Az Olaj nagy fordítás után döntős

A bajnoki elődöntő párharc ötödik, szolnoki meccsén a Paks gyakorlatilag végig vezetve bukta el a meccset. Az Olaj a negyedik negyedben nagyot küzdve kiegyenlített, a hosszabbításban pedig valamivel jobb volt ellenfelénél. A Paks a végén kimaradt büntetőit is okolhatja a vereség miatt, az Olaj viszont nagy szívvel játszva kibrusztolta a finálét.

NB I A ELŐDÖNTŐ PÁRHARC 5. meccs

2013. május 19. Szolnok

Vezette: dr. Vígh, Benczur, Ádám

Szolnoki Olaj KK – Atomerőmű SE Paks

102-98 (18-25, 15-23, 26-21, 30-20, hosszabbítás: 13-9)

Szolnok: Florence 31/9, Fodor M. 2, Sehovic 10, Bell 14/9, Báder 13. Csere: Gay 8/6, Szabó M. 7, Németh I., Simon B. 17/3, Vezetőedző: Nenad Asceric.

Paks: Williams 11/6, Levy 10/3, Vojvoda 23, Körtélyesi 2, Tóth Á. 9. Csere: Eilingsfeld 7, Kovács Á. 23/15, Idlet 2, Kámán 11/9, Vezetőedző: Schmidt Béla.

Kipontozódott: Gay, Kámán

STATISZTIKA ÉS PONTDOBÓK ITT!

Döntőbe jutott 3-2-es összesítéssel: a SZOLNOK

ELSŐ NEGYED

A továbbra is Horváth Ákos nélkül játszó Olaj ellen a Paks nagyon úgy gondolta, hogy ideje Szolnokon is elkapni a címvédőt: Williams és Levy is hármast dobott (0-6). A hazaiaknál Bell talált be, de Vojvoda is eredményes tudott lenni, így a jó rajtot felírhattuk az ASE javára nyugodtan.

Amikor nem sokkal ezután Tóth Ádám is betalált, már csak Körtélyesi volt ponttalan a vendégeknél (6-12). Nem volt mit tenni azonban Vojvoda ellen, aki kétszer is kosarat szerzett, másodjára ráadásul zsákolt, s közben Levy is felíratott egy újabb duplát a neve mellé (6-18).

Ez a paksiak negyede volt, a végén Simon és Florence kosarával került tízen belülre a hazai alakulat.

MÁSODIK NEGYED

Szó esett már az úgynevezett kiegészítő emberekről korábban is: Kovács Ákos egy ASE-triplával nyitotta a negyedet, majd közelebbről is célba juttatta a Moltent, vagyis ismét simán tíz felett vezetett a Paks. A fiatal paksi irányító ezután is berámolt két kosarat, vagyis többnyire róla szólt ez a pár perc. A Szolnok Szabó Miklós révén küzdött azért, hogy ne szakadjon le. A szeghalmi születésű, majd hosszú éveken át Debrecenben, aztán Amerikában, utána ismét Debrecenben (előtte rövid ideig az olasz Milánóban) fejlődő, ám tavaly nyáron Szolnokra igazoló center támadólepattanói és erőszakossága nélkül még nehezebb helyzetben lett volna az Olaj. Ám így is paksi menetelésnek lehettünk szemtanúi, no meg sok rontott szolnoki helyzetnek (23-37).

Sőt, Eilingsfeld is beindult a vendégeknél, ám Florence és Bell egy-egy triplával felélesztette a hazai reményeket (29-41). Nem volt mese azonban, az ASE amit tudott kitolt a csövön, s ez meg is hozta az eredményét: nagyszünetben 15 ponttal vezetett a Tiszaligetben. Szolnokon még nem nyert magyar csapat ebben a bajnokságban. Most azonban efelé tartott az ASE.

HARMADIK NEGYED

A triplákat szórta rosszul eddig az Olaj (2/12), de közelebbről is elég gyenge mutatója volt, emellett (ami rossz dobásoknál még fontosabb tényező) a lepattanóharcban sem tudott fölényt kiharcolni (22-22).

Florence 8 ponttal volt a legeredményesebb, őt 6 ponttal követte Bell. A Paksnál Vojvoda 12, Levy 10, Kovács meg 9 pontnál járt már.

Így folytatták a csapatok a mérkőzést.

S a Szolnok elkövetett mindent, hogy megvédhesse bajnoki címét: Sehovic, majd Báder, végül egy 8 méteres, palánkos hármassal Florence 40-48-ra hozta fel csapatát. Micsoda rajt!

Ám a Paks észbe kapott, és Tóth támadólepattanó után okosan tette vissza a labdát, aztán jó védekezés utáni indulásból Vojvoda dobott kosarakat. Megállította tehát a nagy szolnoki rohanást az ASE, de Bell is triplát szórt, majd Báder (vétlenül) könyökkel eltalálta Zo Williams száját, akinek ez nem csak fizikailag esett rosszul de fel is paprikázta, és rögvest dobott egy nagy homály hármast. Báder is eredményes volt ezután (47-54), de odaát támadólepattanót szedve dobott kosarat Vojvoda (akárcsak előtte Báder). Nagy iram és merő izgalom volt a derbi!

A Szolnok feltámadt, de az ASE felvenni látszott a kesztyűt, így tartotta megcsappant előnyét (47-58).

No, nem sokáig! Florence hármast dobott (ismét), majd szerzett labdával indult az Olaj és Sehovic zsákolt. 52-58-nál időt kellett kérnie Schmidt Béla edzőnek. Tóth és Vojvoda is betalált ezután, így ismét megfékezte a nyomulást a Paks. ám nem dőlt el semmi, a hazaiakban benne volt a fordítás lehetősége.

Főleg úgy, hogy Báder vezetésével 47-54-re jött fel ismét a Szolnok. Sőt, bár Vojvoda és Körtélyesi megint tágított a különbségen, de hamarosan Sehovic 52-58-ra hozta együttesét. Nagy rohanás volt!

A vége közte tíz lett.

NEGYEDIK NEGYED

Báder nyitott kosárral (61-69). A faultokra nézve egyedül Levy-nek volt 4 személyije. Sőt, Tóth is megkapta a negyediket, miután Báderrel összekapaszkodtak. Ám Kámán rutinosan duplát szerzett, majd Florence szép kosara után egy trojkát (63-74, vissza bő hét perc).

Közben a hazaiaknál négyen álltak már 3 faulttal.

Tóth Ádám nagyot alakított, két emberrel a nyakán harcolt ki kosarat, a szolnoki tréner, Asceric pedig időt kért (63-76).

Folytatódott a küzdelem. Vojvoda először kapott egy hatalmas sapkát Bádertől, majd triplát kísérelt meg, és Sehovic ellen faultot fújtak, jöhetett három büntető, de Dávid "csak" kettőt dobott be. Ám visszaszerezte a Paks a labdát. Aztán Simont takarta meg hasonlóan az előzőkhöz Tóth, de itt kosár jót fújtak a sporik, szerintük már leszállóágban volt a labda. 67-79-nél időkérés következett (Tóth pedig orvosi segítségre szorult, mert felrepedt a szemöldöke).

Báder is beszedte a negyedik faultját. Ekkor Williams elkezdett kissé öncélúan kosarazni, nem is ment be a triplája, de utána nagyot mentett. Közte tízzel folytatódott a meccs, s vissza volt alig több mint 3 perc. Gay hármast vágott, újabb idő következett: ezúttal paksi részről (73-80). Sikon Balázs is triplát dobott, amivel már 4-re jö9tt az Olaj. Ám Kámán, a másik tapasztalt nehéztüzér paksi trojkát süllyesztett el. Micsoda meccs! Simon azonban nagyon elkapta a fonalat, kosár jó plusz büntetőjével közte 4 volt (79-83). Kovács Ákosnak is helyné volt szíve azonban, s hármasával segítette csapatát: Asceric időt kért. 1:30 vissza.
Florence magánszáma következett, kosarat szerzett, majd labdát és megint kosarat: 83-86.

Sőt, Tóth kihagyta mindkét büntetőjét, Florence meg ismét betört, és kosarat dobott. Persze egy újabb paksi időkérés következik. Vissza 56 másodperc.

Egy pont a Paksnak, és Williams büntetőt erőszakol ki. Az első rossz, a második jó: 85-87.

Florence-varázslat: betörés után dupla, és egál! Majd ismét kiharcolt paksi fault, de ezt ugye be is kell dobni. 16 mp. Kovács az elsőt kihagyja! A másodikat is. De Tóth támadólepattanót szed és visszateszi - jól. Kettővel megy a Paks. Vissza 2 másodperc, amikor Florence-t faultolják. Huhúúú! Ha bedobja mindkettőt, még lehet valami, ha nem... Az első bemegy. A második is. Hosszabbítás... 89-89-ről folytatjuk... Honnan jött vissza az Olaj! S mit rontott el az ASE! De még nincs vége.

HOSSZABBÍTÁS

Gay már kipontozódott, és sok négy faultos is volt mindkét gárdában. Kámán is kiszáll aztán...

Simon két büntetőjével először vezet a meccsen a Szolnok (91-89)! Odaát Zo Williams is dobhat kettőt: ő is bevágja - korábban kellett volna eggyel többet értékesíteni... Aztán Vojvoda remek "iramkosarával" megint az ASE vezet. De nem sokáig. Sehovic zsákolásával megint iksz. Fontos lepattanókat szed a Szolnok (Báder). A játékosok fáradtak már nagyon, de küzdenek.

Vissza kettő-harminc, támad a Paks. Eredmény: semmi. Jöhet az Olaj. Bell eredményes Florence remek passza után, előny a hazaiaknál. Aztán az újabb büntetők... Kovács dobhatja: és most pontos mindkettőt. De Simon régi legjobbját hozza és szép tempót dob. Megint a Szolnok vezet kettővel! Kimaradt paksi próbálkozás, majd az Olaj is hibázik. Vissza 28 mp. A sporik lépéshibát fújtak Vojvodánál, aki szegény elcsúszott labdavezetés közben... Dráma. Majd fault, dobhatja a büntetőit Florence: az első bemegy, a második is. Szolnoki kezek a magasban, néggyel vezetnek. Időkérés...

Kovács Ákos tripla! 99-98, szolnoki időkérés. Na, ez az izgalom maga... Vissza 15 mp. Gyors paksi fault, Florence büntetőzése: az első kimarad, a második bemegy. Kettő a hazaiaknak.

Zo Williams triplát dobna (pedig lenne idő biztos kettes kijátszására is, de ő így döntött), és kimarad. Hazai lepattanó, fault, Florence büntetői pedig bemennek. Nyer a Szolnok és döntőbe jut.