B csoport - 15. forduló

A másodosztály Keleti csoportjában a Vásárhely az előzetes várakozásoknak megfelelően legyőzte a Baja gárdáját, ám a Kaszások nem tudtak élni a kínálkozó lehetőséggel és belefutottak egy kellemetlen vereségbe az előző 12 találkozóját elveszítő Nagykőrös otthonában. Az Eger a vártnál nehezebben tudta le a Tiszaújváros elleni derbit, míg a DEAC elhozta Mezőberényből a két pontot az alsóházi rangadón.

Nyugaton a hétvégi forduló slágermérkőzésén a Törökbálint átgázolt a Honvédon. A Veszprém az  egyre nehezebb helyzetbe sodródó PEAC otthonában tudott nyerni, a Bonyhád pedig Győrben. Kevés kosarat, nagy küzdelmet és hazai győzelmet hozott a TF-SMAFC találkozó.

Keleti csoport:

EnterHód Vásárhelyi KS - Bajai Bácska FKE 82-70 (13-22, 24-18, 22-8, 23-22)

Jobban kezdték a találkozót a bajaiak, a házigazdák nem találták a fonalat támadásban, ritmustalan volt a játékuk, míg a vendég gárda Mándity vezérletével uralta a festéken belüli részt és egyben a mérkőzést is. Sikerült a második szakaszra rendeznie a sorait a csongrádiaknak, feljavultak a támadásaik és a félidőre újra nyílttá tették a találkozót, hogy aztán a harmadik etapban a földbe döngöljék Hosszúékat. A vásárhely egy 17-0-s rohanást produkált ugyanis ebben az időszakban és három pontos hátrányból 11 pontos fórt varázsoltak Vas Péterék, ami után már hiába próbálta megmenteni a mérkőzést a Baja együttese, hat egységnél közelebb nem tudott férkőzni riválisához. A vereséget követően izgulhattak Hosszú István tanítványai, hiszen a Kaszások esetleges nagykőrösi győzelmével – ami nem tűn egyáltalán lehetetlen feladatnak - beérték volna őket az óbudaiak, ám Lakosáék megtörték hosszú nyeretlenségi szériájukat és lélegzetvételnyi előnyhöz juttatták a bácskaiakat az alapszakasz hajrájában.

Vásárhely: Marinkovics (16 pont, 8 lepattanó), Vas P. (18/6 pont), Nyilas (14 pont, 4 lepattanó), Utasi (4 pont, 4 lepattanó, 7 gólpassz), Vejinovics (13/3 pont, 4 gólpassz)

Baja: Mándity (24 pont, 13 lepattanó), Hosszú (19/6 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 4 gólpassz), Nagy D. (12 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz)

Mezőberényi KK - DEAC 83-100 (12-26, 17-15, 26-31, 28-28)

Hiába kezdte 6-0-val a mérkőzést a házigazda Mezőberény, a DEAC 18-2-vel válaszolt a békésiek nyitányára és gyakorlatilag már az első negyedben dűlőre vitte az alsóházi rangadót. Ezután már csak tartania kellett tíz pont körüli előnyét a Nagy Botond-Takács Dani kettős vezérelte debrecenieknek, az összesen 52 pontig jutó párossal pedig ez nem is volt olyan nehéz feladat. Utóbbi ráadásul úgy jutott el 25 egységig, hogy mezőnyből (11/11) nem hibázott dobást az este folyamán! Csak úgy, mint Nemes Péter, a hazaiak játékosa, aki 18-at termelt hibátlan dobószázalékkal, míg a Zsíros (18/12), Kiss (20/9) duó ponterős játékkal rukkolt elő, a győzelem mégis elmaradt az újonc otthonában. Sikerével a DEAC közelebb kúszott a középmezőnyhöz, míg a Mezőberény maradt sereghajtó.

Mezőberény: Nemes (18/6 pont, 3 lepattanó), Kiss G. (20/9 pont, 5 gólpassz), Zsíros (18/12 pont, 3 lepattanó, 5 eladott labda)

DEAC: Takács D. (25 pont, 7 lepattanó), Nagy Bo. (27/12 pont, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 4 gólpassz), Asztalos (10 pont, 3 gólpassz)

EKF-Eger-HÉSZ SE - Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK 93-84 (27-22, 19-19, 22-22, 25-21)

Nem adta könnyen magát a Tiszaújváros együttese, végig tapadva esélyesebb vendéglátójára majdnem sikerült bravúrt elérnie az egriek otthonában, ám a végjátékot a hevesiek bírták jobban és behúzták a kötelező győzelmet. A hazaiak ismét Krasznai eredményes játékával (32/18 pont) diktálták a tempót a találkozó folyamán, hozzá csatlakozott a 20-ig jutó Erdei és a dupla-duplával (11 pont, 10 lepattanó) kipontozódó Zsemlye, míg a borsodiaknál újfent a kezdőötös tartotta a lépést velük, bár ezúttal a nemrég Debrecenből érkezett Varga Ádám is hasznos tudott lenni a padról beszállva. A hajrában úgy tűnt a Tiszaújváros elorozhatja a győzelmet az Eger orra elől, három ponttal is mentek Pöstényiék, ám az Erdei-Máté páros a hátára vette ekkor csapatát és gyors triplákkal visszavették a vezetést, amit már ki sem engedtek a kezükből a 40 perc leteltéig. Derekasan helytállt a borsodi alakulat, viszont az Egernek ennél biztosabb jobb teljesítményre lesz szüksége jövő héten a Baja vendégeként.

Eger: Krasznai (32/18 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda, 7 gólpassz), Erdei (20/9 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Zsemlye (11 pont, 10 lepattanó), Máté B. (12/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda)

Tiszaújváros: Pöstényi (13 pont, 4 szerzett labda, 3 gólpassz), Magyar L. (14/9 pont, 8 lepattanó), Lajsz (12/3 pont, 8 lepattanó), Kóthay (15/3 pont, 3 szerzett labda), Tóth T. (15/3 pont, 5 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz)

Nagykőrösi SKE - Óbudai Kaszások 79-71 (23-17, 16-11, 15-25, 25-18)

A forduló meglepetését okozta a 12 mérkőzés óta nyeretlen Nagykőrös gárdája, miután október 6-a után győzött ismét a másodosztályban a négy közé jutási álmairól így talán már el is búcsúzó Kaszások ellen. A vendégeknél nem lépett pályára Kollár Balázs és az amerikai légiós London Warren sem, mindketten sérülés miatt voltak kénytelenek kihagyni az összecsapást, így egyes poszton sebezhetőek voltak a fővárosiak, Korona Zsoltot nyolc eladott labdába kergették bele, míg a mindössze 16 éves Mészáros Bence rutintalansága miatt nem állt készen a gárda irányítására.  A 20-8-as kezdés után futnia kellett a Kaszásoknak az eredmény után, ám egyedül a csapatkapitány Dohar István érezte aznap a gyűrűt (39/18), így keresték is őt a társak, ám rajta kívül nem tudott senki se felnőni a tripla parádét rendező (16 sikeres távoli) vendéglátókhoz, akik 21 eladott labdába hajszolták bele riválisukat. A negyedik negyed elején ugyan utolérte a Nagykőröst az óbudai alakulat, sőt a vezetést is sikerült átvenniük, ám a remek dobóformát kifogó Kovács Sándor (20/18) mindig időben süllyesztett el egy hárompontost az ellenfél gyűrűjében, amivel az utolsó percben is sikerült visszaverni a vendégek rohamait, így megtörte 12 mérkőzés óta tartó negatív szériáját a Nagykőrös együttese.

Nagykőrös: Lakosa (21/9 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz), Mácsai (8 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 eladott labda, 3 gólpassz), Kovács S. (20/18 pont, 3 szerzett labda, 3 gólpassz), Tóth V. (13/9 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 8 gólpassz)

Kaszások: Dohar (39/18 pont, 8 lepattanó), Nagy B. (8 pont, 3 lepattanó), Korona (11/6 pont, 3 szerzett labda, 8 eladott labda, 3 gólpassz)

Nyugati csoport:

PTE-PEAC - Veszprémi Egyetem 86-94 (19-21, 17-22, 24-17, 26-34)

Az alsóházi összecsapás első negyede kiegyenlített játékot hozott, a szakasz szűk veszprémi vezetéssel zárult. A másodikban pontosabban játszó vendégek növelni tudták előnyüket. A harmadik negyedben a rutinos Deák Attila és Ignácz Dávid ponterős játékára építve ledolgozta hátrányát a hazai csapat. A befejező negyed a hatalmas téthez képest óriási dobópárbajt hozott, amelyből az idegenben összesen 11 hárompontos kosarat "szóró" veszprémiek jöttek ki jobban, akik nagyon fontos győzelmet arattak Pécsett. Hiába nyerte 37-30-ra a lepattanó csatát a PEAC, mégis a szervezettebb csapatjátékot nyújtó, a gólpasszok tekintetében 20-13-ra jobbnak bizonyuló Veszprém győzött.

PEAC: Dr. Deák (29/9 pont 5 lepattanó, 4 eladott labda), Igáncz (19/3 pont, 6 lepattanó), Pöttendi (16 pont, 13 lepattanó), Sipos (10 pont, 6 lepattanó)

Veszprém: Nagy R. (28/6 pont (16/19 büntető)), Oltárczy (20/9 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz), Kováts (15/9 pont, 4 gólpassz), Horváth R. 12/6 pont, 4 lepattanó), Szabó B. (6 pont, 15 lepattanó, 4 gólpassz)

GYŐR-SZOL-Széchenyi Egyetem - B-BETON Bonyhád 81-90 (26-22, 13-22, 25-18, 17-28)

Jó kis fordulatos összecsapás volt, nem ellentétes félidők, hanem a félidőkön belül ellentétes negyedek meccse. A 8. percben Drevenka Dávid ponterős játéka révén 20-11-re elhúzott a Győr, a 15. percben azonban 33-32-re már a vendégek vezettek, akik e 7 perc alatt Faragó Péter vezetésével 22 ponttal terhelték meg a hazai kosarat. Szünetben 5 ponttal "ment" a második negyedben élcsapathoz méltó támadójátékot nyújtó Bonyhád. A harmadik negyedben sokáig csak futott az eredmény s ellenfele után a Győr, az etap hajrájában azonban egy 9-0-s futással visszaszerezte a vezetést a hazai együttes, amely jórészt Tóth Péter kosarainak köszönhetően 2 pontos előnnyel várhatta a záró szakaszt. Ezt egy 5-0-al nyitva újra magához ragadta a vezetést a Bonyhád, amely a 33. és a 37. perc között a meccsen dobást nem hibázó Jilling László találataira alapozva egy 11-3-as rohammal bebiztosította újabb idegenbeli sikerét.

Győr: Drevenka (34/9 pont, 5 lepattanó 7 gólpassz), Tóth P. (18 pont. 6 lepattanó, 3 gólpassz), Halász (17/9 pont, 3 lepattanó)

Bonyhád: Faragó (26/12 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda), Tömösváry (15 pont, 11 lepattanó), Jilling (14/6 pont, 5 gólpassz), Panta (10 pont, 6 lepattanó (5 támadó))

TF-Budapest - SMAFC-NYME 61-57 (16-18, 19-8, 17-16, 9-15)

A TF a törökbálinti bravúr, a SMAFC viszont a hazai környezetben elvesztett megyei rangadó emlékével készült az összecsapásra. Ennek ellenére a soproniak a meccs elején nemhogy jól tartották magukat, de a 13. percben még 22-18-ra vezettek is. Ekkor azonban következett - nézőpont kérdése - egy 6 perces parádé hazai, vagy egy ugyanilyen hosszú rövidzárlat soproni részről. Az ezen időszak alatt bemutatott 15-0-srohamnak köszönhetően megnyugtató előnnyel várhatta a második félidőt a TF. A SMAFC azonban nem zuhant össze, rendezte védekezését s fokozatosan dolgozta le hátrányát és a záró szakasz közepén Szlávik vezérletével átmenetileg a vezetést is visszaszerezték a vendégek, a végjátékban viszont a TF játékosai kerekedtek felül. A vendégek vereségében főszerepet játszott, hogy játékosai képtelenek voltak távolról betalálni a hazai gyűrűbe (0/16 tripla).

TF: Beák (13/9 pont 5 lepattanó), Szobi (10/6 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Katona (10/3 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Béres (10 pont, 4 lepattanó)

SMAFC: Balogh (17 pont 6 lepattanó, 3 gólpassz), Szlávik (12 pont, Csaplár-Nagy (10 pont, 9 lepattanó)

MTK Törökbálint - Budapesti Honvéd SE 118-76 (38-26, 24-22, 30-9, 26-19)

Rangadó helyett törökbálinti gálaelőadást, parádét hozott a mérkőzés. A Szavas Gábor vezette hazai csapatnak szinte minden bejött a találkozón, a Honvéd pedig csak asszisztálni tudott Molnár István fiainak szenzációs játékához. A hazai csapat játékosai remek dobóformát fogtak ki, a Szarvas-Wehner-Bihari trió több pontot szerzett, mint az egész vendégcsapat. A nyitó negyed utáni 38-26-os állás akár egy kosarakban nem túl gazdag félidei eredménynek is "elmenne". A Törökbálint a harmadik negyed után már 92 pontnál járt. Még egy adalék az összecsapás egyoldalúságához: az értékindexek tekintetében 175-89-re múlta felül az MTK Törökbálint a Honvédot.

Törökbálint: Szarvas (32/18 pont, 9 gólpassz), Wehner (27/12 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz), Bihari (21 pont, 9 lepattanó), Radovics (14/3 pont, 5 lepattanó)

Honvéd: Bohanek (13 pont, 9 lepattanó), Tursics (11/6 pont), Máté (10/3 pont, 3 lepattanó), Szalay Á. (9/6 pont)