Messziről jött hősök - Stanley Ocitti

Csak a nyugati országrészben pattogtatott hazánkban. A Dombóvárban kezdett, később bajnoki ezüstöt nyert a Körmenddel, végül a Falco-ban is megfordult pár mérkőzés erejéig. Első két állomáshelyén nagyon megszerették a szurkolók. Hogy miért? Elképesztően közvetlen, barátságos ember. Mély hangját, mely tiszteletet parancsol, széles mosolya egyből kompenzálja azok felé, akiket szeret. Egy olyan játékos, aki sérülése ellenére is játszott, hogy csapatát segítse. Ma egy vajkezű erőcsatárral készült interjút olvashattok.

Szeretettel köszöntöm Stanley Ocitti-t. Kezdésként engedd meg, hogy megköszönjem, hogy elvállaltad az interjút.

Miért és mikor kezdtél el kosárlabdázni?

A bátyám miatt kezdtem el. Ő kezdett előbb játszani és fiatalabb testvérként mindig olyan szerettem volna lenni, mint a bátyám. 11 éves voltam, megismerkedtem a játékkal és beleszerettem.

Ki a példaképed a kosárlabda pályán és azon kívül ?

Nincs igazán példaképem, de ha mondanom kell, akkor a leginkább a családom. Minden nehézséget leküzdöttek, kitartottak egymás mellett. Úgy nőttem fel, hogy Michael Jordan-t néztem, de szeretem még Glen Rice és Reggie Miller játékát is.

Két idényt töltöttél a Binghamton-al az NCAA-ben. Milyen érzésekkel gondolsz vissza azokra az évekre?

Nagyszerű volt a Binghamton-on, segítettek abban, hogy fejlesszem a képességeim. Mentális és fizikális térten is. A kihívások nagyok voltak és sokszor kerültem versenyhelyzetbe. Ha valaki szeretett volna játszani, akkor kapott játékidőt az edzéseken és bizonyíthatott. Ami a legfontosabb, életre szóló barátságokat kötöttem.

Mi volt a legnagyobb élmény, amit fiatal kosarasként megéltél?

Amikor 1998-ban megnyertük a Uconn-al a bajnokságot, fogadtak minket a Fehér Házban. Találkozhattunk és beszélgethettünk Bill Clinton-al az USA elnökével. Ez egy hatalmas élmény volt számomra.

Egy erőcsatárnak melyek a legfontosabb erényei?

Napjainkra a játék nagyon megváltozott. Egy erőcsatárnak/centernek mindent tudnia kell. Számomra a két legfontosabb képesség, a jó védekezés és a lepattanózás.

Hogy kerültél át Európába? Milyen volt az első itt töltött éved?

A középiskola után egy játékosügynök felvette velem a kapcsolatot és szerződést kínált Hollandiába. Elfogadta, de játék szempontjából életem legrosszabb éve volt. Tapasztalatlan voltam és igazán kemény edzőnk volt. A csapattársaimmal nagyon jól kijöttem. Nagyszerű emberek, a mai napig beszélünk, tartjuk a kapcsolatot.

Első magyarországi éved a Dombóvár csapatában töltötted. 14,4 pontot, 6,5 lepattanót átlagoltál. Hogy érezted magad hazánkban?

Nagyon megszerettem Dombóvárt. A város igaz kicsi, viszont nagyon sok tehetséges kosarasuk van. Természetesen itt ismerkedtem meg a magyar konyhával, aminek nagy rajongója vagyok.

2007-ben Körmendre igazoltál. Milyenek voltak az első benyomásaid a városról, csapat körüli dolgokról, szurkolókról?

Nagyon kicsi város Körmend, viszont a csapattársaim egytől-egyig jó srácok voltak. A legmélyebb benyomást a szurkolók tették rám, szerettem őket. Hatalmas szenvedéllyel mutatnak a játék iránt. Rengeteg erőt, energiát kaptunk tőlük játék közben.

A közvetlenséged, játékod nagyban hozzájárult a szurkolókkal való jó kapcsolat kiépítésében?

A szurkolók értékelnek, ha keményen játszol. Nem számít az eredmény, nyersz, vagy veszítesz, csak mindig játssz teljes erőbedobással a pálya mindkét oldalán. Ez volt, amire én is törekedtem.

Milyen volt az első Körmend – Falco mérkőzésed?

Huhh… A Körmend – Falco a legnagyobb párharc, amit valaha láttam profi karrierem során. A csapattársaim elmondták, hogy magával ragad a meccs. Minden helyzetben meg kell próbálni győzni. Nagyon meglepett a hangulat, a szurkolók pedig elképesztőek voltak. Elég annyit elmondani, hogy milyen régre nyúlik vissza a két csapat történelme.

Nagyon jóra sikerült a következő év kezdete a csapatnak. 3 hónap alatt 9-0-ás sorozatot produkáltatok. Mi volt a siker kulcsa?

Az edzőnk (Krivacsevics Dragoljub) azt kérte, hogy játszunk együtt, csapatként. Nem voltunk önzők, egyénieskedők. A fő célunk az volt, hogy győzzünk. Mindenki olyan keményen játszott, ahogy csak tudott, nem törődtünk a statisztikákkal. Nagyon jó volt a csapatösszhang.

Miután bejutottatok a rájátszásba, 3-1-el búcsúztattátok az alapszakasz 2. helyezettjét, korábbi csapatodat, a Dombóvárt. Könnyű siker volt?

Egyáltalán nem! Csak a Dombóvárra koncentráltunk, semmi másra. Szerettünk azok ellen a csapatok ellen játszani, akiket esélyesebbnek tartottak nálunk. Kimentünk a pályára és megmutattuk mindenkinek, hogy a legjobb csapatokkal is felvesszük a versenyt.

Az elődöntőben egy végletekig kiélezett párharcban, idegenben zártátok le az ütközetet. Az 5. mérkőzésen győztetek Szolnokon. Milyen volt a meccs utáni ünneplés?

Egy dobáson múlt az utolsó mérkőzés. Szerencsére a Szolnok játékosa kihagyta az utolsó dobást. Egy elképesztő és szórakoztató sorozat volt. A meccs után kimentünk a csarnokból és a szurkolóink már vártak bennünk a parkolóban, nem indultak el nélkülünk. Nagyon boldogok voltak és a csapattal együtt szerettek volna ünnepelni.

Ocitti a triplavonalon túlról sem jött zavarba:

{youtubejw width="100%"}-WCdZlLVUok{/youtubejw}

A bajnoki döntőben a Falco-val találkoztatok. A párharc második mérkőzésén, Körmenden 10 ponttal, 7 lepattanóval, 3-3 gólpasszal és szerzett labdával emelkedtél ki. Te és Jermaine Thomas reményt adtatok a szurkolóknak. Nagyon nehéz volt a Falco ellen játszani?

Nagyszerű, hatalmas ütközet volt. Nehéz volt a Falco ellen, minden poszton remek játékosaik voltak, mutatós kosárlabdát játszottak.

Ezüstérmet nyertetek, de a szurkolók úgy ünnepeltek bennetek, mintha bajnokságot nyertetek volna. Milyen volt az utolsó mérkőzés utáni este?

Nagy bulit csaptunk a szurkolókkal Körmenden. Ha pályaelőnyünk lett volna, akkor úgy érzem meg tudtuk volna nyerni a bajnokságot. Ha még egy évig együtt tudott volna maradni a társaság, akkor a bajnokság egyik legnagyobb esélyesei lettünk volna.

Remek évet zártál. 14,2 pontot átlagoltál 46%-os pontossággal, 7,5 lepattanót, 1,8 labdát szereztél, 1,5 gólpasszt osztottál ki és 0,6 dobást blokkoltál meccsenként. Hogy emlékszel vissza erre a szezonra?

Nem tulajdonítok túlzott jelentőséget a statisztikáknak, de sokkal inkább a győzelmeknek. Jó visszaemlékezni a győztes meccsekre, azt követő ünneplésekre.

A 2008/2009-es szezonban 5 mérkőzést játszottál a Falco színeiben. Miért nem szerződtettek hosszabb távra?

Egy „Try out” szerződésem volt, ami 1 hónapra szólt. Szerettem volna hosszabbítani, de szerencsére egy remek ajánlatot kaptam Japánból. Úgy döntöttem, hogy váltok és beigazolódott, hogy jól döntöttem.

Hogy telt az elmúlt két éved?

A Falco után Japánba mentem, ahol a Hammamatsu Phoenix-nél játszottam, alapszakasz győzelmet szereztünk. A következő évet az Egyesült Államokban töltöttem az SBL bajnokságban, a Manchester Millrats-nél.

Hogy tervezed a jövőd? Szeretnél erősebb bajnokságban játszani?

Nem tudom mit tartogat még számomra a jövő, de szeretnék még pár évig játszani és többet látni a világból. Később gyerekekkel szeretnék dolgozni. Segíteni akarok nekik, hogy felfedezzék és fejleszteni tudják a képességeiket.

Van valami különleges, egyedi szokásod az edzések, mérkőzések előtt?

A meccsek előtt pár percig kikapcsolok, csak a mérkőzésre gondolok. Arra, hogy mit szeretnék elérni. Elképezel magam, ahogy a pályán vagyok, játszom, azt valósítom meg, amit akarok. Meccsnapon megpróbálok minél többet pihenni, beosztom az étkezéseket és nagyon sok vizet iszom.

Stan, köszönöm az interjút!

Fotó (2.-3.) - bckormend.hu

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus