A JKSE kiváló első félidejével nyert

A JKSE nagyon összeszedte magát, és nagy előnyt szedett össze két negyed alatt a Kaposvár ellen, ám a vendégek óriási vágtát rittyentettek ki a harmadik játékrészben, s a már húsz pontra rúgó hátrányukat ledolgozták szinte teljesen (két pont is volt közte már). A küszöböt azonban nem tudta átlépni a somogyi gárda, s a vége ismét a Jászberényé volt. Így - miközben a Körmend kikapott Pakson - ők, vagyis a berényiek szerezték meg az 5. helyet, s mostani ellenfelükkel, a már a meccs előtt is biztosan negyedik Kaposvárral kerültek össze a play-offban.

Miljan Rakics 7 triplával fűszerezett 32 pontja döntő volt... Dramicanin nélkül és Soós csupán 3 pontja ellenére is nyertek a hazaiak... A JKSE 8 hármast dobott, ebből hetet vállalt Rakics... Djikanovic és Hendlein is dupla-duplát ért el...

NB I A középszakasz 10. (utolsó) forduló

2013. április 20. Jászberény

Top Cop Security Jászberény- Kaposvári KK

93-80 (30-19, 22-14, 16-28, 25-19)

JKSE: Rakics 32/21, Soós 3/3, Markovic 19, Török 14, Djikanovic 12. Csere: Horti 5, Szögi 4, Mladenovics 2, Szabó P. 2, Varga I. Vezetőedző: Földi Sándor.

Kaposvár: Dunn 22, Swanston 21/6, Szőke, Hendlein 12, Spica 12. Csere: Dávid G. 4, Drahos 3/3, Kiss K. 6/6, Vezetőedző: Fekete Ádám.

Kipontozódott: Soós, Djikanovic, ill. Spica, Swanston

STATISZTIKA ÉS PONTDOBÓK ITT!

ELSŐ NEGYED

A Jászberény a középszakaszban több olyan meccsen volt túl már, amelyen akár nyerhetett volna, de valami kis dolog mindig hiányzott. Hol az ellenfélnél volt valami extra a végén, hol némileg több koncentráció szükségeltetett volna egyes kulcspillanatokban, hol esetleg a fújást okolták a jászságiak a vereség miatt. Legutóbb aztán Körmenden egy egyértelmű vereség is bekövetkezett – ezen nem volt sok magyarázni való. Ehhez képest a Kaposvár ellen kellett a siker, hiszen így volt esély arra, hogy az 5. helyen kezdjék meg a felsőházi rájátszást, s ez esetben a mostani ellenfél, a Kaposvár vár Törökékre ott is majd a kieséses szakaszban, míg ellenkező esetben a Paks. Lehet persze azt mondani, hogy itt már nincs könnyű ellenfél, de valami azt súgja nekünk, hogy a Paksot szeretné elkerülni mind a Körmend, mind  JKSE.

Az első negyedben úgy rajtolt a hazai gárda, hogy kétséget sem hagyott afelől: ők bizony meg akarják mutatni a Kaposvárnak, hogy ha úgy alakul nagyon nem lesz életbiztosítás a Jászberényt kapniuk a rájátszásban. Bár Hendlein és Spica pontjaival 0-4-re a vendégek vezettek, ez a helyzet rövidesen megváltozott. Egy darabig egálban haladtak a csapatok ebben a játkrészben, de aztán elszökött a JKSE, és tíz perc alatt igen komolynak mondható fórt szorgoskodtak össze Földi Sándor tréner fiai (30-19).

7-11-nél még a Kaposvár örülhetett, de beindultak a hazaiak, és sorozatban dobtak Markovic, Török és Soós vezérletével 9 pontot (16-11). Innentől a KKK kapaszkodhatott, amit meg is tett (Hendlein kosarával 21-19 volt az állás a negyed hajrájába fordulva).

Ám Markovic igencsak jól termelt, és a végén még az addig „hallgatag” Mladenovics és Szabó is betalált, így némileg – a rajthoz képest mindenképpen – meglepő nagyságú hazai előnnyel várhatták az első szünetet a vendéglátók.

MÁSODIK NEGYED

Dávid és Swanston igyekezett közelebb hozni a Kaposvárt eleinte (30-23), de érkeztek a hazai „délszláv” válaszok, s ismét simán tíz felett vezetett a JKSE. Drahos hármasa nagyon kellett ekkor, de mivel nemsokára Rakics is messziről talált be, nem történt érdemi változás. Sőt, amikor Markovic bezsákolta a Spica által elvesztett labdát, már 15-tel mentek a hazaiak (43-28).

A Kaposvár iparkodott ahogy tudott, de Rakics remekelt támadásban, és utolsó kosaraival már-már infarktusos állapotba kergette a vendégeket, hiszen a nagyszünetben egy híján hússzal vezetett a JKSE.

HARMADIK NEGYED

A közte húsz is meglett hamar, mert Markovic büntetője vezette fel a harmadik etapot. Dunn válaszolt rá egyből, de érezhető volt, ha nem akasztja meg a jászságiak gépezetét kellőképpen a Kaposvár, nem csak kikap ezen találkozón, hanem nagyon sima vereséget fog szenvedni. Igaz, elvileg őket a helyezésük változtatása már nem motiválta, ám azt hihettük a meccs előtt – mi balgák –, hogy netán nem mindegy a somogyiaknak, hogy a láthatóan nagyon erős JKSE-t kapják majd a rájátszásban vagy a szintén javuló formában lévő, de vélhetően rövidebb kispaddal rendelkező Körmendet…

Mindenesetre Chris Dunn jelezte, ő bizony megpróbálná a bravúrt, hogy innen fordítson csapata, és hamar szerzett hat pontjával lökdöste előre a KKK-t (55-39). Ám odaát Djikanovic is kétszer eredményes tudott lenni a negyedben, így közelített, de még igazán nem veszélyeztetett a Kaposvár. Főleg, amikor Török Rolland zsákolt és ismét hússzal vezetett a JKSE (59-39).

A Jászberény repülése azért is volt érdekes, mert Rastko Dramicanin pályára sem lépett, holott ő a csapat legjobb pontdobója ebben az idényben. Ám a helyén Török jól kosarazott, s már 8 pontnál járt, emellett csapatként helyettesítették Dramicanint (tegyük hozzá, hogy a másik magasember Horti is alig kapott időt, a harmadik negyed vége felé még csak két percnél járt…).

A Kaposvárnak mindig volt felvillanása, mint most is (Swanston és Kiss révén), de amikor a közte tízhez egyáltalán csak odaaraszolt a somogyi alakulat, a hazaiak máris előhúztak valamit (inkább valakit) a cilinderből, és máris ismét megnyugtató volt a jászberényi fór.

Ugyanakkor a KKK nagyon beleerősített, és Kiss Kornél újabb hármasával, illetve Hendlein, meg a többiek kemény offenzíváival mégiscsak tízre dolgozták a hátrányt (66-56). Sőt, Dunn újabb pontjaival 66-59-nél felrémlett, hogy akár egy negyed alatt ledolgozhatja tetemes, 19 pontos hátrányát a Kaposvár, ám jókor jöttek Rakics büntetői, aki ellen a sporik ítélete szerint Kiss tripladobás közben szabálytalankodott, tehát hármat dobhatott (kettő bement ezekből).

A negyedet mégis a vendégek zárták jobban, hiszen Mladenovics labdavesztése után Swanston zsákolt (68-61). Még nyílt volt a meccs. Köszönhetően a Kaposvár erőteljes feltámadásának a harmadik játékrészben.

NEGYEDIK NEGYED

Faultok terén Djikanovicnak és Soósnak kellett figyelnie nagyon, mert négynél jártak mindketten, odaát három személyi volt a legtöbb, de erről három kosarasnál is beszélhettünk (Swanston, Kiss, Spica).

A negyedet Spica büntetőkkel nyitotta (68-63). Török felelt erre, de ismét a kaposvári légiósok nyomták meg nagyon a támadások befejezését, és mivel mindhárman betaláltak egy-egy alkalommal pillanatok alatt, 70-68-nál már nagyon forró volt a helyzet a JKSE számára.

Markovic rázta fel csapatát, és két büntetőjével, majd duplájával meglódította a hazai szekeret egy „cseppet”. Sőt, erre Szabó Péter két büntetővel kontrázott rá, szóval ismét a JKSE-nek állt a meccs. A vendégek még belehúztak azért, így négy perccel a lefújás előtt 78-73-nál még mindig bármi előfordulhatott!

A véghajrában aztán ismét a JKSE akarata tűnt erősebbnek: Horti és Rakics is betalált, amire Dunn válaszolt de Török is kosarat szerzett, s így másfél perccel a lefújás előtt tízzel mentek a hazaiak. Sőt, ismét kosarat váltottak a felek, ami a hazaiaknak megfelelt, hiszen a különbség nem csökkent, csak haladtak a záró dudaszó felé. Dunn nagyon próbálkozott, Swanstont is megelőzte, s már 22. pontját szerezte, de voltak feleletek mindig hazai oldalon (Szögi például).

A Kaposvár mérges lehet magára, mert nagyon elengedte a Jászberényt a meccs első két negyedében, s innen nem tudott felállni. A hazaiakat pedig dicséret illeti, hogy a körmendi, számukra elég kellemetlen fiaskó után talpra álltak.

A meccsbe belefért még Markovic és Swanston jelenete, ami után mindketten technikai hibát kaptak.

A hazaiaknál Rakics nagyon jól termelt, s a legeredményesebb (harminc felett dobott) volt a mezőnyben, de Markovic és Djikanovic is kitett magáért. Török jól helyettesítette Dramicanint. A Kaposvárnál mindhárom légiós duplát ért el, s Hendlein is, ami általában nyerő leosztás szokott lenni, ám most nem, hiszen a JKSE-ben is voltak nagy alakítások, és a vendégek későn találtak rá jobbik önmagukra.

Földi Sándor, a Jászberény vezetőedzője a lefújás után: "Tartottam ettől a mérkőzéstől, s majdnem be is igazolódott a mondás, hogy „szegény embert az ág is húzza.” Dramicsanyin bokája ma reggelre bedagadt, Horti térde pedig Körmenden sérült meg. Előbbi játékosomat nem tudtam pályára küldeni, míg Hortit kénytelen voltam, aki nagyszerű teljesítményt nyújtott. Csak dicsérni tudom Szögit is, aki nem alapember, de ma nagyon sokat hozzátett a sikerhez. Fontos volt számunkra az 5. hely megszerzése, de nem akarunk itt megállni, szeretnénk az elődöntőbe jutni"

Hencsey Tamás, a Körmend vezetőedzője a lefújás után: "Tizenöt perc jó játék kevés volt a sikerhez, de azt a második félidőben bebizonyítottuk, hogy Jászberényben is lehet esélyünk a győzelemre."