Ellentétes félidők után Olaj-siker

Kiváló védekezésének és Németh István extra tripláinak köszönhetően az első félidőben az Olaj teljesen megfojtotta az Alba játékát, akik teljesen elvesztették a fonalat támadásban. A második játékrészben a Fehérvár megmutatta, hogy miért is van a döntőben: nagyon gyenge triplázásuk ellenére majdnem megfordították az összecsapást.

Magyar Férfi NBI./A. csoport, döntő, 2. mérkőzés

Szolnoki Olaj KK - Bericap Alba Fehérvár 65-60 (16-9, 17-13, 14-18, 18-20)

Szolnok, Tiszaligeti Sportcsarnok. Vezette: Földházi T., Pálla Z., Ádám J. (Bodrogváry I.)

Szolnok: Simon (5/3), Florence (6), Sehovic (16/9), Bell (5), Báder (7). Csere: Németh (12/12), Gay (9/3), Szabó M. (5), Fodor (-).

Fehérvár: Moore (11/6), Wood (8/6), Hollis (11/3), Szabó Zs. (4), Keller (7). Csere: Jones (12), Supola (7/3), Bódi (-), Juhos (-).

A szolnoki légiósok közül a lett Ernests Kalve nem öltözött át az összecsapásra, Horváth Ákost viszont játékra alkalmas állapotba hozták az orvosok, és ott lehetett társaival a parketten - bár játékára végül nem került sor. Egy régi ismerőst is köszönthetett a hazai publikum: a 2007-es bajnokcsapat egykori kiváló játékosa, Andrius Jurkunas is a helyszínen tekintette meg a döntő második mérkőzését.

Nem puhatolóztak a csapatok, óriási iramban kezdték a mérkőzést. A gyorsabb tempónak köszönhetően hazai oldalon Báder Mártont rendre megtalálták a palánk közelében, míg a túloldalon Hollis 5 pontjára építve 4-7-re vezetett az Alba. Nem volt azonban sok pont, ezért a hatodik percben Sehovic triplája is csak a 7-7-es egyenlítést jelentette. A Szolnok nagyon szorosan védekezett, ugyanakkor egyáltalán nem a faulthatáron - a kilencedik percben még nem volt személyi hibájuk, Báder pedig számolatlanul kapkodta a rossz dobások utáni lepattanókat. Dzunics mester cserékkel próbálta megtörni az állóvizet, azonban a hazaiak jöttek ki jobban a változtatásokból: Németh István sarokból elengedett triplája után 13-9-re vezettek. Vendégidőkérés után sem változott azonban a képlet: az Alba csak erőlködött, Németh pedig ugyanonnan szórt be egy újabb hárompontost. 7-9 után zsinórban 9 pontot szerzett a Szolnok a negyed második felében (16-9).

A második negyedben azonnal érkezett Jonestól egy szép centermunka, majd Keller Ákos is feliratkozott a dobólistára egy lepörgés utáni ziccerrel. A fehérváriak azonban felhagytak nagyembereik megjátszásával, így 18-13-nál befagyott az eredményjelző. Amint ismét Jones kezébe került a labda, máris csökkent a különbség. A másik oldalon elég esetlegesek voltak ekkor a támadások, Brandon Gay próbálta szervezni a játékot, ami vagy gólpasszban, vagy eladott labdában jelentkezett. A 14. percben a fiatal Supola 2+1-es játékával kettő pontra (20-18) zárkózott a vendéggárda. A pihenő Báder és Simon visszatérésével átmenetileg tudatosabbá váltak a szolnokiak, de pontparádéról nem volt szó, míg a túloldalon Jones továbbra is ihletett formában dobált - bár ritkán kapott labdát. 22-22-nél az addig nem sokat mutató Sehovic csinált egy 2+1-es játékot, majd második esélyből szórt be egy triplát - ekkor úgy tűnt, hogy a vendégek vesztették el a ritmust támadásban, időt is kért Dzunics Braniszlav. A pauza után viszont megint lecsapott Németh: harmadik hármasát is ugyanonnan termelte be. A lélektani 10 pont fölé is mehetett volna az Olaj, ám Sehovic elhibázta a ziccert - ami azonban késik, nem múlik: Bell Rashad emberről bemutatott, irtózatosan nagy zsákolása zárta le a játékrészt. Érdekesség, hogy az első negyed 9-0-ja után a második negyed második felében 11-0-s futást csinált a Szolnok (33-22).

A félidei statisztikából kitűnt, hogy az Alba nagyon nem találta fő fegyverét, a hárompontosokat: 10 kísérletből mindössze 1 talált be. Emellett a labda sem mozgott: mindössze 4 gólpasszt jegyezhettünk fel vendégoldalon, miközben a hazaiaknál a kevés ponthoz (33) képest kiemelkedően sok, 10 asszisztot osztottak ki a játékosok. Lepattanózásban is szolnoki előny mutatkozott - elsősorban támadóoldalon, ahol 9 labdát kapkodott le a hazai gárda. Báder Márton egymaga 8 pattanót szedett.

A második félidőt is a Szolnok kezdte jobban Sehovic duplájával, Moore azonban megrázta magát, és megszerezte első pontjait a mérkőzésen egy 2+1 formájában, labdát is lopott - a triplák azonban neki sem mentek, így nagyon lassan zárkózott a Fehérvár. Brandon Gay legjobbkor beszórt hármasa a hazaiakra hatott megnyugtatóan, Simon is betalált kintről - pillanatok alatt 15 pontra hízott a Szolnok előnye (41-26). Időkérés után Jones vállalkozott, és ismét nem hibázott: negyedik és ötödik kísérletéből is betalált, amivel kapaszkodott a vendégcsapat - közelebb azonban nem nagyon tudtak kerülni. Supola változtatott ezen az állapoton, hárompontosával hosszú idő után 10 pontra szűkítette a különbséget az Alba. Moore-t faultolták a szolnokiak, ekkor Szabó Zsolt és Brandon Gay kisebb nézeteltérését Gay-nél a bírók sportszerűtlen hibával honorálták, mivel testi kontaktust kezdeményezett - a 4 bedobott büntetővel pillanatok alatt 6 pontra jött fel az Alba (44-38). Nem sokkal később 4-re, ám a kosarat szerző Szabó Zsolt technikai hibát kapott, az Olaj pedig egy büntetővel és egy kibrusztolt Szabó Miklós-ziccerrel megállította a rohanásukat (47-40).

Szándékos hibával indult a 4. negyed is, Szabó Miklós "mutatta be" Kelleren, aki azonban csapattársaihoz hasonlóan gyengén dobta a büntetőket. A másik oldalon Sehovic viszont szépen tört be, utána azonban 2 személyi hibát is kapott, négy faulttal le kellett ülnie az Olaj legjobb pontszerzőjének. Embere, Hollis rögtön szép gólpasszal szolgálta ki Kellert, majd Moore iramodott meg és dobott ezen a meccsen ritkának számító könnyű ziccert - 49-45-nél Asceric időt is kellett, hogy kérjen. Németh István vállalta fel ezúttal is a dobást, és 4. tripláját is beverte. Az Albánál ekkor Hollis rontotta el két kísérletét is - ismét Jones kellett, aki ki is harcolt két büntetőt Báderen, igaz, csak az egyiket dobta be, majd Hollis is húzott egy embereset fastbreakben (52-48).

Majdnem 6 perc elteltével kapta meg első személyi hibáját a vendégcsapat, ám ettől függetlenül teljesen megállt a Szolnok támadásban, három triplát is elhibáztak, miközben Moore végre betalált vendégoldalon (52-51). A momentumot azonban nem tudta megragadni a Fehérvár, a visszatérő Sehovic betalált kintről, majd Bell szerzett kosarat - 57-51-re ment 2 és fél perccel a vége előtt a hazai gárda. Időkérés után Keller rakott vissza lehetetlen helyzetből egy lepattanót, majd Moore pörkölt be egy újabb hárompontost - alig 1 perc alatt visszajött 1 pontra az Alba, és a vezetésért támadhatott. Moore azonban tiszta tempót hibázott, Brandon Gay viszont leszedte ritka támadólepattanóinak egyikét, és faulttal együtt tette helyére a labdát - majd a plusz egyet is bedobta. 60-56-nál újabb vendéghiba következett, Moore vezette bele a játékszert Simonba, a megszerzett labdából pedig Florence dobott sima kosarat. Innen már nem volt visszaút a fehérváriaknak, a Szolnok kőkemény meccsen egyenlített ki a párharcban.

A mérkőzés teljes statisztikáját ITT találjátok meg.