Mindennek vége! Portugál siker Szolnokon!

Elcsépelt közhely, sokszor is használtuk már a magyar sportban, de ismét egy álommal lettünk szegényebbek. Hiába volt a lelkes közönség, a fogadkozások. A magyar válogatott hazai pályán komoly verést kapott Portugália nemzeti csapatától. Ezzel eldőlt, hogy csapatunk nem vehet részt a Litvániában rendezendő Európa-bajnokságon. Pedig nem úgy kezdődött, hogy ennyire szomorú lesz a hangulat 21 óra tájékán… Végre mi ragadtuk magunkhoz a kezdeményezést. Horváth Ákos nyitott, majd Trotter is beszállt egy tripláival 8-6-re mentek a vendégek. A portugálok a második támadásuk alatt 4! támadólepattanót szedtek. Da Silva, aztán Miranda és Santos kosarai már 8-16-ra módosították az eredményt, mindezt bő két perc leforgása alatt. Keller és Trotter büntetőivel próbáltunk kapaszkodni. Szükség is volt a könnyű pontokra, mert több mint három percig maradtunk mezőnykosár nélkül. Keller szedett össze a portugál palánk alatt egy elveszettnek hitt labdát, kihozott belőle egy sikeres 2+1-es akciót. Báder és Hanga büntetői megteremtették az egyenlítés lehetőségét, ami elmaradt. Ezzel 1 pontos hátránnyal vonulhattak a fiúk a 2 perces szünetre. (19-20)

Hiába kezdhettük a második játékrészt, nem csak az első, de sokadik támadásunk sem tudtuk ponttal befejezni. A portugálok négy perc alatt 9-0-át futottak és már 10-el mentek, Dzunic időt kért. 4 és fél perc útán Keller triplája jelentette az első kosarunkat. (22-30) De sokkal nem változott a helyzet. A vendégek rendre értél el a kosarakat, mi pedig hiába próbáltunk ziccert, pöcit, hármast, bármit,…nem jöttek be a dobások. Miranda ziccerével 22-39 volt az állás. Fodor két perccel a félidő előtt megszerezte második kosarunk, de jött is a válasz rögtön Miranda–tól (25-42) Fodor ismét bevállalt a sarokból egy távolit, sikerrel. Örülni azonban nem volt sok időnk, Costa vissza is dobta. (28-45) Volt még Hangának egy kísérlete a sarokból, illetve a támadólepattanó után Fodornak az utolsó másodpercben, de az eredmény már nem változott. A félidőben a 17 pontos hátrányban lévő csapatunkat kemény füttykoncert kísérte az öltözőbe. Védekezésben sok hibát vétettünk, de a legnagyobb baj a támadójátékkal volt. Fásultság, fáradtság látszódott a csapatunkon, a portugálok pedig (mivel hagytuk őket) játszották a saját játékukat. Sokan bosszankodtak a vendég támadólepattanók miatt, de darabra annyit szedtek a mi fiaink is, mint ők, szám szerint 10-et.

Közel két perc telt el a 3. negyedből, Evora első pontjai egy 2+1-es játékból jöttek össze, 20-al mennek a vendégek. (28-48) Lórántra fújnak faultok lepattanózás közbe, következő támadásunknál Báder Marci vétett lépéshibás centerben. A harmadik támadás végre sikerrel járt, Lóránt kipasszából Horváth zúzott be egy hármast. Jó pár csendes perc után, újra tapsolt a közönség. Labdát szerzünk, Horváth Ákoson ütnek sportszerűtlent. Portugál időkérés következett. (31-48) Horváth bedobta a két megítélt büntetőt, de a támadási lehetőségünk kimaradt, Evora pedig ziccert dobott, Minhava pedig megfejelte egy kövéptávolival. (33-52) Hangát előbb egy betörésnél ütközték le, a síp néma maradt, majd amikor lepattanót szereztük elég kétes körülmények között került földre Ádám. Amúgy is forró volt a hangulat, de a játékvezetők még fokozták egy kicsit. 4 perccel a negyed vége előtt Lóránt beszedte a 3. személyijét, Keller váltotta. Báder két büntetővel, Keller egy alley-up-al faragta a hátrányt. (39-52) Vendég időkérést követően két támadást is kivédtek a magyarok, Hanga hármasával rég nem látott közelségbe kerültek a portugálok, de még mindig 10 pontos mínuszban voltunk. (42-52) Ádám vétett egy támadófaultot, de egy újabb kivédett támadás után Hanga az előzővel szinte megegyező helyről behintett még egy triplát. (45-52) Az utolsó percben Andrade 1 büntetőt értékesített, Hanga Ádám mindkét lehetőségét kihagyta. Costa egy betörés utáni ziccerrel visszaállította a 10 pontos különbséget a játékrész végére. (45-55)

Két elrontott hármassal nyitottuk a negyedik negyedet, szerencsére a portugálok sem találtak be. Keller újabb távoli kísérlete már jó volt, ahogy Santos-é is, csak neki kettő. (48-61) Sajnos meg is ragadtunk 48 pontnál, de a vendégek nem. Nekünk még a büntetők sem mentek be, a túloldalon ezeket legalább értékesítették. 4 perc volt hátra, amikor Báder megszerezte az 50. pontunkat. (50-66) Formalitás maradt a hátralévő játékidő. A portugálok faultoltak, mi hellyel – közzel bedobtuk a büntetőket, de nem forgott veszélyben a komoly vendég előny. Az utolsó perc elején Fodor Márton ziccerével bejöttünk 10 ponton belülre, kialakult a végeredmény, 57-66!

A második negyedbeli hatalmas összezuhanással gyakorlatilag saját sorsunkat pecsételtük meg. Palánk alatti pozíciós játék kevés volt, középtávoli dobásunk alig akadt. A portugálok ugyan azt a játékot játszották, mint a hazai találkozójukon. Furcsa kimondani, de rossz triplázásunk ellenére azok tartottak bennünket meccsben. Összesen 5! kétpontost értünk el a komplett mérkőzés alatt. Mezőnyből 25,9%-al dobtunk. Érthetetlen és felfoghatatlan. Kevés volt bennünk a tűz, pedig joggal bíztunk abban, hogy oroszlánként várjuk a portugálokat. Pár perces fellángolásaink voltak csupán, hagytuk, hogy a vendégek fölénk kerekedjenek. Változatosan, ötletesen kosárlabdáztak, mi a kialakult hátrányunk miatt egyre görcsösebbé váltunk, hiába volt a felzárkózás, amit a harmadik negyedben produkáltunk. Sokan jönnek majd az elmúlt napokban különböző tézisekkel. Tény, ez a válogatott ki akart jutni az EB-re. Küzdöttek, akartak, ma valahogy finoman szólva sem ment semmi, semmilyen téren. Azt is megkockáztatom, hogy semmivel nem vagyunk gyengébbek sem a portugál, sem a finn válogatottnál sem. Ez alapján a találkozó alapján lehet, hogy jobb nekünk ebben az évben EB nélkül. Erre majd jönnek megerősítések, cáfolatok, azonban sajnálatos tény marad, hogy a finnek elleni vasárnapi meccs tét nélküli, becsületbeli ügy marad. DE! A játékosok helyébe gondoljuk bele magunkban egy kicsit. Mondjuk Hanga Ádám helyébe. Hogy mennyi szabadideje volt ezen a nyáron. Mennyien örültünk, amikor draftolták?! Akkor ne kiabáljuk neki egy gyengébb meccs teljes második félidejében cinikusan, hogy: „NBA, NBA!!!” Kedves emberek! Gondoljuk át a dolgokat, mérlegeljünk, aztán vegyük alanyként szeretett játékosainkat a mondatba. Nem csak akkor kell szeretni őket, veregetni a válluk, amikor minden rendben. Most is tessék felállni, kihúzni magunkat és kiabálni, hogy…

HAJRÁ MAGYAROK!

Magyarország 57 – 66 Portugália (19-20, 9-25, 17-10, 12-10)

Szolnok, Tiszaligeti Sportcsarnok, 2300 néző

Magyarország statisztikái:

Trotter - 7 pont,10-ből 2 mezőny, 2 lepattanó, 2 gólpassz, 3 eladott, 1 szerzett labda

Horváth Á. - 8/6 pont, 11-ből 2 mezőnyből, 3 lepattanó, 1 gólpassz, 2 szerzett labda

Hanga – 9/6 pont,12-ből 2 mezőny, 7 lepattanó, 5 gólpassz, 1-1 szerzett, eladott labda, 9 kiharcolt fault