Statisztika magyarázat az EC-hez

Csapatstatisztikák

ORtg (Offensive Rating) – A csapatok 100 labdabirtoklásonként dobott pontjai. Annyival jobb, mint a dobott pontátlag, hogy figyelembe veszi, hogy egy együttesnek mennyi lehetősége volt a pontszerzésre, ehhez viszonyítva adja meg a dobott pontokat, ami pontosabb jellemzést ad egy csapat támadásban mutatott hatékonyságáról (csapatok által vezetett támadások számában meglepően nagy szórás tapasztalható még Európában is).

DRtg (Defensive Rating) – Ugyanaz, mint az ORtg, csak a 100 labdabirtoklásonként kapott pontokat mutatja.

Offensive Four Factors – Az NBA-ben használt négy adat, amellyel jellemezni, mérni szokták egyes csapatok támadási hatékonyságát, általános erősségeiket és gyengeségeiket.

Defensive Four Factors – Az NBA-ben használt négy adat, amellyel jellemezni, mérni szokták egyes csapatok védekezési hatékonyságát, általános erősségeiket és gyengeségeiket.

eFG% - Hatékonysági mutató, ami pontosabb, mint a megszokott mezőnyszázalék, mert figyelembe veszi, hogy a hárompontos másfélszer annyi pontot ér, mint a kettes.

Kiszámítási módja ennek megfelelően: ((bedobott mezőnykosár) + 0.5*(bedobott hármas))/mezőnykísérlet
(FG + 0.5 * 3PT)/FGA

TOV% - 100 támadásonként mutatja az eladott labdák számát. Ugyanaz az előnye, mint az ORtg, DRtg adatoknak, figyelembe veszik, hogy egy csapat mennyire támad „kapkodósan” vagy éppen játssza ki szinte mindig a 24 mp-t és ennek arányában veszik az eladott labdák számát.

DReb% - A védőlepattanókat annak arányában nézi, mennyi lehetősége volt egyáltalán szerezni adott csapatnak. Alacsony pattanószámnak lehet oka ugyanis az ellenfél jó dobószázaléka vagy sok eladott labdája is, amik viszont alapesetben nincsenek hatással egy együttes pattanózási képességeire és hatékonyságára, csak az adott darabszámra.

Kiszámítása: (szerzett védőpattanók)/(szerzett védőpattanók + az ellenfél által szedett támadópattanók)

OReb% - A támadólepattanókat annak arányában nézi, mennyi lehetősége volt egyáltalán szerezni adott csapatnak. Az ok ugyanaz, mint a védőpattanónál, kevés támadópattanónak lehet oka a sok eladott labda vagy az, hogy a csapat mindent bedob.

Kiszámítása: (szerzett támadópattanók)/(szerzett támadópattanók + ellenfél által szedett védőpattanók)

FT/FGA – Ez előjön védekezésben és támadásban is. Támadásban azt mérik vele, hogy mennyi könnyű pontot tud kiharcolni egy csapat ahelyett, hogy a mezőnyből erőlködik, hiszen a büntető a legkönnyebb kosárszerzési forma. Védekezésben természetesen az ellenfelek adatait kell nézni és azt mutatja, mennyire faultol sokat egy adott csapat, illetve mennyi könnyű kosarat szereznek ellenük. Kiszámítási módja értelemszerű.

Támadásban: (bedobott büntető)/mezőnykísérlet
Védekezésben: (ellenfél által bedobott büntető)/(ellenfél mezőnykísérlete).

 

Egyéni statisztikák

TS% - Az eFG%-nál is pontosabb hatékonysági mutató, ugyanis a büntetőkből szerzett pontokat is számolja. Viszonylag sok kísérlettel operáló játékosok legpontosabb hatékonysági mutatója.

Kiszámítási módja: PTS/(2*(FGA+0.44*FTA))

A TS% kiszámolásából adódik, hogy 100%-nál is magasabb lehet adott esetben, mert 100%-os hatékonyságnak azt veszi, ha valaki támadásonként két pontot dob. A triplát tehát ezzel jutalmazza, hogy csak kettővel osztja el a pontokat. Kérdés lehet, hogy miért 0.44-szer veszi a büntető kísérleteket és miért nem 0.5-ször (hiszen két büntetőnek így lenne végül egy támadás az értéke). A válasz a „plusz egy” büntetők miatt van. Ez egy, hosszú évek statisztikáiból kiszámolt közelítő érték. Amerikai statisztikusok megvizsgálták, milyen arányban aránylanak a +1-ek a sima, két dobást érő büntetőkhöz és ezek alapján vették le 0.44-re a 0.5-t (ez egyébként Európában nyilván ritkább, ezért valamennyire csalóka lehet az adat, de amúgy se a konkrét értékek, hanem az egymáshoz viszonyított hatékonyságok a fontosak). Erre azért volt szükség, mert a +1-et érő büntetők nem képeznek külön kísérletet, ezeket ajándékba kapja az, aki a fault mellett még kosarat is tud szerezni, ezért nem lehet büntetni, ha esetleg kihagyja a büntetőt, legalább 2 pontot így is szerzett egy támadásból.

EFG% - Ugyanaz, mint a csapatstatisztikáknál.

 

Figyelem, nagyon fontos!


És akkor most gondoljátok a narrátor hangja alá a most következőeket.

A statisztika önmagában semmit nem ér. A négy támadási és védekezési stat is csak együtt nézve használható, hiszen alacsony FT/FGA adatnak az is lehet az oka, hogy egy együttes nem támadja elég hatékonyan a gyűrűt, meg az is, hogy 0-ig játszanak minden támadást, ahol már odaütni se érdemes nekik. Alacsony kapott eFG% is csak akkor ér valamit, ha egy csapatnak jó a DReb%-a, különben hiába hagyja ki az ellenfél a dobásokat, vissza fogja szerezni a támadópattanót. Emellett ezek a statisztikák semmit nem mutatnak meg az egyénekről, mert egy jól védekező csapatnak is lehet egyetlen gyenge pontja, amit könnyen fel lehet törni. Szóval a statisztikával nagyon óvatosan, mert csak bizonyos következtetések kiolvasására alkalmas és semmi esetre sem lehet belőle mindent megtudni (legalábbis nem az Európában használatos statokkal). "Nem számít, ki vagy vagy mit csinálsz, otthon ne próbáld ki", inkább járjatok meccsre!

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus