Az Alba legyőzte a Szolnokot a finálé nyitányán

A magyar bajnoki döntő első mérkőzésén a jó kezdésének és a fantasztikus harmadik negyedben mutatott kosáresőjének köszönhetően az Alba Fehérvár diadalmaskodott a bajnoki címvédő Szolnokkal szemben hazai környezetben, méghozzá a 26 pontot szóró Brandon Wood főszereplésével.

Mint ismeretes, a fehérváriak 3-1-es eredménnyel masíroztak be a döntőbe, míg ellenfelük a Szolnoki Olaj KK drámai körülmények között lépett túl a paksi együttesen egy ötfelvonásos párharcot követően, így az Alba némileg frissebben kezdhette, míg az Olaj ritmusban maradva várhatta a döntőt.

A mérkőzést megelőzően hatalmas konfettizápor köszöntötte az Alba játékosait illetve egy nagy transzparenssel buzdították kedvenceiket a szurkolók: "Fehérvár hősei ti lehettek" felirattal.

Első negyed:
A feldobást követően Szabó Zsolt szerezte meg a labdát, és a második fehérvári támadásból ő szerezte meg az első pontokat. Rögtön ezután James Florence értékesített egy triplát, melyre pár másodpercen belül Szabó válaszolt (5-3). Négy percet követően Wood pontjainak köszönhetően 10-5-re vezetett az Alba. A szolnoki támadásokat rendre visszaverték a fehérváriak, Keller Ákos két egymást követő akciónál is blokkolni tudott. Egy gyönyörű Wood alley-oop passzt követően Hollis pöcizte a labdát a gyűrűbe, majdnem hét perc elteltével 15-7-re vezettek a házigazdák. Asceric időkérése után Sehovics labdát szerezve könnyű ziccert dobott, majd Báder lepattanóját követően Bell fault-tal együtt könnyű kosarat szerzett, fel is zárkózott a regnáló bajnok 15-12-re. Kevesebb, mint egy perccel a negyed vége előtt egy pontra zárkózott az Olaj (17-16). Hollis tripláját követően Simon robogott át az Alba védelmén, az utolsó támadást a vendéglátók vezethették Dzunics időkérése után. Az első negyed kétpontos hazai előnnyel zárult, Szabó és Wood főszereplésével 20-18-as eredménnyel mehettek a felek a kispadra.

Második negyed:
A felváltott labdabirtoklás szabályát követően a Szolnok kezdhette a második tíz percet, és az első támadásból meg is született az egyenlítő kosár (20-20). A Szolnok láthatóan keményebb védekezése megzavarta a fehérváriakat, több eladott labdát követően Jones-t Kellernek kellett váltania. Az Olaj a szerzett labdáknak köszönhetően átvette a vezetést, de Wood ziccere újra egyenlővé tette a mérkőzést (22-22). Gay nagyszerű gólpasszából Szabó könnyű kosarat szerzett, majd egy őrült rohanást követően, szolnoki támadásból Fodor szerzett hárompontost, öt pontos előnyre tett szert a vendég gárda (22-25). Dzunics Braniszlav azonnal időt is kért. Hollis két büntetője után három pontra zárkózott a hazai gárda, de nem sokáig Simon duplája újra visszaállította az ötpontos differenciát. Az Olaj nemcsak a védő, de a támadó lepattanókat is remekül szedte, Bell segítségével hét pontra nőtt a különbség. Báder első pontjait nem egészen 18 perc eltelte után szerezte, de az Olaj így is biztosan őrizte néhány pontos előnyét. Valamivel több, mint egy perccel a félidő vége előtt, Szabó Zsolt csak az egyik büntetőjét értékesítette, nem tudott 3 pontra felzárkózni a fehérvári együttes. Hollis labdát szerezve könnyű ziccert dobott, a Szolnoknak azonban még volt lehetősége visszatámadni és Florence duplájával ötpontos vezetéssel mehetett a Szolnok a pihenőre (30-35). Ez a negyed a Szolnok akarata szerint érvényesült, nagy szerepet játszott a palánk alatti teljesítmény, valamint, hogy a Fehérvárnál csupán 3 játékos dobott pontot, a Szolnoknál 6 ember tette mindezt.

