A kevesebbet hibázó Olaj nyerte a rangadót

Egy hónappal ezelőtt a két gárda Pakson találkozott egymással. Akkor Schmidt Béla első meccse remekül sikerült a hazaiak kispadján, hiszen csapata Zo Williams és Vojvoda Dávid remek játékára építve legyőzte az akkor még Báder Mártont is soraiban tudó vendégalakulatot. Bár a kupa elhódítása egyik csapatnak sem sikerült, mindkét gárda győzelmekkel melegített az újabb rangadóra - a mérkőzés előtt a tabellán a Szolnok az első, a Paks tőlük alig egy sikernyivel lemaradva a harmadik helyen állt.

Szolnoki Olaj KK - Atomerőmű SE 73-68 (14-19, 19-8, 15-26, 25-15)

Férfi NBI/A. középszakasz, felsőház, 7. forduló. Szolnok, Tiszaligeti Sportcsarnok.

Vezette: Vígh, dr. Földházi, Farkas.

Szolnok: Florence (30/6), Sehovic (3), Horváth (12/12), Bell (15), Szabó (6). Csere: Simon (-), Trepák (-), Fodor (7/3), Gay (-, Németh (-).

ASE: Williams (18/6), Levy (9/3), Vojvoda (20/9), Kámán (3), Tóth (13). Csere: Idlet (5), Kovács (-), Körtélyesi (-), Eilingsfeld (-), Kerpel-Fronius (-).

Az Olajból ezúttal is hiányzott Báder Márton, a csapatkapitány mellett a légiósok közül Ernests Kalve kapott pihenőt Nedeljko Ascserics vezetőedzőtől.

A Paks szerezte meg a feldobás után a labdát, de az első kosár Horváth Ákos triplája volt. A vendégek az elején szépen kijátszották a helyzeteiket, de a labdáik sorra kifelé perdültek a gyűrűből. Vojvoda törte meg a kosárcsendet, büntetővel és szép egykezes tempóval tette fel a táblára csapatát, azonban Horváth újabb triplát dobott - ez volt azonban az összes szép momentum a Szolnok támadójátékában, Tóth ziccerével és Vojvoda lerohanásból szerzett pontjaival 7-7-nél egalizált a Paks. Feltűnően kevés volt a pont, de nem a csapatok jó védekezése, hanem az elhamarkodott dobások és a kidolgozatlan helyzetek miatt. 11-11 után a rutinos Kámán 2+1-es játéka hozott némi színt a nagy rohanásba, majd Williams ziccere után időt is kért Ascserics mester. A Szolnok ekkor jobban dobta a triplákat (2/7), mint a kétpontosokat (1/10) - Horváth Ákos próbálkozott is a vonalon túlról, harmadik triplájával kapaszkodott a hazai csapat. A slusszpoén azonban Vojvodáé volt, aki a dudaszó pillanatában 9 méterről szórta be a negyed utolsó kosarát.

Levy szerezte a második negyed első kosarát, majd Idlet dobott középtávolit - eközben a szolnoki oldalon megmagyarázhatatlan hibákat követtek el támadóoldalon, így 14-23-nál kénytelenek voltak újabb időt kérni. A rövid szünetet követően érezhetően szigorodott is az Olaj védekezése, de ez is csak a különbség tartására volt elég, mert továbbra sem volt ritmusa a támadásaiknak. A túloldalon sem sziporkáztak a dobójátékosok, viszont Vojvoda révén gyorsan gyűltek a hazai faultok. Horváth negyedik triplája a lehető legjobbkor jött szolnoki oldalon, időt is kért Schmidt Béla. Ez azonban nem használt, most a Paks vesztette el teljesen a ritmust, ennek köszönhetően előbb egy pontra (24-25) feljött a Szolnok, majd Bell lerohanás végén dobott ziccerével már a hazai gárda vezetett. Az újabb vendég időkérés sem segített, a támadótérfélen teljesen leblokkoló Paks képtelen volt gyűrűbe találni, miközben a túloldalon Bell és Fodor növelte a különbséget, majd Florence labdaszerzés utáni ziccere egy 17-0-s hazai rohamot zárt le. Tóth Ádám közeli kosara is csak azt jelentette a negyed végén, hogy 8 pontra volt képes a vendégcsapat a második játékrészben (33-27).

Fordulás után Florence szerezte az első kosarat, de Tóth zsákolásával és Levy ziccerével igyekezett a Paks is, majd Zo Williams verte meg emberét, és egy triplát is elsüllyesztett. Florence próbálkozott tartani a lépést tempókkal, de Williams elkapta a fonalat, és újabb triplájával 40-41-nél visszavette a vezetést a Paks! Alig 4 perc alatt majdnem dupla annyi pontot szerzett a vendéggárda, mint az előző negyedben összesen - Ascserics időkéréssel próbálta stabilizálni csapata játékát. Tóth újabb látványos zsákolása után Vojvoda is hárompontost szórt, majd betörés után sem hibázott - az Olajnál Bell pontjai jelentettek reménysugarat. A negyed második felében kezdett fáradni a Paks, sima kosarakat és büntetőket is hibáztak, ennek is köszönhetően fokozatosan dolgozta le hátrányát a Szolnok - de a kritikus pillanatokban sorra rossz döntéseket hoztak. 48-50-nél lélektanilag nagyon fontos pillanatban Vojvoda dobott triplát, amivel ötpontos előnyt harcolt ki a Paks a negyed végére újabb buta hibákat vétő hazaiakkal szemben.

Az előző percben még nagyot hibázó Fodor triplával javított, amire Florence duplázott rá, máris örömében tombolt a hazai publikum. Az Atomerőműnél Tóth támadta eredményesen a gyűrűt, azonban az extázisban játszó Florence újabb triplájával visszavette a vezetést a hazai gárda (57-56). Vojvoda hűtötte a kedélyeket két büntetővel, utána azonban ő adta el a labdát, amitől kissé megzavarodott a vendégcsapat - Bell és Fodor pontjaival pedig újra a Szolnok vezetett (61-58). Az időkérés után Florence és Williams "váltott" ziccert (utóbbi egy büntetőt is hozzátett), ezt leszámítva azonban nem a kosárlabda szépségei domborodtak ki ezekben a percekben. Szabó Miklós törte meg a kosárcsendet, de "embere", Tóth Ádám sem tétlenkedett a túloldalon, majd Bell húzott egy életerőset - négy perccel a vége előtt négy ponttal vezetett a Szolnok. A játékvezetők mindkét oldalon engedték a kemény játékot, így a 67-63-as állás két perccel később sem változott. Florence ziccere jelentett változást, Williams azonban nem akart lemaradni, büntetőkből rögtön szépített - erre Florence tromfolt rá, és visszaállította a hatpontos különbséget az utolsó perc kezdetére. Innen már nem volt visszaút az Atomerőműnek, Levy szép hármasa már csak szépségtapasz volt a végén. A Szolnok újabb fontos lépést tett a középszakasz megnyerése felé, míg az Atomerőműnek hátrafelé is tekintgetnie kell, mert a Kaposvár már csak egy vereségnyire van tőle.