Indul a 2019/20-as férfi A csoportos bajnokság

Pénteken kezdetét veszi a pontvadászat a férfi élvonalban - végignéztük, kinek hogyan alakult át a kerete az előző idényhez képest.

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely

Keret: Hooker-Perl-Benke-Filipovity-Reddic, Váradi-Bíró-Washington-Lake-Krivacsevics-Verasztó-Körmendi

A magyar bajnok kerete nagyban átalakult, de az aktív rotációból a magyarok közül Perl, Váradi, Bíró, a külföldiek közül pedig Reddic maradt. A Franciaországból érkező Quinton Hooker az első két tétmeccse alapján nem egy labdaigényes irányító, ami Perlék mellé tökéletesen passzolhat. A két szombathelyi nevelés mellé újabb két magyar válogatott érkezett Benke és Filipovity személyében, az Amerikából hazatérő Krivacsevics pedig a palánk alatti rotáció mélyítésében lehet segítség. Hooker mellett a másik két új külföldi közül DeVaughn Washington a görög első osztály után folytatja Szombathelyen, De’Quon Lake pedig idén fejezte be az egyetemet. Így áll össze a BL első selejtezőkörében is továbbjutó Falco kerete, melyben a vezérszerepet a magyarok kapják, és a mezőny többi tagjához képest kifejezetten mélynek tűnik az állomány, ez nagy előny lehet a szezon végén. A bajnoki cím egyik, ha nem a legnagyobb esélyese most is a címvédő.


Egis Körmend

Keret: Turner-Edwards-Ferencz-Varnado-Keller, Kastrati-Németh-Takács-Filipovic-Taylor-Durázi-Oroszi

A másik vas megyei alakulat Ferencz Csabát és a fiatalokat leszámítva szinte teljesen más alapokra építkezik idén. Frank Turner Németországban kosarazott tavaly, Justin Edwardsot kell legkevésbé bemutatni, hiszen bajnok volt az Albával nem is olyan régen, az erényei ismertek, Jordon Varnado most végzett a Troy egyetemen, Travis Taylor pár éve a Sopronban kosarazott, Erjon Kastrati pedig koszovói válogatott, egykor még a Union Olimpijával járt Magyarországon. Nagy kérdés, hogy mi lesz Keller Ákossal, aki bármikor kiléphet szerződéséből: vele a palánk alatt teljesen más lehet a Körmend célja a bajnokság végén, mint akkor, ha távozik, és lényegében Taylornak kell megoldani a posztot a TF-től igazolt Filipovic Stefannal együtt. Durázi Krisztofer bokaszalag-szakadást szenvedett, viszont e nélkül is nagyobb szerepet kaphat majd a klub saját nevelése, az igen tehetséges, az U18-as Eb-n sokszor kevés játékidő alatt is bizonyító Takács Kristóf. A fiatal magyar mag Ralf Martinezzel és Kozma Gergővel is erősödött, kérdés, hogy ők mennyi szerepet kapnak majd a felnőttek között.


Pécsi VSK-VEOLIA

Keret: Pongó-Smith-Diggs-Budimir-Aiken, Ruják A.-Bíró-Antóni-Csirics-Horti-Dragasevics-Popgyákunik

A pécsieknél a mag maradt, Csirics, Budimir, Pongó, Horti és Antóni is Csirke Ferenc csapatában játszanak az előző idény aktív rotációjából. Visszatér a 2016/17-ben egyszer már itt játszó Chris Smith - neki, illetve a szintén Belgiumból érkező Quincy Diggsnek lesz a feladata pótolni a távozó Taylor pontjait. A palánk alatti részleg a Csehországból érkező CJ Aikennel erősödött, míg a periméterre a fiatal Kocsis Zalán mellett Ruják András érkezett még a Zalaegerszegre távozó Simon Kristóf, illetve az Oroszlányba igazoló Demeter pótlására. A Pécsnek új lesz a kettős terhelés, hiszen idén a FIBA Europe Cupban is indul az együttes, de egyértelműen mélyebb a mecsekaljaiak jelenlegi kerete, jóval nagyobb rotációs lehetősége van Csirke mesternek.