Harmadik negyed:

Wood duplájával kezdődött a második félidő, de Simon Balázs szép megmozdulásával újra 5 egységnyi fórra változott a különbség. Felváltva estek a kosarak, de a szolnokiak pontosabban céloztak és két perc eltelte után 8 ponttal vezettek már (34-42). Wood triplával jelezte, hogy egy percre sem hagyott alább a győzelmi akarata, majd egy 2+1-es akcióval három pontra zárkózott az idei playoff- illetve középszakaszgyőztes. Moore is feliratkozott a pontgyárosok közé, 8 mezőnykísérlete után duplája célba ért (42-43). Sorozatos cserék után sem lassult az iram, majd "szinte a semmiből" megváltozott a játék képe, Moore triplája után visszavette az Alba a vezetést (45-44). Asceric mester időkérése után előbb Florence, majd hazai oldalon Moore is betalált, felváltva estek a kosarak. Kevesebb, mint 8 perc eltelte után ismét egál állást mutatott az eredményjelző tábla (50-50). Wood 2 büntetőjét követően a fehérváriak legeredményesebb játékosa lett a maga 17 pontjával illetve Jarrod Jones fantasztikus zsákolásával négy pontos előnybe került a Fehérvár. Brandon Wood és Szabó Zsolt utolsó másodperces triplájával meglépett a hazai csapat, amit a vendég együttes nem bírt idegekkel, technikai büntetést kapott a kispad (60-52)

Negyedik negyed:
Az utolsó tíz perc a harmadik negyed fura végjátékának köszönhetően nem oldalbedobással kezdődött, hanem büntetődobással. A technikai értelmében a labdabirtoklás jogával kezdő hazaiak Wood duplájával 11 ponttal elhúztak, de a vendég gárdát is felpaprikázta az elmúlt néhány perc közjáték, rögtön 5 pontot le is faragott hátrányából. Supola labdaszerzése újra megnyugtató előnybe juttatta a hazaiakat (65-57). Azonban egy gyors Florence tripla, majd Bell büntetője újra látható közelségbe hozták a vendégeket (65-61). A második félidő abszolút a triplákról szólt, Moore-nak is megjött a kedve a dobáshoz, ismét megnyugtatóbb előnyhöz jutott a házigazda. Úgy tűnt Florence átmentette kitűnő formáját erre a mérkőzésre is, az ő pontjaival (22 pont) tartotta csapatát életben. Moore szintet lépett, az ő főszereplésével három és fél perccel a vége előtt nyolc egységgel vezetett a vendéglátó gárda (72-64), amelyre a szolnokiak edzője azonnal reagált is, időkéréssel próbálta megtörni a hazaiak lelkesedését. Két labdaszerzéssel újra tíz pont fölé hízott az Alba előnye és bő két perccel a mérkőzés vége előtt, Asceric mester ismételten időkérésre kényszeredett. Úgy telt el egy perc, hogy nem sikerült egyik félnek sem pontot dobnia, majd Sehovics büntetője után Hollis "áthúzta" a montenegróit, 12 ponttal vezetett a Székesfehérvár egy perccel a vége előtt. Kicsit érthetetlen módon a Szolnok nem fault-olt, húzta az időt a hazai együttes. A bajnoki finálé első mérkőzését 79-70 arányban megérdemelten nyerte a magyar kupagyőztes, 1-0-ra vezet a három nyert mérkőzésig tartó párharcban.

Alba Fehérvár (1.) - Szolnoki Olaj KK (2.) 79 - 70 (20-18, 10-17, 30-17, 19-18)

NB I, A-csoport, Döntő, 1. mérkőzés, Székesfehérvár

Alba Fehérvár: Moore 15/9, Wood 26/12, Hollis 13/3, Szabó Zs. 12/6, Keller Á. 2. Csere: J. Jones 9, Supola 2, Juhos -, Bódi -.

Szolnoki Olaj: Florence 24/15, Németh -, Sehovics 6, Bell 14/3, Báder 6. Csere: Simon B. 8, Szabó M. 4, Gay, Fodor M. 3/3.

Kipontozódott: Brandon Gay (35. perc)

A mérkőzés teljes statisztikája elérhető erre a linkre kattintva!

Az egyik fél negyedik győzelméig tartó párharc állása: 1 - 0 az Alba Fehérvár javára.

Második mérkőzés: 05. 25. (19:00), Szolnok