A Körmend is kiharcolta az 5. meccset

Elképesztő fordulatot mutatott be a Körmend, és állva hagyta a Paksot a meccs elején. Ruják, majd Farkas és a 32 pontos Austin vezérletével remekelt az MTE, s nyoma sem volt a minapi tönkre vert gárdának. A Paks erejét bizonyítja azonban, hogy lassan, de felzárkózott, az utolsó negyedben azonban állandósul a tíz pont körüli hazai előny. Ezt végül meg is tartotta a Körmend, és kiváló meccset játszva elintézte, hogy utazzanak még egyet Paksra. Ott lesz ugyanis a mindent eldöntő 5. mérkőzés. A párharc - akárcsak a Pécs és az Alba esetében - folytatódik!

NB I A RÁJÁTSZÁS, középszakasz 6. a 3. ellen, 4. meccs (állás 2-1 a Paksnak)

2013. május 3. Körmend

Vezette: Földházi, Hegedűs, Frányó (Forrai)

Lami-Véd Körmend – Atomerőmű SE Paks

93-83 (28-17, 26-13, 20-19, 19-24)

Körmend: Ruják 21/12, Ferencz 16/6, Fodor G., Austin 32/6, Farkas 17. Csere: Kutasi, Grebenár, Sonyák 7, Kocsis, Sömenek, Golomán. Vezetőedző: Hencsey Tamás.

Paks: Williams 19/9, Levy 18, Vojvoda 16/6, Körtélyesi 2, Idlet 8. Csere: Tóth Á. 5, Kovács Á. 2, Kámán 10/6, Eilingsfeld 3, Czinger. Vezetőedző: Schmidt Béla.

Kipontozódott: Idlet

Részletes statisztika!

A párharc állása: 2-2

ELSŐ NEGYED

A párharc győztese az elődöntőben a Szolnokot kapja ellenfélként. Ezt tudtuk már, amikor az Olaj harmadszor is legyűrte a tavalyi ezüstérmes SZOVA csapatát. Viszont ahhoz, hogy már ma kiderüljön, az Olaj a vasiakat vagy az ASE-t kell, hogy jobban szemügyre vegye, a Paksnak nyernie kellett Körmenden. Ellenkező esetben jöhet az ötödik, végső összecsapás (Pakson).

Remek rajtot kapott el a Körmend, s Ruják András vezetésével 8-0-ra állva hagyták a Paksot, amelyben Idlet kezdett Tóth Ádám helyén. Hiába kért időt azonban Schmidt Béla, a vasiak teher nélküli kosárlabdázása ezután is folytatódott. A negyedet olyan simán hozta az MTE, mint amikor annak idején a bajnoki cím esélyesei között tartották számon. Most nem ilyen idők járnak – bár, ha ilyet tud a Körmend, bárkit bármikor elverhet –, így mindenképpen meglepetésként hatott, ahogy ellépett attól a Pakstól, amely gárda az előző derbin gyakorlatilag rommá verte a körmendieket.

Idlet, illetve Vojvoda vezényelte a paksi „ébredést”, ám Ruják elképesztően játszott, s nem volt kérdés melyik gárda nyeri ezt az etapot.

MÁSODIK NEGYED

Austinék tovább növelték a vasi előnyt, és a csatár zsákolása után már dupla annyi pont állt a Körmend neve mellett, mint az ASE rubrikájában (34-17).

Nem volt tehát közhely az, hogy Körmenden megéghet a Paks, ha nem vigyáz. Nyilván nem így volt, de mintha rápihent volna erre a derbire az MTE az előző összecsapáson. Mindenesetre nagy volt a kontraszt a két derbi között.

Eilingsfeld próbált faragni a hátrányból (sikeresen), ám Austin elemében volt, s méltó társat talált a kiváló formában kosarazó Farkas Attila személyében. Szinte hihetetlen, de már ebben a negyedben 44-20 volt a különbség, amikor még 2 perc volt is hátra a játékrészből.

HARMADIK NEGYED

Amerikai kosarakat láthattunk perceken át, hiszen először Farkas talál be nem tengerentúli játékosként a 4. percben. Addig, Williams, Idlet, Austin és Levy ontotta a pontokat. A különbség azonban érdemben nem változott, az volt csak kérdés, hogy mikor kerül húszon belülre a Paks olykor.

74-54 után Levy és Vojvoda összekapta csapatát, sőt, Williams is besegített, s a Paks ezáltal elérte azt, hogy legalább nem legyen teljesen lefutva a meccs az utolsó negyed előtt.

NEGYEDIK NEGYED

Tóth Ádám még inkább felélesztette a paksi reményeket, ám Ferencz válaszolt hamar. Williams is betalált azonban, ráadásul messziről, így 76-64-nél kezdett lőtávolba kerülni az ASE.

Aztán volt egy pár perces szünet, mert Farkas ziccert dobott, ami lejött, majd kiment oldalt a labda, de a paksiak videózást kértek, mivel kétséges volt gyűrűt ért a labda vagy sem. Hosszú idő alatt arra jutottak a sporik, hogy a Paksé a laszti.

Kérdés volt, hogy ez a kényszerszünet segít-e a kisebb gödörbe kerülő Körmenden vagy éppen tovább menetel a Paks, mert akkor simán benne volt a meccsben az, hogy fordítson a korábbi nagy hátrány után.

Mindenesetre Ruják és Kámán hármast "váltott" egymással, amikor ismét 11 pont volt a különbség a csapatok között, vagyis tartani tudta előnyét a Körmend. Ne feledjük el, egy légióssal, a három külföldit foglalkoztató Paks ellenében.

Vojvoda büntetőkből következett, ám Austin önmaga második triplájával (Ruják egyébként már négy trojónál járt) nem engedte közelebb az ASE együttesét. Vissza négy perc volt ekkor. Sonyák is rápakolt erre egye duplát, így jól állt a Körmend.

Tóth és Vojvoda, majd egy-egy tripla erejéig Ferencz és Williams talált be. Körtélyesi is megszerezte első pontjait a meccsen, ezzel kerek tíz volt közte (89-79). S vissza szűk két perc.

Érdemi változás azonban nem történt, a három legjobb körmendi közül kettő, Ruják és Farkas is betalált még, és győzött az MTE.