A Körmend nyerte a vasi rangadót

A rangadónak megfelelő izgalmakat hozó derbin, gyakorlatilag a meccs jelentős részében vezető, egyúttal hatalmasat küzdő Körmend győzött a papíron esélyesebb Szombathely ellen. Buljan autóbaleset ide vagy oda, remekelt, mellette az új fiú, Simpson kezdőként tette le névjegyét. A SZOVA végig ott állt a siker kapujában, de a hazaiak megérdemelték a győzelmet, ám mindkét alakulatot dicséret illeti. Remek meccset láthattunk ugyanis!

NB I A 6. forduló, Körmend, teltház

2012. november 1.

Vezette: dr. Vígh, Földházi, Tőzsér (Görgényi)

Lami-Véd Körmend – SZOVA-Trend Optika KC Szombathely
83-76 (18-15, 19-21, 21-20, 25-20)

Körmend: Ruják 11/3, Simpson 11/3, Ferencz 11/9, Shaw 11, Buljan 30. Csere: Fodor G. 2, Farkas A 7., Csapai, Sonyák, Kutasi. Vezetőedző: Hencsey Tamás.

Szombathely: Kálmán 19/9, Levy 14/6, Jancsikin 1, Ivosev 19/3, Fey 11. Csere: Will 2, Simon L., Szanati 4, Harazin 6. Vezetőedző: Bencze Tamás.

Kipontozódott: Ivosev (38. perc)

STATISZTIKA

ELŐZETES INFO

A meccs felvezetéseként meg kell említeni, hogy a Körmendben pályára lépett a negyedik légiósnak szerződtetett Simpson - fotó balra - (Brown így a lelátóra került), és Buljan is, aki pedig kisebb autóbalesetet szenvedett előző éjszaka, de nem történt különösebb baja, azon kívül, hogy barátnőjéért aggódott, ezért is vágta be magát a volán mögé, amikor megkapta a hírt, s elindult Horvátországba, de oda az említett baleset miatt nem jutott el.

Simpson pedig egyből kezdő lett, s meghálálta a bizalmat, s a másik kérdéses ember, Buljan is remekelt, így a Körmend bizony kőkemény falatnak bizonyult a papíron esélyesebb SZOVA számára.

Ne feledjük ugyanis, hogy a 11. helyezett fogadta a 3. csapatot, a Körmendnek 1-4 volt a győzelem-vereség mutatója a vasi derbi előtt, míg a Szombathely éppen fordítva, 4-1-gyel vágott neki a meccsnek.

ELSŐ NEGYED - Buljan elkezdi rohanását

A vezetést a vendégek szerezték meg, de utána rögtön beindult Buljan, és fordított a Körmend (4-2). A két csapat ezután bődületes csatába fogott, és 8-8-nál is még együtt járt a két alakulat. A hazaiak leginkább Buljanban bíztak, aki azonban egyelőre állta a sarat, viszont a SZOVA sem tétlenkedett, például Levy két remek megmozdulása során (blokkokat mutatott be 1 percen belül Rujákkal szemben), s amikor a 7. percbe léptünk, már a vendégek vezettek (12-15). A Körmend ekkor sokat egyénieskedett, ám Ferencz Csaba megmutatta, ha nem megy be egy-két dobás, akkor sem szabad elkedvtelenedni, hiszen kétszer is kiperdült a középtávolija a gyűrűről, ám ezek után egy fontos triplát bevágott. Erre tett rá egy lapáttal Buljan, aki betört és kosarával fejeződött be a negyed (18-15).

MÁSODIK NEGYED - Simpson adja meg az alaphangot, de a végén fordít a SZOVA; pár pillanatra

A másodikban Simpson hármassal és labdaszerzés utáni zsákolással hergelte fel még inkább a hazai publikumot. Amikor aztán pillanatok alatt ezt megismételte, vagyis újra labdát lopott, majd elszaladt és zsákolt, már nem volt vitás, a Körmend kapta el jobban a negyed elejét (27-17). Bencze Tamás időkérése teljesen érthető volt.

Érdekes, a vendégek mestere hamarosan megint ezt tette, mivel csak nem akart összeállni a Szombathely játéka. Rengeteg labdát szerzett a Körmend, illetve adott el a SZOVA. A fejmosás segített, illetve a rutin visszahozta a SZOVA alakulatát. Kálmán és Ivosev is ügyesen oldott meg egy-egy helyzetet, s amikor közte 6 volt, Hencsey Tamás is időt kért.

Fontos volt a hazaiak számára, hogy nem engedték egyelőre közelebb a vendégeket. Buljan most gólpasszt adott a befutó Rujáknak, a másik oldalon viszont előtte volt egy érdekes jelenet, mert Levy bődületes zsákolásra emelkedett fel lendületből, de Farkas (sérülése rendbe jött tehát) bátran megállt előtte, és végül támadóhibát fújtak a szombathelyi hátvéd ellen. Ivosev azonban nagyon hasznosan támadott (védekezésben nem nagyon tudta tartani Buljant), és a vendégek 31-30-nál már megint ott voltak a Körmend nyakán. Jancsikin büntetőből egalizált is (33-33), de a második kimaradt, így vezetése nem lett a SZOVA együttesének.

Majd Farkas pillanatai következtek (kosár jó, a plusz egy büntető viszont nem), ám a slusszpoén mégsem az övé volt, hanem Kálmáné, aki extra hármassal 35-36-ra visszavette a vezetést csapatának. A legvégén még Buljan is kapott két büntetőt, amit bedobott, így a Körmend volt előrébb a nagyszünetben, de csak 1 ponttal.

NAGYSZÜNET, s NÉMI STATISZTIKA

A félidőben a Körmendnél Buljan 15, Simpson 9/3 pontnál járt, s a horvát center 7 lepattanót is lekapott. A Szombathelyben Ivosev 13/3-mal volt a legeredményesebb vendégjátékos, Levy pedig 9-cel lehetett második. A hazaiak 5, a vendégek 12 labdát adtak el. Elmondható, hogy az egál körüli állás abból adódott, hogy a Szombathely sok labdát adott el, amit ki is használt általában a Körmend, viszont a hazaiak több dobást szórtak el. Buljan remekléséhez azért tegyük hozzá, hogy 0/5-öt produkált a triplavonalról az első félidőben, de Ferencz Csaba is 1/4-et hozott össze, a körmendi csapat pedig 2/14-gyel szerénykedett messziről. A Szombathely tehát a sok eladott labdát valamivel pontosabb támadás befejezéssel tudta kompenzálni, a hazaiak meg éppen fordítva.

HARMADIK NEGYED - időkérések és hullámvölgyek, hullámhegyek mindkét csapatnál, vagyis csak kapkodjuk a fejünket

A harmadik negyedben is hamar időt kellett kérnie Benczének, hiszen újra jobban kezdett a hazai gárda. Ferencz Csaba két hármast is bevágott, Buljan is ott folytatta, ahol abbahagyta (46-38). Később Szanati szép játék után szerzett kosarat, ami után a hazai mester is időt kért (mindketten rögtön reagáltak bármilyen rövidzárlat kezdetére a trénerek közül). Meg is lett a foganatja, hiszen újra elszakadt a Körmend: 9 pontos vezetésre tett szert. Levy azonban a támadóidő lejártakor szórt távolról kosarat, így nem veszett el a távolban a SZOVA (51-45).

A Körmendben Farkas hasznosan játszott, ám egy esetben ziccerben Fey odapiszkált neki, s kimaradt a dobása, ám kintről úgy tűnt, hogy érintkeztek a kezek, viszont a bírók erre nem reagáltak. Ebből aztán indult a SZOVA, Ferencz meg ezalatt beszólt a sporiknak, így technikait ítéltek ellene, Kálmán pedig mehetett büntetőzni. A hazaiak mégsem omlottak meg, Ruják először kétszer is támadólepattanót szedett (!), igaz, saját rontott dobásai után, de a küzdelem meghozta eredményét, mert Ferencz pontjaival újra közte 10 lett (56-46).

Ám Fey, majd Levy (utóbbi hármassal) megfelezte ezt pillanatok alatt, majd egy újabb kérdéses szituáció során szereltek a vendégek, de ezt már Hencsey mester vonta nagy hangon kétségbe, aki szintén technikait kapott (korábban Ivosev is kapott egyébként, hogy pontosak legyünk). Ebből is jobban jött ki a Szombathely, abból meg még inkább, hogy 13 másodperccel a negyed vége előtt egy visszaszerzett labda után Kálmán triplát dobott (56-56). Micsoda meccs! Aztán Rujáknak még a negyed lejártakor volt erre egy válasza (56-58), ami talán már időn túl volt, de megadták a sporik (fotó a jelenetről balra). Persze a szituáció itt is borzasztóan nehéz volt…

NEGYEDIK NEGYED - bírja a terhelést a Körmend és néhány kulcsmozzanat az övé; na, meg a meccs is ezáltal

A negyedik negyedben sokat jelentett, hogy Simon László sorozatban két büntetőt hagyott ki (előtte már megtette még kétszer). Így is szoros volt a meccs. Mit szoros! Egy, maximum három pont előnye volt a hazaiaknak vagy egált láthattunk a táblán. A meccs és a hangulat tovább fortyongott!

A Körmend kezdett ellépni, 65-60-nál azonban Kálmán cirka 8-9 méterről bombázott be a triplát. Ez kérem alássan egy igazi vasi rangadó volt, hibákkal, nagy-nagy küzdelemmel, extra teljesítményekkel és végletekig kiélezett meccsel, gyakorlatilag 40 percen át. Ja, és tomboló közönséggel!

S lám! Újra egál! Ivosev volt a tettes!

Volt még hátra jó 5 perc. Shaw azonban visszavette a fórt a hazaiaknak, majd edzői variálások, cserék következtek. Nem lehetett tudni, ki lesz a befutó. Bencze Tamás közben időt kért… Kettő volt a hazaiaknak ekkor. A hajrába érve a vendégeknél Harazin és Ivosev játszott 4-4 faulttal, a hazaiaknál pedig Shaw.

Buljan közben újra nyerő emberré lépett elő, mert bár hibái is akadtak, de senki sem nagyon tudta őt fogni (71-67), vissza 3,5 perc. De a horvát játékos nem elégedett meg ennyivel, büntetői után centerben leegy-egyezte emberét (már, ha van ilyen szó a magyar nyelvben) és 75-69-re módosította az állást. Bencze kikérte idejét, s még lehetett bármi, de tény, lelkileg a Körmend volt topon.

Kálmán labdaeladása után Buljan zsákolt, de a vendég karmester gyorsan javított és jó passzal hozta helyzetbe Harazint, aki szintén zsákolt. Vissza két perc! De nincs visszaút! Sipmson ülve adott gólpasszt, s Buljan 30. pontját újra zsákolva szerezte! Közte 10!

Egy gyors szombathelyi kosár (Kálmán büntetőt érően dobott kosarat, majd a plusz büntetőt is bedobta), 81-74, vissza 1 perc. Időkérés! Ja, és Ivosev már nem játszhatott, hiszen előtte kipontozódott.

Ám nem jött be az okosság, a Körmend ugyanis a végét már okosan játszotta le, sőt támadólepattanót szedett, ami végleg döntőnek bizonyult. A lefújás előtt még esett némi pont… Ám ami a lényeg: nyert a Körmend, s megvan a 2. sikere a bajnokságban! Továbbra is erőteljesen él az a tétel, hogy idegenben borzasztó nehéz nyernie bármilyen jó is egy alakulat. A Szombathelynek sem sikerült most, bár kis szerencsével vagy ha néhány labdával kevesebbet adnak el a sárga-feketék, netán, ha pár kulcsfontosságú Ferencz-triplát megakadályoznak (erre hívta fel ugyanis a játékosok figyelmét Bencze mester a meccs második felében), akkor elorozhatták volna a diadalt.

Így azonban a Körmend presztízsgyőzelmet aratott, s az is kiderült, hogy Buljan egyelőre tarthatatlan, s mellé kapott egy másik jó légióst (Simpsont) - Shaw most nem volt annyira ütős, mint máskor.