Évértékelő - Ahogy mi láttuk! (1.rész)

Túl vagyunk a bajnoki finálén, ám kanyarodjunk vissza egy rövid ideig az elmúlt idény 207 mérkőzésére, arra, hogy mit is hozott a 2011/2012-es férfi bajnoki szezon számunkra. Mini közvélemény-kutatást végeztünk házon belül, melynek eredményeit több részben tálaljuk nektek - alábbiakban az évad tapasztalatai 13+1 kérdésbe és 13+1 válaszba sűrítve. Aki kérdez: Kezdő5.hu. Akik válaszolnak az első részben: Adorján István (Ady), Hegedűs Róbert (Hegetox), Tóth Attila (Light) és Zsivera Gábor.

1., Ki az alapszakasz legjobb játékosa?

Adorján István (Ady): Chad Timberlake – Kevesen várták tőle azt a teljesítményt, ami folyamatosan (még sérülten is) szállított. Mentalitásban, csapatjátékban, egyénileg egyaránt a legjobb Magyarországon játszó légiós. Ez a díj egyértelműen kijár neki a bajnoki ezüst mellé!

Hegedűs Róbert (Hegetox): Simon Balázs, aki egy nagyon egyenletes és magas szintű formát mutatott egész évben.

Tóth Attila (Light): Kálmán László. Nálam csak az lehet a legjobb játékos, aki saját csapata számára is az egy viszonylag erős, jó eredményt elérő gárdában (rossz amerikai beidegződés). A Körmendben nem volt ilyen kiemelkedő teljesítmény, ahogyan a Paksból is nehezen lehetne kiemelni bárkit, ráadásul ők az 5. hellyel erősen alulteljesítettek. Az első három csapatból az Olaj nem nyújtott olyan produkciót az alapszakaszban, amiért jelölnék onnan embert, maradt a Falco és az Alba. Közülük szerintem csapata számára a legfontosabb Kálmán, mert bár Timberlake-nek jobb VAL pontjai vannak, de a csapatjátékuk alapja nem az ő 1-1-ei voltak (ez csak a második opció volt), hanem a 2-2-ket követően Kálmán döntései, legyen az passz a 2-2-t adó magasembernek, a hátsó befutónak vagy éppen dobás. Emiatt szerintem ő az alapszakasz legértékesebb, "legjobb" játékosa.

Zsivera Gábor: Chad Timberlake - megmutatta, hogy jóval több, mint egy remek kiegészítő-ember, az egyik, ha nem a legkomplettebb légiós ma Magyarországon, kár, hogy sűrűn küzd kisebb sérülésekkel, mondjuk ez a játékstílusából valahol adódik is.

2., Ki/mi a szezon legnagyobb pozitív meglepetése?

Adorján István (Ady): A Falcot jómagam a szezon elején meglepetéscsapatnak vártam, de „csak” a legjobb négybe vártam a szezon elején. Remek csapatösszhang, gördülékeny játék, folyamatos kitartás, küzdés, győzni akarás jellemezte őket. Rajtam kívül még ezreknek okoztak meglepetést. Így a Falco menetelésére adom a voksom.

Hegedűs Róbert (Hegetox): A Falco kiváló, nagyon összeszedett játéka az alapszakaszban.

Tóth Attila (Light): Julien 'Skip' Mills. Arra emlékeztem dombóvári idényéből, hogy egy nagyon jó pontszerző, de az embert élmény hétről-hétre nézni a parketten. Olyan légiós, aki még akkor is hasznos, mikor kifejezetten nem megy neki a dobás (idén előfordult azért ilyen is), ráadásul nem is magasember (nekik a pattanók és a palánk alatt védekezés miatt könnyebb befolyásolni a játékot). A támadópattanók királya, aki szinte mindig mindenben benne van szinte, ha valami "jó" történik csapata szempontjából, de ha nem, az sem zavarja túlságosan. Igazi csapatember, aki (főleg a nemzetközi porondon) 5-10 centivel magasabb embereket is többnyire sikeresen tudott limitálni.