Szolnoki Olajbányász

Keret: Smith-Jones-Tucker-Krisztics-Tóth N., Frank-Kovács-Pallai-Rudner-Juhos-Morant-Taiwo

A Szolnok teljesen új csapatot épít, az előző idény rendszeresen használt játékosai közül csak Kovács Péter és Rudner maradtak. A magyar magból távozott Vojvoda, Benke és Tóth Ádám is, míg az érkezők oldalán Tóth Norbertet és Juhos Leventét lehet megemlíteni, így a légiósokra a korábbi években tapasztaltnál várhatóan jóval nagyobb szerep hárul majd. Kenneth Smith a G-Ligából érkezik, ahogy Dakarai Tucker is, náluk viszont ismertebb az Andre Jones – Demetris Morant – Nemanja Krisztics trió. Utóbbi volt szerb válogatott, Jones az olasz első osztályban is megállta helyét, az eddigiek alapján ő tűnik az új Olajbányász pontfelelősének, Morant pedig a német élvonalból szerződött a Tiszaligetbe - igaz, őt nem a képzettségéért szeretik, egy használható munkásember a palánk alatt. Dragan Alekszicsnek nincs könnyű dolga, mert gyakorlatilag a nulláról kell épízkeznie. A magyarok közül Rudner mellett Pallai Tamás lesz még érdekes, aki az előző idény végén berobbant, és az U18-as Eb-n is a magyar csapat egyik legjobbja volt.


Jászberényi KSE

Keret: Staten-Reed-Mészáros-Alekszandrov-Pantelics, Miller-Brbaklic-Ruják B.-Búzás-Szigedi-Marinkovics-Peringer.

A Jászberény a palánk alatt változott kevesebbet, hiszen maradt az Alekszandrov-Pantelics duó, a visszavonuló Cseh György és a távozó Czirbus helyét pedig Peringer Balázs, illetve a kosármagyarnak számító Marko Marinkovics fogja átvenni - utóbbi leigazolása a csapat hivatalos honlapjának tájékoztatása alapján folyamatban van. A magyarokat tekintve Ruják Bence, Szigedi és Brbaklic maradtak, a TF-től érkező Búzás mellett viszont a Kecskemétről távozó Mészáros Máté is a jászberényieket erősíti majd, aki hasznos kiegészítő lehet a légiósok mellett. A JKSE sikerét ugyanis idén is az öt külföldi fogja meghatározni, akik közül az előző két és fél évet Romániában töltő Phillip Millerről, a finn fővárosból leigazolt Juwan Statenről, illetve a náluk valamivel idősebb, Ciprusról érkező LaMarcus Reedről sem tudni egyelőre sokat. Az nem kérdés, hogy rajtuk áll Nikola Lazics csapatának eredményessége, az kérdés, hogy meg tudják-e közelíteni a Pitts-Coleman fémjelezte gárda előző idényben mutatott teljesítményét.


Atomerőmű SE

Keret: Kovács-Evans-Coleman-Eilingsfeld-Lóránt, Harris-Horváth-Faust-Kalmár-Porter-Szalai-Kis-Valerio-Bodon

Az ASE kevésbé vett zsákbamacskákat, hiszen maradt az Evans-Faust-Kovács Ákos-Eilingsfeld kvartett, érkezett az Albától Lóránt Péter, a ZTE-től Kis Raul, a Jászberénytől pedig Orlando Coleman, ami alapján rögtön kijelenthető, hogy idén erős Pakssal kell számolni. Hogy mennyire erőssel, az majd kiderül, és ebben komoly szerepe lehet majd a Nevadáról érkező Trey Porternek, valamint a Buffalóból szerződtetett Jeremy Harrisnek is - két újonc amerikaival próbálkozik Dzunics Braniszlav, ez neki a korábbiak során már többször is bejött. A magyarok közül Horváth Kristóf, Pajor, Kalmár és Szalai is maradtak a keretben, Medve Máté a B csoportba igazolt, míg Ruják András már a Pécset erősíti. Érdekes lehet majd Valerio-Bodon Vincent helyzete - ő az egyik, ha nem a legtehetségesebb kosaras a jelenlegi magyar utánpótlásban, de itt komoly konkurenciája lesz a játékperceket tekintve. A Paks az előző években rendszeresen várakozásokon alul teljesített, ez a keret most sokkal több bizakodásra ad okot szurkolók számára.

 
KTE-Duna Aszfalt

Keret: Wittmann-Vukcsevics-Djeraszimovics-Djuraszovics-Karahodzsics, Isabell-Molnár D.-Kucsera-Fülöp-Révész-Plézer-Lewis

A kecskemétiek szokásos magja továbbra is adott: Wittmann, Djeraszimovics és Karahodzsics is fontos szereplők lesznek a most következő idényben. A Kaposvárra igazoló Dramicsanyin helyét a német másodosztályból érkező Bozso Djuraszovics vette át, és egyelőre kifejezetten jónak tűnik a felkészülési mérkőzések alapján. Az amerikai játékos posztja egyelőre kérdőjeles: a tavaly többször is meccsnyerő dobást elsüllyesztő Green helyett új embert kellett találnia Forray Gáboréknak, Tramaine Isabell pedig nemrég érkezett csak meg a csapathoz. Dimics helyét és szerepét Nikola Vukcsevics vette át, a Fehérvárra igazoló Molnár Márton helyett pedig Szegedről érkezett Révész Ádám. Nagyon sok változás nem várható a KTE-től, viszont ha Isabell beválik (vagy esetleg más érkezik, aki legalább pótolni tudja Greent), akkor újfent egy erős, kifejezetten kellemetlen ellenfél lehet a KTE a nagyok számára is.

 

Sopron KC

Keret: Pitts-Thompson-Supola-Rivers-Carter, Molnár-Fazekas-Takács-Jones-Werner-Élő-Buzsáki.

Sabáli Balázséknál teljesen kicserélődött a légióskontingens a tavalyi playoff-csapathoz képest, senkit sem tudtak megtartani közülük, sőt, a magyar magból is visszavonult a hosszú évek óta alapembernek számító Dénes Gábor. Az ő helyére a 20 éves Fazekas Csabát igazolták, vele bővült a magyar mag, a légiósoknál pedig végül azért több ismerős arc is feltűnt: az előző idényben Jászberényben pontkirályi címet nyerő, abszolút vezérnek számító Damier Pitts komoly erősítésnek tűnik, illetve pár napja, egy légióscserét követően (Melvin Johnsont igazolták először, de ő kérte a szerződés felbontását) a Kecskemétről és Zalaegerszegről is ismert Bernard Thompson is megérkezett. Összességében öt amerikaijuk van, a két hátvéd mellett van egy újonc centerük (Eric Carter), egy egyéves profi tapasztalattal bíró hármas-négyesük (Demetre Rivers), illetve egy 26 éves, 201 cm magas, "csupa izom" magasemberük (Christian Jones). Az öt amerikai mellett Supola Zoltánra és Takács Norbertre valószínűleg nagyon komoly feladat hárul, különösen a magyarszabály miatt, négyes-ötösben Werner Viktor és Élő Bálint bevethető, kisemberként pedig Molnár Marcell és az említett Fazekas Csaba.
 

DEAC

Keret: Costa-Manigat-Boriszov-Armwood-Tóth Ádám, Tóth B.-Somogyi-Polyák-Harrison-Kósa-Bognár-Omenaka.

A debrecenieknél edzőt váltottak, Berényi Sándor lemondott, a helyét pedig fiatal segítője, Kovács Adrián foglalta el. A tavalyi szezon playoff nélkül ért véget számukra, a csapat alapját viszont megtartották: a dobógép Milos Boriszov és a kettesként jól teljesítő Jahenns Manigat is maradt, mellettük pedig a magyar magból is magukhoz kötötték Bognár Kristófot, Polyák Lászlót, valamint a fiatal Tóth Bencét és Godwin Omenakát. Velkey Jánossal elváltak az útjaik, de a felnőtt válogatottban is szerepet kapó Somogyi Ádám nagy erősítés lehet, a Szolnokról megszerzett Tóth Ádám pedig főleg - ezzel egy nagyon erős magyar sort sikerült összerakniuk. Ami pedig a légiósokat illeti, a Dugat-Ivosev-Amigo trió helyett sikerült visszaszerezniük Isaiah Armwoodot, aki két éve MVP-számokat szállított Debrecenben, hoztak egy igazi szervező irányítót egyes posztra Lluis Costa személyében, valamint még egy amerikai dobót, Damarcus Harrisont. Összességében nagyon mély a keretük, sok opciójuk lehet támadásban és jelenleg úgy fest, hogy talán minőségileg is sikerült előrelépniük. 
 

Zalakerámia ZTE KK

Keret: Ubilla-Johnson-Williams-Szabó-Agafonov, Simon-Doktor-Gulyás-Farkas-Djuric-Bagó-Kovács.

Egerszegen alaposan megerősítették a játékoskeretet és ez az állomány komolyabbnak tűnik, mint az, amelyikkel tavaly végül lemaradtak a rájátszásról. A magyar magjuk legfontosabb láncszemét, Szabó Zsoltot megtartották, a fiatalok közük Doktor Péter, Gulyás Milán, Bagó Martin és Farkas Attila is bevethető (Gulyás tavaly többször szerepelt kezdőként is), a távozó Papp-Durázi-Kis trió helyére pedig egyrészt megszerezték a PVSK-tól Simon Kristófot, másrészt idén már ők is öt légióst foglalkoztatnak. Ráadásul nem is akármilyeneket: a bajnokság egyik legjobban védekező centerével, Andriy Agafonovval már szezon közben hosszabbítottak, nyáron pedig egyrészt visszaigazolták azt az Emmanuel Ubillát, aki pár éve Bencze Tamás keze alatt bronzéremig vezette a gárdát (és tavaly Kaposváron megmutatta, hogy semmi sem kopott meg a tudásából, a liga egyik legjobb egyese továbbra is, aki egyedül képes komplett játékrendszert jelenteni), majd később leigazolták mellé azt a Reggie Johnsont, aki tavaly éppen Ubilla mellett villogott Kaposváron - ők jól ismerik egymást, jól működtek együtt, komoly minőséget jelentenek. Mellettük ráadásul elhozták a tavalyi angol pontkirály Dirk Williamset kettes posztra (aki nagyon ponterősen is játszott a felkészülés során), illetve egy szerb erőcsatárt Zarko Djuric személyében - most minden poszton vannak minőségi lehetőségeik.
 

Alba Fehérvár

Keret: Ljubicic-Govens-McDuffie-Cupkovic-Csorvási, Markovics-Takács Ma.-Takács Mi.-Keller I.-Guyton-Lukács-Molnár.

Fehérváron óriási csalódást jelentett az előző szezon és az alsóházi befejezés, úgyhogy alapos átalakuláson mentek keresztül, kezdve azzal, hogy minden légiósukat lecserélték. Marko Ljubicic személyében igazoltak egy nagyon karizmatikus, abszolút vezértípusú irányítót, Slaven Cupkovic révén egy főleg négyes poszton bevethető magasembert, Markis McDuffie-val hoztak egy atletikus újonc amerikai hármas-négyest, Carlton Guyton pedig rutinosnak számít a maga 29 évével - 1-es, 2-es és 3-as poszton is használható. Végül a korábban szerződtetett irányítójukat lecserélték egy jól ismert és jól csengő névre: a Falco bajnokcsapatától érkezett Darrin Govens hatalmas erősítésnek számít. Ami a magyar magot illeti, szintén óriási változások történtek: távozott az utóbbi évek alapembere és csapatkapitánya, vezére, Lóránt Péter, távozott Filipovity Márkó, Peringer Balázs, illetve Tóth Péter is, érkezett viszont Molnár Márton, valamint visszatért Luka Markovics és Csorvási Milán is. Összességében két nagyon komoly vezérrel rendelkeznek 1-2-es poszton, vannak atletikus és délszláv iskolából érkező, idősebb és fiatalabb légiósaik, a fiatal magyarjaikkal együtt pedig a mélységgel sem lehet gond a keretet illetően. 
 

Kaposvári KK

Keret: Davis-Norfleet-Baki-Hendlein-Dramicanin, Krnjajski-Ponjavics-Bogdán-Lalic-Hock-Horváth H.-Puska.

Kaposváron is bőven volt gond tavaly, a 12. helyezés után valamit változtatni kellett, Sztojan Ivkovics általános igazgató vezetésével pedig ezt meg is tették: az előző szezon keretéből gyakorlatilag csak Hendlein Roland, Baki Gergely, illetve a fiatal Bogdán Benedek és Hock Gergő maradt, de utóbbi súlyos térdsérülést szenvedett a felkészülés kezdetén, rá jó ideig nem lehet számítani. A légiósok közül mind a négy távozott, a magyarok közül pedig Halász Ákos, Luka Markovics, Harazin Tamás és Kocsis Zalán az, aki elment, a helyükre Borisz Krnjajszki érkezett az élvonalból kieső TF-Budapesttől, illetve a fiatal Horváth Hunor a Vasastól. Ismerős arcokat viszont így is igazoltak, a Kecskeméttől megszerezték Rastko Dramicanint, a Pakstól Julian Norfleetet, a Szegedtől pedig Aleksandar Ponjavicsot - melléjük Szlovéniából hoztak egy gyors amerikai egyest (Rashun Davis), centerposztra pedig a nagyon komoly pedigrével (sok-sok ABA Liga-szezon, EuroCup-szezon, Euroliga-selejtező) rendelkező rutinos Jure Lalicot. Ez a rotáció még Hock nélkül is mélyebb, kiegyensúlyozottabb lehet a korábbi években Kaposváron megszokottnál, meglátjuk, hogy mire lesz elegendő.
 

Naturtex-SZTE-Szedeák

Keret: Miliszavljevics-Wirth-Balmazovics-Krapic-Asbury, Kerpel-Fronius G.-Vágvölgyi-Kerpel-Fronius B.-Olasz-Mayer-Balog-Polányi.

Szegeden valami véget ért, ugyan Andrija Csirics tavalyi távozásánál is le lehetett már valami hasonlót írni, de ezen a nyáron végleg lezárult egy korszak: egyszerre távozott a most már évek óta a csapat gerincét alkozó Marko Boltics, Nenad Sulovics és Juhos Levente is. Egy légióst tartottak meg Ante Krapic személyében, illetve egy ismerőst igazoltak, Stefan Balmazovics érkezett a bajnok Falcótól, egyébként hoztak egy olyan szerb irányítót, aki korábban a spanyol első osztályban és az NBA D-Ligájában is játszott (ám a tavalyi szezont egy az egyben kihagyta egy sérülés miatt), illetve egy amerikai centert, aki meglehetősen ponterősen játszott a felkészülés alatt. Ami a magyar magot illeti, Juhos óriási veszteség számukra, ráadásul a szintén régóta itt lévő Révész Ádám is távozott, míg az érkezők listáján Kerpel-Fronius Balázst és Olasz Ádámot találjuk. 
 

OSE Lions

Keret: Washington-Abell-Rizvic-Mohácsi-Bozovic, Demeter-Nshimba-Kucsora-Garamvölgyi-Anda-Illés-Zsíros.

A B csoport bajnoka négy légióssal és kicsit módosított magyar maggal próbálja felvenni az élvonal ritmusát - a feljutó keretből viszont több alapember (Hegedűs Gergely, Kiss Kornél, Bán Tibor, Sömenek Martin, Burai Róbert) nem áll már rendelkezésre. Érkezett Demeter Attila és Garamvölgyi Ákos, ők egészítik ki a Mohácsi Máté-Joel Nshimba-Kucsora Csaba-Anda Dávid-Illés Máté-Zsíros Péter magyar magot, úgyhogy az biztos, hogy a légiósok teljesítményén nagyon sok minden fog múlni - a keret egyébként nagyon hamar összeállt, már július közepére kész volt minden, aminek kellett. Ramo Rizvic a szlovén bajnokság egyik legjobbja volt az utóbbi években, sokoldalú játékos, aki 3-4-es posztra érkezett, Milivoje Bozovic egy 210 centis, klasszikus szerb center, aki Boszniában MVP lett, Conner Washington a FIBA EC-s Leicestertől érkezett irányítóként, Remy Abell pedig már tavaly is tagja volt a keretnek a B csoportban, őt megtartották. 

Fotó, Slide - Egis Körmend hivatalos facebook-oldala

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus