Eb-selejtezős ellenfeleink: Portugália

Vasárnap elkezdi a 2015-ös Európa-bajnokság selejtezőit a magyar férfi kosárválogatott. Háromrészes sorozatunk első anyagában első ellenfelünk, a vasárnap minket fogadó Portugália kosártörténelme, kerete, illetve annak elemzése, valamint felkészülése kerül terítékre.

Történelem

A portugál válogatott olyan rettenetesen nagy múltra nem tekinthet vissza annak ellenére sem, hogy a FIBA alapítói között voltak 1932-ben. Mindössze három Európa-bajnokságra jutottak ki, és soha nem szerepeltek világbajnokságon vagy olimpián. 1951-ben meghívásos alapon vettek csak részt a kontinensviadalon, ahol egy meccset úgy nyertek, hogy ki sem állt az ellenfél, egyébként 3 győzelmet és 5 vereséget gyűjtöttek be, így a 15-ek lettek a 18 induló csapat közül.

56 év után, 2007-ben sikerült újra Eb-n játszaniuk, miután Macedóniát, Bosznia-Hercegovinát és Izraelt is megelőzve megnyerték selejtezőcsoportjukat - ez azért ma már nem is kis szenzációt okozna. A kontinenstornán aztán Spanyolország és Horvátország mögött, Lettországot megelőzve harmadik helyen végeztek a csoportban, továbbjutottak a következő körbe. Ott kikaptak az oroszoktól és a görögöktől, Izraelt viszont megint megverték, így a negyeddöntőkbe nem jutottak be, de 9. helyen végeztek, ami hatalmas eredmény volt számukra.

Három esztendővel ezelőtt, 2011-ben is ott voltak az Európa-bajnokságon, erre viszont mi is jól emlékezhetünk már. Amíg a magyar válogatott az ukránokat, briteket, bosnyákokat és macedónokat felvonultató ötösben végzett az utolsó helyen, addig a portugálok ugyanezt tették a belgák, a grúzok, a lengyelek és bolgárok mögött. Finnországgal karöltve ők és mi játszottuk a "pót-pótselejtezőt", amelyen előbb idegenben vertek minket (71-66), majd a Tiszaligetben is (57-66), így ők kint voltak az Eb-n, mi pedig nem. Ott aztán meccset nem sikerült nyerniük, így a 21-24. helyeken végeztek.

Jelenleg a FIBA ranglistájának 50. helyén állnak.

Jelenlegi keret

A szövetségi kapitány az a Mário Palma, aki az afrikai kosárlabdában elég komoly nevet szerzett már magának. A Bissau-Guineában született, de bissau-guineai-portugál kettős állampolgárságú, 64 esztendős szakember az angolai válogatott szövetségi kapitánya volt annak aranykorszakában, vezetésével 1999-ben, 2001-ben és 2003-ban is Afrika bajnok lett az ország, ott voltak a 2000-es és a 2004-es olimpián, valamint a 2002-es világbajnokságon is. 2009-től 2011-ig Jordánia válogatottját irányította, akikkel a 2009-es Ázsia-bajnokságon bronzérmes lett, így a 2010-es vb-re is kijuttatta csapatát.

Klubszinten jelenleg nem edzősködik, viszont korábban az angolai Primeiro de Agostóval kétszer is megnyerte az afrikai Euroligának megfelelő sorozatot. 2011 márciusában nevezték ki a portugál válogatott élére, tehát amikor legutóbb találkoztunk velük tétmeccsen, azon a bizonyos utolsó esélyt jelentő sorozatban - 2011 augusztusában -, akkor is ő irányította már a luzitánokat.

A játékosok közül messze a portugál bajnok Benfica irányítója, Mário Gil Fernandes a legidősebb a maga 32 évével, öt esztendővel öregebb, mint bárki más a keretből. A 176 centi magas Fernandes csapata elsőszámú játékmestere volt az előző idényben is, a bajnoki cím mellett pedig a gólpasszlista ötödik helyén végzett a portugál első vonalban (28 meccs, 23.6 perc, 7.6 pont, 6.1 gólpassz, 1.5 szerzett labda, 2.2 eladott labda). A Benfica még két játékost ad, de sem a 25 esztendős, 206 centis center, Claudio Fonseca (28 meccs, 9.3 perc, 4.5 pont, 2.5 pattanó, 1.0 blokk), sem a 23 éves, 201 centi magas swingman, Carlos Ferreirinho (24 meccs, 9.0 perc, 4.1 pont) nem volt meghatározó tagja a bajnoki címet nyert együttesnek, 10-11. emberek voltak a rotációban. Mindkettejüknek van azonban erőssége: Fonseca kifejezetten jól használta ki a lehetőségeit (68.5% mezőny), Ferreirinho pedig pontosan dob kintről (42% hármas).

A Benfica azt a Vitória SC-t verte a portugál bajnokság döntőjében, amely a válogatott gerincét adja jelenleg, innen érkezik ugyanis a pontlista 10. helyezettje (Silva), az élvonal gólpasszkirálya (Pinto), valamint a labdalopási lista másodikja (Balseiro) is. A 188 centis, 26 éves irányító, Pedro Pinto (33 meccs, 33.3 perc, 12.8 pont, 7.9 gólpassz, 2.9 pattanó, 1.5 szerzett labda, 3.4 eladott labda), a 25 éves, 194 centi magas swingman, Jose Silva (33 meccs, 33.4 perc, 15.3 pont, 3.7 pattanó, 1.5 szerzett labda) és a Fernandes után a maga 27 évével korelnök, 192 centis kiscsatár, Joao Balseiro (32 meccs, 33.4 perc, 15.1 pont, 4.0 pattanó, 2.5 szerzett labda) is oroszlánrészt vállaltak a Vitória idei évéből. Mindhárman 35-36%-os tripladobók, viszont mindhárom játékosra jellemző, hogy kintről és bentről is ugyanolyan vállalkozókedvűek, nem egysíkú játékos egyikük sem. Még egy embert ad a Victoria a válogatottnak: Joao Guerreiro (33 meccs, 16.0 perc, 5.7 pont, 3.9 pattanó) főleg a lepattanóknál lehet segítség a 205 centijével.

Ami feltűnő, hogy a portugálok a palánk alatt kifejezetten alacsonyak, ráadásul két legmagasabb emberük, Fonseca és Guerreiro csak kiegészítő szerepben kaptak lehetőséget klubcsapataiknál. Két olyan emberük van, aki megüti a két métert, és az előbb említetteknél nagyobb részt kapottt klubcsapatánál. Az egyik a 202 centi magas, 24 éves csatár, Joao Soares, aki a 9. helyen végző Oliveirense együttesének kezdője volt (20 meccs, 31.7 perc, 12.3 pont, 6.3 pattanó). A másik pedig az ugyanilyen magas, egy évvel idősebb Cristovao Cordeiro (24 meccs, 24.9 perc, 8.0 pont, 3.8 pattanó), aki a 7. helyezett Ovarense játékosa volt - ők pont a Victoria ellen estek ki az első körben. Cordeiro nem kifejezetten jó pattanózó, így ő azért a palánk alatt sebezhető pont ilyen szempontból - Soares közel sem ennyire -, és bár egyikük sem jó kinti dobó (26.4% és 27.1%), mindketten próbálkoznak becsülettel a triplavonalon túlról is.

Három ember kapott még helyet a keretben a eurobasket.com értesülései szerint. Az egyik Cordeiro csapattársa, a 178 centi magas, 24 éves egyes, Jose Miguel Barbosa, aki kitűnő idényt zárt csapatában (22 meccs, 31.8 perc, 10.6 pont, 5.7 gólpassz, 3.0 pattanó, 1.8 szerzett labda, 2.7 eladott labda), de nem tudni, mennyi lehetőséget kap majd Fernandes és Pinto mellett/mögött. A másik a 197 centi magas, 26 éves swingman, Fabio Lima, aki az alapszakaszt harmadik helyen záró, ám pályaelőnyből az első körben 0-3-mal búcsúzó CAB Madeira egyik húzóembere volt (22 meccs, 37.1 perc, 13.9 pont, 6.2 pattanó, 2.6 gólpassz). A harmadik pedig a keret egyetlen idegenlégiósa, a tavalyi idényt a francia harmadosztályban, az NM1-ben, a Chartres Metropole-nál töltő, 26 esztendős, 199 centi magas csatár, Arnette Hallman (33 meccs, 28.5 perc, 10.5 pont, 8.1 pattanó, 2.1 szerzett labda). Utóbbi két játékos kifejezetten komoly segítséget jelenthet a sebezhetőnek tűnő palánk alatti részleg számára, és mindketten csapatot váltottak egyébként már a nyáron - Hallman maradt a francia III-ban, Lima pedig a spanyol kettőbe, a LEB Goldba, a Cocinas.com-hoz igazolt.

Az az állomány alapján egyértelműnek tűnik, hogy statikus játékban verhetőek inkább a portugálok, magasságban komoly hátrányaik vannak. A külső posztokon erősek, ráadásul a húzóembereik szinte kivétel nélkül ott játszanak, úgyhogy a meccsek nagy részében small-ball, gyors kosárlabda várható tőlük.

Felkészülés

A portugálok július harmadik hetében kezdték meg az edzőmeccseket. Németországgal kétszer is összecsaptak ekkor - mindkétszer Lisszabonban -, és mindkétszer vereséget szenvedtek. Az első mérkőzésen gyorsan nagy hátrányba kerültek, hiszen 23 pont is volt a két fél közötti differencia, innen kapaszkodtak vissza -11-re (66-77) - ekkor Fonseca (18 pont) és Pinto (11 pont) voltak legjobbaik. A másnapi meccs más forgatókönyv szerint zajlott, hiszen félidőben a portugálok vezettek még 2 ponttal, ám a harmadik felvonást 19 ponttal bukták el, a meccset pedig végül egy 30-assal (56-86) - Balseiro (16 pont) és Guerreiro (13 pont) voltak a legeredményesebbek.

Egy héttel később azon a Négy Nemzet tornáján vettek részt, amelyiken Magyarország is ott volt. Pont a mieinket verték az első napon 70-76 arányban, majd szombaton Ausztria sem bírt velük. A házigazda ellen végig vezetve, magabiztos játékkal nyertek 70-62-re, ezzel meg is nyerték a tornát. Ettől függetlenül az utolsó mérkőzésen Bulgáriát is megverték 80-74 arányban, ráadásul úgy, hogy a félidőben már 56-34-re vezettek.

Az elmúlt hétvégén Lengyelországban jártak, ahol azonban három vereséget szenvedtek. Először a házigazda lengyelek múlták őket felül 87-65-re úgy, hogy már az első negyed végén 10 ponttal vezettek a házigazdák, innen pedig folyamatosan csak nőtt a két fél közötti különbség - a legjobb portugálok Silva (17 pont) és Balseiro (14 pont) voltak. A második napon Irántól kaptak ki 69-55-re - végig hátrányban voltak, a félidőben 9, a harmadik negyed végén pedig 14 egységnyiben, és ezúttal is Balseiro (14 pont) és Silva (11 pont) voltak a legeredményesebbek. A zárónapon a svédek is legyőzték őket - félidei 5 pontos hátrányuk nőtt a harmadik negyed végére 13-ra, onnan lett a vége kiütés, 76-50 a skandinávoknak. A legjobbak Guerreiro (11 pont), Balseiro (7 pont) és Hallman (7 pont) voltak.

Felemás felkészülésen vannak tehát túl, mivel a megnyert felsőőri tornát leszámítva meccset sem tudtak nyerni.