NBI/B - már csak a bajnok kiléte kérdéses

Végig vezetve egyenlítette ki a döntő párharcát az Oroszlány együttese, így mindent eldöntő, harmadik összecsapásra kerül sor Pasaréten a másodosztály fináléjában. A bronzérmet a Salgótarján szerezte meg a Veszprém előtt, ötödik a Békés, hatodik a DEAC, hetedik az MTK, míg nyolcadik helyen a Kaszások végeztek. Az alsóházat az Eger nyerte izgalmas csatában a PVSK előtt.

Döntő:

OSE Lions - Vasas Akadémia 78-68 (21-15, 18-12, 15-17, 24-24)

Már a mérkőzés elején is az OSE játszott előnyben, de az első percekben még volt válasza a Vasasnak a hazai kosarakra. Oroszlányi részről Vujovic és Kiss Kornél szórták a pontokat, majd Tanács Attila volt kétszer is eredményes, míg a vendégektől Garamvölgyi Ákos dobta a kosarak nagy részét, így a negyed felénél 5 ponttal vezettek a hazaiak (15-10), ezt növelték meg 1-gyel a negyed végéig Wehner Zoltán és Burai Róbert segítségével (21-15). A második negyed eleje nagyon pontszegényre sikeredett, főleg az első 10 perc elejéhez képest - Zrínyi Viktor és Sonyák Béla dupláival megvolt a közte 10 is (25-15), de a 15. perc közepén, Faragó Péter eredményes kísérlete után újra csak 4 pont volt a távolság a két fél között (25-21). Itt volt a meccs egyik kritikus szakasza, az OSE ugyanis Vujovic révén egy 9-0-val megint ellépett (34-21), innen pedig már nem volt visszaút a pasarétieknek, hiába szállt be jól a játékba Krivacsevics Markó (39-27).

A fordulás után Vujovic két kosarával 16 pontra nőtt a hazaiak előnye, és hiába szórta a pontokat a túloldalon Krivacsevics, gyakorlatilag mindenre volt válasza Vavra András legénységének. Krivacsevics és Faragó révén még visszajött 10 pontra a Vasas a záró felvonás előtt, ám Sonyák vezetésével, Vujovic újabb kettese után megint 16 pont volt az OSE előnye a 33. perc végén (64-48). A fővárosiak megint leküzdötték magukat 10 pont környékére, de jött a válasz a túloldalról, így az utolsó 3 percre 15 egységnyi fórral fordultak a vendéglátók. Faragó révén még egy nagy hajrába kezdett a Vasas, a rutinos hátvéd csak ebben az utolsó három minutumban 8 pontot szerzett, de 6 pontnál közelebb így sem tudta felhozni csapatát, az Oroszlány elég jól büntetőzött ahhoz, hogy ne kerüljenek bajba, így végig vezetve hozták a párharc második meccsét 78-68-ra. Ez azt jelenti, hogy az NBI/B idei szezonjának döntője a mindent eldöntő harmadik találkozón, Pasaréten dől majd el.

A párharc állása: 1-1.

Rájátszás a 3. helyért:

Konecranes-Salgótarjáni KSE - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 78-66 (16-21, 22-17, 23-17, 17-11)

Oluic (18/12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) remek napjának és a hajrában elsülő kezének (három tripla zsinórban) köszönhetően a Salgótarján szerezte meg a vezetést a bronzéremért folyó csatában az első összecsapáson. A veszprémiek nélkülözni kényszerültek egyik legjobbjukat, Körtélyesi Gergelyt, de Oltárczy Máté sem állt Mérész mester rendelkezésére, sőt, Kováts is keveset tudott vállalni sérülése miatt. Így nézve megsüvegelendő a szűkös vereség, amely ellen leginkább a Takács-Vertetics-Kámán-Simon tengely tette a legtöbbet, de a tarjániak jól záró védekezését ők sem tudták teljesen feltörni.

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Konecranes-Salgótarjáni KSE 89-86 (26-18, 25-18, 20-23, 18-27)

A veszprémi találkozón is sérültjei nélkül kellett pályára lépnie a bakonyi gárdának, de ezúttal akadt egy parádés napot kifogó Kámán, aki 28 pontját 73%-os mezőnymutatóval rámolta be, és több mint egy félidőn keresztül keresztül nem is akadt izgulnivalója a házigazdának. Jobban lepattanóztak a hazaiak, míg a nógrádiak főleg a triplavonalon kívülről akarták megnyerni a találkozót, sokáig eredménytelenül. Tutus ébresztette őket csipkerózsika álmukból, amikor a különbség már 20 körülire is nőtt, elkezdtek beakadni a távoli dobásaik, a veszprémi előny pedig fokozatosan olvadni. 86-86-nál még labdájuk is volt a vendégeknek a vezetés megszerzéséhez, de Szabó támadófaultja után Kámán a 6,75-ön túlról bevágta a mindent eldöntő triplát, így mehettek vissza a felek Salgótarjánba eldönteni a bronzérem sorsát.

Jobban kezdtek az ezúttal is Kámán (17/15 pont, 8 lepattanó, 3 blokk) vezette veszprémiek, sokáig riválisuk előtt jártak az első félidőben, csak a második negyed végén találta meg a ritmust a vendéglátó tarjáni együttes, akkor viszont egy 13-0-s rohammal magukhoz ragadták a vezetést. A térfélcsere után is a bakonyiak percei következtek, de örömük nem tartott sokáig, a Szabó (22/12 pont), Helmeczi (12/6 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz) páros fémjelezte nógrádiak egy újabb nagy futást húztak elő a tarsolyukból, a 15-0-ra megnyert etap pedig nem csak a mérkőzés, de a bronzérem sorsát is eldöntötte.

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-1 a Salgótarján javára.

Rájátszás az 5. helyért:

DEAC Kamilla Gyógyfürdő – Békési SzSK 74-88 (23-24, 21-19, 7-24, 23-21)

Harmadik negyedbeli betlijének köszönhetően nem sikerült előnyt kovácsolnia a DEAC-nak a visszavágóra, ebben a játékrészben teljesen szétesett a hajdúságiak játéka, a magassági fölényüket pedig jól kihasználó békésiek taktikus játékkal be is húztak ezután az összecsapást. Hazai részről egyedül Patkovic (26/3 pont, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt fault) dicsérhető, de a palánk alatt egyaránt dupla-duplázó Koma (27 pont, 14 lepattanó), Gruda (19 pont, 11 lepattanó) párossal szemben segítség nélkül tehetetlen volt, ráadásul Kertész is hozta sokoldalú játékát (10 pont, 9 lepattanó, 6 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 5 gólpassz), ami már sok volt a házigazdáknak.

Békési SzSK – DEAC Kamilla Gyógyfürdő 91-96 (31-18, 24-30, 15-25, 21-23)

Nagy szívvel játszva elorozta a győzelmet és ezzel a szép búcsút a békésiek orra elől a DEAC együttese, de a párharcot ezzel együtt sem sikerült behúznia dr. Nagy Ágoston alakulatának. Komáék a jó rajtnak köszönhetik, hogy nem úszott el az ötödik pozíciójuk, a fennmaradó három szakaszban ugyanis főleg a hajdúságiak akarata érvényesült, de a párharc megnyeréséhez szükséges különbséget egyszer sem tudták elérni Patkovicék.

A párharc győztese: a Békési SzSK 179-170-es összesítéssel.

Rájátszás a 7. helyért:

Óbudai Kaszások - MTK Törökbálint 83-78 (19-19, 28-17, 10-26, 26-16)

Becsületből még behúzta a hazai visszavágót a Kaszások gárdája, de a 33 pontos törökbálinti vereség, no meg legjobbjuk, Kováts Robi hiányában nem volt esélyük a párharc megnyerésére. Hullámzó játékot hozott mindkét oldalon a találkozó, a házigazdák kezdtek jobban Szeleczky (17 pont) és Lakosa (13/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz) vezetésével, de a Mészáros (15/3 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 7 gólpassz), Bointizer (20/3 pont, 9 lepattanó, 5 kiharcolt fault) duó egy nagy rohammal megfordította a harmadik negyedben a találkozót. Az óbudaiak is léptek erre, folyamatosan váltogatták a védekezésüket, ami a záró szakaszra újra működött is, és a szezonbeli legjobb meccsét játszó, 19 pontja mellett 10 lecsorgót is begyűjtő Van der meer Lóránddal az élen végül megfordították a találkozót, győzelemmel búcsúzva hazai közönségük előtt.

A párharc győztese: az MTK Törökbálint 180-152-es összesítéssel.

Rájátszás a 9. helyért:

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 82-77 (17-21, 24-22, 22-15, 19-19)

A hátrányt nem sikerült ledolgoznia (24 pont), reális esélye sem volt rá a Tiszaújvárosnak, de a szezonzáró siker meglett Brunyánszky István legénységének, amely elsősorban a dupla-duplát szállító Osnachnak (12 pont, 10 lepattanó) és Mohaynak (16/3 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda) köszönhető, de ki kell emelni a 7 labdát szerző Varga Ádámot és az egyaránt legalább tíz pontot elérő Czura-Vida párost is. A vendégeknél Nárai Bence tartotta a lelket társaiban, de az ő 28 pont, 10 lepattanós estéje sem volt elég a győzelemhez, miután három alapemberük is (Ruják, Gombás, Kovács) a kipontozódás sorsára jutott.

A párharc győztese: a Győr 169-150-es összesítéssel.

Rájátszás a 11. helyért:

Metal-Work Bonyhádi KSE - Tehetséges Fiatalok-Budapest 63-76 (14-13, 16-27, 18-18, 15-18)

A hazai pálya egyik félnek sem jött be a párharcban, de a Bonyhád fázott rá erre a jobban, miután a TF egy remek második negyednek köszönhetően elorozta a 11. helyet a tolnaiak orra elől. A Jilling-Tömösváry-Hegedűs-Baki tengely ugyan szépen teljesített hazai oldalon (51-et hoztak össze a csapat 63 pontjából), de a fővárosiaknál extrább teljesítményt nyújtottak a húzóemberek, Beák 22-vel lett a legeredményesebb, Szobi a tripla-duplát ostromolta (8 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 10 gólpassz), de nem maradt el mögöttük Buzás (18/12 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda) és Franczva (14 pont, 4 lepattanó) sem.

A párharc győztese: a TF 127-120-as összesítéssel.

Rájátszás a 13. helyért:

MEAFC - Vásárhelyi Kosársuli 78-86 (15-29, 21-23, 23-19, 19-15)

Miskolcon is biztosra ment a Vásárhely együttese, kiválóan kezdték a mérkőzést a Kelemen (24/9 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 5 gólpassz) fémjelezte vendégek, ami meg is alapozta a nyugodt visszavágójukat és egyben a győzelmüket is. A sérülésektől tizedelt borsodiaknál Galló és Szajkó nem csak a lepattanókat, de a dupla-duplát is szállították, előbbi 17, utóbbi 14 lecsorgó lasztit kaparintott meg, ami mellé még Fazekes hozzátett 24 pontot, de ez is kevés volt a terheket jobban elosztó csongrádiakkal szemben.

A párharc győztese: a Vásárhely kettős győzelemmel.

Rájátszás a 15. helyért:

Budapesti Honvéd SE - Bajai Bácska FKE 65-80 (15-13, 24-25, 4-23, 22-19)

Egy félidőig élt a remény a fővárosiaknál, a nagyszünetre még kétpontos vezetéssel vonulhattak a Stefán Dávid (17 pont, 17 lepattanó) vezette fehér mezesek, a fordulás után azonban teljesen leolvadt a házigazda. Négy pontot tudtak csak összehozni tíz perc játék alatt, míg a bajaiaknál Mándity (24 pont, 11 lepattanó, 3 blokk) mellett Délity (19/12 pont, 5 lepattanó), Katyanszki (16/6 pont, 7 kiharcolt fault) és Nagy (11/3 pont, 8 lepattanó) is belelendült, az utolsó negyedben pedig már hátra is dőlhettek a vendég játékosok. Az izgalmak egy félidő után elmaradtak, a Baja szerezte meg a 15. helyet a bajnokságban.

A párharc győztese: a Baja kettős győzelemmel.

Rájátszás a 17-24. helyért:

PVSK-Kronosz Kiadó - KTE-Duna Aszfalt 96-69 (26-17, 22-13, 23-20, 25-19)

Nem hibázott az Eger elleni ”alsóházi döntő” előtt a PVSK együttese, a szűk rotációval dolgozó kecskemétieket könnyedén fektették két vállra a Kővágó-Laska (20 pont, 9 lepattanó, 91 % mezőny) fémjelezte házigazda. A 35%-os mezőnymutatóval operáló vendégeknél a Jakab-Kovács-Piukovics trió ostromolta ugyan a 20-20 pontot, de a palánk alatt alulmaradtak a pécsiekkel szemben (37-23 a lepattanócsata), és a hosszabb kispad ellen a fáradtság is döntő faktor volt.

SMAFC-NYME - EKF-Eger-KOK SE 86-65 (19-15, 19-11, 21-22, 27-17)

Több hiányzóval vágott neki a mérkőzésnek az Eger együttese (Váczi Péter a kispadról, Csákvári, Csabák és Máté pedig a pályáról), ezen kívül késve is kezdődött a találkozó, mert a hevesiek dugóba keveredtek a mérkőzés előtt. A rossz előjeleket tetézte, hogy a soproniak sem kegyelmeztek nekik, Berneczei és Vesztergom egyaránt egy 11 pont, 12 lepattanós dupla-duplát hoztak össze, míg a Balogh-Nagy duó kombinálva tett be 36 pontot a közösbe, nem beszélve fiatal padjuk hathatós támogatásáról. A túloldalon Jakab (21/9 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda), Varga (11 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz) és Tóth (14/9 pont) próbálták menteni a menthetőt, de sok esélye nem volt ezen a találkozón az egri együttesnek a győzelem megszerzésére.

PVSK-Kronosz Kiadó - EKF-Eger-KOK SE 63-62 (22-9, 14-17, 8-15, 19-21)

A harmadik negyed végére érte utol ellenfelét az Eger együttese, amely a középső két etapban javította a nyitóban elrontott hibáit. A zárkózás olyannyira jól sikerült, hogy az utolsó percben már a vendégek jártak előrébb, de Antóni Csanád két büntetőjével fordítani tudott a PVSK, viszont így is maradt még egy támadása a győzelem megszerzéséhez Váczi Péter együttesének. Máté Balázs dobása azonban célt tévesztett, a pécsiek utazhattak előnnyel a ”visszavágóra”.

Microsec-BUDAFOK - Alba Fehérvár-DKKA 94-52 (20-14, 18-18, 22-11, 34-9)

Brutális utolsó negyedet produkált a Lados-Fehér-Drevenka vezette Budafok, amely így valósággal kiütötte a legjobbjait nélkülöző Fehérvárt. Lados 22-vel zárta a találkozót, míg Fehér eggyel maradt el tőle, Drevenka pedig 11 pontja mellé leszedett 9 lepattanót és kiosztott 6 gólpasszt is. Nagy fölénnyel nyerte a lepattanóharcot a hazai együttes (55-28), jobban járatták a labdát (22-8 gólpassz) és pontosabban is céloztak mezőnyből (52 ill. 31%), a számok tükrében pedig már nem is meglepő a nagy arányú győzelmük.

EKF-Eger-KOK SE - PVSK-Kronosz Kiadó 73-69 (21-20, 28-10, 11-27, 13-12)

Egy félidőn keresztül úgy tűnt, sima idényzáró lesz az Eger számára, a Tóth Zoltán (23/15 pont, 9 kiharcolt fault) vezette házigazdák majd 20 ponttal jártak előrébb ekkor a fiatal pécsiekkel szemben. Csakhogy a szünetben felszívta magát a PVSK, lemásolta a hevesiek második negyedét, és tíz perc alatt újra nyílttá tette az összecsapást. A záró etap első öt percében aztán megint az egrieknek állt a zászló, 70-58-as vezetésüknél már-már megnyugodhattak a vendéglátók, de a baranyaiak ekkor egy 11-0-s rohamot indítottak, amivel kiegyenlítették az utolsó perce a ”párharcot”. Szorult helyzetben végül Tóth volt az ítéletvégrehajtó, az Eger irányítójának ötödik triplája biztosította be végleg a győzelmet csapata számára, ráadásként pedig az alsóház bajnoki címét is begyűjtötték a PVSK előtt.

Fotó (slide, 1.): oselions.hu
Fotó (2.): skse.hu
Fotó (3.): debka.hu