthony Randolphot nélkülöző Loko végig hátrányban játszott a mérkőzésen, a harmadik negyedben már 15 pont is volt a hazaiak előnye. A végén aztán nagyot hajrázott a Kubany, ám a Nyizsnyij nem vesztette el a kontrollt és jó büntetőzéssel lezárta a meccset és behúzta ezt a nagyon értékes győzelmet. Dmitrij Khvosztov (26/15 pont, 5 gólpassz, 12/10 mezőnyből) szenzációs meccset játszott a hazaiaknál, de Victor Rudd (22/9 pont, 9 lepattanó) is újra jó volt, valamint a végjátékban Ivan Strebkov (20/12 pont) volt még az, aki sokat hozzátett a győzelemhez. A Loko Malcolm Delaney (24/3 pont, 8 gólpassz, 7 lepattanó), Chris Singleton (29/9 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Matt Janning (20/12 pont, 5 lepattanó) nagyszerű játéka ellenére kapott ki, igaz a többiektől nem sok segítség érkezett.

Asztana (kazah, 6-17) – CEZ Nymburk (cseh, 14-10) 63-98

Nem tud egymástól elszakadni a Nymburk és a Nyizsnyij Novgorod, hiszen hétről hétre ugyanolyan eredményeket ér el a két csapat és továbbra is fej-fej mellett haladnak. Az immár hetes vereségsorozatnál tartó kazahok ezúttal sem tudtak egyenrangú partnerek lenni, már az első félidőben eldőlt a találkozó. Az első negyedet 25-12-re nyerték a csehek, a nagyszünetben pedig 25-48 volt az állás. A Nymburk legjobbjai Vojtech Hruban (20/9 pont, 6 lepattanó, 10/8 mezőnyből) és a sokoldalú Howard Sant-Roos (12/6 pont, 8 gólpassz, 7 lepattanó) voltak.

Avtodor Szaratov (orosz, 13-8) – Cmoki-Minszk (fehérorosz, 7-15) 98-85

A héten másodszor is magabiztosan intézte el az Avtodor a Minszket, így a szaratoviak is tartják a lépést a Nyizsnyij Novgoroddal és a Nymburkkal, egyik csapat sem szívesen csúszna le a nyolcadik helyre és játszana a CSZKA-val a playoff első körében. Az Avtodor nagyon jól zárta az első félidőt, illetve hasonlóan nyitotta a másodikat, így gyorsan 20 pontosra hízott a csapatok közti differencia, ahonnan már nem volt visszaút a beloruszoknak. Paul Stoll (15/12 pont, 12 gólpassz, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Travis Peterson (19/9 pont, 5 lepattanó) voltak az Avtodor húzóemberei ezúttal, a vendégek közül pedig Anthony Hillard (27/12 pont, 6 lepattanó) és Justin Gray (13/9 pont, 12 gólpassz, 4 labdaszerzés) voltak a leginkább dicsérhetők.

Jenyiszej Krasznojarszk (orosz, 8-15) – CSZKA Moszkva (orosz, 24-2) 81-96

A CSZKA Moszkva a sérült Viktor Hjapa és Demetris Nichols mellett Nando De Colót, Milos Teodoszicsot, Kyle Hinest és Andrej Voroncevicset is otthon hagyta a hétközi, hosszabbításos Barcelona elleni vesztes rangadó után. A címvédő erejét mutatja ugyanakkor, hogy kulcsembereik nélkül is különösebb gond nélkül tudtak nyerni, pedig a Jenyiszej is jól játszott ezen a mérkőzésen. A CSZKA-ban Joel Freeland (26 pont, 6 lepattanó, 2 blokk, 14/11 mezőnyből) és Cory Higgins (18/3 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) szállították a pontokat ezúttal, a házigazdák közül pedig Delroy James (23/3 pont, 11 lepattanó, 2 blokk) és Tony Taylor (20/6 pont, 5 lepattanó) játszottak kiemelkedően.

Vita Tbiliszi (grúz, 0-25) – Zenit Szentpétervár (orosz, 14-4) 84-90

Toronymagas favoritként nagyon megszenvedett a Zenit a Tbiliszi ellen, ám végül igazolódott a papírforma és az oroszok győzelemmel távoztak Grúziából. Úgy kezdődött a meccs, ahogy azt várni lehetett, a szentpéterváriak gyorsan kétszámjegyűelőnybe kerültek. Ezt követően azonban a Daniel Bejarano (17/15 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz) vezette Vita a szezon talán legjobb negyedét produkálta, 29-19 arányban dobták túl a Zenitet, így félidőben mindössze egy ponttal, 47-46-ra vezettek az oroszok. Az utolsó percekig egyszer sem haladta meg a különbség mértéke az 5 pontot, végül azonban a padról beszálló, ám így is hatalmas dupla-duplát elérő Kaspars Berzins (26 pont, 13 lepattanó, 16/11 dupla) főszereplésével bebiztosította győzelmét a Tbiliszi.