A forduló válogatottja - 16. forduló

A 16. forduló válogatottja, 5 kosaras, plusz a legjobb hatodik az alábbiak szerint alakult ki – természetesen némiképp szubjektív újságírói megítélés szerint. Az alapszakasz végéhez közeledve egyre több éles meccs zajlik, s egyre inkább előtérbe kerül – a csapatjáték mellett – olykor egy-egy kiváló egyéni teljesítmény, ami az adott találkozón lényegesen előrelendíti együttese produkcióját. Elsősorban ez alapján próbáltunk választani, vagyis hogy kik tettek a legtöbbet a csapatért! Emellett az is lényeges szempont, hogy valaki netán különleges helyzetben oldja meg kiválóan feladatát, valamint azt is érdemes nézni hogy milyen meccsen nyújt valaki kivételeset. Egy kőkemény rangadón vagy netán egy simább találkozón.


 

Irányító (1-es): Donald Copeland (ZTE) 29/18 ponttermés, 7 assziszt, 30 VAL. Ő tipikusan az az ember, aki azért (is) került be a forduló csapatába, mert sok pontot dobott, teletömve triplákkal, ami egy szint felett már mintegy önmagát emeli ki – s a 6 hármas már ez a szint –, ráadásul a meccs azon szakaszaiban is eredményes tudott lenni – ergó húzóemberről van szó –, amikor nagyon kellett. Ráadásul a derék Donald 7 gólpasszra is jó volt, ami nem hátrány, ha hasznosságról beszélünk. Érdekes azonban, hogy sokkal jobb százalékkal tüzelt a hat-hetvenötösön túlról, mint közelebbről. Bár ez egy „kisember” esetében annyira talán nem is meglepő… Mindenesetre a ZTE fontos sikert aratott a hétvégén, s ez nagyban volt Copelandnek köszönhető.


Dobóhátvéd (2-es): Dontay J. Thomas (Sopron) 20/9 pont, 63% mezőnyből, 7/8 büntető, 5 kierőszakolt hiba, 26 VAL. Ő igazából irányító volt a Factum elleni meccsen, de kettesbe is került jó párszor. Ráadásul neki mindenképpen helyet kellett szorítani itt, hiszen egy nem éppen bődületes rangadón, de mégis olyan magabiztosságot sugározva játszott, hogy az hihetetlen. Egyszerűen érezni lehetett, hogy ha nála van a labda, akkor nagy butaságot ne várjunk, mert akár kosárra tör, akár passzt ad, azt jól fogja kivitelezni. Ezt tetézte majdnem hibátlan büntetőzéssel és erős védekezéssel. Ő biztos pontja a Sopronnak, bárki is a mezőnypárja. Tavaly Rubinnal, most a közben szerencsétlen balesetet szenvedő Watsonnal lehet ütős páros (utóbbi azért kap kritikát még rendesen a lelátóról, tehát nem döntötték el a soproni nézők teljes mértékben, hogy tetszik nekik vagy sem a jó öreg Calvin teljesítménye, aki briliáns dolgokat fűszerez érthetetlen megmozdulásokkal olykor).


Alacsonybedobó (3-as): Kyle Swanston (Kaposvár) 28/9 pont, 11/12 büntető, 8 kierőszakolt hiba, 29 VAL. Őt már sokat méltatták(tuk), s tán fogjuk is még. Ha elkapja a fonalat, nehéz vele bírni, s ami lényeges, most már nem először mutatja meg, hogy ha szükség van egy biztos kézzel kosarakat szerző, akár kiélezett helyzetben is betaláló legényre, az Kyle Swanston. Messziről is jó dobál (a posztja ezt meg is követeli), de ha higanymozgásával felmegy a levegőbe, s célra tör, akkor is nagy veszélybe kerül az ellen gyűrűje. Ő és Spica húzták-vonták előre a Kaposvárt ezen a húzós meccsen a közeli rivális Pécs ellen. Swanston, bár 47%-os dobásmutatója mezőnyből nem éppen kivételesen magas, ám ő az a fajta kosaras, akinek kell jó pár labda, s általában jól bánik azokkal. Emellett egy ilyen szoros meccsen 12 büntetőből egy híján mindet bedobni, jó mentalitásról árulkodik.


Erőcsatár (4-es): Kyle Austin (Körmend) 30/9 pont, 4 lepattanó, 31 VAL. Ő a kakukktojás. Nem nyert csapata, ráadásul otthon tette ezt a Körmend, ám a tavaly Jászberényben is magát jó pár meccsen megmutató Austin a Körmend egyik új embereként mégis lepakolta elénk névjegyét, s ezt ismerjük el mi is. Az Alba jobb csapat jelenleg a Körmendnél, viszont Buljan távozása után Shaw mellé kellett az MTE-be egy ponterős négyes, aki Austin lehet, hiszen ezen a mérkőzésen hozta azt, amit Körmenden elvárnak egy mozgékonyan magas légióstól: hogy szórja a pontokat. Vannak nála összességében hasznosabb külföldiek is a mezőnyben, de elöl mindenképpen jó választás lehet Austin.


Center (5-ös): Rastko Dramicanin (Jászberény) 29/12 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz, 39 VAL. A JKSE „mindenese” ő (4-es-5-ös igazából), hiszen bármi is történik a pályán, ő majdnem mindig benne van, s általában annak a jó oldalán. Ha harcolni kell, ha lepattanókért küzdeni, vagy pontot dobni, védekezni keményen, netán labdát szerezni. Első látásra nem tűnik félelmetes centernek sem magassága, sem alkata, de még az ábrázata (már elnézést) alapján sem. Mégis, remek helyezkedésével, a játékra fókuszált figyelmével és jó képzettségével, na meg nem utolsósorban kiváló dobókezével mégis a jelenlegi mezőny egyik topjátékosa ő. Most is nagyon kellett Dramicanin remeklése a nagyot küzdő és hajrázó Szeged ellen, hiszen vészesen fogyott el a végére az addigi tetemes hazai előny.


Legjobb 6. ember: Tanács Attila (Szeged) 18/6 pont, 13 VAL, kétpontosok terén 5/5. A szegediek 2 méteres tapasztalt játékosának szoktak lenni jó meccsei. Ez is azok közé tartozott, hiszen amikor nem megy Dukicnak, akkor kell a segítség a padról Csorvási mellé a belső posztokra. Sőt, Tanács messziről is hasznos, ezt most is bizonyította két triplával (még ha ehhez 7 kísérlet kellett, akkor is). A lepattanókat nem szedte túl jól, de közelről nemhibázott, vagyis jó befejezőemberként riogatta a jászberényieket, akár a figurák végén tisztán maradva is. Ráadásul ő volt az, aki sorozatban dobott kosaraival a Szeged nagy zárkózásából is aktívan vette ki a részét, s ekkor 74-71-re jött fel a Bonifert-Simándi páros igazgatta csapat. Végül nem sikerült a szegedi bravúr, ám Tanács Attila a padról beszállva sokat tett azért, hogy ne így legyen.

Fotó 1.: zaol.hu

Fotó 2.: kezdo5.hu

Fotó 3.: delfinek.hu

Fotó 4.: basketballbeyondborders.com

Fotó 5.: jttv.hu

Fotó 6.: delmagyar.hu

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus