A JKSE kopogtat a felsőház ajtaján

A JKSE nagy lépést tett a felsőházi középszakasz felé azzal, hogy kiváló rajtja után - már 22 ponttal is vezetett az első negyedben - legyűrte a vendég SZOVA együttesét. Érdekesség, hogy a vendégek az elsőn kívül minden negyedet hoztak, mégis gyakorlatilag simán kikaptak... Azért a derbi végig tartó feszültségéről sokat elmond az, hogy a hazai edző három fiatalját még az utolsó pillanatokban sem merte bevetni, vagyis vélhetően csak a lefújáskor nyugodott meg teljesen, hogy megvan a meccs.

NBI A 18. forduló

2013. 01. 26. Jászberény

Vezette: Földházi, Pozsonyi, Jurák (Pázsitka)

Top Cop Security Jászberény – SZOVA-Trend Optika KC Szombathely

83-71 (31-11, 16-18, 19-23, 17-19)

Jászberény: Rakics 19/9, Soós 14/9, Markovics 6, Török 21/3, Dramicsanyin 18/9. Csere: Szabó P. 2, Horti, Mladenovics 3/3, Vezetőedző: Földi Sándor.

Szombathely: Kálmán 10/6, Rubin 4/3, Will 2, Ivosev 20/3, Zagorac 21/3. Csere: Váradi B., Szanati, Jancsikin 8/3, Simon L. 2, Harazin 4, Vezetőedző: Bencze Tamás.

Földi Sándor, a Jászberény vezetőedzője a lefújás után: "Nagyon jól játszott a csapat, nagy győzelmet arattunk. Köszönöm ezt a játékosoknak és a fanatikus szurkolóinknak egyaránt, már elérhető közelségbe került az 5. hely. Külön gratulálok Török Rollandnak, aki fantasztikusan játszott ma."

Bencze Tamás, a Szombathely vezetőedzője a lefújás után: "Gratulálok a Jászberénynek, mi csak a második negyedtől játszottuk azt, amit megbeszéltünk előzetesen. A harmadik negyedtől kezdve a Jászberény már csak őrizte az félidőben megszerzett előnyét."

PONTDOBÓK ÉS STAT ITT!

ELSŐ NEGYED

A Szombathely vezetőedzője, Bencze Tamás külön felhívta a figyelmet a meccs előtt arra, hogy amikor a JKSE jól kezd, akkor legtöbbször nyer is, ezért erre vigyázniuk kell. Ehhez képest 9-4-nél már kérhette is ki első idejét a mester. Igaz, még Ivosev révén a vendégek dobták a meccs első kosarát, de aztán elkezdte a nehéztüzérséget is bevetni a hazai alakulat, s abból nem származott semmi jó (a fekete-sárgáknak). Milyen érdekes, ez volt a másik, amit előtte a szombathelyi tréner megemlített még, hogy szinte bárki bátran beleáll a hármasba jászberényi részről, így ha elkapják a ritmust, nézhetik magukat.

Bizony a szakember félelme beigazolódott, mert az első negyedben 5/5-tel nyitott a JKSE a triplavonalon túlról. Mondhatni pech – illetve hazai oldalon mázli és/vagy tudás. Attól függ honnan nézzük. Soós és Dramicanin már 8-8 pontnál járt, odaát egyedül Zagorac gyűjtögette közelről a maga pontjait hasonló ütemben (6 pont). Végül Mladenovics egy jó hármasa után egyet elhibázott, így nem lett makulátlan a hazaiak távoli dobószázaléka, ám így is hatalmas antréval jöttek elő, szinte egy negyed alatt lefutva a rangadónak kikiáltott meccset. Hiszen ne feledjük, hogy a Szombathelynek mindenképpen nyernie kellett volna itt, hogy éppen közvetlen riválisát előzze meg, a JKSE ugyanakkor hihetetlen magasságokban van ismét (5. hely), amire még rátromfolthat vagy ha megtartja még 5 fordulón át azt a pozíciót, a felsőházi középszakaszban találja magát, ami szenzációs eredmény lenne a jászsági kisváros együttesétől. (Más kérdés – s ezt csendben jegyezzük meg –, hogy azért sokkal jobb lehetőségekkel vágott neki ennek az idénynek a gárda, mint tavaly, minden szempontból…)

MÁSODIK NEGYED

Kapaszkodott az ex-Falco, és 35-21-nél már pofásabb volt az eredmény, mint mondjuk a 10. perc elején, amikor 31-9 is állt az eredményjelzőn! Ám a lepattanóharcot is „csúnyán” nyerte egyelőre a JKSE (a második negyed derekán már 16-8 volt az állás ebből a szempontból), magyarán minden téren uralta a meccset. Török Rolland is felzárkózott Dramicaninékhoz, Rakic pedig 6 pontja mellé már a 3. gólpasszát osztotta ki, ami szintén nem rossz. A hazaiak jól zárták ki a lepattanók elől a vendégeket, de Zagorac így is küzdött, s megtette, amit tudott (9 pont, 4 rebound), Bencze Tamás meg már szinte mindenkit bevetett, hátha a kohézióval van a gond, s próbálta megtalálni a jó szerkezetet, ám egyelőre csak a hátrány stagnálását érte el a SZOVA – persze az is valami, innen még lehetett felfelé igyekezni.

Ez a negyed már sokkal kevesebb hazai pontot hozott, ami a vendégek védekezésének megerősítését dicséri, s mivel ezzel egy időben a vasi támadások is egyre jobban ültek, zárkózni kezdtek az első negyedben egyszer már 22 (!!!) ponttal is vezető Jászberényre. Ám úgy tűnt, mégsem lehet megfogni a JKSE-t. Zagorac és egy idő után Ivosev is partiban volt a hazaiak embereivel pontokat nézve, de a távoli dobások sorra maradtak ki, míg, bár a berényiek mutatója is visszaesett valamelyest, még mindig 50%-kal szórták a triplákat, ami kiváló.

HARMADIK NEGYED

Állandósult a 20 pont körüli JKSE előny, és már négyen dobtak náluk két számjegyű pontot, a lepattanókat pedig még mindig jobban kapkodták, mint a látogatók. Amikor a két délszláv légiós Szombathelyen meg tudott villanni, csökkent a különbség, különben meg visszaállt ide nagyjából. Rubin elvolt 4 ponttal. A JKSE-ben ugyanakkor Török, Rakic, Soós és Dramicanin egyformán vitte a prímet, s ez nagy különbség volt az együttesek között. Mégis, ha lassan, szenvedve is, de közelített a SZOVA. Jancikin kosara után volt már közte csak 11 is a különbség (60-49), tehát nem dőlhetett hátra egyetlen jászberényi sem.

NEGYEDIK NEGYED

Az előző játékrészt is megnyerte a SZOVA, s ez erőt adhatott játékosainak. Ám a távoli dobások közötti különbség markánsan jelentkezett a táblán látható eredményben. A hazaiak eddig 22-szer kísérleteztek, s ezekből 10 be is ment, ám a vasiak 24 próbálkozása csak 4 alkalommal hozott számukra örömöt. Nem mindegy.

A különbség továbbra is néha csökkent, majd nőtt, de átlagban 12-15 pontot megtartott a két fél között a Jászberény. Azzal, hogy Jancikin valamelyest feltámadt, és a 14 pontos Zagorac és a 20 egységnél járó Ivosev mögé lépett (8), felcsillant némi esély, de igazából csak átmeneti időszakokra. Nagyon úgy tűnt, hogy a JKSE-t sose éri utol a Szombathely – legalábbis ezen a meccsen tuti nem.

Kálmán László 74-64-nél aztán tízre hozta fel a SZOVA együttesét, de Rakic egy triplával válaszolt. Ez fontos volt, hiszen elejét vette annak, hogy reménykedjen a vasi gárda. A meccs egyik embere, Török Rolland is hozzátette még a magáét, meg más is, a JKSE pedig végül nagy csatában, egy szívósan küzdő Szombathely ellen, de nagy erőről tanúbizonyságot téve megnyerte a kulcsfontosságú derbit.