A Paks kiharcolta az ötödik meccset

Tudtuk, ha nyer a Szolnok Pakson, döntőbe kerül. A hazaiak viszont nem tették meg azt a szívességet megint, hogy elbambulják a nyitó negyedet, mint pár napja idegenben. Nagyon szoros meccs volt végig, de igazából a találkozót uralva győzött a Paks, s ezzel kiharcolta a mindent eldöntő ötödik összecsapást. A nyertes ASE-ban ezen a napon többen is kiválóan teljesítettek, és igazi csapatként nyertek Eilingsfeldék. A Szolnoknak Báder és Florence, valamint Sehovic jó produkciója sem eredményezett győzelmet ezúttal.

NB I A ELŐDÖNTŐ PÁRHARC 4. meccs

2013. május  17. Paks

Vezette: Cziffra, Győrffy, Frányó (Csabai)

Atomerőmű SE Paks – Szolnoki Olaj KK

95-82 (29-24, 22-24, 18-20, 26-14)

Paks: Williams 14/3, Levy 19/3, Vojvoda 17/6, Körtélyesi 6, Tóth Á. 10. Csere: Eilingsfeld 8, Kámán 9, Kovács Á. 12/3, Idlet. Vezetőedző: Schmidt Béla.

Szolnok: Simon B. 8/3, Németh I. 3/3, Sehovic 14/3, Bell 10/3, Báder 20. Csere: Florence 21/9, Fodor M., Trepák, Kalve 2, Szabó M. 4,  Vezetőedző: Nenad Asceric.

Kipontozódott: Báder, Florence

STATISZTIKA ÉS PONTDOBÓK ITT!

A 3 győzelemig tartó párharc állása: 2-2

Következik a mindent eldöntő 5. mérkőzés május 19-én, vasárnap, Szolnokon!

ELSŐ NEGYED

Az elődöntő párharc negyedik – Pakson második – meccsén olyan első negyedet produkált az ASE, amilyet edzője, Schmidt Béla is szeretett volna. Legutóbb ugyanis gyakorlatilag az öltözőben maradtak a paksiak, s a lefújás után meg is jegyezte a szakember, hogy egy jó első negyed hiányzott a boldogságukhoz. Ezzel most azonban nem volt gond, hiszen bár a vendég Szolnok is bőszen hajigálta a kosarakat, az ASE a már ekkor tíz pont fölött dobó Levy vezetésével 29-ig jutott.

Ugyancsak különbség volt az előző, szolnoki összecsapáshoz képest, hogy ezúttal Vojvoda sem a második negyed végén szerezte első pontjait, hanem már a harmadik percben, amelyet továbbiak is követtek. Az viszont hasonlatos volt (sajnos), hogy Horváth - és a még általában csak epizodista Markovic -, ismét nem léphetett pályára az Olajban.

Közelről és középtávolról nagyon pontos volt az ASE, gyakorlatilag nem hibáztak a paksi kosarasok, ez pedig kellett ahhoz, hogy vezessenek a bajnoki címvédő ellen. A Szolnok csapatában Báder mellett Bell, Sehovic  és Florence termelte főleg a kosarakat, és bár 14-9-re is vezetett a Paks, rögvest kiegyenlítettek a látogatók.

A Paks azonban ismét megrázta magát, és 27-19-re elhúzott. A végén Szabó Miklós révén közeledett az Olaj ellenfeléhez.

MÁSODIK NEGYED

Ezután is pár ponttal vezetett a Paks, amikor Kámán, majd Vojvoda is betalált, éppen 35-28-at mutatott az eredményjelző. Florence, aztán Szabó, majd Kalve tartotta a frontot szolnoki oldalon. Sőt, Simon Balázs két büntetőjével máris egy pontra jött fel az Olaj. Hiába kapaszkodtak a vendégek, mert hol Kovács Ákos, hol Levy (egy hármassal például) ismét előnyben tartotta a hazaiakat. Ugyanakkor Báder Márton ezúttal is húzóembere volt a Szolnoknak, s mivel sorozatban tudott eredményes lenni, nagyon szorosan alakult a meccs.

Érdekesség, az Olaj mindkét negyedben 24 pontot dobott, a Paks viszont a kezdeti nagy nekibuzdulás után egy leheletnyit visszább vett a tempóból, ám így is előnyben volt, s ezáltal versenyben a 2-2-es egyenlítésért a párharcban.

HARMADIK NEGYED

A Paks nem volt udvarias házigazda, s nem engedte maga elé a vendég Szolnokot. Körtélyesi, aztán az ezen a meccsen igen hasznosan játszó Tóth Ádám aktivizálta magát, s ezzel 7 pontra nőtt a hazai előny. Az Olajnál ugyanakkor csakis Báder-kosarakat jegyezhettünk fel a 25. percig, ám ezzel is tartotta magát Asceric csapata. Vagyis, ha az előző negyed legvégét is belevesszük, akkor elmondhatjuk, hogy a legutolsó 8 szolnoki pontot Marci szerezte.

Izgalmasan alakult a derbi, itt most egyáltalán nem volt olyan megugrása bármelyik félnek, mint akár az előző, akár az eggyel korábbi meccsen, amikor mindkét gárdának voltak eszméletlenül jó és arcpirítóan gyenge szakaszai is. Nagy különbséget nem tudott kibrusztolni a Paks, de gyakorlatilag folyamatosan előnyben játszott. A Szolnok viszont ott loholt ellenfele mögött, mint a hátszélben tekerő bringás, aki csak arra vár, hogy mikor tud robbantani, s vetélytársa elé kerülni.

Erre is sor került aztán, hiszen Bell és rövidesen Florence is olyan kosarat ért el rövid időn belül, amellyel akkor pillanatokra az Olaj vezetett, ám mindig volt válasza a hazaiaknak. Másodjára például a frissen beállt Eilingsfeld révén, aki a hasonlóan erős alkatú Szabó mellett ért el kosarat, sőt, még plusz büntetőt is dobhatott (67-65). Sőt, a fiatal magasember annyira belejött, hogy ismét betalált, ám a végső szó a szolnoki Simon Balázsé volt, aki triplát szórt, így csupán egypontos fórral mehetett a Paks pihenni, az Olaj viszont továbbra is bízhatott abban, hogy idegenben harcolja ki a döntőbe kerülést.

NEGYEDIK NEGYED

Vojvoda hárompontossal nyitott, majd Kovács egy büntetőt értékesített a kettőből, végül Williams is betalált. Eközben a Szolnok Florence elhibázott dobását vagy Kalve eladott labdáját tudta felmutatni. Vagyis lépett egyet a hazai alakulat a siker felé (75-68). Ez azonban nem volt elég, mert Lorenzo Williams egy trojkával a közte tízet is elérte (78-68): jött is Asceric mester időkérése odaát...

Ilyen, amikor a paksiaknál a Levy-Williams-Vojvoda mezőnytrió jól teljesít egyszerre, és van egy center is mögöttük (Tóth Ádám). Sőt, amikor egy kiegészítő ember is nagyon komolyan hozzápakolja a magáét: Kovács Ákos már 10 pontnál járt, amikor kosarával 81-70-re növelte előnyét az ASE. No, meg Eilingsfeld is igen hasznosan csatlakozott a többiekhez.

Az Olajnál is voltak már négyen, akik tíz felett dobtak (Báder, Florence, Bell és Sehovic), és Simon Balázs sem játszott rosszul (8 pont, 3 gólpassz), de a hazaiakban több volt valamennyivel ezúttal. Illetve az sem volt mellékes, hogy a szolnokiaknak komoly faultproblémái adódtak. Báder, Florence, Simon és Németh is 4-4 személyinél járt, míg a hazaiaknál egyedül Körtélyesi állt a kipontozódás küszöbén, illetve a sokszor elég hepciás Tóthnak volt még 3 faultja.

Mindenesetre nagy hajrába kezdett az Olaj, s bár Eilingsfeld hatodik pontjával már 12-vel ment az ASE, de Florence és Báder is betalált, így közeledett a Szolnok ellenfeléhez (s volt hátra nem egészen 4 perc).

A triplákat egyik fél sem szórta bődületes mértékben, illetve pontossággal, de duplákból, büntetőkből volt elég. Sőt, zsákolásból is néhány. S mivel a Paks úgy tűnt nagyon együtt van ezen a napon, illetve a hazai környezet is ösztönzően hatott rá, magabiztosan haladt a győzelem felé, hiába harcolt az Olaj. Vojvoda 90-78-ra alakította az állást, s már kevesebb, mint 2 perc volt ekkor hátra.

Ebben pedig maradt a paksi dominancia (Báder és Florence kipontozódása sem tett jót a vendégeknek...), ami győzelmet ért, és ötödik meccset, amire Szolnokon kerül sor vasárnap.