Zsivera Gábor: Mindenképp a Falco szereplése, illetve ide lehetne venni a Paks összeállását az edzőváltás után, valamint a Sopron menetelését és helytállását Meszlényi Róbert újraszerződtetése után. A Factum feljavulása is említendő, ott is a "spanyol segítség" után indult meg a pozitív változás. Külön kategória, de a Szolnok EC-menetelése, illetve a Hanga, Lóránt duó spanyolországi szereplése mindenképp előre vitték sportágunk helyzetét itthon és nemzetközi szinten egyaránt.

3., Ki/mi a szezon legnagyobb negatív csalódása?

Adorján István (Ady): A Zalaegerszeg kiesése úgy, hogy az alapszakaszban nem is tudtak nyerni a híres zalai katalnban, mindössze két győzelemmel zuhantak az első osztályból. Valamint a Körmend látványos visszaesése Sabáli Balázs és Kasib Powell távozása után.

Hegedűs Róbert (Hegetox): A Zalaegerszeg szinte teljes esélytelensége, egy többszörös bajnokcsapat nem ezt a sorsot érdemelte volna.

Tóth Attila (Light): Ha egyet kellene kiemelni, akkor az Albacomp PO formája. Szezon előtt és közben is őket tartottam az Olaj legnagyobb ellenfelének, de már a kupadöntő előtt elkezdtek visszaesni és abszolút szétestek utána (az első körben egy olyan Pécset kellett megverniük, ahol nem volt magasember, az ő legyőzésük sem segített a formán vagy az önbizalmon).

Zsivera Gábor: A Körmend kapkodása az edzőcserével és a légióscserével, illetve Mike English kálváriája és csapatromboló játéka - no meg az, hogy ezt "bevállalták" Körmenden, ahol a jubileum miatt sokat fektettek a csapat (remélt) kiemelkedő szereplésébe. Ha ide vesszük, akkor a válogatott szereplése sem elfelejtendő, sajnos.

4., Ki az Év edzője?

Adorján István (Ady): Bencze Tamás és Pór Péter. Bencze Tamás a Falconál lévő lehetőségekből még talán többet is hozott ki, mint a maximum. Hiába jöttek sérülések, nehéz párharcok, kitartó, erős volt a szombathelyi együttes. Pór Péter három kupát (Szuper Kupa, Magyar Kupa, Magyar Bajnokság) nyert a Szolnokkal ebben a szezonban, valamint az EuroChallengeben a 4. helyen végeztek. Mondhat bárki, bármit, ez egy nagyszerű edzői teljesítmény!

Hegedűs Róbert (Hegetox): Bencze Tamás és Pór Péter megosztva. Bencze Tamás egy remek csapatot rakott össze és a sérülések idején is előkapta a nyerő megoldásokat, Pór Péter pedig remekül megtalálta az egyensúlyt, és így az Olaj mindhárom fronton (MK, bajnokság, EuroChallenge) remekelt relatíve szűk kerete és Báder Márton időszakos kiesése ellenére is.

Tóth Attila (Light): Ha mindent egyben nézünk, akkor Pór Péter. Az ugyanis lehet, hogy a magyar bajnokságban kiemelkedő anyagi lehetőségekkel rendelkezik az Olaj, de a nemzetközi porondon egészen biztosan nincs így, ettől függetlenül bárkivel felvették a versenyt, aki szembe jött és még a Final Fourban a Besiktas vagy a Triumph ellen sem vallottak szégyent. Személy szerint nagyon érdekelt, hogy meg tudja-e oldani az idén bővebb keret megfelelő rotálását. Ilyen lehetőségei még nem voltak korábban és nem egyszerű egy "hosszú" csapatban minden játékos formáját jó szinten tartani, a pihentetését megoldani és az egóját is ápolgatni azzal, hogy elég játéklehetőséget kap mindig. Ezzel sem volt azonban probléma, egész évben élesek tudtak maradni a nemzetközi meccsekre mind fejben, mind fizikálisan, a bajnokságban pedig onnantól kezdve robbantottak, amikor igazán számít. Amennyiben csak a magyar bajnokikat kellene nézni, akkor Bencze Tamás az alapszakasz első helyéért egy kevésbé tehetséges, de szinte tökéletesen összerakott csapattal, amiben mindenki csak annyit és pontosan annyit csinált, amennyit tud és ennyit is várt el tőlük mesterük.

Zsivera Gábor: Bencze Tamás a bajnokság miatt, Pór Péterrel holtversenyben az EC-menetelés miatt!

5., Ki a legjobb hatodik ember?

Adorján István (Ady): Harazin Tamás. Kritikus találkozókon, rangadókon, vagy akár rövid periódusokban is képes volt a húzóemberek mellé felnőni. Kiegyensúlyozott, lendületes, jó játékkal hálta meg rendszeresen Bencze Tamás bizalmát, aki ez által bőkezű volt a játékperceit illetően. Magasan a legjobb cserejátékos volt idén.

Hegedűs Róbert (Hegetox): Harazin Tamás. A Falco játékosa az egész szezonban képes volt lendületet adni a kispadról, márpedig ez a 6. ember feladata. Nagy része volt a Falco alapszakasz-győzelmében.

Tóth Attila (Light): Harazin Tamás. Azt, amit tud, azt szinte teljes szezonon keresztül maradéktalanul hozta és Bencze Tamás dicsérete, hogy használta is játékosa azon képességét, amivel igen szépen tudott hozni Harazin a konyhára. Gyenge oldali leválás és hátsó befutás után valószínűleg ő dobta a ligában a legtöbb pontot, fontos láncszeme volt annak, hogy Falco akkor is eredményes tudott maradni, mikor valamelyik kezdő magasembere a padon pihent.

Zsivera Gábor: Harazin Tamás, akinek azért nem nagyon van, volt riválisa, mert a többiek, akik ebben a kategóriában említhetőek lennének, hol csereként, hol kezdőként léptek parkettre (Mills, Will), illetve bizonyos szakaszban extrát hoztak, volt amikor pedig ehhez képest keveset (Gay, Fodor Márton, Kovács Ákos, Körtélyesi, Csorvási)

6., Ki az év legtöbbet fejlődött játékosa?

Adorján István (Ady): Keller Ákos. Az idei év után mindenképpen új impulzusokra van szüksége, hogy fejlődni tudjon, és még többet segíthessen a válogatottnak. Ezt a lehetőséget egy külföldi szerződésben látom, egy újabb nagy fejlődési lépcsőfokkal.

Hegedűs Róbert (Hegetox): Morgen Ferdinánd.

Tóth Attila (Light): Morgen Ferdinánd. Mindig mindenki elmondta, hogy tehetséges és voltak is jó meccsei korábban, majd a nagy semmi (vagy nem kapott lehetőséget vagy amikor kapott, abban sem volt köszönet). Ő ebben nagyon sokat lépett előre és egy elég komoly all-around magasember lehet belőle, akinek van külső és belső játéka is, ráadásul nem csak befejező, képes lehet megteremteni magának is a helyzetet, ami a mai magyar kosárlabdában elég komoly hiánycikk. Stabilizálnia kell még a játékát, de már mutatott olyan dolgokat, amikre bőven lehet építeni. Kérdés, hogy fognak-e.

Zsivera Gábor: Ha a válogatott szereplést is ide vesszük (de talán akkor is, ha nem), akkor Keller Ákos, akinek egy ilyen szezon után mindenképp egy külföldi (spanyol és/vagy nemzetközi kupaszereplő) csapatban a hely meglátásom szerint, ott töretlenül fejlődhetne tovább.

7., Mi volt az idény legemlékezetesebb momentuma?

Adorján István (Ady): Az alapszakaszbeli Szolnok – Albacomp mérkőzés, Nikolov és Keller Ákos extra játékával, Rátgéber László szövetségi kapitányi kinevezése, a Szolnok EC Final Fourba jutása. Illetve amikor a nyáron Zsivera Gáborral hajnali egytől virrasztottunk és kb. reggel kb. 5 óra 30 magasságában megláttuk ezt...


Hegedűs Róbert (Hegetox): Rátgéber László visszatért a magyar kosárlabda vérkeringésébe, illetve amikor kiderült, hogy Debrecenben rendezik az EuroChallenge négyes döntőjét.

Tóth Attila (Light): Picikét hosszú momentum volt, de az Olaj egész EC menetelését örök élmény volt átélni. Nem tudni, mikor lesz olyan, hogy a nemzetközi porondon az utolsó játéknapig versenyben van egy csapatunk, úgyhogy nagyon meg kell becsülni, hogy itt voltunk és hogy igazi nemzetközi szintű kosárlabdát láthattunk egész évben, én személy szerint a helyszínen is. Amikor az Okapit küldte haza az Olaj harmincsokkal, úgy gondolhatták a legtöbben, milyen egyszerű játék ez, de legalább akkora élmény volt vért izzadva kiharcolni a győzelmeket a Chalon vagy a Bonn ellen vagy gép előtt görnyedni egy laggoló streamért, hogy ne csak szövegesen lássam, hogyan jutunk tovább Lettországban és Cipruson. Van egy másik is, még az amerikai off-szezonból, mikor kis bealvást követően Zsivera Gábor szerkesztőtársam hív, hogy megvan, Hangát ledrafolta a Spurs az 59. helyen. Kis megkönnyebbülés, kis értetlenség (előrébb vártam), majd percekig tartó nevetés, mikor megláttam, hogy kik mentek el előtte (Tanguy Ngombo, Ater Majok).

Zsivera Gábor: A Falco utolsó kosaras győzelme Fehérváron, ami sok dologról döntött az alapszakasz-helyezéseket tekintve, no meg persze ez által a rájátszás-kiemeléseket is érintve. Rátgéber László kinevezése a válogatott élére, Hanga és Lóránt debütálása, illetve legnagyobb ACB-s meccsei. Mindenek előtt a Szolnok Final Fourba jutása az EC-ben!

8., Melyik csapat fejlődött a legtöbbet és fejlődött vissza a legtöbbet?

Adorján István (Ady): Kérdés nem fér hozzá, hogy a Falco mutatta a legnagyobb fejlődést a tavalyi idényhez képest. Ugyan ez igaz a Zalaegerszegre is, csak sajnos negatív irányban.

Hegedűs Róbert (Hegetox): Bár kisebb játékerőt képviselnek, mint tavaly, nálam a megfiatalított és "magyarított" Kecskemét irányát jónak tartom. Negatív irányban a ZTE.

Tóth Attila (Light): Ha a tavalyi évet nézzük, akkor az Olaj egy nemzetközi szintet emelt a játékán és főleg azon, hogyan bírták végig a kettős terhelést. Ez a bajnoki helyezésben nyilván nem látszódik, az első helyről nincs hova feljebb lépni, de a magabiztosság, ami még -15-nél is sütött róluk, elképesztő volt, a nemzetközi mezőny közepéhez pedig sikeresen csatlakoztak. A Falco egyértelműen túlteljesítette a korábban vártakat, tőlük nemhogy alapszakasz-győzelmet nem várt senki, de a legjobb négy közé is csak ímmel-ámmal kerültek be a szezon előtti tippeléseknél. A legnagyobb alulteljesítők nálam a Nyíregyháza és a ZTE voltak. A ZTE-nél ugyan mindenki tudta, hogy milyen problémák vannak, ettől függetlenül ez egy elképesztően gyenge szezon volt nekik, szerintem még a lehetőségeikhez képest is. A Nyíregyházának mindene adott volt szerintem, hogy rájátszásba jussanak, ezzel szemben ott végeztek, ahol, az nagyjából a minimum szint egy ilyen kerettől vagy még annyi sem. Ha idény közben nézem, akkor a legnagyobb visszalépő a Körmend, amelyik olyat kapkodott a szezon közben, amit soha egyetlen csapatnak sem lenne szabad elkövetni. Játékuk ugyan messze volt az ideálistól év elején is, de esélyesként tarthattuk őket számon és azért volt egy-két biztató produkciójuk is, aztán Németh Isti sérülését követően szerintem idő előtt küldték el Sabáli Balázst, a Mike English - Kasib Powell csere meg igazi terített betli volt már a bejelentés időpontjában is (nem tudom, English-t ki és mikor látta utoljára játszani a körmendi vezetők közül, de még top formájában is abszolút testidegen játékos lett volna ebben a keretben a stílusa miatt, hát még így, hogy testsúlyproblémái és valószínűleg ebből is adódóan sérülései voltak). Zoran Martics alatt pedig úgy tűnt, egészen egyszerűen nem bíznak abban, hogy a kijátszott figurák (már amikor voltak, év végére teljesen streetball csapat lettek) eredményre vezetnek és szinte percek alatt képesek voltak feladni addigi játékukat, amiben volt fantázia és csak a végső kivitelezésbe csúsztak hibák legtöbbször. Rajtuk kívül még az Albacomp is teljesen elvesztette a fonalat valahol a kupadöntő előtt egy hónappal és a szezon legfontosabb szakaszában voltak a leggyengébbek, meg sem közelítették év eleji játékukat. Idény közben a legnagyobbat a Paks lépett előre az edzőváltást követően, ott Völgyi Péternek valahogy nagyon nem sikerült megtalálni a közös hangot játékosaival, ami pedig Gutierrez mesternek valószínűleg szinte tökéletesen ment. A spanyol trénert igazából jövőre tudjuk megítélni, hogy mit is tudhat, de hogy most nagyon szépen összeszedte a korábban teljesen szétesett keretet és játékosokat, az biztos. Szépen teljesített a Debrecen is Jimenezzel, korábbi biztos osztályozósból oda jutottak, hogy 2-3 fordulóval a vége előtt még a PO sem tűnt elképzelhetetlennek, az azért elég komoly eredmény.

Zsivera Gábor: A Falco fejlődött a legtöbbet előre, ez magyarázatra sem szorul. A Kecskemét fejlődött a legtöbbet vissza, bár utóbbiaknál árnyalt a kép az anyagi helyzet és a légióscserék miatt, mindenképp dicséretes, ahogy építkeztek Kecskeméten, és ahogy igyekezett beépíteni a fiatalokat Ivkovics. Ám ha szigorúan a szereplést nézzük és tavaly még sanszos volt akár a négybe kerülés is a Kecskemétnek, akkor sajnos őket kell választanom.

9., Hogy állna fel nálad az idény Első, illetve Második kezdő5-öse?

Adorján István (Ady):

Első csapat: Trotter, Raivio, Timberlake, Ivosev, Keller

Második csapat: Simon, Hollis, Horváth Á., Nikolov, Pantelics

Hegedűs Róbert (Hegetox):

Első csapat: Simon, Trotter, Timberlake, Nikolov, Keller

Második csapat: Kálmán, Raivio, Horváth Á., Ivosev, Pantelics

Tóth Attila (Light):

Első csapat: Trotter Obie, Skip Mills, Chad Timberlake, Hristo Nikolov, Báder Márton

Második csapat: Kálmán László, Nik Raivio, Damien Hollis, Tomislav Ivosev, Djordje Pantelics

Zsivera Gábor:

Első csapat: Trotter, Raivio, Timberlake, Ivosev, Báder

Második csapat: Kálmán, Ingram, Horváth Ákos, Morgen, Keller Ákos

10., Az Év magyar csapatának felállása?

Adorján István (Ady): Simon, Ferencz, Horváth Á., Keller, Báder

Hegedűs Róbert (Hegetox): Simon,Trotter (Kálmán), Horváth Á., Morgen, Keller (Báder)

Tóth Attila (Light): Kálmán László, Trotter Obie, Horváth Ákos, Keller Ákos, Báder Márton

Zsivera Gábor: Kálmán, Vojvoda, Horváth Ákos, Morgen, Báder (Keller)

11., Az Év légiós csapatának felállása (5)?

Adorján István (Ady):Trotter, Raivio, Timberlake, Ivosev, Pantelics

Hegedűs Róbert (Hegetox): Raivio, Timberlake, Nikolov, Ivosev, Pantelics

Tóth Attila (Light): Lorenzo Williams, Skip Mills, Chad Timberlake, Hristo Nikolov, Djordje Pantelics

Zsivera Gábor: Trotter, Raivio, Timberlake, Ivosev, Pantelics

12., Az Év magyar játékosa?

Adorján István (Ady): A hazai bajnokságban Horváth Ákos, mindenkit egybevetve Hanga Ádám.

Hegedűs Róbert (Hegetox): Az itthon játszók közül és minden frontot figyelembe véve Horváth Ákos, ha a külföldön játszókat is nézzük, akkor Hanga Ádám.

Tóth Attila (Light): Trotter Obie. Az alapszakaszban ugyan visszafogottabb volt, de a EuroChallenge legjobb hátvédjének választották, nem véletlenül (mind átlagai, mind mutatott játéka alapján megérdemelten), a rájátszásban pedig ő volt az Olaj egyik vezére a pályán. Ha külföldet is nézem, akkor Hanga Ádám is ott van vele együtt, mert míg az Olaj irányítója itthoni klubjának hozta a dicsőségeket, addig Hanga egyéni karrierjének következő lépcsőfokát vette hibátlanul, az NBA mögött a világ legerősebb bajnokságában tudott stabil kezdő, év végére pedig húzóember is lenni egy abszolút felülteljesítő Manresa keretében. A heti top7 állandó főszereplője volt (ami ugyan kosárlabda szempontból nem mindig ér sokat, hiszen egy-egy látványos nem jelent automatikusan jó/hasznos játékot is, de szerencsére nála abszolút nem ez volt a helyzet). Sokoldalú játékával általában meg tudta találni azt a szegmenst, ahol éppen hasznára lehet csapatának. Reális esélye van az NBA-re, mert szerintem sokkal-sokkal jobb szezont futott, mint amire akár Spanyolországban, akár Amerikában számítottak tőle az első spanyol évében.

Zsivera Gábor: Itthon Kálmán László, "összesítettben" Hanga Ádám.

13., Az Év U23-as játékosa?

Adorján István (Ady): Keller Ákos.

Hegedűs Róbert (Hegetox): Morgen Ferdinánd. Tavaly még ingázott az első- és másodosztály között, idén pedig közel 10 pontos átlagot ért el a Paksban. Ha magára szed egy kis rutint és dörzsöltséget, nagy erőssége lehet csapatának és a válogatottnak is.

Tóth Attila (Light): Morgen Ferdinánd. Ő sokkal többet kihozott magából, mint Keller Ákos, nálam ez inkább döntő tényező egy fiatal játékosnál (még ha papíron Keller jobb is volt), kettejükön kívül pedig ebben a kategóriában számomra más nem is jöhetett szóba. Kellernek voltak kiemelkedő meccsei is, főleg az Olaj elleni alapszakaszmeccseken, de vagy sérülés miatt, vagy mert egyszerűen nem (csak) rá épült az Albacomp támadójátéka, nem hozta azt az áttörést, amit vártam tőle a tavalyi szezonja után. Morgen ezzel szemben töretlenül fejlődött, jövőre még több szerepet szánnék neki a Paks helyében, ami nem feltétlenül a kezdőt vagy a percek növelését jelenti, hanem azt, hogy amikor a pályán van, több figura szerveződjön köré.

Zsivera Gábor: Keller Ákos, Morgen Ferdinánd megosztva. A külföldön játszókat is ide véve természetesen Hanga Ádám.

+1. Ha a 2011-12-es szezontól kezdted volna el követni a magyar bajnokság küzdelmeit, melyik csapatnak kezdenél el szurkolni?

Adorján István (Ady): Újdonsült „divatszurkolóként” a sikerei miatt a Szolnoki Olajnak, vagy a Szegednek.

Hegedűs Róbert (Hegetox): Ha a nemzetközi sikereket is figyelembe vesszük, akkor a Szolnoki Olajnak, illetve a Kecskemétnek.

Tóth Attila (Light): A Szolnoki Olajnak. 1. Mert szolnoki vagyok.:) 2. Mert bár minden elismerés megilleti a Falcot, a szezon legjobb meccsei a legkeményebb ellenfelek ellen Szolnokon (és Debrecenben) voltak.

Zsivera Gábor: Számomra három csapat is nagyon szimpatikusan építette az idényét a saját céljainak, lehetőségeinek megfelelően (Falco, Paks, Szolnok), valószínűleg közülük választanék.


Köszönjük a figyelmet, hamarosan következik a második rész, melyben ugyanezt a kérdéssort válaszolta meg Botár László, Koppányi Szabolcs, Puskás Artúr, Winter Gábor, Zelenyánszky Balázs.


Fotó (1.) - mkosz.hu

Fotó (2.) - hu.wikipedia.org

Fotó (3.) - westindex.hu

Fotó (4.) - bckormend.hu

Fotó (5.) - szolnokiolaj.hu

Fotó (Slide) - Telesport.hu

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus