Harc (?) a kiesés ellen

A 2011/2012-es szezontól már nem csak azért kell izgulniuk a csapatoknak, hogy ki végez az utolsó helyen a bajnokságban, hanem mostantól az utolsó két pozíciót elfoglaló gárda rághatja a körmét, vajon jövőre is A-csoportos klub marad-e.

A Szövetség bekeményített és mostantól szigorúbban fogja vizsgálni a klubok anyagi helyzetét, hogy ne forduljanak elő hatalmas tartozások a játékosok felé. Halleluja! Végre a játékosok talán azzal foglalkozhatnak, amihez valóban értenek - amiért szerződtették őket - a játékkal. Így a tabella végén tengődő, kisebb költségvetésű csapatok arra lesznek “kényszerítve”, hogy fiatal, ám rutintalan tehetségeket játszassanak, kockáztassanak kicsit, ami majd csak hosszú távon lesz kifizetődő számukra. Viszont addig is benn kéne valahogy maradni az első osztályban.

Nagyra becsülendő dolog lenne, ha ily módon a klubok lehetőséget adnának a fiataloknak, így kialakulhatna a rájátszásba jutásért kevésbé érdekelt klubok között is egyfajta rivalizálás, hogy ki tud több, tehetségesebb játékost maga köré gyűjteni és játéklehetőséget adni nekik. A bennmaradásért folytatott küzdelemben is nagy csatát láthatnánk, hiszen ezek a fiatalok még égnek a bizonyítási vágytól és lankadatlanul mennének előre a minél jobb eredmény elérésének érdekében. Véget érne a “csak a pénzükért hajtó játékosok érája“, és a hajtás, küzdés venné át a helyét egész évben, nem csak a már megszüntetett alsóházi rájátszásban.

Ám a pénz nagy úr, és ez sokszor csak az A-csoportos szereplésért jár. Így megeshet az is, hogy egy klub végig bukdácsolja az egész szezont, majd hirtelen a bűvös cilinderből elővarázsol egy szponzort, aki pénzzel tömi tele a bajnokság végére odacsábított amerikai(ak) zsebét, akivel már tudják hozni a “nyerhető” meccseket és elmozdulnak az utolsó két helyről. Így hiába minden szándék, küzdhetnek bárhogy a fiatalok, egy erősebb bajnokságban edződött játékossal szemben nem fogják tudni felvenni a versenyt. De ezzel még nem dől el, hogy ki folytatja jövőre a B-csoportban.

Sokféleképpen alakulhat az utolsó két hely sorsa. Lehet egy kiegyenlített végjáték, ahol a kisebb költségvetésű klubok között éles csata zajlik minden pozícióért, így a bennmaradásért folytatott párharc is szoros eredményt hozhat. Lehet, hogy lesz olyan klub, aki szezon közben tud egy-két rutinosabb magyar játékost vagy külföldit szerződtetni, így még jóval a bajnokság zárófordulója előtt fellégezhet. Ám előfordulhat az is, hogy egy klub lefelé lóg ki az “alsóházi” csapatok közül, míg a 13.-tól felfelé még a rájátszásba jutásért folyik a küzdelem. Ekkor beüthet a ménkű a rájátszásért harcolt csapatnál és olyan sérüléshullám éri el, amivel akár még az abszolút utolsó helyezett ellen sem lesz esélye. Mondhatnánk, hogy ez csak spekuláció, de elég visszamennünk pár hónapot és egy osztállyal lejjebb. Az NB1/B csoportjában vitézkedő Vásárhely alakulatát, olyan balszerencse kísérte a szezon hajrájában, hogy a felsőházi rájátszás kezdetére, nem maradt elég játékosuk a kiálláshoz sem. Valahogy sikerült rendezniük a soraikat és el tudtak utazni a mérkőzésekre, de az előzetes esélylatolgatásokat ezzel alaposan felborította Fortuna.

És ha megvan a kieső, ki fog feljutni? Vajon mennyire tudja majd vállalni egy B-csoportos csapat az alapkritériumokat a felsőbb osztályban való elinduláshoz? Ami elég egy osztállyal lejjebb, az általában már nem elég egy osztállyal feljebb. Az állandóan forgó mókuskerékből kevés klub tudott huzamosabb ideig bennmaradni, egy-két év után újra az NB1/B-ben találta magát. Talán a szigorúbb nevezési feltételek miatt közeledni fog egymáshoz némiképp az A-csoport vége és a B osztály eleje, de mindig is ott lesz a kérdés: tudják-e biztos anyagi háttérrel vállalni az indulást?

Ha nem, akkor bennmarad a két kiesés ellen harcolt gárda? Így a megszüntetett alsóházi rájátszás után, már ennek a párharcnak sem lesz semmi értelme.

Fotó (1.): Thumbász Hédi - nemzetisport.hu

Fotó (2.): bb1.hu

Forrás: Rázd meg a bikát

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus