Rájátszás előzetes - Alba vs Pécs

A 2012/2013-as "A" csoportos szezon rájátszása szerdán kezdődik. A négy párharc nyolc csapata egymásnak feszül, mi pedig bemutatjuk ki, kivel, mikor, milyen esélyekkel csap össze.

Második ilyen írásunkban az alapszakaszt megnyerő, majd a Magyar Kupát elhódító és végül a középszakasz után is első helyen álló Alba Fehérvár és a rájátszásba nyolcadik pozícióban bekerülő, előtte a Magyar Kupában a négyes döntőig jutó Pécsi VSK-Pannonpower párviadalát harangozzuk be.


A 2012/2013-as rájátszás legjobb 8 csapata (a középszakasz szerinti sorrendben) és  a 3 győzelemig tartó párharcok felsorolása (egyelőre dátumok nélkül):

  1. Alba Fehérvár
  2. Szolnoki Olaj KK
  3. Atomerőmű SE Paks
  4. Kaposvári KK
  5. Top-Cop Security Jászberény
  6. Lami-Véd Körmend
  7. SZOVA-Trend Optika KC Szombathely
  8. Pécsi VSK-Pannonpower

RÁJÁTSZÁS PÁRHARCOK

Az 1. a 8. ellen: AlbaPécs

1. meccs ápr. 25. 18:30 ALBA - PÉCS
2. meccs ápr. 27. 18:00 PÉCS - ALBA
3. meccs ápr. 30. 18:30 ALBA - PÉCS
Ha lesz rá szükség:
4. meccs máj. 3. 18:00 PÉCS - ALBA
5. meccs máj. 5. 18:00 ALBA - PÉCS

A 2. a 7. ellen: Szolnok – Szombathely

A 3. a 6. ellen: Paks – Körmend

A 4. az 5. ellen: Kaposvár – JKSE

A Kezdő5.hu portál természetesen ezeket a viadalokat is fokozott figyelemmel kíséri majd. Előzetesként most olvassátok el esélylatolgatásunkat, amely főként a tényeken, a csapatok játékoskeretein, a teljes szezonban, illetve a közelmúltban mutatott formák alapján, valamint az esetleges előre nem látott, ám mégis bekövetkező változásokat (sérülés stb.) figyelembe véve íródott általunk.

ALBA – PÉCS
(Fotókért katt a képekre, s nagyobbak lesznek!)

Az alapszakaszban oda-vissza verte egymást az Alba és a Pécs. Mindkét mérkőzésen 8 pont döntött a hazaiak javára (73-65 és 92-84), tehát ha csak ebből indulnánk ki, kiélezett párharcra számíthatnánk esetükben.

A középszakaszban nem találkoztak, hiszen a Fehérvár a felsőházban, a PVSK viszont az alsóban vitézkedett, s onnan került fel a legjobbak közé, az utolsó versenynapon bebiztosítva rájátszásbeli tagságát.

Az idényben az Albának komolyabb mélyrepülése nem volt, a Pécs azonban a bravúrszámba menő diadalok mellett olykor beszedett nem várt vereségeket is (például a simán kieső Factum otthonában). Ha már a debrecenieket említettük, érdekes lehet eme párharc kapcsán, hogy a Factum egy kézen megszámlálható sikerei közül egyet a PVSK ellen (bajnokin), egyet pedig az otthonában ezen kívül minden egyes mérkőzését megnyerő Alba ellen szerzett (a kupában).

A közelmúltat nézve az Alba formája és általános állapota mindenképpen jobb, mint a Pécsé. A fehérváriak kerete erősebb, kispadja hosszabb, légiósokkal szám szerint és talán minőséget tekintve is jobban áll, ráadásul az idei Magyar Kupát is a vitrinjében tudja (pozitív élmény, önbizalom növelő diadal), vagyis szinte minden az Alba mellett szól ebben a párviadalban. Ám a PVSK bármikor képes extra teljesítményt nyújtani egy-egy találkozón, ezért elsősorban a Baranyában megrendezendő derbin (vagy derbiken, ha oda kerül a sor, hogy lesz 4. meccs is) komolyan megnehezítheti a Fehérvár dolgát.

Az Alba végig pályaelőnyben játszik, tehát a PVSK ellen is: magyarán az első, a harmadik, és ha szükséges, akkor a mindenről döntő ötödik találkozót is Fehérváron rendezik. A másodikra és az esetleges negyedikre Pécsen kerül sor.

Sérüléseket nézve az Albában igazán komoly játékos kiesésre nem került sor eddig a szezonban az alapemberek közül (bár maga az idény elég neccesen indult számukra, hiszen például Kellernél nagy kérdőjel volt, hogy mit bír majd a karja a hosszú hónapok alatt – egyelőre rendben van a fiatalon is már meghatározó kosaras), s a Pécsnél is általában játékra jelentkezhettek a kulcsemberek – a center Hendleynek volt a leghosszabb, de nem vészesen hosszú kihagyása.

Mindent egybevéve talán a szezon legnagyobb meglepetése lenne, ha ez a Pécs kiejtené a rájátszás során ezt az Albát.

Újságírói tipp: 3-0 az Albának

A KÉT CSAPAT IDÉNYE, MÚLTJA

ALBA

A fehérváriak nyerték meg a Szolnok nélküli alapszakaszt, majd a középszakaszt is, miután csak egyszer kaptak ki, méghozzá 5 ponttal Szolnokon, ám a többi meccsüket megnyerték – köztük a kulcsfontosságú „visszavágót” is az Olaj ellen, méghozzá 9 ponttal.

Az Alba kerete a szezon során folyamatosan erősödött, légiósai száma pedig immár 4, vagyis mindig pihen valaki az amerikaiak közül. Hollist az idény alatt honosították, vagyis igazából 5 olyan kosarasa van a Fehérvárnak, aki a tengerentúlon látta meg a napvilágot. Ha nem lenne a külföldiek korlátozása, akár így is felállhatna az Alba: Moore – Smith – Wood – Hollis – Jones.


A magyarokkal is jól áll a menet közben a Magyar Kupát már a Szolnok orra elől elhalászó Alba, hiszen válogatott szintű hazai játékosai vannak. Centerben és csatár poszton vélhetően nem lehet gondjuk, hiszen Jones mellett ott van Keller Ákos, Lekli József, Szabó Zsolt, Juhos Levente és a rutinos Bódi Ferenc is, aki ha kell távolról dob, ha kell küzd a lepattanóért. A mezőnyemberek között kisebb a magyarok szerepe, igazából Supolán kívül kicsi a merítés – Medve idény közben ment át a Factumhoz, Somogyfoki meg keveset játszik, s nem is mezőnyember, inkább 4-es játékos –, ám ezt a szekciót meglehetősen lefedik a légiósok, akik közül Wood, Smith és a közben magyarrá lett Hollis többféle poszton is hasznos tud lenni.

A szezon alatt az Albának ősszel nagyon ment, ám ne feledjük, ekkor zsinórban játszotta a hazai meccseket (tervezett, de végül későbbre halasztott csarnok átalakítás miatt). A tavaszi szakaszban becsúszott egy-két nem várt fiaskó (a sok idegenbeli mérkőzésen) Bódiéknak, de összességében véve „visszaverték” a főleg a Paks részéről érkező támadásokat az első helyet illetően.

A középszakaszban látszott, hogy atletikus kosárlabdáját igen hatékonyan játssza az Alba, s ha jó formában van a gárda, bárkit legyőzhet, viszont ahhoz, hogy őt legyűrjék, az ellenfél jó produkciója mellett a fehérváriak több ponton megmutatkozó gyengélkedése is kell. Magyarán magyar viszonylatban a legnagyobb favoritok egyikének nevezhető jelenleg az Alba Fehérvár, amelyik alakulat a végső győzelemre is esélyes az élvonalbeli bajnokságban.

Fontos megemlíteni velük kapcsolatban, hogy éhesek a sikerre, hiszen jó pár éven át mások mögött végeztek, de azért a tabella elején. Ez az „éhség” volt az többek között, ami a tavaszi kupasikerük egyik fő pillérének is nevezhető.

Az Alba 1997-2000 között zsinórban 3 bajnoki címet nyert, előtte és utána azonban egyet sem. Mostanában ezüst- és bronzérmeket vehettek át több alkalommal a fehérváriak (2006-ban és 2011-ben második, 2004-ben, 2005-ben, 2008-ban és legutóbb, 2012-ben harmadik helyen fejezték be a szezont). Az egészen közeli múltban állandó vetélytársukká a Szolnoki Olaj vált, s két éve folyamatosan a fekete-pirosak jöttek ki jobban az összevetésekből.

Az Alba nem titkoltan trónfosztásra készül idén tavasszal. Egyelőre azonban a Pécsi VSK az aktuális vetélytársa a legjobb négy közé kerülésért.

Dzunics Braniszláv személyében egy hazai – és nemzetközi – sikerekre is vágyó szakember ül a fehérvári kispadon vezetőedzőként, aki harmadik teljes idényét húzza le Székesfehérváron trénerként. Az egykori klasszis kosaras edzőként dolgozott a magyar válogatott élén is, de könnyen lehet, hogy itt Fehérváron érheti el eddigi legjobb eredményét a kispadról dirigálva.

PÉCS

A PVSK az alapszakaszban volt amikor úgy állt, hogy bekerülhet az elit ötösbe is (ez a kvintett egészült ki a szezon első felében Adria-ligázó és Eurochallenge-ben érdekelt Szolnokkal később), ám végül a 9. helyen végzett. Innen is volt út azonban a rájátszásba, de ehhez a Szombathely-Sopron duóból legalább az egyiket meg kellett előznie Csirke Ferencéknek, miközben a mögöttük lévőket sem engedik maguk elé. Sikerült e tett, hiszen a SZOVA mögött másodikként zárt a Pécs a középszakasz alsóházában, ami összességében a 8., még éppen rájátszást érő pozíciónak felel meg.


Ráadásul eközben a baranyaiak bekerültek a Pakson megrendezett Magyar Kupa Final Fourjába is, ahol bár két vereséget szenvedve negyedikek lettek, de maga az, hogy ide eljutottak, már sikernek könyvelhető el.

A bajnokság során három hasznos légiósuk közül az egyetlen színes bőrű, vagyis Legion végül a leghatékonyabb támadók egyikének bizonyult, egyszersmind azonban problémák adódtak vele, ezért ő már nincs a PVSK keretében. Mivel nem hoztak külföldit a helyére, a Pécs a karmester Loesinggal és a center Hendley-vel, valamint a magyarokkal áll ki a meccseire már jó ideje.

A honi kosarasokat szemrevételezve kijelenthető, hogy több olyan játékosa van Csirke Ferencnek, aki fiatalsága miatt olykor rutintalanul játszik, de van benne lehetőség, tehát ha jó napot fog ki, húzóember is lehet. Ilyen játékos Halász Ákos irányítóban, Horváth Balázs hátvédként, Bíró Olivér bedobó poszton vagy Bödör Bence centerként – Csernák Ádám ritkán kap néhány percet. A még fiatal, de már nem ifjonc kitétel illik Csabay Ádámra, aki szintén hozott már kiváló meccseket, ám előfordul, hogy vagy kevesebbet játszik vagy nem tesz hozzá túl sokat az egészhez. Kovács Péter dettó, bár ő valamivel fiatalabb Csabaynál. Kovács játékstílusa, alkata kiváló produkciókra is jó olykor, de neki is stabilizálni kell önmagát egy jó szinten ahhoz, hogy még komolyabb erősítést jelentsen.

A rutinos magyar szekció voltaképp kéttagú. Tóth Norbert csapatkapitányként hozza magát az idény során, s fontos eleme a PVSK-nak, mind palánk közeli játéka, mind  a közösség szempontjából. Nagy Krisztián viszont közel sem mindig meghatározó ember. A Nyíregyházáról érkezett csatár remek távoli dobó, de ha kell a festéken belül is hasznosan játszik, ám nála tényleg nehéz megjósolni mikor milyen formát fut egy-egy adott mérkőzésen.

Sok múlik azon, hogy Brad Loesing, a csapat „energiagombóc” irányítója a mindenképpen szükséges pontjai mellett mennyire tudja jól mozgatni a csapatot, mennyire tudja lecsökkenteni eladott labdái és olykor feleslegesnek tűnő betörései számát amellett, hogy ő egyértelműen az extra kosarak szerzésének mestere is. Nem egy alkalommal tudott a „spájzból” dudaszavas kosarat elérni vagy lehetetlen szituációból betalálni – netán gólpasszt adni. Todd Hendley egy igazi jóravaló iparos center. Sokkal hasznosabb annál, mint amilyen látványos a játéka, ám ez vélhetően nem zavarja a pécsieket, hiszen a maga nyugisabb módján – ha egészséges – sokat tehet hozzá a Pécs esetleges sikeréhez.

A PVSK az elmúlt 15 évben egy ezüst- (2009-ben) és két bronzérmet (1999-ben és 2007-ben)  hozott össze. Érdekesség, hogy egyszer éppen akkor volt harmadik, amikor az Alba bajnokságot nyert ('99-ben). Ám a legutóbbi három szezonban a legelőkelőbb helyekért nem szállt harcba, tehát amolyan stabil - olykor fekete lónak számító - középcsapatként említhetjük a közelmúlt eredményei alapján.

Csirke Ferenc a fiatal, nem túl rég még „A” csoportos kosarasként tevékenykedő edzők egyike. Második idényét fejezheti be a PVSK trénereként. Annak idején beugrónak tűnt a vezetőedzői poszton, majd ott ragadt, s azóta bizonyított is. Előfordult, amikor alacsony szerkezettel kellett dolgoznia, s így is voltak győzelmeik, vagy egyértelműen rutintalannak számító kerettel, s ekkor sem váltak pofozógéppé, sőt…

Fotók: albakosar.hu és mno.hu és Rébay Viktor, illetve pvsk-panthers.hu és pecsma.hu

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus